השומרון פינת הוליווד

m 4 mevulbal

אחרי הסיורים לפוליטיקאים ולעיתונאים, מועצת שומרון הולכת צעד נוסף קדימה ואיתרה סביבת צילומים לסרט חדש של יובל המבולבל. החשש הראשוני של עובדי ההפקה נמוג עם הזמן, אך הם מרגיעים: "לא הפכנו לימנים". הכוכב הראשי נלהב כדרכו גם מהתסריט וגם מהחיבור לערכי היהדות, ומשחרר טיפים לקראת החופש מניסיונו עם ששת ילדיו (בלי עין הרע)

נדב גדליה

נדמה לי שאכלתי אותה ושאשאר בורגני-גוש-דני כל חיי. ככה זה כשאתה גדל בפתח תקווה מאז שסבא שלך ז"ל זוכר את עצמו. שטחים, התנחלויות וערבים באים אצלנו בנשימה אחת, בלי קשר למציאות הנדל"ן הישראלית הלוחצת. אבל אני לא מסוגל להגיד כן לשומרון הזקן כשהוא מזמין.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מבין את נפש ארצו, הסובלת מתדמית השואבת אליה את המשוכנעים שגדלו כילדים באזור, בתוספת קומץ אידיאליסטים נטולי פחד. כל היתר, ובכן, לא רואים את השומרון היפה כאפשרות אמתית. בשנים האחרונות מנסה דגן להנגיש את השומרון למגוון מובילי דעת קהל, ממפורסמים מסיבה כלשהי ועד פוליטיקאים בכירים. סיור קצר בשטח, מתברר, עושה נפלאות בלבם של המנותקים שמעבר לקו, שלא מבינים כלום על החיים בשומרון, לדבריו.

אל תטעו, גם אחרי הסיור רוב החבר'ה יעדיפו דירה במגדל YOU על פני כל מה שמזכיר שמות תנ"כיים,אך אנשי השומרון לא אומרים נואש ומוצאים אפיקים מפתיעים לניעור התדמית ולהנחת האזור על מפת הארץ כחבל ארץ לגיטימי ואף אטרקטיבי לא פחות ממחוזות גוש דן המוריקים בטון ושלטי לד.

"אחרי שגורשתי משא-נור התחלתי לחשוב מה מכריע במאבק על ארץ ישראל", מספר לי דגן, "והגעתי לשלוש תובנות:צריך מאסות של אנשים שמתנגדים לגירוש כדי שהוא לא יקרה, צריך קואליציה בכל מקום, מהליכוד ועד החרדים - שבכל מקום יהיו אנשים שידאגו להתיישבות, והדבר השלישי הוא מיגור הבורות של הציבור, כך שיכיר את השומרון, שנהיה קיימים בתודעה של הציבור הישראלי". איך מניחים את השומרון במרכז התרבות חוץ מסיורים לא מחייבים לידוענים? מתחילים מלמטה, מהילדים.

סרט חדש בכיכובו של כוכב הילדים יובל (שם טוב) המבולבל מתרחש בשיתוף המועצה האזורית - בשומרון,ביישוב 'נופים' הסמוך לנחל קנה, בממלכה הדמיונית 'טפליקוקו' (עוד מעט אשאל את יובל מה נסגר עם השמות המדומיינים האלה לממלכות ילדים, למען השם).

הסרט 'יובל - גיבור בעננים' (שם זמני) המיועד לצאת לאקרנים בקיץ 2018 מספר סיפור פנטזיה על עננים שהתייבשו להם בגלל מלכת חול אימתנית. יובל, כמו כל גיבור סרטי ילדים המנסה להציל את העולם, מנסה להחזיר את העננים לרטיבותם הטבעית תוך כדי שהוא מעביר את הצופים מסע חינוכי, דרמטי ומשעשע כדרכו בקודש.

יובל שם טוב, 'יובל המבולבל': "אני לא עובד בשבת ומשתדל להניח תפילין כל יום אבל לא חזרתי בתשובה. באתי לעולם ליצור ולעשות טוב. מי שאוהב אותי מראה לילדים בלי לחשוש כי אין ממה לחשוש:אני אף פעם לא מטיף לדת, אני מדבר על דברים אוניברסליים כמו 'ואהבת לרעך כמוך', מי יאמר לזה לא?"

"זה לא סרט תעמולה של השומרון", מדגיש דגן, "זהו סרט מסחרי לכל דבר שמופץ על ידי 'יונייטד קינג' של האחים משה וליאון אדרי, מבוים על ידי אביעד קדרון (גאליס, נ"ג) ומיועד לקהל הרחב".

יותר משלושה מיליוני שקלים הושקעו בסרט. הוא יופץ בכל אולמות הקולנוע בארץ, ובראשם במתחמי ה'סינמה סיטי' של האחים אדריהנחשבים השליטים הבלתי מעורערים של עולם הקולנוע הישראלי, בזכות החזקתם במקביל גם בחברת הפקה והפצת סרטים וגם במתחמי הקרנה מפוארים.

'גיבור בעננים' מתרחש אמנם בממלכה הדמיונית 'טפליקוקו' שהמציא יובל המבולבל, אך במועצה מתכננים להשאיר את סט הצילומים על כנוולהפוך את הארץ הדמיונית לאתר שימשוך ילדים סקרנים מכל הארץ לבקר בממלכה הפסטורלית.

"כשהתחלנו לקדם את הפרויקט המפיקים באו לשומרון וחששו", מספר דגן. "שאלו - מה זה פה, הריסות של כפר ערבי? אמרנו שלא, אלו שרידי יישוב וחווה חקלאית מתקופת בית שני. לא ידעו כלום. צוות הצילום מנה כשמונים איש וכולם ביקשו שנארגן להם לימי הצילום אוטובוס ממוגן ירי. ארגנו את האוטובוס אבל כבר מהיום השני התחילו להגיע לכאן גם ברכבים פרטיים. אחרי שהכירו את המקום, פתאום הם פחות חששו. ביום האחרון כולם כבר הגיעו ברכבים פרטיים".

זהו, התל אביבים מהקולנוע הפכו לימנים?

"צריך להבדיל בין עסקני תרבות לאנשי תרבות.יש עסקני תרבות שלא רוצים שיכנסו לתעשייה אנשים ששונים מהם, כמו דתיים או לאומיים. אבל מצד שני - אנשי התרבות עצמם מאוד שמחים להכיר את השונה. מדובר בשחקנים שמעולם לא היו מעבר לקו הירוק, ויפה לראות שאפילו הם נשארים בקשר ורוצים לבוא עם המשפחות לטייל, להכיר".

התכנית היא להפוך את השומרון למיקום ("לוקיישן") קלאסי לסרטים ישראליים בזכות עלויות נמוכות יחסית בהשוואה למחירים במקומות המוכרים. "גם עיריית ירושלים מעודדת הפקות תרבות בבירה", אומר דגן, "יש קרן קולנוע שתומכת בדברים שמצלמים בירושלים. אני מאמין שהתרבות היא חלק מרכזי ומשפיע הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים". אנשי מועצה סייעו ליובל ולמפיקים להשיג חסויות בסך רבע מיליון שקלים.

"אחרי הצבא הלכתי לכיכר השעון ביפו וחילקו שם דוגמיות גלידה בחינם. זה מה שאנחנו עושים: גם סיורים וגם סרט.יהודה ושומרון לא היו על המפה והיום הם נמצאים גם בתחום התרבות: חנן בן ארי במקור מהשומרון, מנורה חזני עושה קולנוע, עוד. צריך להכניס את התרבות מהשומרון ללב התרבות הישראלית. זהו הסרט הראשון, יהיה לו המשך ונעשה עוד דברים, בטוח".

"בואו לא נתלהב"

יפתח גבאי, המפיק בפועל של הסרט, נשמע נרגש. הוא לא רגיל לעבוד בשטחים הכבושים."חיפשנו שטח מסוים, שהבתים יהיו במקום ירוק שיש בו הרים מסביב, שהכול ייראה מבודד בצורה אמתית. לקח לנו הרבה זמן עד שמצאנו את המקום בשומרון".

איך מוצאים לוקיישן בעצם?

"כשמחפשים אתר צילום לסרט, שואלים את הבמאי על מה הוא חולם ומנסים למצוא מקום כזה במציאות,ככה שאתר הצילום יספק את הסחורה בשלמות – במקרה שלנו, שב-360 מעלות לא יהיו כפרים של ערבים, יהודים או נוצרים, כלום.מצאנו כמה מקומות וקיבלנו הזמנה מיהודים נחמדים מהשומרון, בדקנו ומצאנו שזה הכי מתאים לנו, יותר מכל האפשרויות האחרות".

זו פעם ראשונה שמצולם סרט בסדר גודל של מיליונים בשומרון. איך ההרגשה?

"כשאצלם ברמת השרון שום כתב לא יתקשר לראיין אותי", סונט בי יפתח. "אותו דבר לגבי ראשון לציון וירושלים.אתם מתלהבים וזה יפה, ואני שמח. היה תענוג, הייתה הכנסת אורחים מקסימה, הכול פיקס,אבל נשמה, מצלמים סרטים בכל עיר. לא חייבים להתלהב".

זה יכול לפגוע בך כמפיק שעלול להיתפס כימני, לא? בכל זאת, עבדת בשטחים.

"קשקוש בלבוש", פוסק יפתח. "'השמאלנים האלה' מצלמים אתנו בצוות ולאף אחד זה לא משנה. עושים אמנות טובה וזה מה שחשוב. כל הרעיון הוא שנמשיך לעשות סרטים. קשה מאוד לעשות דברים כאלה בארץ, זה יקר, קשה למצוא תקציבים.אתם צריכים להלל את זה שעושים סרטים ישראליים בכלל, לא כי עושים אותו בשומרון. קשה להרוויח פה מקולנוע כשיש לך שמונה מיליון איש וחלקם חרדים ודתיים שלא רואים סרטים.בלי משה אדרי (שחתום כמפיק הסרט והמפיץ, נ"ג) לא היה נעים לעולם הקולנוע".

מסר לכל גיל

מכאן אנחנו הולכים לפגוש את הכוכב האמתי. "זה סיפור שעובדים עליו כבר שלוש שנים מבחינת התסריט המקצועי שכתב ערן ב"י הידוע (מי שעבדבין השאר עם דודו טופז, נ"ג). עשינו כמעט 20 דראפטים", מספר יובל המבולבל בהתרגשות, "יותר משלושה מיליון שקל, ייקח לנו שנתיים לכסות את זה!"

אם הוא הולך להתרגש ככה עד יציאת הסרט ב-2018, הייתי קצת מודאג ממצב הלב שלו. אבל מותר לו. עם כל ההערכה לסרטי יובל המבולבל שהפכו ללהיט היסטרי בקרב ילדים, זה הסרט המושקע ביותר שלו.לפני כשנה שיחק ב'גויאבות' - סרט ילדים שהוקרן ביום העצמאות האחרון בטלוויזיה במסגרת המסורתית של סרטים ישראליים חגיגיים. ב'גויאבות' שיחק יובל דמות משנה, הפעם הוא הכוכב המרכזי, וגם חתום כמפיק-שותף.
יפתח גבאי, המפיק בפועל: "כשאצלם ברמת השרון שום כתב לא יתקשר לראיין אותי. אתם מתלהבים וזה יפה, ואני שמח. היה תענוג, הייתה הכנסת אורחים מקסימה, הכול פיקס, אבל נשמה, מצלמים סרטים בכל עיר. לא חייבים להתלהב"

"בסרט אני אמנם גיבור אבל אנושי, המסר הוא מאוד חיובי. בסוף אני מצליח לשמח את מלכת החול הרעה כביכול,להציל את הכפר והעננים ולשנות אותה לטובה בעצמה. אני אוהב סיפורים חיוביים", אומר יובל בחיוך תם.

"העננים מסמלים שפע של גשם, מלכת החול מסמלת את הדברים שמייבשים אותנו כמו כעסים, פחדים ודאגות, ואם מכניסים אהבה כמו בסיפור הסרט - שלא אחשוף את כולו כאן - אפשר לנצח הכול".

מסר שמתאים גם למבוגרים.

"לכל משל יש נמשל, סיפורי ילדים הוא בעצם סיפור למבוגרים. קח את פינוקיו - יש בו מסר אוניברסלי לכל הגילאים. הסרט הוא לכל המשפחה, גם אם יש שקוראים לזה 'סרט ילדים'. אבל עזוב אותך - כולנו ילדים, עם הזמן אנחנו מתמלאים בקליפות של ציניות ודאגות ופוליטיקה, אבל אם נסיר אותן בכולנו יש ילד פנימי ומדי פעם צריך לתת לו להנחות אותנו - לשחק, לתת, לאהוב, בפשטות ובלי חשבון".

איך אתה ממציא את כל הדברים האלה? מאיפה?

"אני חי את העולם הזה של הילדים. כילד הלכתי לראות 'הנסיכה הקסומה' ו'בחזרה לעתיד'.אתה מקבל השראה מכל הדברים שגדלת עליהם, אבל היום אני שואב גם מהיהדות שמדברת על הצד הטוב והצד הרע.ביהדות ישנו ה'סטרא אחרא' שיש בו הכעס והפחד וההרס, ומהצד השני ישנו האור האלוקי שהוא חמלה ואהבה. הדרך לנצח את הכעס עוברת באהבה, וזה המסר המרכזי גם בחיים וגם בסרט".

תכף נדבר על היהדות שאליה מתחבר יובל בשנים האחרונות. לפני כן נציין שהוא עצמו, לפחות ביולוגית, כבר לא ילד: הוא בן 45, וכמעט 15 שנה מתפקד כבייביסיטר של ילדי ישראל. נשוי, אב לשישה (!) ומתגורר בנווה ירק שבשרון.בעבר עסק גם בתחום הסטנד-אפ. זכרני העם לא ישכחו את הופעתו לפני כ-15 בערבי ההתרמה 'יומטוב' שבו הופיע כבדרן למבוגרים לצד שורה של אמני סטנד-אפ מהשורה הראשונה שבינתיים הספיקו להשתלב היטב בתעשיית הבידור הישראלית בטלוויזיה, כשהוא כובש במקביל במהירות את עולם הילדים.

"ניסיתי לעשות סטנד-אפ", יובל לא שש להיזכר בתקופה ההיא, טרם פריצתו הגדולה לעולם הילדים, "אבל אדם צריך להיות ממוקד בחיים. בעקבות הרצון להתמקד הצלחתי הרבה יותר בתחום הילדים. זה מסר בעיניי - ברגע שאתה מוצא את הכיוון והייעוד, הכול אפשרי. השמים הם הגבול".

כשאני מזכיר ליובל את הלוקיישן של הסרט החדש הוא לא רוצה להיתפס כפוליטי בשום אופן."צילמתי את הסרט בטבע באזור השומרון ולא היו שום חששות", הוא אומר וצוחק לרגע ארוך."כשהקמנו את הסט חשבו שזה מאחז... אבל אין פה שום אמירה פוליטית גם אם זה צולם בנחל קנה. הרי צילמנו גם בנבי מוסא ובעוד מקומות ששירתו את הסיפור - כמו מערות בית גוברין שם צילמנו בית של ענק, בנמל תל אביב, בסינמה סיטי, ברחוב ביפו,ואנו מתכננים לצלם גם בגליל וברמת הגולן. נחל קנה נראה הכי אמתי ומתאים לסרט".

גם הלכת על שישה ילדים, כי זה מה שהתאים לך. היו מי שהרימו גבה?

"מה רע בזה? אין לי בעיה שירימו גבה או יורידו גבה, אני עושה מה שאני מאמין בו וטוב לי", מרצין יובל לרגע. "מה קשה בשישה ילדים? יש כאלה שיש להם 17 ילדים, אז למה שאני אתלונן? אין דבר כזה קשה, הכול עניין של השקפהופרשנות ואיך אתה מסתכל על דברים. אדם שיש לו עסקים גם יכול לומר כמה קשה לו בעסקים".

איזה גיל בעיניך הוא הגיל הכי כיפי אצל ילדים?

"אין דבר כזה, לכל גיל יש אתגר ועולם משלו, וגם כיף משלו. כמו שאי אפשר להחליט ולומר מה טעים יותר תפוז או בננה. בעבודה אני פונה אמנם יותר לגיל שנתיים עד שבע, אבל בבית כהורה אני נהנה מכל גיל. אין גיל קשה, כל גיל הוא כיפי".

קוראינו המבוגרים צפויים להשתגע בחופש הגדול. איך אתה מעביר את יולי-אוגוסט?

"לוקח לברכה, עושה להם בבית קרבות עם חרבות צעצוע, הולכים לפה ולשם. לפעמים יש מריבות כמו כל בית, אבל הכול בפרופורציה.במקום להגיד למה הם רבים כל הזמן, צריך לזכור שיש אנשים שאין להם ילדים בכללוהם היו מוכנים לעשות הכול כדי שיהיו להם מריבות ילדים בבית".

כמו פרפר שמגיח מגולם

לפני כשנה העלה יובל לרשתות החברתיות תמונה ובה הוא מסתודד עם רב הנראה חרדי, והכיתוב הנלווה הבהיר שהוא 'בבוקר של התחזקות'. התמונה גררה אחריה שיח של תומכים וגם של מתנגדים שלא ששו לראות את השינוי המתחולל בלבו של הכוכב.החשש היה שהוא ינסה להכניס בתכניותיו לילדים מסרים יהודיים. אותנו הוא ממהר להרגיע, אף שמקורות בתעשייה מספרים על עבודה אינטנסיבית שהוא עושה בימים אלו עם אחד מערוצי היהדות.

"לא חזרתי בתשובה", הוא אומר. "אני לא עובד בשבת ומשתדל להניח תפילין כל יום. באתי לעולם ליצור ולעשות טוב. מי שאוהב אותי מראה לילדים בלי לחשוש כי אין ממה לחשוש:אני אף פעם לא מטיף לדת, אני מדבר על דברים אוניברסליים כמו 'ואהבת לרעך כמוך', מי יאמר לזה לא? לאהוב את האחר, לתת, לשמוח, מי יגיד לזה לא? מי יסרב למסר של לא לכעוס?

"הלוואי שכולם יעסקו בזה. חשוב לחנך לאכול בריא - אבל גם המסרים האלה חשובים. אני לא יודע אם הפסדתי מזה שהתקרבתי ליהדות או לא מבחינת גודל הקהל.ברוך ה' אני מאוד עסוק, יש לי פעמיים-שלוש בשבוע הופעה תודה לא-ל".

היה אירוע מכונן שגרם לך להתעניין ביהדות בגיל ארבעים ומשהו?

"הרב יגאל כהן", יורה יובל בטון 'דלוק' למדיי. העיניים נוצצות אף על פי שאני הילד היחיד בסביבה ולא הוכרזה הופעה ספונטנית מולי."הוא הכי לא מנסה להחזיר אותי בתשובה, הוא רוצה פשוט שיהיה לי טוב. לפעמים אני מוצף ואני חייב להעלות לרשת, לשתף את הקהל, כמו שאתה רואה סרט טוב ואתה אומר 'וואו', אז אני מפרסם תמונה.

"הרב חיזק אותי. לפעמים אני מטייל ביוטיוב, וככה ראיתי אותו והוא גרם לי להתחבר למי שאני באמת, להבין את סוד החיים.תמיד הייתה לי זיקה והיה חיפוש של האמת, ואיכשהו הוא תפס אותי בצורה שבה הוא מדבר. תחפש 'הרב יגאל כהן' ברשת", מורה לי יובל בטון לא מאיים.

"הרגשתי כמו שאתה שומע שיר או סיפור או סרט וזה גורם לך להרגיש מה שיש בתוכך. מכיר את זה? ככה הרגשתי כשראיתי אותו ושמעתי את הדברים שלו. הוא חיזק אותי מאוד במידות ומוסר - דברים כמו להסתפק במה שיש לך, להבין שאתה מסוגל לעשות כל מה שאתה רוצה, שמישהו שומר עליך, שאתה יכול להשפיע, להבין שמה שבא בקלות הולך בקלות".

איך הדמויות שלך מושפעות מההתקרבות שלך ליהדות?

"בסרט החדש למשל בחרתי בגיבור בעל כורחו כמו משה רבנו, שאגב זה קורה בהרבה סרטים.אומרים לו 'צא למשימה' והתגובה הראשונית היא 'לא לא'. מפה זה התחיל. אחר כך הלבשתי על הגיבור כפר קסום בשם טפליקוקו. למה טפליקוקו? זה כפר שהמצאתי לעצמי כילד מופנם. לשם הייתי בורח. לעולם דמיוני".

מפתיע שהילד המופנם הפך לכוכב ילדים נטול בושה.

"אותי דווקא זה לא מפתיע. כי ככה זה, כמו גולם שקורה לו משהו בפנים עד שמגיח פרפר, אותו דבר באנשים.הרבה אנשים פרחו דווקא כשהיו מבוגרים. לילד מופנם יש סיכוי גדול להתהפך כי הוא מבשל הרבה דברים בפנים. אני רואה את זה על הרבה אנשים בעלי ביטחון שמאוד מצליחים היום, שבתור ילדים הם היו ביישנים וכשגדלו הכול פרץ החוצה".

לא מביך להיות כוכב ילדים? אתה אמור לעשות שטויות ואתה יודע שגם מבוגרים רואים אותך...

"למה להיות נבוך? לכל אחד יש משהו שהוא טוב בו. מההתחלה זרמתי בלי טיפת מבוכה.עזרה לי גם העובדה שבצבא הייתי מפקד בנח"ל. זה נתן לי ביטחון והשתמשתי בו בעולם הילדים".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם