חושבים כמו יהודים

11 shtainzaltz
 
מנסים לשכנע אותנו שאת הנוער מעניין רק הסמארטפון, והם כבר לא יצלחו דף גמרא, אך מתברר שגם במכינות החילוניות גילו את הקסם שבתלמוד * מה גורם ליהודים בכל הדורות להתעקש לצלול לתוך הברכה העמוקה הזו, ואיך הקסם של הגמרא מעולם לא פג * יניב מזומן, ראש מכינת לכיש המעורבת, מוציא לאור אוסף סוגיות נבחרות לציבור הרחב, ויש לו תובנות על הלימוד של כולנו

ארנון סגל

בשנים האחרונות חל מהפך במכינות הקדם-צבאיות. מקרב 3,400 תלמידים שלומדים ב-54 המכינות הקיימות בישראל, הרוב – כ-1,900 – לומדים במכינות חילוניות או מעורבות. רק כ-1,500 לומדים במכינות דתיות. ותאמינו או לא – חלקם גם לומדים גמרא, באהבה ובהתלהבות.

יניב מזומן, ראש מכינת לכיש המעורבת, הוא דווקא חובש כיפה, וגם אב לחמישה ובוגר ישיבת ההסדר בעתניאל, אבל 60% מתלמידי המכינה שלו אינם דתיים. רבע מהתלמידים במכינתו של מזומן חובשי כיפה ואילו 15 האחוזים הנותרים מצויים לדבריו "על הרצף", כפי שנהוג לכנות זאת כיום. למרות זאת, מזומן מלמד במכינה שיעורי תלמוד את תלמידיו החילונים.

מזומן הוציא כעת לאור בשיתוף עם הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) ובהוצאת ידיעות ספרים את הספר 'נתיב לתלמוד', אוסף של סוגיות נבחרות עם ביאורו הידוע של הרב שטיינזלץ. לכל סוגיה נוספה הקדמה שכתב מזומן עצמו. הרב שטיינזלץ וצוותו היו מעורבים בבחירת הסוגיות. בהקדמת הרב שטיינזלץ לספר הוא כותב בעוקצנות על התרומה של הגמרא לחברה הישראלית: "התלמוד הוא גם ספר שמרשה לשאול שאלות, אולי מעודד שאלות, ועם זאת מתייחס בדרך ארץ לנושאים של הדיון ולמשתתפים בו. קצת תלמוד יכול משום כך לתת תרומה גדולה לאנשים הקופצניים, המתלהמים וחסרי הסבלנות של ארצנו היפה".

"הספר נולד מתוך שיעורים שלימדתי במכינה", מספר מזומן. "התלמוד מרתק, הוא ים מדהים של שיח ומחלוקת, מחשבה שיש בה חופש וחירות אבל גם מחויבות. לא רציתי דפי מקורות עם שתיים או שלוש שורות קטועות שתואמות את האג'נדה, אלא סוגיות שלמות, שניים, שלושה וחמישה דפי גמרא בלי עריכה. לתלמוד יש היגיון ומנגינה משל עצמו. אי אפשר להיות אדם משכיל, חילוני או דתי, בלי להכיר את התלמוד. חכמתנו ובינתנו הן בתלמוד. לכן חשוב לי מאוד לא לוותר עליו. בחלק מהישיבות התיכוניות זה המקצוע הכי שנוא, אבל במכינה הוא אהוד מאוד".

עוברת בך לפעמים המחשבה שהמאור שבתורה יחזירם למוטב? רצון שהתלמידים החילונים יחזרו בתשובה?

"צריך להיזהר מעשיית-יתר. עשה את שלך ותשאיר לקדוש ברוך הוא את השאר. אני אומר את זה לעצמי גם ביחס לילדים שלי: עשה את שלך, למֵד תורה בכנות ובאהבה, ואת השאלה מה יקרה בסוף תשאיר לבורא עולם. תחבר, נסה לעשות עבודת מידות בעצמך, שמש דוגמה אישית. ולגבי התוצאות – א-לוהים גדול".

במחילה מראש על ההתנשאות שבשאלה, ברור מאוד מה חילונים יכולים לקבל במקום כזה, אבל האם יש משהו שתלמיד דתי שמגיע למכינה מעורבת יכול לקבל מהחברה החילונית שבה?

"יש לנו לא מעט מה ללמוד מהחברה החילונית. אפילו בנוגע לתלמוד. אני רואה בכיתה תלמיד דתי שמיומן בלימודי גמרא, ומגיע בחור חילוני שלא פתח דף בחייו וברגע שצלח את הכלים הבסיסיים של הבנת הארמית והשפה התלמודית הוא שואל שאלות שהבחור הדתי לא חשב עליהן מעולם. לפעמים מתגלה שתוספות ומהרש"א שואלים את אותן השאלות. כך, אגב, גם בנוגע ללימוד תנ"ך.

"גמרא היא ספר הבסיס של העם היהודי ושל המחשבה היהודית. אדם שלא מכיר את צורת דף הגמרא, חסר משהו בהשכלה הבסיסית שלו וגם בזהות שלו. אנחנו הרי חושבים כמו יהודים תלמודיים – בשקלא וטריא, בניתוח, גם אם לא למדנו גמרא מעולם. זו המורשת התרבותית של העם שלנו. זה הספר שעם ישראל למד יותר מכל ספר אחר"

"המפגש הזה יכול להעשיר את העולם היהודי. קיים היום עולם שלם של בתי מדרש חילוניים, ויכול להיות שיש שם יצירות וכיוון רוחני ששווה להקשיב להם והם משמעותיים לחברה הישראלית. הקדוש ברוך הוא נתן את התורה לעם ישראל כולו, על החילונים שבו.

"אני יושב הרבה מאוד במוסדות דתיים ומשתתף בדיונים שבהם תוהים איך יוצרים מחויבות אצל התלמיד. אצלנו במכינה הלו"ז אינטנסיבי מאוד אבל קיימת מחויבות, וכשאני מגיע לכיתה במכינה היא מלאה. אני מכיר מוסדות דתיים שבהם זה ממש לא כך. כחברה דתית יש לנו לא מעט מה ללמוד מהחברה החילונית, בכל מיני תחומים".

שותף בתהליך היצירה

למה מתעקשים כל כך על הגמרא? אין עוד ספרים בארון היהודי?

"יש, וצריך ללמוד גם אותם, או לכל הפחות להכיר אותם ברמה כזאת או אחרת של עומק, אבל גמרא היא ספר הבסיס של העם היהודי ושל המחשבה היהודית. אדם שלא מכיר את צורת דף הגמרא, חסר משהו בהשכלה הבסיסית שלו וגם בזהות שלו. אנחנו הרי חושבים כמו יהודים תלמודיים – בשקלא וטריא, בניתוח, גם אם לא למדנו גמרא מעולם. זו המורשת התרבותית של העם שלנו. זה הספר שעם ישראל למד יותר מכל ספר אחר. הגמרא היא ערך מבחינתי. זו היצירה המכוננת".

מהם הפערים שצריך להתגבר עליהם כשמלמדים חילונים תלמוד?

"הנגישות – שזה מה שעושה הרב שטיינזלץ במפעל החיים שלו וקורה גם בספר הזה. הוא בוודאי התכוון להגיש בכך את הגמרא לחילונים. בעיניו צריך ללמד גמרא את כל עם ישראל, כי היא שייכת לכל עם ישראל. זה נכס של העם היהודי.

"אי אפשר לצלול מיד לתלמוד. זה לא ספר מזמין. המילים בארמית והמבנה של הדף ואופי הסוגה מחייבים שלב של פענוח, אבל זה אחד מהכישורים שצריך לרכוש. אם יש התנגדויות אחרות לתלמוד הן מגיעות בעיקר מצד מי שהגיעו מחינוך דתי ופיתחו התנגדות לגמרא כי הייתה להם חוויה לא טובה בלימוד וכיוצא בזה. אצל לא-דתיים ההתנגדות מהסוג הזה כמעט לא קיימת. מבחינתם זה גילוי של עולם חדש".

מה גילית בתלמוד בעקבות הלימוד עם קבוצות חילוניות?

"זה נכון לא רק לגמרא – אנחנו מקבלים תמיד את התורה עם הרבה מאוד זוגות משקפיים. למדנו מסכת ברכות ומסכת שבת בגיל צעיר מאוד ואנחנו כבר יודעים מה רש"י כותב בכל מקום, אבל אחד הדברים המרתקים למורים דתיים שמלמדים במכינות הוא שפתאום מישהו מתלמידיהם רואה את הטקסט בקריאה 'יחפה' – ומציג פרשנות אחרת שהדתי הרגיל לא חשב עליה, כי הוא הגיע בלי הידיעה מה אומר רש"י ומה כתוב בתוספות. אחרי שמפצחים את הפער בין הדתיים שלמדו לחילונים שלא למדו, נוצר דבר שהוא בהחלט מעניין".

יש לך תובנות על דרך הלימוד, בעבור נער בחינוך הדתי-לאומי שרוצה ללמוד גמרא ברצינות ובהנאה?

"צריך ללמוד מתוך שמחת הלב ואהבת הלימוד. צריך לקחת בחשבון שלימוד תורה בכלל ותלמוד בפרט זה עמל וריצה למרחקים ארוכים. זה הניגוד המוחלט לעולם הדיגיטלי שבו אנו חיים, ודורש מאמץ, ריכוז וסבלנות. יש משהו בתלמוד שהוא איננו רק בגדר יצירה פאסיבית – אתה נדרש לא רק להבין אלא להיות שותף בתהליך היצירה. זה חי. אתה נדרש להתחדשות, וזו מתנה נפלאה שאנחנו יכולים להעניק לתלמידים שלנו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם