הכתובת הייתה על הגוף

10 body

 

כתובות הקעקע עתיקות כמעט כימי עולם, אבל בשנים האחרונות מתפתחת תעשייה חדשה: הסרת קעקועים * חוזרים בתשובה, מתביישים במקווה, אנשי עסקים ופרודים טריים – כולם מתייצבים בקליניקה של ויקטור ברנדל כדי להסיר את הכתם שדבק בהם * נדב גדליה הלך כדי להבין מה מושך אנשים לקעקע את גופם, ומה גורם להם להתחרט לאחר כמה שנים * תשובה גופנית

נדב גדליה

בשנים האחרונות, עם כניסתה של טכנולוגיית הלייזר והנגשתה לציבור הרחב, התפתחה תופעת 'מסירי הקעקועים' במקביל לדוכני הקעקוע המתפתחים.הסרת קעקוע, שנחשבה בעבר דבר בלתי אפשרי או יקר מדי, עדיין עולה לא מעט, אך עומדת בגבולות הגיוניים.

ויקטור ברנדל (39) הוא אחד האנשים המתמחים בהסרת קעקועים בלייזר. אני תופס אותו בקליניקה שלו, תוך שהוא מסיר קעקוע מעורו של בחור בשם יוסף. אני תוהה בקול רם מהו הרגע שבו אדם מחליט באמצע חייו ללכת עד הסוף ולקעקע את עצמו לדעת. "שיגעון, אי שפיות זמנית", אומר יוסף במהירות וויקטור צוחק. הרבה עבודה לו, לוויקטור. אף שהוא בסך הכול שנתיים במקצוע 'מסיר קעקועים בלייזר', שאליו הגיע במקרה בעקבות חבר שהעלה בראשו את הרעיון העסקי, וכבר ידיו (הלא מקועקעות בעליל) עמוסות לעייפה. כל השבוע הוא מתרוצץ עם מכונת הלייזר שלו בכל רחבי הארץ ומוריד קעקועים. בטבריה, בעפולה, בנתניה, בפתח תקווה, בראשון לציון ובבאר שבע. אין רגע דל בחברת 'פארמה לייזר'.

מה גורם לאדם לעשות קעקוע לכל החיים?

"היום זה כבר לא לכל החיים", צוחק ויקטור."לדעתי, כמו שיוסף אמר, זה מגיע בגלל רוח שטות, הרבה אנשים באים אליי ואומרים הייתי שיכור כשעשיתי את זה, הייתי מסטול, הייתי מושפע מהחברה. הסיפור הכי מטורף היה כשמישהו בא אליי ואמר שהוא עשה קעקוע כי הוא הפסיד בהתערבות... אמרתי לו חבל, היית מוריד את הראש, מקבל שתי מכות ולא מקשקש על עצמך. אחד אחר סיפר לי שהוא עשה קעקוע כי מישהו עשה לו בחינם".

"הגיע אליי ערבי סוני שסיפר שאין לו הרבה כסף במשפחה. הוא היה מלא בקעקועים ויצא לו מחיר גבוה, אז הוא התקשר לאמא ולדוד שלו כדי לגייס את הכסף ולעשות את אמא שלו מבסוטה. שאלתי אותו 'מה, אתה לא אוהב את הקעקועים?' והוא ענה 'אני מת על זה אבל יותר אוהב את אמא שלי'"
קעקוע זה פצע

ויקטור מסכים אתי שקעקוע נתפס היום כמשהו לא נדיר במיוחד, לא כזה מגניב כמו בשנות התשעים. הוא חושב שזו גם הסיבה שהרבה אנשים באים אליו להוריד את הקעקועים: "כבר לא מדליק אותם קעקועים והם אומרים – נו, מה עכשיו יש לי סמיילי על הגוף?! יאללה נוריד. יש הרבה סוגים של מורידים ולאו דווקא דתיים.בהתחלה הייתי בטוח שיבואו רק חוזרים בתשובה וגיליתי שאין מה לעשות, למרות שקעקוע זה די מיינסטרים היום - עדיין, אנשים מסתכלים ושופטים על פי זה. אנשי עסקים חילונים באים להוריד כי הם מבינים שזה מונע מהם לסגור עסקאות. מצד שני אני אומר, יכול להיות שאדם מכניס את עצמו לסרט ולא באמתחושבים עליו משהו רע, אבל ההרגשה הזו שהוא נקי ולא מעורר משהו שנחשב שלילי – חשובה לו".

כמה עולה להוריד קעקוע?

"זה משתנה, אבל אפשר לומר שזה עולה פי חמישה מלעשות אותו. אם קעקוע ממוצע עולה 300 שקל, אז יעלה 1,500 שקל להוריד אותו. העסק די יקר בגלל המכשור. פעם היו מסירים קעקועים על ידי גיהוץ ואנשים היו מגיעים לחצי קעקוע ולא עומדים בכאב. היום בדקה אחת של טיפול או כמה טיפולים שכל אחד מהם דקה-שתיים - ואתה אחרי זה".

לגבי הכאבים הצפויים, ויקטור מרגיע: "משתמשים בחומרים מאלחשים שעוזרים להעביר את הכאב". לפעמים אנשים חושבים שהורדת קעקוע כותבת יותר מצריבתו על העור, הוא אומר, אך זו עצת היצר: "אני תמיד אומר שכשאתה הולך לעשות קעקוע  היצר תופס אותך ומחייך אליך ואומר לך שזה לא כואב, למרות שכל דקירה היא עברה... אבל כשאתה בא להסיר, הוא לא רוצה שתסיר ועושה לך את זה מאוד כואב למרות שהתהליך הרבה יותר קצר. לעשות קעקוע לוקח זמן, לצייר, מלא דקירות, להכניס את הצבע, אין קעקוע של פחות מרבע שעה, טיפולי ההסרה קצרים משמעותית".

איך עובד תהליך ההסרה?

"במכונת הלייזר יש ארבעה אורכי גל. אורך גל אחד מפרק את הצבע השחור ואת כל הצבעים הכהים. יש גם שני אורכי גל מיוחדים שמפרקים צבעי ירוק ותכלת שנחשבים מסובכים. ויש אורך גל רביעי שמפרק את כל הצבעים שהם לא ירוק ותכלת. הקרן היוצאת מחפשת את הפיגמנט בעור ומפרקת אותו. לאחר הטיפול מורחים משחה במשך יומיים-שלושה ועד הטיפול הבא אין צורך לעשות כלום. יש תופעות לוואי רגילות של לייזר - אדמומיות כמו כוויה. אבל אם זה לא היה משהו זמני, לא היינו מקבלים את האסמכתא ההלכתית לטיפולים, כי זה היה איסור חובל".

לקעקועים יש היסטוריה אלילית, מרחיב ויקטור: "לפני הרבה שנים מצאו דרך להכניס צבע לגוף כך שהגוף לא יוכל לדחות אותו. השתמשו בזה לעבודה זרה, וזו אחת הסיבות שהדבר אסור ביהדות. הקעקועים נשארים תקועים ולא זזים. מחט עם דיו נכנסת עד מקום מסוים מתחת לעור והצבע נשאר שם. בגדול, שיטת העבודה של היום עובדת על אותו עיקרון כמו בעבר, רק שפעם היו עושים את זה ידנית והיום יש מכונות. תכלס, קעקוע זה פצע. הרבה מאוד פצעים".

הקעקוע חוסם אותי מלהתחתן

ויקטור אוצר באמתחתו סיפורים רבים. "כל קעקוע הוא סיפור שלם", הוא אומר ופוצח בסדרת אנקדוטות מעבודתו. "היה אצלי חרדי, עולה חדש, שהתחיל להתעניין בהסרה של קעקוע שיש בו את שם ה'.בצעירותו הוא לא היה דתי ורשם 'שמע ישראל', די עקום... הרב שלו התקשר לשאול על הלייזר, ואחרי שהבין איך זה עובד ושזה לא נמחק בבת אחת, הוא אישר ועשיתי לו הסרה.

"היה גם בחור שהגיע עם ילד בן שלוש ושאל אם הילד יכול לשבת בחוץ. הילד שלו אף פעם לא ראה את הקעקוע והוא בינתיים הצליח להתחמק, אבל זהו, הוא רצה להסיר.

"יש גם נשים לפני חתונה שבאות ורוצות להסיר כי הן רוצות להגיע לחתונה נקיות; או חבר'ה שלא נעים להם שבמקווה רואים את הקעקועים שלהם מהעבר. היה רווק אחד שבא להסיר אצלי ואמר לי: ויקטור, אני מרגיש שזה תוקע אותי בלמצוא זיווג".

ויש גם מניעים אחרים, כמו למשל כיבוד הורים נטו, שגורמים לאנשים למחוק את איורי גופם. "הגיע אליי ערבי סוני שסיפר שאין לו הרבה כסף במשפחה. הוא היה מלא בקעקועים ויצא לו מחיר גבוה, אז הוא התקשר לאמא ולדוד שלו כדי לגייס את הכסף ולעשות את אמא שלו מבסוטה. שאלתי אותו 'מה, אתה לא אוהב את הקעקועים?' והוא ענה 'אני מת על זה אבל יותר אוהב את אמא שלי'".

הסרת קעקועים חוצה קהלים ומגזרים, אך גם גילאים. "הגיע אליי אדם בגיל שבעים עם קעקועים על האצבעות ורצה להסיר דווקא עכשיו", מספר ויקטור, "אם סבתא שלי הייתה בחיים, הייתי בכיף מסיר לה את המספר מהשואה".

מה הקעקוע הכי נפוץ?

"קעקועי שמות של הורים, ילדים, חברות, ציורים. היה בחור שעשה ציור חצי-חצי עם זו שהפכה להיות האקסית שלו... ברור שאם מישהו יוצא עם חווה, הוא יוריד את הקעקוע של לימור האקסית, לא? במקרים כאלה, בת הזוג מחפשת בעצמה בשביל הגבר מכון להסרת קעקועים".

ויקטור מספר שהמקועקעים שרוצים להסיר מחפשים דרכים שונות למימון הטיפולים. "היה אחד שחבר תרם לו כסף מעשרות בשביל להסיר את הקעקועים", הוא אומר. "הרב שלו אמר לו שאם אין לו כסף, אז זה 'לווה רשע ולא ישלם' וכדאי לחכות שיהיה לו כסף, עד שבסוף בא התורם הזה. אחרי פורים שלחו אליי בנאדם שאוריד לו והבטיחו שהם יטפלו בתשלום. הם סיפרו שהחבר'ה בפורים אספו כסף בכובע, עשו מגבית, כדי להוריד לאחד מהחבר'ה את הקעקוע. אנשים רואים בזה עניין מציק ונרתמים".

האם לדעתך אפנת הקעקועים תיפסק מתישהו ותגיע למיצוי?

"לדעתי אנשים ימשיכו לעשות את שני הדברים – לקעקע ולהסיר. ולאו דווקא בקטע דתי".

ויקטור אומר שהוא לא צריך לעודד את האנשים שמגיעים אליו לטיפול. "אנשים באים והם 'מבושלים' כבר. מה שכן, אתה צריך לתמוך בזה שהם בחרו להוריד בצורה מקצועית למרות המחיר. לצערי יש הרבה חאפרים בשוק".

אתה חשבת פעם לעשות קעקוע?

"לי אין קעקועים. הייתה לי הרבה סייעתא דשמיא לחיבור הזה למקום שלא צריך לעשות קעקועים. בטיול בהודו כמעט עשיתי אחד, כבר ממש התחלתי תהליך של קעקוע. ישבתי עם מקעקע, בחרתי תמונה, העברנו יומיים-שלושה על זה, עשינו סקיצה ופתאום קיבלתי רגליים קרות, סיבוב, קמתי והלכתי ברוך ה'. שילמתי לו על זה שהוא בזבז עליי זמן וגמרתי אתו".

"מה שמפתיע זה שיש אפילו חילונים שבאים להסיר קעקועים בקטע דתי. מפריע להם שכתוב בתורה שזה אסור.הבנאדם יחלל שבת אבל ירצה להיות בלי קעקוע... המדינה שלנו כזאת. אנשים מורכבים, מיוחדים. אין בזה כללים"

איך אתה מסביר אנשים שלא מסתפקים בקעקוע אחד?

"בא אליי מישהו לא מזמן כדי להסיר יותר מ-20 קעקועים!לדעתי זה ממכר, אנשים מתמכרים לכאב של המחט, לצבע, לא יודע אם בקטע מזוכיסטי, אבל שמעתי את זה מיותר מבנאדם אחד. יש הרבה אנשים עם סדרות של קעקועים.שבעה, עשרה, עשרים. אבל אני בא לקראת בעלי תשובה ומשתדל לעשות הנחה.מה שמפתיע זה שיש אפילו חילונים שבאים להסיר קעקועים בקטע דתי. מפריע להם שכתוב בתורה שזה אסור.הבנאדם יחלל שבת אבל ירצה להיות בלי קעקוע... המדינה שלנו כזאת. אנשים מורכבים, מיוחדים. אין בזה כללים. איך אתה מסביר את זה ששחקני כדורגל אומרים 'שמע ישראל' אחרי גול אבל עובדים בשבת?"

שהילדים יפחדו מקעקועים

ויקטור גדל בצפת אצל אבא מורה ואמא עובדת חברת 'מקורות', ולמד בישיבה התיכונית בחספין. שירת בנח"ל ואחר כך חתך לחו"ל; גר במזרח הרחוק, בניו יורק ובלונדון. לפני כ-15 שנה התחולל מהפך בחייו.

"בחגים בחו"ל נפל לי האסימון שאם אתה לא שומר על היהדות שלך היא נעלמת", הוא אומר. "כשאתה חי בארץ אז יום כיפור - לא משנה מה תעשה - זה חג. גם אם תהיה המתריס הכי גדול, אתה תדע שהיום יום כיפור ואתה לא יכול לברוח מזה. כשאתה נמצא בחו"ל אם אתה לא יכול לייחד את היום ותגיד 'היום ראש השנה!' אין לך חג. לא תרגיש כלום. אם לא תילחם על זה, זה יכול להתמוסס לך בקלות.כשהבנתי את זה החלטתי להקפיד על כל החגים ועל כל הצומות".

כשאחיו משך אותו ללימוד משניות, ויקטור בחר לזרום אתו עד שסיים את ש"ס המשניות כולו. בעקבות פטירתה של אמו הגיעה גם מצוות ציצית וההימנעות מגילוח בתער. "הפטירה של אמא זעזעה אותי", הוא מתרגש. "בשנת הפטירה הייתי כמו דתי, אפילו חרדי חוץ מהכובע. שלוש תפילות במניין, 17 קדישים, הכול".אחרי שנה הוריד את הכיפה אך הציצית נותרה על גופו ואליה נוסף לימוד הדף היומי בגמרא. "אולי כי זה מה שאני באמת, שילוב, לא יודע להסביר את זה. היה חשוב לי בשנה הזאת לעשות את מה שאמא האמינה בו וללכת עם כיפה".

דף יומי בגמרא, ציצית ובלי כיפה, לא משהו שפוגשים כל יום.

"אח שלי אומר שאני 'חילוני בלאי'", צוחק ויקטור."קשה לי ללכת עם הכיפה כסמל. ציצית זה יותר מסורת. כיפה זה משהו אחר. תיקח כמה שנים אחורה, אלפי שנים, עם ישראל תמיד הלך עם ציצית. זה פנימי. אין לי איך להסביר את זה. אני גם פשוט נהנה ללמוד גמרא אז אני עושה את זה כל יום".

למרות שלמדת בישיבה תיכונית ושם לא תמיד אוהבים ללמוד גמרא.

"מה זה לא אוהבים? תגיד שונאים, בוא נשים את זה על השולחן. עד היום אני בשוק מעצמי שאני לומד גמרא.קצת לפני שאמא שלי נפטרה הייתי אמור לבוא אליה לשבת כדי לסיים סדר מועד במשניות, ולא הספקנו. אבל בזכות זה החלטתי להתקדם לגמרא".

איך תסביר לילדים שלך על המורכבות הדתית הזו?

"אני לא הולך להסביר להם, אני אכיר להם הכול ושייקחו מה שהם רוצים.שיבררו וינסו, אני בעד. הבת שלי אומרת שאנחנו לא דתיים אבל כשהיא למדה לקרוא, סבתא שלה ז"ל קנתה לה תהילים והיא אוהבת לקרוא בזה. מתחברת. זו הגישה. אצל ההורים שלי גם היה ככה, לא משנה מה עשיתי, ידעתי שתמיד אני אהיה בן בשבילם והם יאהבו אותי. בישיבה התיכונית היה קצת אחרת, הדגישו יותר את העניין הדתי. צריך לצאת מהמסגרות, לא לכולם מתאים אותו דבר. אין מה לעשות, הכול נורא דיכוטומי - ככה ילד צריך לעשות וככה צריך לעשות, אני לא אומר לשלוח לחינוך אנתרופוסופי, צריך להיות מחנך, אבל לתת לילד גם את הכלים להבין שיש דברים אחרים בעולם, להדגיש אהבת חינם וצדקה".

ואם הילדים שלך ירצו לעשות קעקוע, איך תגיב?

"שיבואו לראות הסרה פעם אחת - והם כבר לא ירצו יותר.העבודה של אבא זה למחוק... אגיד להם שזה כואב, נבהיל אותם קצת", צוחק ויקטור."מותר לשקר למטרות טובות. יש לי הרבה לקוחות שמביאים את הילדים שיראו שאבא משלם הרבה וסובל. הלקוח אומר לי בשקט 'תגיד שאני סובל'".

תודה לאבינועם הרש.לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

האם צריך להסיר קעקועים?

הרב אורי סדן, מתוך: חוברת שו"ת הבזק בהוצאת מכון "ארץ חמדה"

מי שיש בו כתובת קעקע, האם חייב להסירה (כשהדבר אפשרי על פי עצת רופאים)? האם יש בזה הנהגה טובה או מידת חסידות? האם יש נפקא מינה אם נעשה בהיתר (למשל לפני שהתגייר) או באיסור?האם יש הבדל אם נעשה לשם עבודה זרה או רק לנוי? הסקתי מדברי ה"מנחת יצחק" ח"ג י"א שאין מניעה הלכתית להסיר כתובת קעקע אף שנשארת צלקת כלשהי מזה.

תשובה:

מן הדין אין כל חיוב להסיר כתובת קעקע שכן האיסור הוא בעצם מעשה הקעקוע ובהסכמה לקבלו, ואין כל איסור על היות הקעקוע על האדם, בין אם הקעקוע נעשה באיסור ובין אם נעשה בהיתר, בזמן גיותו. אמנם אם הקעקוע עשוי בצורה של עבודה זרה יש לכסותו כשנכנסים לבית הכנסת ובזמן התפילה, ולכן אם אפשר ראוי להסירו, אך לא מן הדין אלא כמידת חסידות.

אם האדם רוצה להסירו מכיוון שהוא מתבייש בו אחר ששב בתשובה והוא רוצה להשתייך לחברה יהודית שומרת מצוות, יכול להסירו ע"י טיפול בלייזר, וחרף האיסור לחבול בעצמו יש להתיר. בעדיפות שנייה אפשר להסירו גם בניתוח פלסטי, הואיל ו"גדול כבוד הבריות שדוחה את לא תעשה שבתורה".

 

קעקוע לנפש

 

ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני

 

היום אנו פוגשים יותר ויותר בני נוער ומבוגרים שעושים לעצמם קעקועים. רבים משחקני הכדורסל והכדורגל ו"בנות זוגם" הדוגמניות, שגופם מקועקע לעייפה מכף רגל ועד כמעט הראש, משמשים מודל חברתי משמעותי. תקופה ארוכה התנהגות כזו הייתה מזוהה עם קבוצות שוליים, עבריינים ואנשים בעייתיים, ועתה אימוצה בידי ידוענים מסמנות הרחבה של התופעה ונותנות לגיטימציה חברתית לקעקוע. בתרבות משופעת בטרנדים חברתיים, אפשר להניח שהמנהג יתפשט.

 

לכאורה, מה רע בקעקוע? רבים חושבים שזה יפה ומבטא משהו חשוב שיש לאדם לומר על עצמו והעולם. משום כך, ייתכן שכמו דברים רבים מהציבור החילוני שמגיעים רק באיחור אפנתי לציבור הדתי, כך עלול לקרות עם טרנד הקעקועים.

 

נראה שיש להקדים תרופה למכה, שהרי יש על כך איסור הלכתי - "וּכְתֹבֶת קַעֲקַע לֹא תִתְּנוּ בָּכֶם". אך לא רק שזה לא תואם את רוח היהדות, זה גם לא נמצא בהמלצות הרפואיות, בניגוד לטרנדים כמו צמחונות או טבעונות, שלפחות באופן ברור מחזקים את בריאותנו. מלבד זאת, יש בזה ממד של פגיעה והכאבה עצמית.

 

לכן חשוב לנסות להבין מהו שורש התופעה, ולנסות להציע למי שנפשו חשקה בקעקועים מפוארים, או אפילו עדינים ומוצנעים, דרך להתמודד עם הנושא.

 

לקעקע את הזהות

 

נראה שהמניע העיקרי שדוחף את האדם לקעקע את גופו הוא הצורך בייחודיות וזהות, ותחושה ממשית של "אני קיים". קעקוע הוא ביטוי חזק שמותיר חותם תמידי, ונותן הרגשה של משהו פנימי עמוק שהוא מעבר לזמן. זה מרגיע את מי שמוצא את עצמו נפרד ומובדל מאחרים, ובכך הוא מוצא ביטוי אישי.

 

לא תמיד קל להיות ייחודי ובעל זהות עצמאית, במיוחד בעולם המודרני, המייצר הרבה רעש של ההמון, במיוחד בהצפה בתקשורת ובכל האמצעים הטכנולוגיים החדשים. קבוצות ההתייחסות שאליה אנשים משתייכים מספקות אמנם מסגרת ושייכות, אבל בולעות את הייחודיות והזהות האישית של כל אינדיבידואל. אחד מההישגים החשובים של הציבור הדתי-לאומי בשנים האחרונות היה ההצלחה לתת מסגרת של זהות ושייכות, קולקטיב של 'אנחנו' מול האחרים; מעין בית פנימי וחיצוני.

 

לאחרונה אנו חשים בהתפוררות מסוימת של המסגרות האלו, בעיקר תחת גלגלי השיניים של הלחץ החברתי הטרנדי של אינדיבידואליות ופלורליזם. הציבור הדתי-לאומי, בין היתר בעקבות הציבור החילוני, הופך למגוון של צבעים ותת-זהויות. הדבר בא לידי ביטוי פעמים רבות בלבוש החיצוני, שבו צורת הבגדים הן של גברים הן של נשים מסמן ייחוד אישי תחת המסגרת החברתית: מגוון רחב של צבעים וגדלים של הכיפה, כיסוי ראש חלקי ומלא, או בכלל לא, חצאיות באורכים ובצבעים משתנים, מכנסיים ברמת צמוד-רחב משתנה, צמידים ונזמים, מותגים שונים ועוד.

 

כשזה לא יספיק לבטא את הרגש והצורך בייחוד ובזהות, מן הסתם זה עלול לגלוש לקעקוע, בצבעים וציורים, שונים ומשונים, בולטים או מוצנעים. לפעמים סתם קעקוע יפה, ציור יפה, לעתים רישומים סמליים, וכל סימבול שמייצג משהו רגשי פנימי שהאדם מרגיש. כשנער או נערה הולכים לאיבוד מבחינה רגשית וחברתית, ונמצאים במצוקה רגשית, המוצא של קעקוע עלול להופיע בנוסף להתנהגויות אחרות.

 

אסור להכליל כמובן, אבל קעקוע, במיוחד אצל נער או נערה, מבטא צורך ומצוקה רגשית. ידוע שאצל אנשים הסובלים מהפרעות אישיות קשות יש תופעה של פגיעה עצמית, עד כדי פציעה והכאבה – לא כניסיון אבדני אלא כצורך חזק להרגיש את עצמי. במובן מסוים, עשיית קעקוע נמצאת על אותו ספקטרום.

 

בגיל צעיר ישנה תחושה אשלייתית שמה שאני מרגיש עכשיו זה האני האמתי לתמיד, כמו גם באהבה, במיניות ובבחירת בני זוג. אך האמת היא שהדברים שאני חווה עכשיו בדרך כלל משתנים לאורך השנים, ומה שנכון לגיל הזה לא תמיד מתאים אחר כך. מתוך אותה אשליה אנשים עושים קעקועים ומתחרטים עליהם אחר כך. עדיף שאנשים המחפשים להגדיר את עצמם ימצאו דרכים אחרות, קדושות יותר ופחות מחייבות לעד.

 

ד"ר צבי מוזס הוא מנהל מכון שילה, 03-5328114.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם