האופניים הקדושים?

6 guro credit Michielverbeek

מרוץ האופניים השני בחשיבותו בעולם יוצא בפעם הראשונה מגבולות אירופה, ופניו לישראל ולירושלים הבירה * אמנם היו ויכוחים פוליטיים על קיום המרוץ בעיר הקודש, אבל נראה שהם מאחורינו * רק שני דברים עלולים להעיב על החגיגה: תכניתם של המארגנים להזמין את האפיפיור להזניק את המרוץ, וסיומו בוותיקן * כל הדרכים מובילות לרומא?

נדב גדליה
על מרוץ האופניים המפורסם 'טור דה פראנס' בוודאי שמעתם גם אם אינכם חובבי רכיבה מושבעים. משום מה ארצנו לא נתברכה בתחרויות אופניים, שלא כמרתונים הרגליים שצוברים כאן תאוצה מרשימה. תחרויות אופניים נחשבות אירוע יוקרתי במיוחד וישראל מנסה בכל כוחה להדביק את הפער ולהיות שותפה של ממש גם בענף הזה, והנה לאחרונה הוכרז על הגעת מרוץ ג'ירו ד'איטליה המכובד לישראל.
המרוץ, שיחל בתחילת מאי הקרוב ויימשך 21 יום, יעשה היסטוריה: אחרי מאה שנות פעילות באירופה, בפעם הראשונה תהיה נקודת הפתיחה שלו מחוץ לגבולות היבשת ותסומן דווקא בעיר הקודש ירושלים. מרוץ ג'ירו ד'איטליה השנה הוכרז בסימן איחוד בין שלוש הדתות וצפויים להשתתף בו 176 מטובי הרוכבים בעולם, יהודים, מוסלמים ונוצרים, שיגיעו מ-16 מדינות בחמש יבשות. לשם העלאת המודעות לאיחוד המדובר בין הדתות ולהגברת השלום יחלוק המרוץ כבוד פומבי לחסיד אומות עולם, הרוכב האיטלקי האגדי ג'ינו ברטלי, שסייע בהצלת מאות מיהודי איטליה בימי השואה.

המרוץ יעשה היסטוריה: אחרי מאה שנות פעילות באירופה בפעם הראשונה תהיה נקודת הפתיחה שלו מחוץ לגבולות היבשת ותסומן דווקא בעיר הקודש ירושלים. לשם סמליות האחדות מבחינה גיאוגרפית תסומן נקודת הזינוק בכניסה לשדרות ממילא, על רקע חומות העיר העתיקה, והוא יעבור בשוק מחנה יהודה, בקריית הממשלה ובכנסת, במתחם התחנה, בסינמטק וברחבת הכותל
הרב אורי שרקי: "האירוע, שמשלב את ישראל ואיטליה, מנציח את הטעות שלפיה הנצרות היא מקור הרוחניות, בעוד שבפועל אנחנו אלו שקובעים את הערכים בעולם. אנחנו אלו שמונו בידי ההשגחה העליונה להיות המקור, מוסרי דבר ה' מירושלים, ולא הנצרות. לדעתי היה צריך לבקש מרבנים לפרוס את חסותם על האירוע. אפשר להכניס את האפיפיור לזה רק כדי לבקש ממנו לבוא ולקבל אור מעם ישראל"
לשם סמליות האחדות מבחינה גיאוגרפית תסומן נקודת הזינוק בכניסה לשדרות ממילא, על רקע חומות העיר העתיקה, והוא יעבור בשוק מחנה יהודה, בקריית הממשלה ובכנסת, במתחם התחנה, בסינמטק וברחבת הכותל. בשלושת ימי אירוח המרוץ בישראל יתורו הרוכבים את הארץ הקדושה מחיפה ועד אילת, ובהמשך הם יעברו ל-18 ימי מרוץ נוספים באיטליה. בסך הכול הם יגמאו כ-3,500 ק"מ, והמנצח יהיה מי שהזמן המצטבר שלו בדירוג הכללי יהיה הקצר ביותר בנקודת הסיום.
החשיפה התקשורתית העצומה ביותר מ-54 מדינות, העתידות להעביר שידורים חיים מהמרוץ ב-20 שפות שונות, צפויה לקדם את התיירות בישראל ולמצב אותה כמדינת ספורט ויעד בינלאומי לתחרויות ספורט נוספות בשנים הקרובות. "זכות גדולה לנו להיות מדינה מארחת לאירוע ספורטיבי חשוב וגדול כל כך", אמרה שרת התרבות והספורט מירי רגב וקראה לאזרחי העולם להגיע. "אני בטוחה שזו תהיה חוויה מרגשת ומרתקת לכולם", חתמה.
גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת התלהב וסיפר על גאוותו במרוץ העתידי: "מיליוני בתים בעולם יצפו ברוכבים הטובים בעולם רוכבים לאורך חומות העיר העתיקה, ויעבירו מבירת ישראל מסר של ירושלים מאוחדת, משגשגת ופתוחה לכולם".

לבם במערב


אין ספק שמדובר בפצצת תיירות ובבשורה חיובית למדינת ישראל, אולם יש כמה דברים שמעיבים על החגיגות. באחרונה התגלתה מתיחות סביב הפרסומים של המרוץ, שהכריזו שהוא מתחיל ב"מערב ירושלים". הניסוח הכעיס את השרה רגב ואת שר התיירות יריב לוין, והם איימו על ביטול התחרות בישראל אם לא יתוקנו הפרסומים. השניים צוטטו אומרים: "בירושלים עיר הבירה של ישראל אין מזרח ומערב. יש ירושלים אחת ומאוחדת. הפרסומים הללו הם הפרת הסיכום עם ממשלת ישראל".
אולם השבוע שלחה השרה איתותי הרגעה. לדבריה, בעקבות פניותיהם, מארגני המרוץ משנים את הכיתוב. "אנו שמחים על החלטתם המהירה להסרת הכיתוב 'מערב ירושלים' מהפרסומים הרשמיים של מארגני המרוץ", אומרת רגב. "אנו מברכים על הסיכום בין מנכ"ל משרד התרבות והספורט עו"ד יוסי שרעבי להנהלת הג'ירו, לפיו ההנהלה והמארגנים יגיעו לישראל בימים הקרובים לתיאום המסלול כדי להבטיח כי המרוץ יצא כמתוכנן ממגדל דוד ושער יפו ומשם לרחבי ירושלים".


תיירות ישראלית או כניעה לנצרות?


נקודת הפתיחה הירושלמית של המרוץ זכתה לפרסום, אולם נדמה שנקודת הסיום שלו טואטאה מתחת לשטיח. כמעט בכל השנים הסתיים המרוץ היוקרתי במילאנו, אולם השנה הוחלט לסיים אותו דווקא בוותיקן, ברומא. הבנתם נכון, עלייה מירושלים לרומא. נוסף על כך מתברר שיוזם הגעת המרוץ לישראל, הפילנתרופ הישראלי סילבן אדמס, הזמין את האפיפיור פרנציסקוס להזניק את הרוכבים בנקודת ההתחלה בירושלים ולהשתתף בחגיגות ה-70 למדינת ישראל כדי להוסיף שלום והידברות בין הדתות.
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לא טמן ידו בצלחת והעביר איגרת אישית לאפיפיור ובה נכתב: "העובדה שהג׳ירו מתחיל בירושלים ומסתיים ברומא נושאת עמה סמליות רבה המשתקפת במסמך ההיסטורי 'בין ירושלים לרומא' אשר עותק ממנו הוגש להוד קדושתך בחודש שעבר. אירוע זה, אשר נתמך בידי ממשלת איטליה, יהיה אחד מרגעי השיא של חגיגות ה-70 להקמתה של מדינת ישראל וחלק ממאמץ משותף להעמיק את הדיאלוג ולקדם את השלום".
דניאל בנעים, מייסד ומנכ"ל קבוצת ComtecGroup, האמון על ארגון המרוץ בישראל, סיפר לנו כי הוא מקווה מאוד שהאפיפיור יגיע ארצה ויפרוס את חסותו על האירוע. "אין ערים מתאימות מירושלים ורומא כדי לחבר מרוץ שמתחיל בנקודה קדושה כל כך במזרח התיכון ומסתיים בוותיקן, הקדוש לנצרות באירופה", מסביר בנעים. "שימתן של ערים אלה במוקד האירוע הספורטיבי הזה יש ביכולתה לקדם מסרים של שלום והידברות".
מדוע לא הוזמן גם נציג רוחני מהעולם היהודי, מישהו כמו הרב הראשי למשל?
"אנו בהחלט פועלים לגיבוש של תכנית מלאה לימי התחרות שתכלול גם מעורבות של אנשי דת בכירים ובהם רבנים ראשיים על מנת לקדם תפילות לשלום ולהידברות".
"אני חושב שיש פה מפגש של דברים טובים, נאיביים ורעים", אומר הרב אורי שרקי, הידוע כרוכב אופניים בעצמו, ומשתף בתחושותיו בנוגע למרוץ העתידי. "המיליארדר הישראלי אדמס שתומך בזה הוא טוב, הוא רוצה לקדם את השלום ומן הסתם כוונותיו טובות. הנאיביות היא של הישראלים שמתלהבים ומדברים על ירושלים הקדושה לשלוש הדתות. הרע כאן הוא לתת לאפיפיור לפרוס את חסותו על אירוע שמיועד גם לעם ישראל. אולי אנחנו נפרוס את חסותנו עליהם ולא הנוצרים יפרסו את חסותם עלינו?" שואל הרב.


"מה שקורה כאן מנציח את הרעיון שעם ישראל אינו עצמאי ושהוא מחויב לאומות. האירוע, שמשלב את ישראל ואיטליה, מנציח את הטעות שלפיה הנצרות היא מקור הרוחניות, בעוד שבפועל אנחנו אלו שקובעים את הערכים בעולם. אנחנו אלו שמונו בידי ההשגחה העליונה להיות המקור, מוסרי דבר ה' מירושלים, ולא הנצרות. הייתה תקופה שהנצרות הובילה, אך העידן הזה נגמר. היום, עם הקמת המדינה, אנחנו תופסי הדגל.
"לדעתי היה צריך לבקש מרבנים לפרוס את חסותם על האירוע כמקבלי האחריות לרוחניות בעולם, כי אנחנו אלו שנמצאים בעמדה העליונה ואנחנו אלו שמקרינים רוחניות על העולם. אפשר להכניס את האפיפיור לזה רק כדי לבקש ממנו לבוא ולקבל אור מעם ישראל, להתברך, כמו שיעקב אבינו בירך את פרעה".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק.

 


[צילום: יוסף אבי, יאיר אנגל]

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם