"שלא יהיו מחלוקות"

m 6 burstein
"זה בנפשי, שלא יהיו מחלוקות"
זו לא תהיה הפתעה גדולה לראות את הרב בורשטין מקבל בזמן הקרוב הכרה ממלכתית על מפעל חייו. גם בשיחה אתו קשה להבין עד הסוף כיצד מצליחים להיות פורצי דרך בכל מה שקשור במדע ופריון, ועם זה מתויגים בנאמנות בלתי מסויגת להלכה * משהו בגישה הישרה שלו לסוגיות הסבוכות ביותר בתחום האתיקה הרפואית והמוסר ההלכתי מצליח להשרות אמון גם בקרב החילונים וגם בקרב החרדים, הצובאים על דלתות מכון פוע"ה * ואולי זה בכלל החיוך והמבטא הארגנטיני

ארנון סגל

באחד הניסויים המשונים יותר שהתקיימו במכון פוע"ה נעתרו לפני שנים אחדות שניים מרבני המכון לגיבוס אברי גופם – אחד הרבנים בידו והאחר ברגלו – ונכנסו לבריכה שמולאה בחמיצה, בורשט בלעז. הניסוי בוצע לבקשת הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ומטרתו הייתה לוודא שגבס מסוג חדש, עמיד במים, איננו חוצץ בטבילה. לאחר השהות ההכרחית בבורשט נוסר הגבס מעל גוף הרבנים והתמונות נשלחו בווטסאפ לעוזרי הרב עובדיה, והם העידו, ללא צל של פקפוק, שהגבס כולו, מבפנים ומבחוץ, נצבע באדום גמור. טהור הוא וכשר לטבילה.

ומהבורשט לרב בורשטין, הוגה הרעיון. שנות חייו הראשונות עברו על הרב מנחם בורשטין (61) בדרום אמריקה, ואולי העובדה הזאת מסבירה משהו על צבעוניותו יוצאת הדופן, הבולטת מאוד על רקע ההווי הישיבתי המוכר, שלא פעם סובל מסכנת יובש. הרב בורשטין, ראש מכון פוע"ה ומי שבכל רגע נתון עוסק בעשרות מיזמים שחלקם נשמעים מוזרים ואפילו מוטרפים משהו, נולד באורוגוואי. אביו, הרב שלמה בורשטין, נמלט עם ישיבת מיר מפולין ליפן בראשית מלחמת העולם השנייה, ומשם נדדה הישיבה לשנגחאי שבסין. משנגחאי עבר האב לארצות הברית ומשם לאורוגוואי, ובה התחתן והקים ישיבה גבוהה, 'ישיבת הרב קוק'. כשמלאו לבן מנחם חמש שנים עלתה המשפחה ארצה, תחילה למרכז שפירא. אחר כך עברה המשפחה לחדרה, ושם הקים האב ישיבה תיכונית.

"אבא שלי גדל בתפיסה שאין חוגים בעם ישראל", מעיד הרב מנחם בורשטין, "ולכן חצי מהמשפחה שלי ציונית, כמו למשל גיסיי הרב אליקים לבנון והרב אברהם שילר, הרב של עלי, ואילו החצי השני חרדי, וכולנו באחדות אחת. זו הנקודה הכי משמעותית לי – אנחנו בעד איחוד הכוחות בעם ישראל".

שיבוט גנטי של בני אדם? בקרוב

הרב בורשטין הוא כולבויניק לענייני יהדות ומחקר. עשרות ואפילו מאות נושאים פיקנטיים, לעתים על גבול ההזויים, מגיעים אל שולחנו ונבחנים בקפידה ובמלוא הרצינות. בין השאר הרב בורשטין הוא מצטיין חיל הרפואה, והאות הוענק לו על תרומתו לוועדת הלסינקי הצה"לית, העוסקת באישור ניסויים רפואיים בחיילים, שהרב בורשטין מכהן בה כנציג הציבור.

מהי דעת ההלכה בעניין שכפול גנטי של בני אדם?

"בהחלט יש אפשרות להשתמש בזה, ובזמן הקרוב זה גם יקרה בפועל, אבל השאלה היא מה לעשות כדי שלא יקרו בהקשר הזה דברים חריגים. מי שלא יכול להביא ילדים לעולם באופן הרגיל, אפשר כבר כיום לקחת תא מהאוזן שלו, להפוך אותו לתא גזע, להפרות בזה ביצית וכך יהיה לו ילד. הוא ייחשב אמנם יוצא אוזנו ולא יוצא חלציו", מתבדח הרב בורשטין, "אבל מעבר לזה זה יהיה ילד רגיל. הסיבה שעוד אין אישור לעשות זאת היא בשל פחד גדול ממה שיקרה כאשר אנשים יוכלו פתאום לשכפל את עצמם. זו הסיבה שבכל שנתיים מתכנסים לדון בזה ומחליטים להמשיך לדחות את ההכרעה. נצטרך למצוא דרכים להגביל את ההליך, שלא על כל דבר יעשו שיבוט. הרי אם זוג ירצה ילד חכם כמו אינשטיין, ייקחו תא ממוח של אדם חכם, וכך ייתכן שלשני הורים אהבלים יצא ילד גאון. זה ייצור פערים. למה הקב"ה יצר דמיון בין ההורים לילדים? כי אחרת נוצרת תסבוכת".

"הרב עובדיה אמר לי להתאים את המערכת הזאת גם לאסלאם, כדי שלא יקימו שם מערכת חלופית. דיברתי עם המופתי, והוא עזר לי מאוד והדריך אותי כך שהנוהל ייעשה לפי האסלאם. פניתי גם לדרוזים. הצורך בפיקוח על התהליך הוא דרישה הלכתית, מכיוון שמדובר בענייני יוחסין. חשוב מאוד לוודא מיהם האב והאם ושלא חלה טעות והחלפה של המבחנות. זה הכרחי מבחינה הלכתית"

 

 

איך הרב מאפיין בשאלות מוסריות כאלה את ההבדל בין שומרי מצוות למי שאינם?

"אדם דתי בודק כל דבר בשאלה אם זה בסדר כלפי שמיא או לא. לאדם דתי יש ערכים קבועים. לאדם לא דתי יש ערכים משלו, ומחר הם עלולים להשתנות".

נוסף על ענייני פוריות ורפואה הרב בורשטין עוסק רבות בחיפוש כלי המקדש וכן באיתור סממני הקטורת, בחידוש צבע התכלת ובמציאת פרה אדומה. על התכלת הוא הוציא כבר לפני שנים ספר מקיף. ידיעה של העיתונאי נח זבולוני ז"ל בעיתון 'דבר' משנת 1993 מספרת שהרב בורשטין הצליח לייבא ארצה מסעודיה ומכוויית חלק מהבשמים המרכיבים את הקטורת. ידיעה משנת 1989 מספרת על מידע שהגיע לידיו על פרות אדומות שאותרו בשוודיה. בדיווח נוסף של זבולוני ב'דבר' משנת 1993 נכתב על משלחת רבנים מישראל שתצא לוותיקן ותבדוק האומנם כלי המקדש מוסתרים במרתפיו, כפי שטענו שמועות עקשניות. הביקור הזה, דיווח אז זבולוני, נולד בעקבות פגישה של הרב בורשטין עם משלחת האפיפיור בניו-יורק. אני תוהה באוזני הרב בורשטין אם משלחת כזו אכן יצאה לוותיקן.

 

"לא. בסופו של דבר מי שהגיע למרתפי הוותיקן מטעמנו הוא ישראלי שעבד בעבר בשב"כ, ובמסגרת תפקידו כיועץ בוותיקן היה רשאי להיכנס לכל מקום בו. בצער הלב, לא היה לו מושג בענייני יהדות. הוא אפילו לא ידע מה זה בית כנסת. חשבתי שאין במדינת ישראל אנשים כאלה, אבל בשורה התחתונה לא יצא מהביקור שלו משהו משמעותי".

"גיליתי שיש נשים שלא הולכות למקווה בשבת כי הן לא יכולות להתאפר אחר כך. כשהבנו זאת, אחד הבנים המשרתים במכון בשירות הלאומי-אזרחי ביצע איסוף שיטתי של כל סוגי ערכות האיפור הקיימים כיום, גם מחו"ל, וגילינו שאפשר להתאפר בשבת היטב בגדרי ההלכה. כעת אני מעוניין להעביר קורס למאפרות שילמד אותן לאפר בשבת בלא בעיות הלכתיות"
תעודת כשרות מהמופתי

את מכון פוע"ה, ראשי תיבות של 'פוריות ורפואה על פי ההלכה', הקים הרב בורשטין בשנת 1991 לבקשת מורו ורבו הרב שמואל אליהו זצ"ל. המכון עוסק בייעוץ הלכתי לזוגות ובהשגחה על כשרותן של פעולות רפואיות וכן מקיים מרכז לימוד בשלל הנושאים של משפחה והלכה, כדוגמת הדרכת חתנים, טהרת המשפחה, אישות, היריון וגנטיקה.

"אנחנו עונים לזוגות השואלים לפי הפוסק המסוים של בני הזוג. אתה יכול לומר לי: אני הולך לפי הרב אלישיב או לפי הרב עובדיה או לפי הרב אליהו או לפי הרב ווזנר, ואני אענה לך מהי ההלכה לפי הפוסק המסוים שלך. נוסף על כך אנחנו מעניקים גם תמיכה נפשית לזוגות ומלווים אותם בתהליכים הלא פשוטים שהם עוברים בטיפולים השונים. הפניות למכון מגיעות מכל החוגים והגוונים: מחרדים, מציונים-דתיים וגם מאלו שאינם דתיים כלל".

כ-20 אחוזים מהפונים למכון משתייכים לציבור המסורתי או החילוני. לא פעם חשוב להם לוודא שמבחינה הלכתית לילד שהם עומדים להביא לעולם לא תהיה בעיה לבוא בקהל ישראל, ובמכון כמובן מסייעים להם בכך. גם מוסלמים, אגב, פונים למכון, בעיקר בבקשות של פיקוח על הפריות מבחנה. "הרב עובדיה אמר לי להתאים את המערכת הזאת גם לאסלאם, כדי שלא יקימו שם מערכת חלופית", נזכר הרב בורשטין. "דיברתי עם המופתי, והוא עזר לי מאוד והדריך אותי כך שהנוהל ייעשה לפי האסלאם. פניתי גם לדרוזים. הצורך בפיקוח על התהליך הוא דרישה הלכתית, מכיוון שמדובר בענייני יוחסין. חשוב מאוד לוודא מיהם האב והאם ושלא חלה טעות והחלפה של המבחנות. זה הכרחי מבחינה הלכתית".

מדי יום ביומו משיב במכון צוות של 15 רבנים ל-500 פניות לערך בענייני משפחה והלכה. בסך הכול מעסיק המכון קרוב ל-100 עובדים בארץ בלבד ועוד כ-60 בחו"ל. "רב אברום תמיד אמר לי שלפי הסייעתא דשמיא אדע שהקב"ה רוצה את זה, וברוך ה' הביקוש אדיר. עיקרון משמעותי מאוד מבחינתנו הוא שהייעוץ וגם הליווי הנפשי לא יעלה לפונים גרוש. כל המסר שלי לזוג הוא שאנחנו לא רוצים דבר מלבד לעזור לו. הפיקוח ההלכתי על תהליך ההפריה עולה כסף, אבל כיום מקבלים עליו החזרים מקופת החולים.

"עד שהתחלנו עם הפיקוח ההלכתי, 25 אחוזים מהציבור הדתי והחרדי לא פנו לטיפולי פוריות כי פחדו מטעויות. הרבי מלובביץ' לא התיר לחסידיו לפנות לטיפולים כאלה. הרב מרדכי אליהו הורה לי לנסוע לרבי ולומר לו בשמו שהוא אחראי, ושהחסידים יפנו לטיפולים. כשהרבי שמע שהרב אליהו אחראי בעניין הזה הוא הסכים להפנות לטיפולים, וזה הביא לשינוי בחב"ד.

"אמנם מרגיז את משרד הבריאות שאני אומר את זה, אבל בזכות הפיקוח ההלכתי הצלחנו למנוע 49 טעויות עד היום, כלומר החלפות בין עוברים וכדומה. רק בזכות משגיחות הכשרות שלנו המוצבות במעבדות זה נמנע. הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל ביקש ממני ללכת לבדוק מה המצב במעבדות בזמנים הכי לחוצים, ביום שישי, שעה לפני הסגירה, ורק אז לומר לו אם דרושה השגחה על התהליך או שאין צורך בכך. כשחזרתי מהבדיקה אמרתי לו שבהחלט דרוש פיקוח הלכתי. בנינו מערכת שתתאים לכל הדעות. הלכתי לרב הלברשטאם מהעדה החרדית ואמרתי לו שאני לא רוצה שיקרה בהקשר הזה מה שקרה בענף המזון, שיהיה ילד שייוולד בהכשר של בעלז ויהיה ילד בהכשר של הרבנות בלבד. אמרתי לו שאני מבקש ליצור נוהל אחיד. הרב הלברשטאם הסכים, וכך הצלחנו לבנות מערכת שמוסכמת על העולם החרדי. גם בחו"ל פועלות מטעמנו כיום 50 מפקחות, ו-70 בתי חולים בארצות הברית מוכנים לקיום השגחה הלכתית במעבדות שלהם.

"לצערי, על אף ההבטחה של הרב ווזנר, של הרב אלישיב ולמעשה של כל הרבנים החרדים – שאם אבנה מערכת אחידה בהקשר הזה לא תקום השגחה חרדית מתחרה – לאחרונה בכל זאת קמו גופים מתחרים. אני מפרגן לכולם וגם העבודה מספיקה לכולם, אבל הבעיה היא שאם יותר מדי משגיחות יוצבו במעבדות, בסוף יזרקו משם את כולן.

"בהיבט הייעוצי, הכשרנו מספר אדיר של רבנים לשמש פוסקים בתחום הזה, דבר שלא היה בעבר. יצרנו גם מיזם של יועצים בקדושה בשיתוף אוניברסיטת בר-אילן. בהתחלה היינו שולחים את הפונים בעניינים מסוימים לסקסולוג וביקשנו שיחזור אלינו עם התשובה, ואז נאמר לו אם לפי ההלכה העניין מותר או אסור. כשראינו שאי אפשר לעבוד ככה פעלנו כדי ליצור מוסד של 'יועצים בקדושה', שהם שומרי מצוות ואפילו בעלי רקע ישיבתי. הם לומדים את הנושא ועוברים קורסים שמכשירים אותם גם בהיבט המקצועי וגם מבחינה הלכתית. כיום אוניברסיטת בר-אילן כבר לא רוצה לשתף אתנו פעולה בקורס הזה, כי לטענתה כולם פונים כיום ל'יועצים בקדושה' ולא לסקסולוגים שלמדו חמש שנים באוניברסיטה את המקצוע הזה.

"בנינו גם מוסד של בודקות טהרה. פעם כשאישה היתה באה עם שאלה בהלכות נידה ולא ידענו אם הדם בא מהרחם או לא היינו שולחים אותה לרופא, וזה יצר סרבול וחוסר נוחות. בשנים האחרונות יצרנו תכנית שבמסגרתה אנחנו מעבירים אחיות מוסמכות קורס של בודקות טהרה. הנשים פונות אליהן במקום לרופא, וכך היטבנו עם אלפי זוגות. היום כבר נוצרה מציאות שבה אני נוזף ברבנים שלא על כל דבר קטן צריך לשלוח לבודקת ויש דברים שהרב יכול לענות עליהם בעצמו".

הלכות איפור

על הטרחה הרבה של הרב בורשטין ואנשי המכון עד הפרטים הקטנים כדי לפשט את שמירת ההלכה בענייני משפחה אפשר ללמוד מהדברים האלה: "כיום אני מחפש מומחיות לאיפור", מספר הרב בורשטין. "גיליתי שיש נשים שלא הולכות למקווה בשבת כי הן לא יכולות להתאפר אחר כך. כשהבנו זאת, אחד הבנים המשרתים במכון בשירות הלאומי-אזרחי ביצע איסוף שיטתי של כל סוגי ערכות האיפור הקיימים כיום, גם מחו"ל, ואת כל אלו הבאנו אל רבנים גדולים לדיון הלכתי. כך גילינו שאפשר להתאפר בשבת היטב בגדרי ההלכה. כעת אני מעוניין להעביר קורס למאפרות שילמד אותן לאפר בשבת בלא בעיות הלכתיות. לקורס כבר ממתינות 85 מאפרות, אבל אני מעוניין להמתין להצטברות של מאפרות נוספות.

"באותו אופן יש לי עשרות דוגמאות למיזמים שעשינו במכון בעקבות בעיות שעלו מהשטח. למשל, כיום אנחנו מקפיאים ביציות של רווקות. בעבר כשבחור בן 40 היה פוגש רווקה בת 38 והיסס אם להתחתן אתה מחשש שמדובר בגיל גבולי מבחינת היריון, הייתי אומר לו 'שלח אותה אליי', ושואל אותה אם במקרה שלא תצליח להיכנס להיריון רגיל וגם טיפולים לא יעזרו, תהיה מוכנה לקבל תרומת ביצית ולסמוך על הפסק של הרב אליהו שהילד נחשב של האישה שהרתה אותו ולא של בעלת הביצית. אם היא השיבה 'בסדר', הייתי אומר לבחורשאני מבטיח שיהיו לו אפילו עשרה ילדים ממנה אם ירצו בכך. היום, לעומת זאת, אם מגיעה אליי רווקה לייעוץ אני ממליץ לה להקפיא ביציות. יצאנו עכשיו עם הדסה במבצע של הקפאת ביציות בחצי מחיר. קיימנו יום עיון בנושא והשתתפו בו 300 נשים.

"ההקפאה נעשית בשיטה שמכונה 'זיגוג'. עד לפני עשר שנים לא ידעו להקפיא ביציות. ידעו להקפיא עוברים, זרע או קטעי שחלה, אבל לא ביציות, וכיום נמצאה שיטה להקפאה שלהן. כשהרב אליהו שמע שיש רווקות שיולדות מבנק הזרע הוא עודד אותי ללכת על זה. כתוצאה קיימתי כינוס בבית של הרב ליכטנשטיין זצ"ל, והבאנו לשם את הרב יעקב אריאל ואת הרב ליאור עם רבני מכון פוע"ה, ודנו בעניין. מהמפגש ההוא יצאה קריאה לכל רווקה שעברה את גיל 30 להקפיא ביציות. אחרי גיל 40–42 כבר אין טעם להקפיא, ומכאן הצורך להקדים את ההקפאה. זה מיזם שאנחנו מנסים כיום בציבור הדתי-לאומי, ואם הוא ילך טוב ניישם אותו גם בציבור החרדי. במבצע הקפאת הביציות הקודם קיימנו כ-60 הקפאות, ויותר מחמישים אחוזים של הנשים המ'קפיאות' התחתנו בתוך שנה או שנתיים. בעיניי זו סגולה".

מבחינה הלכתית יש לדעת שבתרומת ביצית קיימת מחלוקת שהיא כמעט בגדר משפט שלמה מודרני: מיהי אמו של התינוק הנולד, בעלת הביצית או בעלת ההיריון? המחלוקת הזאת נמנעת כמובן לחלוטין במקרה של רווקה שהקפיאה ביציות מבעוד מועד. ממש ביום הריאיון נערך דיון חשוב במכון פוע"ה, שהוזמנו אליו חברי בית הדין הרבני הגדול ודיינים נוספים ונסוב על השאלה הזאת בדיוק, אם תורמת הביצית היא האם או שמא בעלת ההיריון. מתברר שגם אחרי עשרות שנים של פונדקאות ותרומת ביציות הנושא הזה איננו מוסדר בישראל, ובכלל, המדינה מצפה להכרעת הרבנים בעניין ותקבל את ההכרעה ההלכתית שתתקבל לבסוף ברבנות הראשית. השאלה חשובה במיוחד במקרה שתורמת הביצית, או לחלופין הפונדקאית, איננה יהודייה, ושמליכה על השאלה אם הרך הנולד זקוק לגיור.

"עד היום", מספר הרב בורשטין, "מי שקיבלה תרומת ביצית העדיפה את פסק הרב אליהו, שעל פיו בעלת ההיריון היא האם האמתית, ואילו אלו שנעזרו בפונדקאית ביכרו את פסק הרב עמר, שעל פיו בעלת הביצית היא האם האמתית". על הכרעת הדיינים בדיון במכון, שניתנה עוד טרם ירדה הכתבה לדפוס, הוטל איפול, בצער הלב, אבל במהרה הדבר אמור להיוודע לכול.

מה דעת הרב על הפריה מזרע של בעל שמת?

"אמנם יש תשובות בהלכה שעל פיהן במקרים קיצוניים זה מותר, אבל באופן כללי אנחנו לא מעודדים את זה. לילד שנולד מהפריה כזו תהיה חסרה דמות האב, ואנחנו לא מעוניינים שייווצרו מצבים כאלה, אם כי לא פוסלים את זה לחלוטין".

עניין נוסף שמכון פוע"ה עוסק בו הוא סיוע במניעת פגמים תורשתיים. "במכון מייעצים למי שבא לשאול באיזה שלב בשידוך נכון שיספר לצד השני על הבעיה, ונוסף על כך טורחים שגם לאחר הנישואין יימנע מעבר פגמים תורשתיים לדור הבא. לכל זוג לפני החתונה אני מציע ללכת להיבדק ב'דור ישרים'. אחרי החתונה אנחנו מציעים לכל זוג ללכת לבדיקת השלמה שתאתר כל מחלה שיש לה סיכוי של 1:120, וכך למנוע אותה. זוגות שמקבלים תוצאה של 25 אחוזי סיכוי ללידת ילד עם בעיה גנטית, אנחנו מפנים להפריית מבחנה, וכך נולדים להם ילדים בריאים. בתיאום עם שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן הבאנו לכך שהמדינה מממנת לידת שני ילדים כאלה ללא תשלום מצד הזוג".

מה המיזם הבא של המכון?

"כל הזמן נוצרים כאן מיזמים חדשים, אבל אחד מהם לדוגמה הוא להכניס בציבור הדתי והחרדי את המודעות לצורך בבדיקות במהלך ההיריון, עניין שכיום יש כלפיו התנגדות. אנחנו מעורבים גם בניתוחים שנעשים בעוברים תוך כדי ההיריון כדי לפתור בעיות שונות. מיזם נוסף שאנחנו מעוניינים לפתח הוא שכאשר אישה בת 35 מתחתנת, במקום להיכנס ללחץ של לידות בכל שנה, שכוללות הפסקת הנקה וגם סכנה של מומים מולדים, היא תקפיא עוברים מראש. כך תהיה לה השלווה לגדל כל ילד בנחת, וכאשר תגיע לגיל 42 תוכל להשתמש בביציות המוקפאות. זה מיזם שאנחנו עוד בודקים. אם הוא יצליח בציבור הדתי-לאומי נאמץ אותו גם בציבור החרדי".

הציונות הדתית היא שפן נסיונות של המכון?

"לא. בציונות הדתית פשוט יש פתיחות גדולה לבדוק כיוונים חדשים".

אפילו במרצ מברכים

הרב בורשטין מתאפיין ללא ספק בבריחה קיצונית מכל עניין שבמחלוקת. "אנחנו מאוחדים עם כולם", הוא מסביר, "עד לקיצוניים ביותר. כל דבר אנחנו בונים עם כל הפוסקים, במיוחד אלו של הציבור החרדי. זו המורשת שקיבלתי מהרב מרדכי אליהו זצ"ל וגם זו שקיבלתי בבית הוריי. אנחנו פועלים לאיחוד הכוחות, בין השאר בתוך הציבור הדתי-לאומי. הרב זלמן מלמד פועל כעת לכינוס של כלל חוגי הציונות הדתית, ואני אחד מחברי הוועדה המארגנת. הנושא הזה בנפשי, שלא יהיו מחלוקות, שתהיה אחדות דעים. אמנם בתחום טהרת המשפחה יש לכל זוג רב שעל פיו הוא פוסק, והכול לגיטימי, והמכון מתיישר על פי זה. אחד הדברים הכי יפים בעיניי הוא שכאשר עלה בוועדת הכספים הנושא של פוע"ה, הייתה הסכמה מקיר לקיר שצריך לתמוך במכון. אפילו במרצ אמרו שמדובר במכון שעושה עבודה חשובה. יושב ראש הוועדה ח"כ משה גפני אמר לי שלא זכורה לו הסכמה כזו. שזו פעם ראשונה שהוא זוכר שבוועדה עברה החלטה בלי ויכוחים".

הרב כתב ספר על התכלת ומתעסק הרבה בענייני המקדש, אבל בפועל איננו מטיל תכלת וגם נמנע מלעלות להר הבית. מדוע הרב איננו מיישם את חידושיו שלו עצמו?

"עצם העיסוק בעניינים שאינם ישיבתיים קלאסיים מגיע מאבא שלי. הוא הסביר לי שאחרי שגומרים ללמוד את המסכתות הישיבתיות צריך ללמוד את הסדרים האחרים – זרעים, קודשים וטהרות. בענייני זרעים אני עוסק הרבה. הוצאתי למשל ספר לימוד בענייני שמיטה, ובכל שנה אני מוציא מדריך שמסביר איך אפשר לדעת אם פירות שאין להם תעודת הכשר הם פירות ערלה. כעת אני מנסה לעזור למיזם של שר החקלאות לבנות קרן לשמיטה, כדי שבשמיטה הבאה יהיו יותר שומרי שמיטה. מכון פוע"ה הוא עיסוק בענייני טהרות, ואילו בקודשים נכלל העיסוק הרב שלי בענייני המקדש.

"הכלל שלי הוא שאני שואל את גדולי ישראל. אני רוצה מאוד להטיל תכלת בציצית שלי ועושה את כל המאמצים בעולם כדי שכמה שיותר יהודים יטילו תכלת בציצית שלהם. לי אישית הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל אמר שגם אם כולם יטילו תכלת אני עצמי לא אטיל, כי אם אטיל תכלת יבינו שיש בכך פסיקה הלכתית שחייבים להטיל תכלת, בעוד זה נתון להחלטת גדולי התורה.

"גם בנושא הר הבית שאלתי גדולי עולם: את הרב צבי יהודה קוק וגם את הרב שך ואת המשגיח של אבא שלי, הרב יחזקאל לוינשטיין. שאלתי אותם מה לעשות בנושא המקדש, שאנשים רחוקים ממנו כל כך. הם הורו לי לעסוק בהיבטים שמושכים את הלב בנושא הזה, ולכן עסקתי באיתור סממני הקטורת, בתכלת וכדומה. אני מרצה על כך ומעודד אחרים ללמוד את הלכות המקדש, אבל בנושא העלייה להר יש פסיקה רבנית, ואני לא נכנס לעניינים שיש בהם מחלוקות. רב אברום אמר לי שאת השאלות הרבות ביותר הוא נשאל בעניין התכלת ובעניין הר הבית. אני לא נכנס לוויכוח בין גדולים, ועושה דברים שהם בקונצנזוס של גדולי התורה. העניין שלי הוא לקדם את מה שמצוי בהסכמה. יש מי שיקדמו את הר הבית ויש כאלו שיטילו תכלת, ואני אעזור בכל תחום בנושאים שבהם אני יכול לעזור".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם