דיסנילנד ליהודים

7 dimonah
בעוד חמש שנים תשנה העיר דימונה את תדמיתה: לא רק מקום משכנו של הכור הגרעיני אלא אטרקציה של ממש במפת התיירות של ישראל

נדב גדליה

העיר דימונה מעולם לא העזה לחלום בגדול כל כך. תדמית עיירת הפיתוח הביאה את העיר להסתפק במחירי נדל"ן זולים למדי ובכך שיצאו ממנה אנשי תרבות נחשבים שעברו בסוף לעיר הגדולה. תוסיפו לזה שמעל הכול ריחפה תמיד עננת הכור האטומי ותקבלו את התוצאה המתבקשת: יהודים לא נהרו אל העיר הדרומית.

לא עוד. אם התכניות הגרנדיוזיות העתידיות יקרמו עור וגידים, תדמית העיר דימונה הולכת להשתנות מקצה אל קצה. בעת האחרונה חבורת יזמים מארצות הברית מתכננת לבנות בדימונה, תחזיקו חזק, את פארק השעשועים 'דיסנילנד' בגרסה יהודית-ישראלית. רק כדי להבין שהפעם מדובר במשהו רציני וענקי ביותר נציין שהחברה האמריקאית ITEC, המתכננת את הפארק הדימונאי העתידי, הייתה אמונה על תכוננם של פארקי השעשועים ידועים כמו ה'מג'יק קינגדום' ו'הארי פוטר' באורלנדו.

את הז'יטונים ITEC מניחה עכשיו בדימונה. התכנית היא הקמת פארק שעשועים ענקי סמוך ליציאה מדימונה. הפארק, שיקרא 'פארק פלאים', ישתרע על שטח של כ-1,000 דונם, שמתוכם ב-250 דונם יונחו 16 מתקני ענק שעין ישראלית טרם שזפה בארץ הקודש. מסביב למתקנים ייבנו בתי מלון ומתחמי נופש, הסעדה וספורט לרווחת המבלים, שיזדקקו לכמה ימים מלאים כדי לחוות את הפארק במלואו. בניית הפארק מתוכננת להתחיל כבר בעוד שנתיים, והתכנית האופטימית היא שבשנת 2023 ייפתח הפארק למבקרים.

ראש עיריית דימונה, בני ביטון: "עוברים דרך דימונה בשנה כמיליון וחצי רכבים, כשלושה-ארבעה מיליון איש. כדי שפארק כזה יהיה רווחי די במיליון וחצי איש. עכשיו יזמי הפארק מבקשים לרכוש 3,000 יחידות דיור בדימונה בשביל העובדים. הם בונים חוץ מהפארק גם על רווחי נדל"ן. אין ספק שההשלכות של הקמת פארק כזה פה יקדמו את העיר עוד יותר. איך אמר ביבי? 'לכו תקנו דירות בדימונה'. הוא צדק"
פארק שעשועים עם ערכים יהודיים

ייחודיותו של הפארק המתוכנן תתבטא בעיקר באפיון מתקני השעשועים העולמיים שידגישו ערכים ישראליים-יהודיים. הרב אלי טרגין והרב צבי רימון מעורבים במיזם ונפגשו לא מזמן עם צוות יוצרי הפארק, האמור להסב את המתקנים ולהתאימם לרוח היהודית-ישראלית.

כמו כן במסע שיווק חדש המבשר על הקמת הפארק מופיע הזמר והשחקן יהורם גאון, המסייר סיור וירטואלי בפארק ומציג את התכניות העתידיות: מתקן ה'ספלאש מאונטיין' המפורסם מאורלנדו יכלול לא את הרי הקולורדו אלא הרים של ספרי מורשת שיתנשאו לגובה של חמישים קומות. מתקן השעשועים ה'דרופ-זון' יראה כמו סולם יעקב, ודמויות ה'מיקי מאוס' למיניהן יומרו בדמויות מקוריות של גיבורי תרבות היכולים לשמש סוף-סוף השראה אמתית לילדים ולבני הנוער שיבלו במקום.

"לא יהיה כאן מסר של מצוות ותנ"ך", מרגיעה לאה מלול, מיוזמות הפרויקט, "אבל בהחלט יהיה משהו שיגרום לילדים שבאים לחוות חוויה גם לחשוב יותר ולהתפתח. הקונספט של המתקנים יהיה כמו בכל הפארקים הגדולים והנחשבים בעולם, רק שפה זה יהיה עם ערכים. פשוט לקחנו כל מתקן ויצקנו לו תוכן שהמטרה שלו היא להעלות שאלות ערכיות שמתאימות לכולם. לדוגמה: מתקן נסיעה במים גועשים שמוביל בסוף המסלול למים רגועים, שבא לסמל את ימות השבוע ואת החיבור לשבת, יום המשפחה, השלווה והרוגע. הרעיון הוא להתקין מתקנים שמביאים מסר מעולמות הרוח והידע נוסף על השעשוע".

ראש העיר היה ספקן

עלות המיזם מוערכת ב-400 מיליון דולר, ושמונה משקיעים זרים גויסו מארצות הברית, מבריטניה ומדרום אמריקה. "הייתי סקפטי מאוד שדבר כזה יקרה בדימונה", מגלה לנו בני ביטון, ראש עיריית דימונה. "לפני תשעה חודשים פנו אליי יזמים והעלו את ההצעה. ככה זה כל הזמן, מגיעים לראשי ערים הרבה יזמים ומציעים הצעות. אבל בכנות, רעיון כזה עדיין לא שמעתי. אמרתי להם 'טוב, לכו לעשות שיעורי בית ותבואו מוכנים קצת יותר מעבר לרעיון'. להפתעתי אחרי כמה חודשים חזרו אליי היזמים עם מצגת מדהימה, הכוללת הדמיה של הפארק. זה לבד עלה להם כמיליון וחצי דולר. הם גרמו לי להבין שזה רציני, לשמחתי".

קצת מחשיד. למה דווקא בדימונה?

"היזמים הם אנשי עסקים, לא פילנתרופים", מחייך ביטון. "לא סתם הם משקיעים 400 מיליון דולר. הם עשו יפה את החשבון הכלכלי, ויצא שישתלם להם מאוד להקים דווקא פה את הפארק. עוברים דרך דימונה בשנה כמיליון וחצי רכבים, כשלושה-ארבעה מיליון איש. כדי שפארק כזה יהיה רווחי די במיליון וחצי איש. עכשיו יזמי הפארק מבקשים לרכוש 3,000 יחידות דיור בדימונה בשביל העובדים. הם בונים חוץ מהפארק גם על רווחי נדל"ן. אין ספק שההשלכות של הקמת פארק כזה פה יקדמו את העיר עוד יותר. כבר עכשיו מחירי הדיור בעיר עולים יפה ומגיעים לתשואה של חמישה אחוזים בשנה. איך אמר ביבי? 'לכו תקנו דירות בדימונה'. הוא צדק".

"אנחנו רואים חשיבות רבה במיזמים גדולים בעלי אופי תיירותי", מוסיף שר התיירות יריב לוין. "בוודאי כשמדובר במיזם בינלאומי המתעתד לשאוב תיירים מכל העולם. אם פרויקט כזה אכן יתממש, יש בו יתרון נוסף, והוא שילוב ייחודי של אטרקציה ותיירות במדבר, שיעלה את דימונה במלוא העצמה על מפת התיירות".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם