Print this page

המדריך לסטודנט הקמצן

m 10 madrich
מלגות לימודים, תחבורה, ריהוט, מוצרי חשמל, מופעי תרבות והחזרי מס: נדב גדליה יצא לגלות את כל הדרכים שישאירו את הארנק שלכם חתום לאורך כל התואר

----------------------------------

נדב גדליה

קשים הם חייו של סטודנט. תמיהה גדולה הטרידה אותי כל חיי האקדמיים: איך בנאדם יכול ללמוד לתואר ביישוב הדעת כשאין לו כסף בחשבון הבנק כדי לשלם על התואר? מכיוון שתשובה ברורה לתמיהה אין לי, ומנגד את התשלומים ההכרחיים אין מנוס מלשלם, לא נותרה ברירה אלא לנסות ולשנות לפני הכול את תודעת ההמון. להכריז: קמצנות אינה מילה גסה כשאין לכם מספיק.

היי, בסופו של דבר החברים הטובים שלכם לא יעזרו לכם לכסות את המינוס. אם כן, סטודנטים יקרים ותאבי דעת, מוטב שתורידו את הראש, תודו שאין לכם יותר מדי כסף לבזבז ותתחילו ליישם את הקמצנות. אני יודע שנוח לכם יותר שנקרא לכל הצעדים הבאים במדריך 'צעדים לחיסכון'. 'קמצנות' מעוררת מבוכה, בעיקר אצל סטודנטים תימנים כמוני, הנזעקים להגן על כבוד העדה.

אבל אם אתם באמת רוצים לשנות אסטרטגיה, קראו לה בשמה: קמצנות. לא צריך להסתיר את העובדה שתקופת הלימודים לא מאפשרת לעבוד באופן מסודר. אתם נמצאים בין הפטיש לסדן. אם תעבדו מספיק ייכנס יותר כסף, אך הציונים יהיו בהתאם. אם לא תעבדו, לא תוכלו לעשות את התואר עצמו, הדורש כסף רב. מה עושים? פשוט מאוד. עוברים סעיף-סעיף, קוראים בעיון ומיישמים. אל תתביישו. בינינו, גם בלארג' הכי גדול מסתתר קמצן קטן שמתעורר שטוף זיעה קרה מחלומות על מינוס בבנק אך בכוחותיו הדלים אינו מסוגל לעצור את סאגת ההוצאות. בקיצור, לא משנה כמה אבא ואמא מעורבים בתשלומים שלכם, הצטרפו אליי למסע הקמצנות הגדול. לא תתחרטו לרגע.

אני מצדי מסכים שתקראו לזה 'חסכנות' אם ככה אתם מרגישים טוב יותר. אנחנו מתכוונים לאותה הגברת, וזה מה שחשוב.

---

טווים קאש

מלגות

ההוצאה הגדולה ביותר בשנות הלימודים באקדמיה היא ללא ספק שכר הלימוד, המגיע לעשרות אלפי שקלים במצטבר. כדאי לדעת שהרבה פעמים אתם זכאים למלגה כלשהי, אולי אפילו לכמה, רק לא יודעים על כך ולכן נאנקים תחת עול שכר הלימוד.

אם אתם משתייכים לקבוצות המכונות 'מיעוטים' או בעלי מצב סוציו-אקונומי נמוך, זה הזמן להרים את הראש. יש לכם סיכוי לקבל סכומי כסף אדירים שבכל שלב אחר בחיים היו מוגדרים זכייה בפיס. עולם האקדמיה מוצף גופים המחלקים את מוצר הצריכה הבסיסי ביותר – כסף. סכומי המלגות נעים מאלפי שקלים ועד לסכומי ענק של 100,000 שקלים, הכוללים מימון מלא של עלות התואר ומלגת מחיה קטנה שתאפשר לכם לחרוש למבחנים בראש נקי מדאגות כלכליות.

לא כל סטודנט יקבל מלגה מהחבר'ה שמחלקים אותה. המשאבים מוגבלים והתחרות קשה, אבל הגשת בקשה למלגה לא מצריכה יום לימודים ארוך, אז למה לא לנסות?

המלגות מחולקות לכמה סוגים: המלגות הניתנות על רקע מצב סוציו-אקונומי נמוך ניתנות רק למי שיכולתו הכלכלית למימון התואר נמוכה. החישוב נעשה על פי רמת ההכנסה האישית של הסטודנט ושל הוריו. מפעל הפיס, הנמנה עם המעניקים מלגות מסוג זה, ידרוש מכם שתתרמו לקהילה בתמורה למלגה. משרד החינוך (המסווג בקטגוריית 'מלגות ממשלתיות') מחלק אף הוא מלגות על רקע סוציו-אקונומי נמוך, אך יוותר לכם על התרומה לקהילה ופשוט ייתן לכם את הכסף.

עוד סוג של מלגות הוא 'מלגת הצטיינות', והיא מוענקת על בסיס ממוצע ציונים גבוה בתעודת הבגרות. מי שחרש בשמינית יאכל מזומן באוניברסיטה. מלגה נוספת הניתנת על בסיס התחייבות לתרום לקהילה (אך לא מצריכה שתהיו במצב סוציו-אקונומי נמוך) מגיעה מ'פרויקט חונכות' (מלגת פר"ח). אתם תיתנו כמה שעות בשבוע למען הקהילה, והם ייתנו לכם את התחושה שקיבלתם כסף בלי לעבוד.

אם אתם חיילים משוחררים, עניין המלגות הופך להיות אופטימי עוד יותר. חמש שנים אחרי השחרור אתם עדיין נחשבים חיילים משוחררים על פי הקריטריונים של מחלקי המלגות לחיילים משוחררים. גם במלגות אלו התקציב מוגבל ויש העדפה ללוחמים או לחיילים במצב סוציו-אקונומי נמוך.

לרוב אנחנו זועמים על גילויי גזענות, אך בכל הנוגע לחלוקת מלגות משתלם להיות מיעוט וראוי אף לנפנף בכך כדי לזכות בכסף. בקטגוריית 'מלגות עדתיות' די שתהיו מעדה מסוימת (רמז: לא אשכנזים, למשל) כדי שתקבלו קצת כסף. גם 'מלגות מקום מגורים' ניתנות למען קידום תושבי הפריפריה ושכונות הנחשבות 'שכונות מצוקה', והן מחולקות על בסיס מקום מגורים בלבד.

אתם שואלים את עצמכם איך תדעו, למען ה', אילו מלגות יש? אל דאגה. בעידן האינטרנט המתקדם קל מאוד להגיע למלגות 'סודיות' שבעבר לא היו נגישות דיין לחסרי ידע וקשרים. האתר milgot.co.ilכולל מאות מלגות בשווי כולל של 180 מיליוני שקלים. הדרך לחיפוש מלגה פשוטה למדי: מכניסים פרטים אישיים, ובתוך ארבעה שלבי הרשמה קלילים תוכלו לדעת לאילו גופים עליכם לפנות כדי להשיג את המלגות המגיעות לכם.

נוסף על כך יש מלגות פנים-מחלקתיות במוסדות האקדמיים למיניהם. כשאתם מגיעים למוסד לימודים אקדמי ומתעניינים בתואר מומלץ לירות כבר בתחילת השיחה עם היועץ האקדמי: "רגע, יש מלגות?"

סיכום ביניים: יש אנשים עשירים מכם המוכנים (למה?!) לפזר את כספם כדי להרבות חכמה בעולם. כל עוד הם נותנים, היו ערניים כדי לקבל.

נוסעים ונותנים (מינימום)

תחבורה

אמנם התשלום על מעונות ודיור מתקזז כשגרים אצל ההורים, אך עלויות הנסיעות היומיות לקמפוס עשויות להגיע לסכומי עתק בכל חודש, לא כל שכן אם אתם מאלה שמקפידים לנכוח בשיעורים. בעידן הדיגיטלי, המאגד את כל נסיעות התחבורה הציבורית בכרטיס רב-קו אחד, הכול נהיה פשוט יותר, רק צריך לשים לב לכל הפרטים הקטנים.

דבר ראשון, לכו לעמדת הנפקת הרב-קו הקרובה לביתכם ועדכנו את פרטיכם האישיים כ'פרופיל סטודנט'. פרופיל סטודנט רגיל (ללא 'חופשי חודשי') כבר מקנה לכם זכאות להנחה של 33% בכל נסיעה בתחבורה הציבורית. כדי ליהנות מההנחה תצטרכו להוכיח את היותכם סטודנטים (אישור לימודים, תעודת סטודנט). כמו כן כדי לקבל את ההנחה יש להטעין את כרטיס הרב-קו ב-30 שקלים לפחות.

אפילו סטודנטים הלומדים באוניברסיטה הפתוחה זכאים להנחה שנתית בתחבורה הציבורית לארבע שנים עוקבות מזמן תחילת הלימודים. תלמידי האוניברסיטה הפתוחה צריכים להירשם לשני קורסים לפחות בכל שנת לימודים כדי לקבל את ההנחה.

במינוי 'סטודנטיאלי חופשי סמסטריאלי' ('חופשי חודשי') ההנחות גדלות עוד יותר והופכות מהנחה של 33% להנחה של 50% מעלות כרטיסי 'חופשי חודשי'. ההנחה תינתן לכם לסמסטר לימודים שלם. נקודה חשובה: עדכנו את המינוי בכרטיס הרב-קו בתום סמסטר א, אחרת תיאלצו לאמץ הבעת פנים מופתעת כדי להביע את התחושה הקשה כשתגלו שהערך הצבור התכלה במהירות, כאילו אתם סתם אזרח רגיל מן השורה שמשלם מחיר מלא.

שפר עליכם גורלכם והצלחתם לקושש את הרכב מאבא? גם כאן ההנחות רודפות אחריכם ונוגעות לעלויות הדלק והחנייה.

כיום, בהזמנת כרטיס ההנחה 'דלק Discount', סטודנטים יכולים ליהנות מהנחה קבועה של 26 אגורות לליטר בנזין בתחנות 'דלק'. דרך אתר התאחדות הסטודנטים אפשר לקבל את כרטיס האשראי בדואר, ללא תשלום נוסף.

אחרי שסיימתם את שרפת הדלק והאוטו נזקק לחנייה, אתם עדיין לא לבד – ההטבות ממשיכות לאחוז בכם בכל הכוח. אגודות הסטודנטים במרכזים האקדמיים פועלות היטב כדי שתשלמו פחות על חנייה בסביבת הקמפוסים. אל תהססו לברר דרך אגודת הסטודנטים במוסד הלימודים שלכם אילו הנחות ניתנות על תשלומי חנייה בחניונים הסמוכים לקמפוס.

לא תגורו

דיור

אם אתם שוכרים דירה, הפרק האקדמי ודאי נעשה מסובך עוד יותר מבחינה כלכלית. כאן באות לעזרתכם רשויות הערים ומציעות הנחה בתשלומי הארנונה. בחלק מהמוסדות האקדמיים אגודת הסטודנטים מסייעת במימוש הזכאות, אך אפשר לפנות לרשויות העירייה גם בפנייה עצמאית ב'אגף לגביית ארנונה', למלא טפסים ולבקש הנחה. לרוב תצטרכו לצרף לטופס הבקשה אישור לימודים, מערכת שעות, צילום חוזה שכירות, תלושי משכורת ועוד מסמכים. כל עירייה וההליכים המאפיינים אותה.

אם אתם גרים עם שותפים תצטרכו לספק מסמכים המעידים על הכנסות השותפים האחרים בדירה. ההליך הזה ישרוף לכם בוקר קריר במשרדי הרשויות, אך עשוי לחסוך לכם עד אלפי שקלים בשנה. אתן דוגמה: אם גובה ההכנסה שלכם עומד על 2,653 שקלים ומטה, תוכלו לקבל הנחת ארנונה של עד 80 אחוזים. תודו שזה המון.

מגרדים וזוכים

ריהוט ומוצרי חשמל

החלטתם להוציא כסף על דיור בתקופת הלימודים, אבל עכשיו קורה לכם משהו מוזר: אתם מגלים משיכה עזה ובלתי נשלטת למלא את הדירונת החדשה שלכם בריהוט ומוצרי חשמל. רוצים להרגיש בבית. קורה. הדרך המקובלת בקרב בני אדם שאינם סטודנטים היא לנסוע לאחת מרשתות חנויות הרהיטים או מוצרי החשמל, להוציא ניירות מרשרשים ולתיתם, רחמנא ליצלן, למוכר, המנסה למכור לכם עוד משהו שאתם לא צריכים ומביע חוסר התחשבות במצבם הכלכלי. אבל לא כך נוהג סטודנט קמצן. רהיטים ומוצרי חשמל יהיו, אל דאגה, רק צריך לדעת איך להשיג אותם. קבלו את הרשימה המקוצרת לחיים מלאי מוצרי חשמל וריהוט לגמרי בחינם!

תחילה נזכיר את קבוצת הפייסבוק 'משומשוק חינם'. זוהי קבוצה מדהימה וכר נרחב לפעילות חוקית על רקע קמצני. 'משומשוק חינם' מזכירה קצת את רשת קבוצות מכירות היד שנייה 'פשפשוק', רק שפה לא מבקשים מכם מעות כלל. חוץ מחיפוש מוצרים שאנשים מוכנים לתת בחינם תוכלו ליזום מודעה משלכם ולספר לתושבי הקבוצה מה בדיוק אתם צריכים כדי שחייכם יהפכו מושלמים.

אתרים נוספים המציגים אף הם מוצרים שונים בחינם הם 'אגורה' והמדור 'הכול בחינם' ביד 2. גיגול קצר ואתם בפנים. מומלץ להתעדכן על בסיס יומי במוצרים המועלים לאתרים. כשיש משהו שווה במיוחד – הוא נחטף. נסו להיות מהחוטפים ולא מאלה שחטפו להם.

אין מתנות חינם

טלפון, אינטרנט ובנקים

עסקים וגופים רבים מעניקים הנחות והטבות מיוחדות לציבור הסטודנטים בישראל, החל מהוזלה של ממש במינוי לעיתון ועד הבנקים הגדולים, המנסים למשוך את הסטודנטים לפתוח חשבון דווקא אצלם, ומוכנים לתת בתמורה חשבון ללא עמלות וכרטיסי אשראי ללא דמי מנוי.

גם חברות הסלולר, הטלוויזיה והאינטרנט נעשות אדיבות במיוחד כשמדובר בסטודנטים. אריתמטיקה פשוטה ומגמות כלכליות מובהקות מראות שהצעירים התפרנים של היום הם-הם המבוססים של הדור הבא. תוסיפו לזה שבסופו של דבר אנחנו חיים על הרגלים, ותגלו שאין מתנות חינם. החברות הגדולות ובעלי העסקים בונים עליכם ביום שאחרי התואר. ההמלצה היא שלא להתפתות כמקובל בקרב אנשים לא משכילים. אתם חכמים. יש לכם תואר. קחו את החבילות על הטבותיהן עמכם, אך הקפידו להשיל הכול אל צד הדרך ברגע שמתנות החינם תתפוגגנה.

איך משיגים את ההנחות מהחברות ומגופי המסחר הגדולים? לא מסובך. לרוב די שתשאלו את שאלת הזהב: "יש מבצעים לסטודנטים?" והמידע היקר מפז יזרום לאוזניכם מפי נציגי שירות שמתים למכור חבילה. למעשה, הטריק עובד גם בחברות ובעסקים שאינם גדולים במיוחד. יודעי דבר מספרים שיש אף בעלי עסקים קטנים שמוכנים לבוא לקראת הסטודנט הישראלי המצוי. כאן כבר תיאלצו לנשום עמוק, להתגבר על הבושה הטבעית הטמונה בתדמית הקמצן ולספר כמשיחים לפי תומכם שאתם סטודנטים. הביאו בחשבון שזה לא תמיד עובד. בכל זאת, אתם לא חיילים שתקבלו הנחה בפונדק דרכים. תירגעו. אבל אם ניחנתם באומץ-על ונוצות קמצנות מעטרות את כובעכם, שווה לנסות. גם ככה אחרי התואר לא תסתובבו באזור המסחר הסמוך לקמפוס.

אמנות בלי למות מרעב

קצת תרבות

דיברנו על הנחות בעניינים חיוניים כמו שכר לימוד, דיור, טלפון וכדומה שיעזרו לכם לחרוש בראש שקט. ומה עם קצת לשחרר את הראש? כשנמצא הזמן לצאת, הטייטל 'סטודנט' מתגמל אתכם היטב. ההטבות בתחום התרבות מגוונות: תיאטראות יוקרתיים, מוזאונים, מרכזי ספורט ובתי קולנוע.

בתל אביב תוכלו לקבל הנחה בתיאטראות הגדולים, כמו הבימה, הקאמרי ובית ליסין, ליהנות מהנחה בסינמטק המקומי ובמוזאון העיר. בירושלים תוכלו להיכנס להצגות מוזלות בתיאטראות החאן וירושלים, וכן לשלם פחות בסינמטק ובכניסה למוזאון ישראל.

גם אם אתם לומדים בצפון ההנחות לא פוסחות עליכם בתחום התרבות והבידור. בחיפה למשל תוכלו להיכנס בזול ללא פחות משישה מוזאונים, לסינמטק המקומי ועוד. גם ברשת מועדוני התרבות היהודית ה'גולה' בירושלים ובפתח תקווה נוהגים להפחית בעלות כרטיסי הכניסה לסטודנטים. כל שנדרש מכם הוא לשלוף את כרטיס הסטודנט מהמוסד האקדמי שאתם לומדים בו, להציגו בפני השוער ולהותיר בכיסכם עוד כמה מטבעות לאוטובוס חזרה הביתה. בניגוד לחברות העסקיות, שאצלן אם לא תשאלו בקול רם על ההטבות לסטודנטים ייתכן שתשלמו מחיר מלא, בתחום התרבות רשימת ההנחות מובלטת היטב בכל בית תרבות באשר הוא.

סיימתם את הלימודים? קבלו כסף

נניח שהצלחתם לשלב עבודה ולימודים על הצד הטוב ביותר. כל הכבוד. עכשיו גם העולם בא לקראתכם, והפעם רשות המסים.

אחרי שסיימתם את התואר אתם זכאים לקבלת הנחה ממס הכנסה. ההנחה מגיעה לכיסכם בצורת 'נקודות זיכוי ממס'. כל אקדמאי או בעל תעודה מקצועית זכאי להנחת המס הניתנת רטרואקטיבית על תקופת לימודיו, בלי קשר לגובה הכנסתו, בין שעבד כשכיר בין שכבעלי עסק עצמאי.

את שווי ההנחה המיועדת לכם (ההנחה משתנה בהתאם לתואר שנלמד) אפשר לברר במשרדי רשות המסים. ההליך כולל מילוי 'טופס 119', ואליו יש לצרף את תעודת הזכאות לתואר.

בסיום המסע לגילוי ההטבות המפליגות לסטודנטים אני מתחיל לחשוד שיש פה קנוניה. איך ייתכן שכל העולם, אשתו וטפו מעודדים כל כך את הלימודים האקדמיים? מה הם מרוויחים מזה? איפה הקאץ'? או שיש תקווה לידיעת החכמה. העולם, בתוך תוכו, מעריך אנשים לומדים. נכון שנראה בדרך כלל שכוכבי יוטיוב הם-הם מובילי הדור. נכון שנראה שכסף, אהבה וכבוד הם היעד האולטימטיבי שמציגים לנו מפרסמים במדיה, אך מתחת לפני השטח כולם רוצים לגעת בחכמה ומעריכים אותה. האמת? התעודדתי.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

אולי יעניין אותך גם