הרב קלנר מדבר

6 kalner
 
"יורים פה עכשיו, אבל האש תשקע, ובעוד שנתיים תישאר האלטרנטיבה"
התעניינות גוברת בהגות תורנית או כלי לניגוח – כך או כך, ציטוטים משיעורי תורה פותחים לאחרונה מהדורות חדשות. בשבוע החולף היה זה הרב יוסף קלנר, ר"מ במכינת "בני דוד" בעלי, המפורסם בזכות שיעוריו העמוקים במשנת הרב קוק ובזכות ספרים שחיבר בנושא כ"מילון הראי"ה", "הוד הקרח הנורא" ואולי המפורסם מכולם – "פלורליזם, פנטיזם, כלליות" * בשיעור אמר הרב ביטויים קשים לעיכול על רוחניות האישה ועל כך שנשים בתפקידים בכירים במשק הן 'בחורילות' * למרות התנגדותו הגורפת לחשיפות תקשורתיות, הסכים הרב לשוחח עמנו כדי לפרושׂ את משנתו למי שעוד מוכן להקשיב * זה לגמרי בסדר מבחינתו שמי שלא אוהב את הדעות הללו לא ישתכנע: "תפקידי לנסח אלטרנטיבה" הוא מבהיר

רועי אהרוני

לפני הכול, הרב קלנר מתריע על חוסר היכולת התקשורתית להעביר מסרים מורכבים, ומשום כך הוא שולח את כל מי שרוצה להבין את עמדתו בהרחבה להאזין לשיעור שהעביר בעקבות הסערה ב"מכון מאיר" ושהקלטה שלו שמורה באתר המכון.

נקודת המוצא של הרב קלנר בשיחתנו, כתלמיד הרב קוק, היא הבנת התקופה המיוחדת שבה אנו חיים ומתוך כך לימוד מה מצופה מאתנו. "כל ההישגים שהשיג עם ישראל עד עתה, בפרספקטיבה של חזון העצמות היבשות – אלו הישגים של בניית הגוף, שרוח עדיין אין בו", פותח הרב קלנר. "עתה נדרשת מאתנו תחיית הרוח, שתוביל להופעת ההגות, התורה והאמונה שלנו. זה היעד שלנו לשנים הבאות.

"תחיית התורה תיצור את המהפכה התרבותית שצריכה להתרחש בנו ובאנושות כולה. כוחות החיים יבואו כשייוולדו פה תינוקות עם נשמות מסוג חדש. כוח החיים המתחדש של עם ישראל אמור לצאת אל הפועל במשפחה הישראלית, בכוח הלידה הישראלי".

אחרי ההקדמה הזו, הרב מסביר מדוע ההבנה הזו סותרת את התשתית של התרבות המערבית. "בתרבות המערב ערך החיים הוא נהנתנות", הוא אומר. "התכונות הנדרשות לכך אינן התכונות הנשיות, ולכן אין שום הערכה מערבית למעלותיה של האישה. ביהדות דווקא לאישה ישנן התכונות הנערצות - הרוך, העדינות, התום, השקט, האינסטינקטיביות, האינטואיטיביות, הבינה הנשית. אלו ממדי אינטליגנציה שהם ביטוי של חיוּת ישראלית.

"אני לא מזלזל בשום בן אדם ובשום בת אדם, והחיים בסביבתי יודעים זאת. אבל אני בז לתרבות ולאידיאה הזו, שמזלזלת בדמות הנשית העליונה. לכל אורך ההיסטוריה, התרבות האנושית רצחה את האישה בהתייחסה אליה כאל אובייקט מיני. עתה היא רוצחת אותה פעם נוספת, כשהיא נותנת לה פתח מילוט אם תסכים להעצים את צדדיה הגבריים לפי הקריטריונים שהחברה הגברית-מטריאליסטית מעריכה, ואז תוכל לקבל בחזרה את כבודה האבוד. למציאות האומללה הזו אני בז".

"לבניין הרוח שלנו אנחנו צריכים לשים לב לנכס האלוקי המופלא של כוח החיים הרוחני שלנו. לא רק הגברים אמורים לפתח את הכוח הה בלמדנותם ובחריפותם, הסגנון הגברי זקוק להשלמתו. חשוב שיהיה איזון תרבותי של נפשות שישלימו את צלם האלוקים, רק כך תיווצר המשפחה המאוזנת; משפחה שאין בה רק המתח הגברי האמביציונרי להשגת אידיאלים רדיקליים ובירורים רעיוניים תובעניים, אלא גם עם חיי נועם בריאים וטבעיים. רק באמצעות השילוב בין השניים תצמח פה חברה אידיאלית.

"הנקודה העיקרית שנגדה אני לוחם היא הסגנון של החינוך הנשי, שהוא מוכרח להיות כך שהאיכות הנשית תפותח. לא רק למען הנשים – אלא גם למען המשפחה, החברה, האומה והאנושות כולה. האיכות הזו לא מתפתחת בכך שמעצימים באישה את הצדדים הגבריים, ולא בכך שמכניסים אותה למערכת ערכים מערבית שמעריצה את ההישגיות הגברית.

"את הגבר צריך לפתח כגבר ואת האישה כאישה. אימוץ הגבריות בעולם הנשי נובע מבלבול ערכים מוחלט ומחדירת הדומיננטיות של התרבות המערבית כ'מובן מאליו' שכולם חיים בו ולא מסוגלים לחשוב אחרת. ה'מובן מאליו' הזה לא רק טמטם את התקשורת, את האקדמיה ואת התרבות האמנותית, אלא חדר גם למדרשות ולאולפנות.

"נגד זה יצאתי. אני לא מזלזל בשום בן אדם ובשום בת אדם, והחיים בסביבתי יודעים זאת. אבל אני בז לתרבות ולאידיאה הזו, שמזלזלת בדמות הנשית העליונה. לכל אורך ההיסטוריה, התרבות האנושית רצחה את האישה בהתייחסה אליה כאל אובייקט מיני. עתה היא רוצחת אותה פעם נוספת, כשהיא נותנת לה פתח מילוט מהיחס כאובייקט מיני, אם תסכים להעצים את צדדיה הגבריים – כלומר, אם תסכים להיות מנכ"לית אסרטיבית שעושה כסף, מלומדת רבת-תארים אקדמיים, או משפטנית מפולפלת, אוגדונרית או לכל הפחות טייסת, וחבל שלא שייטת; בכך עונה על הקריטריונים שהחברה הגברית-מטריאליסטית מעריכה, ואז תוכל לקבל בחזרה את כבודה האבוד. למציאות האומללה הזו אני בז".

שטיפת המוח של הרחוב הפמיניסטי

הרב קלנר מבהיר שהסרטון הערוך בחדשות 2 היה רק קטע מתוך סדרת שיעורים שביארה את הנושא בהרחבה.

"מדובר בשיעור של הכנה לחיי הנישואין, של קבוצה של חמישה בוגרי צבא שביקשו ממני לקיים מעין חוג", הוא מספר. "לא ידענו שזה מצולם, מכיוון שמדובר בשיעור שמתנהל מחוץ למערכת השיעורים, אחת לשבוע בשבע וחצי בבוקר. למפרע התברר לי שהמצלמה שם עובדת אוטומטית. מאז הפרשיות הקודמות, יש גורם במכינה שאחראי לסנן את השיעורים שעולים לרשת, אבל השומר נרדם בשמירה.

"למדנו פסקה בעין איה שפותחת בדילמה: מצד אחד אנו רואים שהנשים ברוכות בשכל ובכישרונות נפשיים נעלים, ומצד שני אנחנו רואים שעל אף הכישרון, יש כל מיני מניעות אובייקטיביות וסובייקטיביות לכך שאישה לא מנצלת את האופטימום של הכישרון הזה.

"הצגתי לפני הבחורים את המניעות שהרב קוק מונה, כדי לחדד את הדילמה, שבסופו של דבר הרב מיישב אותה בסוף הפסקה. בעוד אנו עוסקים במניעות הללו, קפץ אחד הבחורים ושאל – 'למה אנחנו רגילים להגיד שנשים הן רוחניות והגברים הם מעשיים?'

"כששמעתי את השאלה הזו חשתי את שטיפת המוח של רחוב התקשורת הפמיניסטית הבוקעת מגרונו, שהיא חזקה יותר מכל מה שאני מסביר במשך שיעורים רבים.

"התשובה החריפה שלי נבעה מתוך אחריות של מחנך. מי שלא היה במקום החינוכי הזה, לא מבין את הסיטואציה, את הניואנסים ואת האטמוספירה החינוכית. ניערתי אותו בסגנון שניערתי אותו. אינני מתחרט על זה, זו הייתה עבודה מצוינת. אלא מאי, כשדבר שמתרחש בתוך החממה החינוכית יוצא לציבור הרחב זו קטסטרופה".

לגבי הביקורת שלו על הבנות שנהפכות גבריות, הוא מסביר: "כשמערכת החינוך פועלת בגרוטסקה, כולל במדרשות, נוצרות כל מיני מוטציות, כל מיני דברים מגוחכים. הניסיון לכבד את האישה דרך הופעת תכונות שרובן לא שייכות אליהן, ועוד נשים שבזה הן מתפארות וזוקפות את קומתן – הוא ניסיון אומלל.

"כשקראתי למנכ"ליות הללו 'בחורילות', באתי להצביע על כך שיוצרים פה מפלצות. כשאתה יוצר מוטציות ותופעות לא נורמליות, לא נוצרת פה אישיות נשית עדינה וקדושה. אומרים 'כל הכבוד להן', אבל אני לא מכבד מוטציות ועוד פחות את הכיוון שיוצר אותן.

"אין לי דבר נגד ילדה שנולדה עם נטיות וכישרונות שכאלה, שתפתח אותם כרצונה וכיד הכישרון שחלק לה הקדוש ברוך הוא. אך כאשר האווירה הכללית נותנת דחיפה ולגיטימיות בעיקר לכיוונים הבלתי רגילים האלה, זה מוביל את הבנות כולן להשתדל להעצים צדדים שבאופן טבעי הם אינם הצדדים החזקים של אישיותן, וממילא הסיכויים שלהן להגיע להישגים בהם היא נמוכה, ורמת התסכולים הנפשיים שזה יוצר היא גבוהה.

"כששמעתי את השאלה הזו חשתי את שטיפת המוח של רחוב התקשורת הפמיניסטית הבוקעת מגרונו, שהיא חזקה יותר מכל מה שאני מסביר במשך שיעורים רבים. התשובה החריפה שלי נבעה מתוך אחריות של מחנך. ניערתי אותו בסגנון שניערתי אותו. אינני מתחרט על זה, זו הייתה עבודה מצוינת. אלא מאי, כשדבר שמתרחש בתוך החממה החינוכית יוצא לציבור הרחב זו קטסטרופה".

"אני מצפה מתלמידי חכמים שלכל הפחות ייתנו קרדיט וילמדו זכות. הם מכירים מקרוב את התהליך החינוכי, ויודעים שלא נכון לקבול על הדרך שבה עושים טיפול אישי לבחור מסוים. ומי שלמרות זאת רוצה לרקוד פה על הדם ולהרוויח כמה נקודות כי הפמיניסטיות יחבקו אותו – שיבושם לו".

הרב הזכיר בתחילת דבריו שהדור שלנו זקוק לתחיית התורה. האם לימוד התורה של הנשים הוא לא חלק מהתהליך הזה?

"בניית הקומה התורנית מוטלת בראש ובראשונה על הגברים, אבל גם על הנשים. אלא שתפקידן הוא שיפור היכולת הנשית בלימוד התורה, ראשית בצדדים שבהם אין הבדל בין המינים. ושנית, כדי שהתורה תיבנה בישראל, הן צריכות לשמור על הנשיות. זה לא רק תנאי לשמחת החיים של הילדה, לבריאות הנשית של האישה, לשמחת ילדיה ומשפחתה ולחוסן המשפחתי והלאומי – זהו תנאי לעצם תחיית התורה. אם לא תיווצר הנשיות הזו, התורה שאמורה לקום כאן לתחייה – לא תקום".

אז מדוע הרב יוצא נגד המדרשות?

"צריך מדרשות – הבנות רוצות ללמוד תורה, וודאי שצריך לתת להן. אבל השאלה היא איך מלמדים אותן תורה. אם יוצרים במדרשות אטמוספירה רוחנית שהיא העתקה מאטמוספירה ישיבתית – אז מה עשינו? אנחנו הולכים שבי אחרי התרבות המערבית שנגדה אנו נלחמים. ככה לא נותנים יד לתחייה הרוחנית של עם ישראל, אלא למחיקת הצורה של עם ישראל, וכל זאת תחת הכותרת 'לימוד תורה'".

כולם מרגישים מותקפים

הרב מבין את הביקורת שהושמעה כלפיו?

"בטח שאני מבין. מבחינת האוריינטציה החילונית, כששבויים בסולם הערכים של תרבות המערב, אפשר לראות פה רק אדם המבזה נשים. הם לא שמעו את משנתי הפילוסופית, אז הדבר היחיד שהם יכולים לעשות הוא לשדר קטע שבו רב מסתלבט בסגנון של גסות רחובית ובז לנשים. מבחינתם, ירקתי על כל מה שהם מעריכים; אז מה עוד נותר להם לחשוב עליי, מלבד זה שאני שטני ומופרע?

"אלו התגובות של אנשים שאוחזים בתפיסה חילונית, ואינני מאשים אותם. אבל הסיפור הזה גם הכניס לצנטריפוגה את כל החברה הדתית-לאומית. זה היה מקרה-מבחן כדי לגלות את התשתית הרוחנית שביסוד החברה. כל אחד מבקר את זה מכיוון אחר, אבל הצד השווה שבכולם הוא שהם מרגישים שאני נגדם. מכיוון שאני נלחם נגד אידיאה שביסוד התרבות, כל אחד מרגיש שאני נגדו. אף על פי שאיני נלחם נגד שום אדם פרטי – אני נלחם מלחמת תרבות.

"אגיד לך עוד מילה. יורים פה עכשיו, אבל האש בסוף תשקע. אבל הדברים נצרבים בתת-מודע הקולקטיבי, וזה יקפוץ ברגעים הנכונים. מה שיישאר בסוף מכל הסיפור הוא העמדה החריפה שהצגתי והמחאה הגדולה שיצאה ממני. אמנם כשעשיתי זאת לא חשבתי שאני מדבר לאומה, אבל המציאות הפילה עליי את התיק הזה, וטוב שהפילה".

כלומר, טוב שהייתה כל הסערה הזו?

"מה שקורה בימים האלה הוא טוב. כל הגיהינום שאני אוכל – בקטנה. אני מאוד מרוצה מזה. ניפגש בעוד שנה-שנתיים. מה שיישאר בתת-מודע הקולקטיבי הוא העמדה האלטרנטיבית שהוצגה כאן. מקווה שעל בסיס זה הדברים יתבררו יותר ויותר. זו הסיבה שאני מדבר אתך, כדי להבהיר יותר את הנושא ולקדם את העניין".

השאלה היא האם זה לא עלול להוביל לתוצאה ההפוכה, שבגלל אמירות כאלה אנשים יזלזלו בעמדה האלטרנטיבית לפמיניזם הרדיקלי?

"בינינו, אף אחד מהמזלזלים בי ובדברים לא היה בעדי לפני כן. יש שכבה משמעותית בחברה הדתית-לאומית שהיא נגד הרבנים, ולא כתוצאה מהסרטון הזה. הם שם מראש, זו התרבות הלייטית שיצאתי נגדה בעבר.

"אני מאוד מצטער על כך שהסיטואציה הזו מוציאה מאנשים המון דברים מכוערים, וזה מעצים בנו את הרע. ומכל מקום, כשמנהלים מלחמה אתה מוכן לשלם מחיר. הכתבה הזו היא ניסיון למזער נזקים, אך גם אם לא נצליח – אני לא מצטער, כי העמדה של המחאה שלי נשמעה".

אז למה בכל זאת אמרו בכתבה שהרב התנצל על הדברים?

"הגעתי בשבוע שעבר לעלי, ונתנו לי תמלול של הדברים ששלחו מערוץ 2, ולא האמנתי למראה עיניי. באותו זמן עוד לא זכרתי את השיעור הזה בכלל, כל מה שהיה לנגד עיניי היה התמלול המקוטע הזה, שממנו אי אפשר להבין שום דבר מלבד עלבונות נגד נשים. לא הבנתי איך אמרתי מילים כאלה מול הבחורים שמולי? ודאי שאתנצל על העלבון שאפשר לחוש מהמילים הללו. אם הייתי מבין את המילים הללו כמו שהצופה מבין, גם אני הייתי מגנה אותן – גם אם לא בפראות של כל הטוקבקיסטים".

הסימן שהשיירה עוברת

ראש מכינת 'בני דוד', הרב אלי סדן, פרסם סרטון ובו הוא התנער מדברי הרב קלנר, והאשים את התקשורת בכך שהיא נלחמת במכינה בעלי. הרב קלנר לא מסכים עם הדיאגנוזה. "לא מדובר רק בקרב מול עלי, אלא במלחמה. זו מלחמה שיטתית נגד התורה, נגד האופי התרבותי התורני החדש שצומח, ועלי היא אחד הביטויים שלו. צריך להרגיש כבוד שמנגחים את עלי, מכיוון שאם כל כך הרבה כלבים נובחים – זה אומר שהשיירה עוברת.

"אבל המלחמה היא לא רק נגד עלי, אלא מלחמת תרבות. האינסטינקט החילוני מרגיש שהאידיאה החילונית הולכת ונמחקת, והם מנהלים פה קרב ייאוש שלא בוחל בשום אמצעי – כפיות טובה, הכפשות, שקרים – הכול לגיטימי".

הרב ייזהר יותר מעכשיו בשיעורים שהוא מעביר?

"ממש לא", הוא עונה. "הרב כותב באיגרות הראי"ה (ח"א עמ' קנד) ש'מבלתי מבינים אי אפשר להיזהר ואין צורך כל כך להיזהר'. אם אתחיל עכשיו לחשוב על כל מילה מחשש שכַּתב יעוות אותה, לא אוציא מילה, ובזאת המטרה שלהם הושגה. אני לא מתכוון לשנות את אישיותי, את ערכיי ואת סגנוני. מי שעוקב אחרי השיעורים שלי, יודע שהתנסחויות כאלה חריפות הן אולי חצי אחוז מבחינה כמותית, ומבחינה איכותית – פרומיל מכלל הדברים שהם שומעים ממני. בני התורה לא מוכנים שיעשו סיכול ממוקד במעבירי שיעורים, וההמון הרחב מבין איך התקשורת עובדת, ורמת האמון שלו בה היא בהתאם.

"יש 'נשמות טהורות' שעברו אחרי מאות אם לא אלפי שעות של שיעוריי כדי למצוא משהו שאפשר יהיה ללכלך בו. 'הנשמה הטהורה' הזו כבר צריכה להיות חצי 'גדולת הדור' אחרי שמיעת כל כך הרבה שיעורים. לך תדע מי מממן את זה... אנחנו לא תמימים, אנחנו מבינים את הכוחות שאנחנו עומדים מולם. שיפחדו, כי אנחנו ננצח. ההגינות, המוסר, הצדק, הקודש, הטוהר והעצמה של תורת ישראל ינצחו".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם