דרום ת"א עדין נלחמת

3 may golan

פסיקת בית המשפט העליון בנוגע למתווה שהוצע לטיפול במסתננים נראתה חיובית לרגע, אולם מהר מאוד נשתתקו קולות השמחה * העליון הטיל הגבלות שאינן נותנות מזור לבעיה ומאפשר לממשלה לרחוץ בניקיון כפיה ולומר שוב: ידינו כבולות * מאי גולן מעמותת 'העיר העברית' מרגישה שהיא נלחמת בכוחות אדירים, אבל היא לא מאבדת תקווה שהממשלה תתעשת ותיקח את המושכות לידיים

רועי אהרוני

כששמעו תושבי דרום תל-אביב את פסיקת בית המשפט העליון השבוע הם החלו לדמוע משמחה בחשבם כי הצליחו סוף-סוף לחדור ללב השופטים, אולם הפעילה החברתית מאי גולן, תושבת דרום תל-אביב המשמשת מנכ"לית עמותת 'העיר העברית', הסבירה להם שאין כל חדש תחת השמש – מותר לגרש את המסתננים רק ברצונם, אסור לכלוא אותם יותר מ-60 יום וניתנה המלצה לפזר אותם ברחבי הארץ, דבר שספק אם הוא בר ביצוע.

"שופטי בג"ץ לעגו שוב לתושבי דרום תל-אביב", אומרת גולן, וקשה שלא לשמוע בקולה את הזעם והעלבון. "הם הצליחו להתל בנו, אבל כשהבנו שהם אמנם מאשרים את הנוהל של החזרת המסתננים למדינה שלישית ובאותה נשימה טוענים שאי אפשר להחזירם שלא מרצון או להחזיק בהם יותר מ-60 יום – גילינו שמדובר בבדיחה על חשבוננו.

"רק בשנה האחרונה הגיעו לישראל עשרות אלפי גאורגים ומונגולים עם ויזת תיירות והחליטו שהם פליטים. הם למדו מהאריתראים שאנחנו חסרי עמוד שדרה. האריתראים מטיסים לפה עשרות אלפי נשים בוויזת תיירות, מתחתנים ומולידים אתן ילדים. בדרום תל-אביב לא תראה אריתראית אחת שאינה בהיריון וסוחבת שני ילדים משני צדי הגב".

גולן כועסת על עינוי הדין שעשו לדבריה שופטי העליון. "על פסק הדין חתום רובינשטיין, שכבר הספיק לפרוש", היא מציינת. "עברו שנתיים מאז פסיקת המחוזי, ולפתע, אחרי יום אחד של הפגנות מול הבית של הנשיאה נאור, הפסיקה מוכנה. היא לא רצתה שהשכנים שלה ברחביה יופרעו חס ושלום על ידי הברברים של דרום תל-אביב.

"הם השהו את הפסיקה לטובת האג'נדה השמאלית-קיצונית שלהם. הם לא סופרים את מדיניות הממשלה ולא את תושבי דרום תל-אביב. הם לא היו פה בחיים ולא יעברו לפה גם בעוד 20 שנה. הם הגזענים האמתיים – כלפי הדתיים, המזרחיים והמעמדות הנמוכים; בעיניהם אנחנו לא ראויים לפצות פה על שבע שנות גיהינום עם המסתננים".

השופטת נאור הציעה לתחום את מגורי המסתננים. האם זה לא נובע מתוך הקשבה למצוקת תושבי דרום תל-אביב?

"השופטים רוצים להיראות טוב, אז הם כותבים זאת אף על פי שהם יודעים שזה בלתי ניתן לאכיפה. הרי לפני כארבע שנים ניתנה הצעה שהם ישהו רק בגבולות גדרה–חדרה, וזה לא החזיק מעמד אפילו שעה. אתה לא יכול לשים שוטר על כל מסתנן ולבדוק לאן הוא הולך.

"עד לא מזמן הייתי חד-משמעית נגד פיזור המסתננים, כי אני אוהבת את העם שלי ואת מדינת ישראל ולא רוצה לזרוק את הצרות שלנו למקומות אחרים. אני לא רוצה שאישה באשקלון או בערד תפחד לצאת עם הילדה שלה לגינה הציבורית. היום אני כבר לא יודעת, כי כנראה זה לא מפריע לאזרחי ישראל – שאינם מתגייסים למאבק – ולא לממשלת ישראל, שאינה פותרת את הבעיות. המסתננים ממשיכים להתרכז בדרום תל-אביב כי נוח להם להיות במקום שבו אפשר להתעלל באוכלוסייה הכי חלשה, אומללה ולא נשמעת.

"הם ימשיכו להגיע ולהתעצם. כבר היום אנו נמצאים בנתוני לידה שנתיים של 3,500 לידות באיכילוב ועוד 2,000 בוולפסון ובבלינסון. ארגוני השמאל משקרים שיש פה רק 30–40 אלף מהגרים, ורק בדרום תל-אביב יש 80 אלף מסתננים. בעוד עשר שנים יהיה במדינת ישראל מיעוט אתני גדול שחציו מוסלמים וחציו נוצרים, העוינים את מדינת ישראל ואינם מכירים בזכות קיומה. הם אומרים לנו משפטים כמו 'זו לא המדינה שלכם', 'תחזרו לתימן ולמרוקו' ו'חבל שהנאצים לא גמרו אתכם'. עד לא מזמן חשבתי שעוד לא הגענו אל נקודת האל-חזור, אבל היום אני יודעת שפשוט עברנו אותה".

משחקים בשלושה קופים

"אני סיימתי להתנהל מול בג"ץ", מכריזה גולן. "בג"ץ הוא גוף מנותק, סניף של מרצ. אין מה לדבר אתו עוד, אין מה להפגין מולו. אין סיבה אפילו להתרגז ממנו, הוא הזוי. מי שצריך לפתור את זה הם חברי הכנסת, אנשים שאנחנו בחרנו כדי שמרים נאור לא תשלוט לנו בחיים. אבל ממשלת ישראל משחקת בשלושת הקופים – עוצמת עיניים, לא פוצה פה, סותמת אוזניים".

גולן מציינת שלושה אנשים שבעיניה הם האחראים לתקיעת המקלות בגלגלי הפתרון למצוקת תושבי דרום תל-אביב. "הראשון, העיקרי והצבוע ביותר שבהם הוא שר האוצר משה כחלון", היא אומרת. "כחלון הכתיר עצמו לשר הבג"ץ כדי להתחבב על התקשורת השמאלנית וכדי שהיא תחפה עליו. לא מעניינים אותו המזרחים ומעמד הביניים שהוא רכב על הגב שלהם. יש לי חדשות בשבילו: עמותת 'העיר העברית' תנהל קמפיין אישי נגדו עד שהוא יסיר מעלינו את הסבל הזה.

"השני הוא ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי, שבונה למסתננים במיליוני שקלים בתי ספר וגנים חדשים ונוצצים, כאלה שלא נבנו לתושבי השכונות בדרום תל-אביב זה 30 שנה. האג'נדה השמאלנית-קיצונית שלו גורמת לו להתעלם מזה שתושביו מוכים ונשדדים על בסיס יומי, קשישות נאנסות ואנשים נרצחים. בתחושה אישית, הוא מתגזען עלינו ובז לתושבי דרום תל-אביב הימנים-מסורתיים.

"השלישי הוא שר הפנים אריה דרעי, המכה הכי אנושה שיש למאבק הזה. כבר חשפנו שבתו, חתניו ועוד מבני משפחתו הקרובה משכירים למסתננים בדרום תל-אביב בניינים שלמים שבבעלותם. האם זה מתקבל על הדעת?"

לדברי גולן, שרי הפנים שלפני דרעי פעלו למען תושבי דרום תל-אביב: "אלי ישי, למרות העליהום, הוציא מפה את הדרום-סודנים. ארדן תגבר את דרום תל-אביב בסיור רגלי. לא היה יום שבו גדעון סער לא התקשר למשטרת ההגירה ושאל כמה מסתננים הם הוציאו היום ממדינת ישראל. דרעי לא עשה זאת בכל השנתיים שלו בתפקיד".

הבלוף האריתראי

גולן אולי התייאשה מהניסיון לקבל אמפתיה משופטי העליון, אבל מהממשלה היא עוד לא הרימה ידיים: "יש לנו ראש ממשלה שמתפאר בזה שהוא סגר את הגדר, וזה טוב ויפה – אבל בינתיים הם מגיעים בטיסות ישירות ובלידות פוריות. אין משילות במדינת ישראל, ודווקא בממשלה הכי ימנית הדברים אינם נעשים. ממשלת ישראל, תתאמצי. את יודעת שאת יכולה אם את רוצה".

גולן טוענת שהעולם הולך ומבין את מה שהיא מכנה "הבלוף האריתראי" – בית המשפט לזכויות אדם הגדול ביותר בשווייץ החליט שהאריתראים אינם פליטים, אנגליה ערכה מחקר נרחב וקבעה שאין פליטים מאריתריאה ואחריהן צועדות גם נורווגיה ודנמרק. גולן טוענת שהאריתראים אינם עומדים בקריטריונים הכי גמישים של האו"ם ושל האיחוד האירופי. "ישבתי עם שגריר אריתראה והוא ניסח מסמך חד-משמעי ובו הצהיר שאריתראה מוכנה לקחת את כל המסתננים בחזרה, לערוב לביטחונם ולהוכיח שהכול בסדר אתם. אבל הוא גם אמר שאין לו עם מי לעבוד בישראל. הגשנו את המסמך הזה לראש הממשלה ולשר הפנים אריה דרעי, ולא נעשה אתו כלום".

גולן טוענת שלפי הצעת החוק של שר הכלכלה אלי כהן אפשר להקים מנגנון לבדיקת פליטות בתוך 60 יום, ומי שאינו פליט יגורש בחזרה למדינתו או למדינה שלישית לפי בחירתו. לדבריה, כך אפשר לפתור את הבעיה בתוך חצי שנה, כפי שעשה אלי ישי עם הדרום-סודנים.

"אין שום מניעה להחזיר אותם היום", היא קובעת. "האומרים אחרת הם פעילים של מנגנון המימון של הקרן לישראל חדשה, שרוצה פה מדינת כל אזרחיה או כל מסתנניה – העיקר לא מדינה יהודית. אנחנו, ללא ממון או כוח, נלחמים מול גופי הענק האלה. זו מלחמה בלי כוחות, אבל אני מאמינה שהקדוש ברוך הוא אתנו, ולכן בסוף הצדק ייעשה".

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם