שתיקה יפה

7 lashon

 

החפץ חיים היה מרוצה: שמירת הלשון יוצאת אל המרחב הציבורי * המיזם "לשון הרע לא מדבר אליי" של דוד הלפרין הצליח להעלות את המודעות הציבורית לנושא, ועכשיו הוא תופס תאוצה עם שישים ידוענים שעיצבו חולצות עם הסלוגן הנפוץ

נדב גדליה

אחד הדברים שאדם דש בעקביו בלי משים הוא ללא ספק אמירת לשון הרע ושמיעתה. "בסך הכול דיבורים", אנו אומרים לעצמנו ולא מרגישים שהזקנו למישהו או לעצמנו.ובכל זאת, יודעי דבר מספרים שהכול בחיים הוא עניין של הרגל ואווירה ציבורית תומכת.בואו נסכים שאילו אף אחד בעולם לא היה מדבר לשון הרע, היה לנו קל הרבה יותר.

לדוד הלפרין, איש עסקים מבני ברק ואחד מבעלי 'אופטיקה הלפרין' הידועה, יש חלום: למגר את דיבורי הלשון הרע בארצנו. לצורך כך הוא המציא את הסלוגן שבוודאי נתקלתם בו לא מעט בשנים האחרונות – "לשון הרע - לא מדבר אליי". המשפט הפשוט, המדויק והחף מהטפה דתית ישירה, הצליח להפוך למטבע לשון בקרב חילונים ודתיים גם יחד.

"הקב"ה המציא את המשפט", מצטנע הלפרין ומספר איך הכול התחיל. "החינוך שקיבלנו בבית הדגיש מאוד את העניין של דיבור לשון הרע. לפני כמה שנים קרה לנו במשפחה מקרה שבו שני אנשים יקרים לי לא דיברו זה עם זה במשך תקופה בגלל לשון הרע, מה שהתברר בסוף כלשון הרע עם שקר.

"ישבתי עם הגרפיקאי שלנו בחברה וחשבתי מה אפשר לעשות כדי שלא יקרו מקרים כאלו. בסוף החלטתי להדפיס 5,000 סטיקרים של 'לשון הרע - לא מדבר אליי' ולהפיץ אותם חינם כדי להגביר את המודעות לנושא החשוב הזה".הסכסוך המשפחתי הסתיים כבר לפני כעשור, אך הלפרין המשיך להדפיס סטיקרים."עד היום הדפסנו יותר ממיליון", הוא מגלה. "לפעמים אני רואה סטיקרים עם אותו כיתוב רק בפונט אחר ומבין שאלו הדפסות של אנשים אחרים שהחליטו לאמץ את הרעיון ולהדפיס אותו על חשבונם".

למה בחרת להילחם במשהו שלכאורה נראה הרבה פחות מזיק מדברים אחרים שכדאי לטפל בהם?

"בעיניי לשון הרע זה לא פשוט, זה דבר שהורג", אומר הלפרין נחרצות."במיוחד בדור האינטרנט שלנו שכל אחד משתמש במקלדת, ולא יודעים איך להשתמש או שיודעים ולא משתמשים בצורה הנכונה. זה גורם לפירוק משפחות, לפגיעה בפרנסה. אני שומע מאנשים סיפורים מזעזעים".

"הידוענים הללו הם אנשים שרוב הציבור מסתכל עליהם. כשהם אומרים 'לשון הרע - לא מדבר אליי' - הרבה יותר אנשים נחשפים לזה ומתחברים"

למרות הצלחתו המטאורית של הסטיקר הנפוץ, כאיש עסקים המחפש כל הזמן להתפתח החליט הלפרין למנף את כוחו העסקי וקשריו החברתיים להפצת הרעיון.לצורך העניין הוא פנה לעשרות מובילי דעת קהל וידוענים מחוג חבריו וביקש מהם לעצב בהתנדבות חולצה מיוחדת עם המשפט.

אף שמדובר בידוענים הגובים סכומים גבוהים במיוחד על קמפיינים פרסומיים, ההיענות למיזם החולצות הייתה גדולה: שישים מפורסמים עיצבו חולצה מיוחדת פרי יצירתם, והיא תוצג בתערוכת החולצות של הקמפיין שתוצב בקניון איילון. בין השותפים: בר רפאלי, עומר אדם, מושיק גלאמין, ברק יצחקי, עידן יניב, שי מיקה, ישי לפידות, שלומית מלכה ויהודה לוי, סנדרה רינגלר ועוד רבים ומוכרים.

"אלה אנשים שרוב הציבור מסתכל עליהם", מסביר הלפרין את הבחירה במפורסמים דווקא להובלת קמפיין החולצות. "כשהם אומרים 'לשון הרע - לא מדבר אליי' - הרבה יותר אנשים נחשפים לזה ומתחברים".

מי שמספר לך לשון הרע - מדבר לפעמים גם עליך

וזה לא נגמר בחולצות. אוטוטו, מבטיח הלפרין, תושק אפליקציה שתאפשר רכישה של שלל מוצרים שיכללו את הסלוגן המפורסם ויציפו את הנושא עוד יותר.

יהיו באפליקציה גם הלכות?

"לא. זה נוצר מרצון של אנשים שרוצים לקנות את המוצרים עם הסלוגן 'לשון הרע - לא מדבר אליי'. אני לא פונה לציבור דתי או חילוני אלא לציבור היהודי הרחב.יש בלי סוף סדרים של הלכות לשון הרע ואני שמח שלומדים, אבל אני מתמקד בענייןהארת הניצוץ היהודי עם הסלוגן. החפץ חיים אמר שלכולם יש נשמה יהודית וצריך רק להדליק את הניצוץ שלה.לפעמים משפט אחד שחודר לתודעה יכול לשנות בנאדם. מה גם שלשון הרע הוא לא דבר שמשתלם לשמוע. אני תמיד אומר שבסופו של דבר מי שאומר לך לשון הרע על מישהו אחר ידבר גם עליך לשון הרע עם מישהו אחר".

בינינו, יש תקווה למיגור דיבורי לשון הרע או שתמיד נילחם בזה, כל דור מחדש?

"אני יכול להעיד על עצמי שאני משתדל כל יום מחדש לא לדבר לשון הרע.כל יום אני לומד הלכות לשון הרע וזו עדיין מלחמה קיומית ויומיומית. אבל אנחנו נמשיך להילחם בזה, ולדעתי בזכות המודעות החברתית זה נהיה יותר קל.מה שנותן לי את הדחף זה אנשים שמספרים לי שהסלוגן הזה עושה להם שינויבמחשבה, בדיבור ובמעשה. וגם את רומא לא בנו ביום אחד".

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם