חברים לא קונים

4 dog

 
חניכי מכינת הנגב החליטו להעלות למודעות את נושא אימוץ הכלבים, ודווקא אלה המעורבים הנחשבים פחות – לדעתם ללא סיבה. לדבריהם, הכלבים הגזעיים עלולים אפילו לשאת מחלות גנטיות באחוזים גבוהים בהרבה מקרוביהם המעורבים

חיים קוממי

בוגרי מכינת הנגב שבמדרשת שדה בוקר בחרו לסיים את השנה שלהם בסגנון מיוחד.

"לפני שלושה חודשים התחלקנו לוועדות על מנת ליצור עבודת גמר חברתית לסוף השנה, שתייצג את מה שעברנו בשנה החולפת", מספרת לנו מאיה שרייר, תלמידה במכינה.

"הוועדה שלנו היא ועדת הקהילה. בתחילת הדרך ישבנו וחשבנו על נושא שאנחנו רוצים לקחת עליו אחריות ושהוא לא בנאלי מדי - נושא שאפשר להעלות למודעות הציבורית".

לדבריה, נושא אימוץ הכלבים הגזעיים הוא נושא מוכר בהרבה בתי אב במדינת ישראל, אבל אנשים פחות מודעים לכלבים המעורבים שמחכים לאימוץ.

"הכול התחיל כשיצאנו יחד כוועדה להתנדבות במכלאה של עמותת צער בעלי חיים בבאר שבע. במכלאה נחשפנו לבעיה הגדולה של אימוץ הכלבים המעורבים. הכלבים הגזעיים הרבה יותר נחשבים בעולם. הרבה אנשים מעדיפים לאמץ אותם מכיוון שהם נראים מטופחים יותר והשקיעו בגידול שלהם, ואילו הכלבים המעורבים נזנחים. בנוסף, הכלבים הגזעיים עוברים הרבעה בשביל ליצור המשכיות לגזע שלהם ולשמר את אותם התכונות שקיימים בהם".

כשיצאו החברים לסיור במכלאות על מנת ללמוד את הנושא גילו את בתי הגידול של הכלבים הגזעיים. "מדובר בתעשייה שנראית מעט מפוקפקת. יש הרבה חוות גידול בישראל שבהן מגדלים כלבים גזעיים על מנת לשמר את הגזע הטהור שלהם. לרוב, כל חווה מאופיינת בגזע מסוים. כל כלב עולה הרבה מאוד כסף, אפילו כמה אלפי שקלים. האינטרס של בעלי החוות הוא הפרנסה שלהם – לעתים הם דואגים להרביע את הכלבים באופן לא טבעי ובין כלבים בעלי קרבה ביולוגית, וכתוצאה מכך ישנם כלבים שנולדים עם בעיות גנטיות חמורות. אנשים קונים את הכלבים בהרבה כסף בלי להיות מודעים לכך, ובשלב מסוים - לאחר כמה חודשים או שנים - הם מגלים את הבעיה. במהלך ישיבות הוועדה שלנו ניסינו לחפש אלטרנטיבה ולהציג אותה לציבור".

לעומת החברים משדה בוקר, יש מי שחושב שהתופעה של גידול כלבים מאותו גזע יכולה להיות גם טובה. "חוות הגידול שונות זו מזו. יש חוות שמגדלות בהן כלבים בתנאים טובים מאוד, ויש חוות שלא", מספר ד"ר יאיר ויס, וטרינר מאזור השומרון. "היתרון המרכזי בהרבעת כלבים הוא שמכיוון שמלכתחילה הרבעת גזע נועדה ליצור תכונות מסוימות אצל הוולד, אז כשמישהו מאמץ כלב מעורב הוא לא יודע מה יהיו התכונות והאופי שלו. לעומת זאת, כשאדם מאמץ כלב גזעי הוא יודע פחות או יותר מה הוא עומד לקבל".

לדבריו, אפשר להימנע מהרבעות לא מוצלחות שיוצרות בעיות גנטיות אצל הכלבים: "כשההרבעה נעשית בתוך קרבה משפחתית נוצרות מחלות גנטיות. לעומת זאת, ישנן מחלות גנטיות שהכלבים נושאים וכשהן קיימות אי אפשר להרביע. כדי למנוע זאת בתי הגידול עושים בדיקה מעמיקה לפני כן, על מנת לצמצם את הסיכוי שהכלב ילקה במחלה גנטית.

"בסוף, בן אדם שרוצה לאמץ כלב צריך לשאול את עצמו איזה סוג של כלב הוא מחפש. אנשים מסוימים יסתפקו בכלבים מעורבים, אבל אנשים שמחפשים כלבים גזעיים ופונים לבתי גידול צריכים לבדוק היטב מהו התהליך שהכלב המיועד עובר ומהן ההשלכות".

לעומת הכלבים הגזעיים והיקרים, ישנם הרבה מאוד כלבים מעורבים שרק מחכים לאימוץ, בעלות נמוכה בהרבה. "התשלום הוא רק על ההחזקה שלהם", מסבירה מאיה. "יש כל מיני סוגי כלביות בארץ כמו צער בעלי חיים שברוב המקרים הכלבים שבהן נמצאו ברחוב והכלבייה היא כמו בית מחסה בשבילם. החיסרון הגדול הוא שאין לאותן כלביות תקציב לגדל את הכלבים ולכן הן נראות מעט מוזנחות. לעומת זאת, רמת הטיפול בכלבים היא טובה, עד שיבוא מישהו לאמץ אותם".

המטרה שלשמה יצאו חניכי מכינת הנגב היא לעודד אימוץ של כלבים מעורבים. הכלבים המעורבים אינם נחשבים פחות מהכלבים הגזעיים, ומבחינה בריאותית הם שווים לכלבים הגזעיים.

"אנחנו קוראים לאמץ כלבים מעורבים כדי לצמצם את תהליך ההרבעה שכלבים גזעיים נדרשים לעבור. הפרויקט שלנו נקרא 'חברים לא קונים' כי הבנו שמסגרת האימוץ מתקיימת לרוב מתוך חוות האימוץ ובתשלום, וכך יוצא שהמכלאות והכלבים נותרים בלי משפחות מאמצות. היינו צריכים להעלות את המודעות לאימוץ כלבים מעורבים בחינם לאנשים. אחרי שחקרנו את הנושא לעומק הרצנו הרבה הרצאות במסגרות שונות כשהמטרה שלנו ברורה - אנחנו פשוט קוראים לאנשים להגיע לאמץ. יש לנו דף פייסבוק ואנחנו פועלים להעלאת המודעות לאימוץ כלבים".


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם