רוצים איזון?

6 riklin

אולי הוא עוד לא הוכנס למילון, אבל מרגע שהומצא המושג 'ריקליניזם' היה ברור שמדובר בתופעה. המושג נוגע לתגובות ימניות אוטומטיות, שתמיד מגוננות על ראש הממשלה ותוקפות את הצביעות התקשורתית מהאגף השמאלי של המפה. לטוב או למוטב, שמעון ריקלין הצליח להטביע מושג על שמו. איך שלא תסתכלו על זה – כבוד * אבל הכי חשוב לו להדגיש שנתניהו זה בכלל לא הסיפור

רועי אהרוני

כל פוסט או ציוץ של שמעון ריקלין, כתב הבית של ערוץ 20, מושך תגובות רבות בברנז'ה. אף על פי שהצטרף באופן רשמי לעולם התקשורת לפני זמן לא רב, הוא היה לסמל המאבק בתקשורת הממסדית ולמגן המשוח בטוויטר של ראש ממשלת ישראל.

בחודשים האחרונים צצות כפטריות אחר הגשם פרשיות הנקשרות בשמו של ראש הממשלה, ולפי הצהלה התקשורתית רבים חשים שהפעם הוא באמת הסתבך והחבל מתהדק סביב צווארו. המציאות הזו מוציאה את ריקלין למתקפה כוללת, והוא יורה את כל התחמושת שבארסנל שלו כדי לצעוק שיש עשן בלי אש – העשן של הסיגרים.

"מתנהל פה ציד מכשפות פר-אקסלנס, ללא שום ספק", הוא אומר לי. "זה שאתה מתלבט בזה מצביע על הצלחת השיטה. מנסים ליצור מסה קריטית של פרשיות כדי שהציבור יגיד – אם יש כל כך הרבה סיפורים בטח יש פה משהו. אבל אני אומר לך בצורה צלולה גם ברגע הזה שאין כלום. אתה שומע? כלום".

ריקלין מבקש לסקור את אוסף הפרשיות המדוברות סביב ראש הממשלה כדי להוכיח את טענתו שמדובר בניסיון לייצר מסה קריטית מדברים שאינם מחזיקים מים. הפרשה החמורה בתוכנה אך הקלה בנוגע לראש הממשלה היא הפרשה המכונה 'פרשת 3,000', על הצוללות שנקנו מחברת 'טיסנקרופ' הגרמנית, שחשף לציבור בשנה שעברה העיתונאי רביב דרוקר. בפרשה הזו מדגישים כל הזמן שראש הממשלה אינו מעורב, אבל ריקלין לא קונה את ה'לא מעורב' הזה.

"אומרים שהוא לא מעורב אבל מזכירים תמיד שבכירים בסביבתו ידעו על זה", מציין ריקלין. "תהליך ההונאה התקשורתי הוא שכל הזמן מראים בחדשות את נתניהו יורד לצוללות ועולה מהן. אם אינו מעורב מדוע מראים את זה? כמו כן, אם נתניהו לא מעורב בפרשה, למה קוראים לה 'פרשת 3,000', כאילו היא המשך לפרשת 1,000 ו-2,000 של נתניהו? צריך לקרוא לה 'פרשה חמורה במערכת הביטחון'.

אם אני אדע או אבין או אחשוד שבנימין נתניהו קיבל דולר אחד לכיס שלו, זה הזמן שאני אומר 'להתראות' ו'היה נעים' ולא אגן עליו עוד. עד אז – תנו לבן אדם לעבוד! יש פה מדינה לנהל! יש פה איומים, קורים דברים. לא מעניין אותם כלום".

"רביב דרוקר שיקר שלוש פעמים: בפעם הראשונה כשטען שהחליפו פה שרי ביטחון כדי שלשכת ראש הממשלה וראש הממשלה יחתכו עמלות מחילופי שר הביטחון. אחר כך הוא שיקר כשאמר שהוא לא יודע אם זה קרה באמת ושהוא לא אמר שנתניהו קשור לפרשת הצוללות, ובפעם השלישית הוא שיקר כשטען שנתניהו קשור למכירת הצוללות הגרמניות למצרים. אלו דוגמאות להונאת הציבור".

חקירות על חמגשיות

אחרי שהוא מסלק את פרשת הצוללות מהשולחן ריקלין מתייחס לתיק 2,000, שבו נחשד ראש הממשלה בתיאום מהלכים עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס, ולפיהם יוטלו הגבלות על העיתון 'ישראל היום' בתמורה לסיקור אוהד בעיתון 'ידיעות אחרונות' ובאתר 'Ynet'.

"אומרים שראש הממשלה רצה לדון בסגירת מוסף", אומר ריקלין. "על זה פותחים תיק, מתחוללת מהומה של חודשים, כותרות בעיתונים בכל יום. אבל כשניסו לסגור את 'ישראל היום', עיתון שלם ולא רק מוסף, על זה אין חקירה. ידוע מה הובטח על ידי 'ידיעות אחרונות' ואילו איומים נשמעו ומה נאמר לראשי הסיעות למי שיעז שלא להצביע בעד, ועל כספים שהועברו מידי שרים ל'ידיעות אחרונות' בהסכמה לפרסום המשרד שלהם – והם קיבלו כתבה אוהדת. למה על כל זה אין שום חקירה?"

אם כולם התעסקו עם נוני מוזס, זה הופך את זה לבסדר?

"לא אמרתי שזה בסדר", מדגיש ריקלין. "תן לי לזקק את האבסורד: האדם היחיד שהגן על הדמוקרטיה הישראלית ולא הסכים לעשות אתו הסכמים למרות כל הדיבורים זה בנימין נתניהו. ואת מי רוצים להאשים בעניין של 'ישראל היום'? את בנימין נתניהו. אם זה לא סדום, אם זה לא חוסר צדק משווע – אני לא יודע מה כן.

"יותר מזה – אני לא אומר שכולם אותו דבר, הם עשו מעשים חמורים הרבה יותר! הם ניסו לסגור עיתון, לא מוסף. הם הבטיחו הבטחות, איימו על אנשים. שיחקרו את ציפי לבני, את יאיר לפיד, את אביגדור ליברמן, את איתן כבל. אני טוען שנתניהו לא הגיע למאית מזה. לכן אין תיק 2,000 – כי הם לא יעזו. הם יודעים שאם יפתחו תיק כזה על נתניהו כל האמת תצא החוצה".

לאחר מכן אנו מגיעים בשיחה לתיק 1,000, בו נחשד ראש הממשלה בקבלת טובות הנאה ומתנות יקרות, בין השאר מאיש העסקים ארנון מילצ'ן. בשונה מהפרשיות האחרות, כאן אין ניסיון להכחיש את קבלת המתנות הללו, והוויכוח הוא בעיקר על פרשנותן המשפטית והערכית.

"נתניהו אכן קיבל סיגרים לאורך השנים", אומר ריקלין, "הוא הודה בזה. אבל מי שרוצה להפיל ראש ממשלה על סיגרים – שיגיד את זה ולא יטען שיש פה אוסף של פרשיות שחיתות".

השאלה היא האם הוא נתן טובות הנאה למילצ'ן בתמורה לסיגרים הללו.

"זו דוגמה לכך שמנסים להרוג את נתניהו, לא משנה מה יעשה. כשניסה לסגור את ערוץ 10 (שארנון מילצ'ן הוא אחד מבעלי המניות שלו), הפגינו נגדו על שהוא מנסה לסגור כלי תקשורת משל היה שליט צפון קוריאה. כשהוא לא סוגר, זה בגלל הסיגרים. מי שרוצה להאמין לזה – שיאמין. בעיניי – הבל הבלים".

עם זאת ריקלין יוצא נגד אפשרותו של ראש הממשלה לקבל סיגרים. "אני אפתיע אותך", הוא אומר, "אני חושב שצריך לשנות את החוק. ראש ממשלה כמו כל בעל תפקיד אחר לא צריך לקבל כלום מאף אחד. אם לפקיד בעירייה אסור לקבל חבילת סיגרים, גם ראש ממשלת ישראל לא צריך לקבל. אני אומר זאת בצורה הכי ישרה. אבל אל תשקרו – אל תגידו שנתניהו הוא מושחת או לקח כספים לכיסו – כי זה לא נכון".

אם כך, גם אתה סבור שמדובר בפגם מוסרי. אז אולי תיק 1,000 הוא 'כשר אבל מסריח'?

"יכול להיות", הוא אומר, מהורהר. "אבל שוב, אם רוצים להפיל את ראש הממשלה על סיגר – תגידו את זה ביושר".

ומה עם החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות?

"אני חושב שזו בושה וחרפה", הוא עונה. "אם רוצים להתחיל להביא למישור הפלילי הזמנה של חמגשיות לבית ראש הממשלה או בקשה מעובד לטפל גם באב הגוסס של שרה נתניהו, אני חושב שירדנו פה מהפסים. זה פשוט אבדן עשתונות שרק מצביע על מה שאני אומר כל הזמן: יש פה רדיפה נגד נתניהו ונגד כל מי שמקורב לו".

אתה מאשים גם את היועץ המשפטי לממשלה בהשתתפות ברדיפה הזאת?

"אני לא בטוח שהיועמ"ש מצליח לעמוד בכל הלחץ התקשורתי והברנז'אי המופעל עליו. אם הוא יגיש את כתב האישום הזה הוא יעשה טעות, לדעתי. אני חושב שהוא איש ישר וטוב שנכנע ללחץ פופוליסטי להעמיד לדין על שטויות במיץ עגבניות. אם מעמידים את שרה לדין צריך להעמיד לדין את כל נשות ראשי הממשלה והנשיאים הקודמים. מישהו חקר במשטרה את מסיבת יום ההולדת של שמעון פרס? פה הזמינו חמגשיות ועורכים חקירת משטרה – זה טירוף מערכות".

בובת הוודו של השמאל

אחרי שריקלין סוקר את הפרשיות שהתפוצצו בתקשורת הוא מסביר את השקפת העולם העומדת לטענתו מאחורי כל הפרשיות הללו. "השמאל הישראלי הפסיד לנתניהו פעם אחר פעם, ואחרי ההפסד האחרון עמדו לפניו שתי ברירות", מנתח ריקלין. "האפשרות הראשונה והקשה היא לערוך חשבון נפש ולשאול למה עם ישראל לא תומך בו ולא מאמין במה שהוא רוצה למכור לו, והאפשרות השנייה הייתה לנסות לחסל את נתניהו מבחינה פוליטית – ובה הוא בחר. אנשי השמאל לקחו את מערכת המשפט, גייסו כספים מחוץ לארץ, ומרגע שנתניהו נבחר – זה מה שהם מנסים לעשות לו".

היכן אתה רואה שמשתמשים בכספים מחוץ לארץ?

"מי מממן את ההפגנה במוצאי שבתות?"

יש הוכחות לכך שהקרן לישראל חדשה מממנת את ההפגנות?

"שיתבעו אותי", הוא אומר. "אני אומר לך שארגונים שנתמכים על ידי הקרן לישראל חדשה קשורים לשלטים ולהסעות".

אתה לא מאמין שיש גם אנשים שמצטרפים בספונטניות למאבק נגד השחיתות?

"זו תמימות ימנית", הוא צוחק. "אין פה שום דבר ספונטני. אחד ממארגני ההפגנה, אייבי בנימין, צולם אומר בפירוש שזו הדרך שלהם להפיל את נתניהו.

"פה אני צריך לבקר את חבריי מהציונות הדתית שרבים מהם הצטרפו לאו"ם, גם כי הם פוחדים מהברנז'ה וגם כי הם רוצים למצוא חן בעיניה. חברים, הם תופסים את נתניהו לא כי הוא מושחת או מסרב לתת להם ראיונות. הם תופסים אותו כי הוא מגן עליכם – על המתנחלים, המתיישבים, החרדים והדתיים. הוא בובת הוודו של השמאל, והם מבינים שברגע שהם יפגעו בו הם ינפצו את ברית הימין שנרקמה בישראל.

"בעיניי זו כפיות טובה לא להגן על ראש הממשלה בשעת המצוקה שלו. נכון, הוא יכול לבנות יותר ולעשות יותר, אבל אני לא מכיר הרבה ראשי ממשלה שהיו מצליחים לשמור על יהודה ושומרון שמונה שנים עם הלחץ של אובמה.

"השתיקה הזו, כאשר רואים ששבוע אחר שבוע תופרים לו פרשיות בניסיון ליצור מסה קריטית, העיקר להרשיע אותו – היא שתיקה מטרידה ובעיניי לא ראויה. הגיע הזמן שכולם ייכנסו למערכה וישמיעו את דעתם".

מתנגדיו של ריקלין מנסים לצייר אותו כבובת מריונטה של משפחת נתניהו, ומשום כך לריקלין חשוב להדגיש: "אני לא חבר של משפחת נתניהו ולא של ראש הממשלה", הוא אומר. "אני לא מקבל מהם שום דבר ולא מצפה לקבל מהם שום דבר. אני מגן עליו במשך תקופה ארוכה רק בגלל הצדק הטבעי; אני רואה חבורה של אנשים רעים שמנסה לצוד אותו רק מפני שהוא לא מקבל את העקרונות שהם מאמינים בהם, קרי: אנרכיה, מדינת ישראל מדינת כל אזרחיה, ללא שום יהדות וללא שום דבר שקשור לאלוקי ישראל. זו הסיבה שהם רודפים אותו, ולכן אני אגן עליו.

"אני לא אומר שלא יצא לי לדבר אתו", הוא מוסיף, "אני יכול לומר שיש בינינו היכרות. אבל אם אני אדע או אבין או אחשוד שבנימין נתניהו קיבל דולר אחד לכיס שלו, זה הזמן שאני אומר 'להתראות' ו'היה נעים' ולא אגן עליו עוד. עד אז – תנו לבן אדם לעבוד! יש פה מדינה לנהל! יש פה איומים, קורים דברים. לא מעניין אותם כלום".

תמונת ראי או תקשורת מאוזנת

"מאשימים אותי בריקליניזם", ריקלין מזכיר את המושג החדש הנושא את שמו. "אני מנסה להסביר לאנשים שלא אני המצאתי את הריקליניזם. הריקליניזם היה פה מאז ומתמיד על ידי השמאל. קם מישהו אחד, שקוראים לו במקרה שמעון ריקלין, ואומר להם: תראו, אתם אוטומטים, הכול אצלכם פוליטי, הכול שמאל וימין, הכול אינטרסים. קודם כול צריך לשים את הבעיה על השולחן: יש פה אוטומטיות מצד שמאל, ועכשיו היא מתחילה מצד ימין. כשיכירו שזה משני הצדדים יוכלו לנהל שיח אמתי. בינתיים אני אומר להם: אתם אוטומטים בדיוק כמוני, אני תמונת המראה שלכם".

לא עדיף לנסות ליצור תקשורת מאוזנת יותר במקום ליצור תמונת ראי?

"אי אפשר עד שלא מכירים בבעיה. אתה יודע כמה זמן לקח לי לשכנע את חבריי הטובים שערוצים 2 ו-10 הם לא אובייקטיבים? התרגלנו יותר מדי שנים לשלטון שמאלני בתקשורת שמתעלם ממרבית העם, כך שהוא נחשב המיינסטרים ומי שאומר אחרת הוא ימני. על דרוקר לא כותבים 'כתב שמאל קיצוני', הוא פרשן. מי שמבקר אותו הוא ימני הנגוע בריקליניזם".

לכאורה השיטה שלך רק תנציח את הבעיה.

"זה נכון בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך ברגע שאני מגדיר את הבעיה ואנשים מבינים מה קורה, אנשים טובים בעלי יושרה מינימלית יוצאים ואומרים – בואו נצטרף. כשהתחלתי לצייץ בטוויטר נחשבתי הזוי וימנים לא רצו קשר אתי. היום יש ריקלניזם בטוויטר. אני חושב שניכרים דברי אמת, ואני באמת אומר את מה שאני חושב".

אתה לא חושב שקל לברנז'ה לפטור כל דבר שתגיד בטענה שאתה איש של נתניהו?

"לא אכפת לי. אני איש עסקים וארכאולוג במקצועי. לא באתי לתקשורת כדי שיהיה לי מעמד של עיתונאי. באתי לתקשורת כפרשן כדי לשנות, ואני חושב שאני מצליח לעשות את השינויים האלה. אני לא מה שחשוב. מה שחשוב זה האם אפשר למצוא פה פיכחון מחשבתי, שינוי חברתי – ולשם אני שואף".

"רביב דרוקר שיקר שלוש פעמים: בפעם הראשונה כשטען שהחליפו פה שרי ביטחון כדי שלשכת ראש הממשלה וראש הממשלה יחתכו עמלות מחילופי שר הביטחון. אחר כך הוא שיקר כשאמר שהוא לא יודע אם זה קרה באמת ושהוא לא אמר שנתניהו קשור לפרשת הצוללות, ובפעם השלישית הוא שיקר כשטען שנתניהו קשור למכירת הצוללות הגרמניות למצרים. אלו דוגמאות להונאת הציבור".
מחויבות לאידאולוגיה ולצדק טבעי

ריקלין לא רק מצייץ בטוויטר – הוא פרשן בערוץ 20 ומשתתף בפאנל של התכנית המצליחה 'הפטריוטים'. "ערוץ 20 הוא ערוץ נדיר", הוא אומר. "הוא מעז להציע חלופה מחשבתית ולהגיד דברים אחרים מהשיח המקובל, ולכן נכנסים בו".

המפה התקשורתית משתנה בעקבות ערוץ 20?

"ערוץ 20 עושה שינוי. הוא משמיע קול חדש שלצערי הרב כמעט לא נשמע בשום ערוץ אחר. הוא עדיין קטן, אבל ככל שהוא יגדל גם ההשפעה שלו תלך ותגדל – אין לי ספק בזה.

"אני מקבל מלא תגובות על הפטריוטים, אין יום שלא עוצרים אותי. אני לא יודע מה אומרים על הרייטינג. דבר אחד אני יודע: הופעתי בהרבה ערוצים ובחיים לא קיבלתי תגובות כמו שאני מקבל על ההופעות שלי בערוץ 20".

אפשר לומר שערוץ 20 הוא פרו-ביבי?

"הוא לא ערוץ של ביבי ולא של אף אחד. הוא מחשיב את עצמו ערוץ מרכז-ימין".

ערוץ 20 לא מתקשה לפעמים לבקר את ראש הממשלה?

"מבקרים אותו, אתה יכול לראות את זה ב'הפטריוטים'. אתה מרגיש שלא מבקרים מספיק את נתניהו בתקשורת הישראלית? חסר לך עוד? עצם השאלה שלך מדהימה אותי. אם היית עיתונאי הגון היית שואל הפוך – איך אין עוד אנשים ועוד עיתונאים שמגנים על נתניהו, שעדיין שומר על אמון רוב העם".

גם אתה התקשית להגן על החלטתו להוריד את המגנומטרים מהר הבית.

"אני איש ימין, וכשיש לי ביקורת על נתניהו אני אומר אותה. בהר הבית לא אהבתי את מה שקרה וכתבתי את זה. אני לא פועל על אוטומט. אני חושב שההחלטה הזו לא תרמה למעמד של מדינת ישראל ולריבונות שלה, והיא גרמה לנו בסופו של דבר נזק תדמיתי. כתבתי נגדו בפייסבוק: 'אדוני ראש הממשלה, אנחנו מחכים גם למעשים, לא רק לדיבורים'".

יש חשש לא מבוטל שאם הפרשיות יסגרו עליו, נתניהו יעשה מעשה שרון ויחזיר שטחים ואתה תמצא את הדרך לסנגר עליו.

"לא יקרה", מצהיר ריקלין. "אם הוא יהיה בעד ויתור על שטחים ביהודה ושומרון, אני אצא נגדו. אבל השאלה שלך רק מראה את הצביעות של הציונות הדתית בעניין הזה. יש עוד ראש ממשלה שהגן על יהודה ושומרון שמונה שנים מול אובמה כמו נתניהו? מישהו אמר לו תודה על זה? כתבת משהו בעדו? אתה יודע באילו לחצים כבירים הוא עמד?

"אם נתניהו רוצה להיות ראש הממשלה הכי אהוד על הברנז'ה, הוא יכול מחר לעשות את זה ולקבל מחיאות כפיים. הם מטפסים עליו ככה כי הוא לא פופוליסט, הוא לא מוכר את ארץ ישראל כדי לקבל מחיאות כפיים כמו ראשי ממשלה אחרים. בינתיים הוא הראה את כוחו. במקום לשאול אותי מה אני אעשה, ספר לי למה אתה וחבריך מהציונות הדתית לא תמכתם בו עד עכשיו".

ריקלין אמנם הפך להיות הפנים של התמיכה בנתניהו, אבל רק לפני כשנתיים הוא התמודד בפריימריז לרשימת 'הבית היהודי'. "אני לא יודע איפה אהיה בבחירות הבאות ולא מה אני אצביע", הוא אומר כשאני מזכיר לו את פרט הטריוויה הזה. "זה רק מראה שזה לא קשור. אני לא עובד אצל נתניהו ולא קיבלתי ממנו שום הבטחה. התחלתי לעשות את זה כבר לפני שנה וחצי".

יכול להיות שבבחירות הבאות תתמוך ב'בית היהודי'?

"בוודאי, מה הקשר? ברור שאם נתניהו יגיד מחר שהוא רוצה לוותר על כל יהודה ושומרון אני ארצה ראש ממשלה אחר. אני מחויב לאידאולוגיה שלי אבל גם לצדק הטבעי – ובעיניי נעשה לו עוול".

אתה יודע לומר מאיזה תיק הכי חוששים בסביבת נתניהו?

"אני חושב שבאופן אמתי, אם אני מבין נכון, הם לא חוששים משום תיק", עונה ריקלין. "הם חוששים מהמסה הקריטית, חוששים מההצבר שמנסים ליצור כדי שהציבור יגיד – די, נתניהו הגזים. המאבק עכשיו הוא על התודעה, מי ייצור גל גדול יותר. הם מצליחים בינתיים ליצור גל ואנשי הימין לא מגנים על ראש הממשלה, וחבל".

מי אתה חושב שבעתיד יכול או ראוי להחליף את נתניהו?

"יש הרבה אנשים שראויים להחליף את נתניהו", אומר ריקלין. "אין אדם שאין לו תחליף. אבל אין שום סיבה לחפש תחליף כבר היום. יש לנו ראש ממשלה מצוין שמקדם את מדינת ישראל רק קדימה".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם