הרב שרקי מדבר על הכל

7 sharki

הרב אורי שרקי בפרשנות מקורית לכל הסוגיות הבוערות: הר הבית, שירות נשים בצה"ל, להט"בים, ארץ ישראל ואומות העולם * בריאיון נרחב למגזין 'מקום בעולם' שוטח הרב את משנתו בנושאים הללו ואחרים, אומר את דעתו ולא חוסך את ביקורתו * מתאבנים מתוך הריאיון לפני המנה העיקרית שמחכה לכם במגזין החגיגי לחודש תשרי

בריאיון מקיף שנתן הרב שרקי לנוער במגזין 'מקום בעולם', התייחס הרב לסוגיות מהותיות שהטרידו את הציבור הישראלי בשנה האחרונה. ראשית הוא הרעיף מחמאות על הציונות הדתית, אך גם ביקר אותה על כך שאינה עוסקת כבר בארץ ישראל: "היום החברה שלנו נעשתה זעיר-בורגנית שמרוצה מעצמה והעיסוק בארץ ישראל נעשה סוג של נטל". עם זאת, הרב מלמד זכות שאולי הבורגנות נובעת מהעובדה שבמובן מסוים כבר ניצחנו במאבק על הארץ.

כשנשאל האם הוא תומך בעלייה להר הבית, ענה הרב שרקי בחיוך: "דעתי בעניין היא כמו דעת רוב הרבנים בעניין הזה. אני מתחמק". לדבריו הוא עושה זאת עד שהרבנות הראשית, שהיא מרא דאתרא בנושאי תקנות וגזרות, תקבל אחריות לעניין. "הרבנות לא קיבלה אחריות, היא החליטה להתחמק בריבוע. ולכן שום דיון עומק רציני לא התקיים בעניין הזה. דיון רציני צריך להיות דיון הלכתי ורוחני שמשוחרר מלחצים חיצוניים ופנימיים במלוא שיקול הדעת, וגם אחרי שמחליטים לאסור צריך שהנימוקים יהיו רציניים ולא מתחמקים. אם הם אומרים שגבולות הר הבית אינם ידועים, שיתמודדו עם הטענות שכנגד".

שנת תשע"ז הביאה אתה גם את סערת השירות המשותף. הרב שרקי התבטא באופן חד-משמעי על איסור גיוס בנות לצה"ל, "זה נוגד את ההלכה. אין זה מן הראוי שבנות תהיינה נתונות לסמכות חיצונית. מרות חיצונית פוגעת באופן מהותי בצניעות של הבנות גם אם בפועל לא קרה שום דבר. זו התשובה האמתית. זה דבר פשוט כל כך, שלא היה צריך להיכתב".

עם זאת, הוא סבור שהדחף של הבנות להתגייס נובע מכך שמקומות רבים בחברה עדיין חסומים בפניהן: "תפיסה נכונה של תפקידה של בת דתית ומקומה בחברה יכולה בהחלט לשנות את המגמה. לכן אני תמיד אומר שבנות דתיות צריכות לתפוס עמדות מפתח בתקשורת, באקדמיה, בפוליטיקה ובאמנות. ברגע שאנחנו לא מאפשרים לבנות להשתוות בכל התפקידים בחברה, זה יוצר אצל הבנות רצון להתגייס דווקא".

על הלהט"ביות: "היא באה ללמד אותנו את ערך הפוריות. ברגע שהחברה רואה את הערך של ההווה ולא של העתיד, היא איבדה את ערך הפוריות ואין לה תקווה. בכל פעם שחברה מאבדת את מטרתה, התופעה ההומוסקסואלית עולה"

הרב שרקי מסביר בריאיון שכשיטתו של הרב קוק, הוא מנסה להבין מה הקדוש ברוך הוא רוצה ללמד אותנו בכל תופעה, קשה ככל שתהיה. לשאלה מה תופעת הלהט"ב באה ללמד אותנו, ענה: "היא באה ללמד אותנו את ערך הפוריות. ברגע שהחברה רואה את הערך של ההווה ולא של העתיד, היא למעשה איבדה את ערך הפוריות ואין לה תקווה. בכל פעם שחברה מאבדת את מטרתה, התופעה ההומוסקסואלית עולה. לכן כשאנחנו נתקלים בתופעה הזו אנחנו צריכים להעלות על נס את דגל האהבה ולהעמיק בה".

לדעת הרב שרקי, התופעה נובעת מכך שהחברה החליפה את האהבה ביצריות. "בעוד ביצריות האדם משתמש בזולת לטובת עצמו, באהבה האדם משתמש ביצרו לטובת זולתו". לאדם הפרטי שמתמודד עם הנטייה יש משימה מיוחדת. "אדם שיש לו נטייה חד-מינית צריך לשמוח שהוא זוכה לזבוח את יצרו לעשות רצון קונו, שזו עבודת ה' הגבוהה ביותר".

הרב שרקי תולה את בעיות הטרור רק בשאלת הזהות. "בכל טקס ממלכתי ראשי המדינה מצהירים: 'אנחנו נלחמים על זכותנו לחיות כאן', אך מתחמקים משלוש שאלות: מיהם אנחנו, מהי זכותנו ואיפה זה כאן?"

וזה לא הכול. בריאיון מתייחס הרב לרצח בנו שלום הי"ד בפיגוע דריסה ואיך הוא השתנה בעקבות האירוע, יוצא נגד המושג "חרד"לים", עוסק בשאלה מה המקום של יהודים שנוסעים בשבת לים, מגלה מדוע אינו מחזיק בטלפון סלולרי ומה הוא חושב על טלפונים חכמים ונשק אטומי, ומפתיע אותנו בסיבה האמתית שחוגגים בכלל את ראש השנה. הריאיון המלא מופיע בגיליון תשרי של 'מקום בעולם'.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם