אלוף האגרוף, לא בשבת

1 3 harel
הראל מבית ספר נעם בירושלים הצליח לטפס עד תחרות הגמר באליפות הארץ באגרוף, אבל נאלץ לוותר על התואר בגלל התעקשות המארגנים שלא לדחות את התחרות למוצאי שבת * הוא מבחינתו לא מתחרט לרגע: "שבת מעל הכול". ההפסד כולו של מדינת ישראל, שבכל הקשור לשבת וספורט עוד לא הצליחה לעשות שינוי * הרב הראשי בכבודו ובעצמו הגיע השבוע להעניק אות הוקרה לאלוף האמתי

נדב גדליה

מה לא נכתב בזמן האחרון על ההתנגשות בין הספורט המקצועי לדתיים? הפשרה הספורטיבית הדתית נמצאה על פרקט הכדורסל. אם אין כדורגל, תאכלו כדורסל כשר.

והנה עוד ספורטאי דתי שנאלץ להתמודד עם לוחות זמנים המתנגשים עם אמונתו בשמירת השבת. זהו סיפורו של הנער הראל, תלמיד כיתה י בישיבת 'נעם' גבעת מרדכי, המסעיר בימים האחרונים את כלי התקשורת ואת הרשתות החברתיות. הראל בחר לכאורה בספורט אזוטרי למדי – אגרוף. כשהיה בכיתה ז החל להתאמן בחוג אגרוף, והחוג הפך במהירות עניין מקצועי הכרוך באימונים המסתכמים ב-15–20 שעות שבועיות.

הצוות החינוכי בישיבה ניסה שלא לעמוד נגדו ואף בנה לו תכנית לימודים אישית, הכוללת שיעורים פרטניים, כדי שלא יצטרך לעבור למוסד חינוכי אחר עקב אילוצי שעות האימונים, שהתנגשו עם לימודי הישיבה. עד כאן הכול זרם כראוי; שילוב מופלא של לימודים בישיבה תורנית נחשבת ואימוני ספורט מקצועיים, חלומה של כל אם עברייה הדוגלת בשילוב בין העולמות.

ואז הגיע הרגע שבו הוזמן הראל להתחרות בתחרות אגרוף ארצית. "מי שרוצה להתקדם, זו ההזדמנות שלו. שמה כולם צופים בך", לדבריו של הראל. לא מחמיצים הזדמנות כזאת. התחרות, שארכה שלושה ימים, נקבעה לימים חמישי עד שבת (כולל). כמו כל תחרות גם כאן חולקה התחרות לרבע גמר, חצי גמר וגמר, שנקבע להיערך בעיצומה של שבת. הראל שומר המצוות סיפר לממונים על התחרות שהוא שומר שבת, ותהה בקול מה יקרה אם יתמזל מזלו והוא יגיע לגמר ויצטרך להתאגרף בפומבי בשבת. בתגובה הבטיחו לו המארגנים כי יוכל להתחרות במוצאי שבת. כ

אשר חשש הראל כן היה. המתאגרף שלנו ניצח כמו גדול בקרבות הראשונים ביום חמישי, נשם נשימה עמוקה, וביום שישי בצהריים, ערב שבת זכור, קטף ניצחון נוסף בחצי הגמר ונידון לעלות להתחרות בגמר.

אבישי, הר"מ של הראל: "המחיר היה כבד מאוד, אבל האמונה שלו חזקה. לדעתי, כמו שהוא מתעקש באגרוף הוא מתעקש על העיקרון של שמירת השבת. ברגע האמת העקשנות על שמירת השבת גברה. אישית, התרגשתי ממנו מאוד. זה היה אחד מהרגעים שהייתי ממש גאה בתלמיד שלי, וגם אחד הרגעים שחטפתי עצבים על איך שהדברים עובדים בספורט במדינת ישראל"

 

שמירת השבת עומדת למבחן

עם זכייתו בחצי הגמר ניגש הראל הנרגש למארגני התחרות והזכיר להם שוב את היותו שומר שבת ואת הבטחתם שהגמר ייערך במוצאי שבת אם יגיע אליו, אבל לפתע התהפך הגלגל. "זה בלתי אפשרי", אמרו המארגנים בלקוניות, "יש סדר למשחקים ואי אפשר לשנות אותו. אתה צריך להתחרות בשבת בצהריים בשעה 13:00". הראל נקרע בין הזדמנות הפז להתחרות ואולי אף לזכות בתחרות אגרוף ארצית, זכייה שיכולה למנף את הקריירה שלו כמתאגרף, לבין שמירת השבת, אך הבחירה הייתה ברורה לו; מהר מאוד הוא הודיע למארגנים שהוא נוסע לשבת זכור בישיבה אם לא ייאותו לדחות את הגמר למוצאי שבת.

המארגנים לא האמינו שנער צעיר העומד לקראת גמר ארצי ייטוש את התחרות, ובדרך אגב זרקו לו שאם יממש את איומו ויעזוב את התחרות, העניין יפגע בקידומו המקצועי בעולם האגרוף. הראל לא חשש, ארז את עצמו במהירות ואץ להגיעה ירושלימה, לחגוג את שבת זכור עם חבריו לישיבה. שלוש דקות לפני כניסת השבת נחתו בישיבה הוא ותיק הספורט שלו. הראל היה בטוח שעשה את המעשה הנכון, אך הוויתור היה כואב. המחשבות על ההחמצה לא הרפו.

כשאבישי, הר"מ של הראל, תהה בפניו בקלילות: "נו, איך הייתה התחרות?", השיב הראל: "הגעתי למקום השני, אבל לא הפסדתי". ובכל זאת יודע ר"מ נפש תלמידו. לא פשוט להתמודד עם פספוס כזה אחרי אימונים מפרכים, ובשל כך החליט הר"מ אבישי להביא את העניין לידיעת התקשורת בערוצים הגדולים.

מכאן התגלגל הסיפור והגיע להתערבות משפטית של פרופ' אביעד הכהן, שפנה לשרת התרבות והספורט מירי רגב. אוטוטו, במאי הקרוב, בג"ץ אמור לדון באופן כללי בהתנגשות בין יהדות לספורט במדינת ישראל. "זה סיפור מקומם", אומר הר"מ אבישי בשיחה ל'עולם קטן'. "האם במדינת ישראל בשנה השבעים לקיומה אין אפשרות לבחור דתי להתחרות בספורט מקצועי ולהישאר נאמן להלכה?! למה נער צעיר צריך להכריע ולבחור בין להיות דתי לבין ספורטאי מקצועי?" הראל מצדו החליט בעצת מחנכיו והוריו לשמור על פרופיל נמוך ולא לעמוד בחזית המאבק.

"החלום של הראל הוא להגיע לאולימפיאדה, לקבל מדליה כשהוא לבוש ציצית", מספר הר"מ אבישי. "הוא ביקש ללבוש ציצית בתחרות, וגם את זה אגב לא אפשרו לו".

יש לא מעט נערים דתיים במגוון תחומי ספורט. איך הם מכריעים בבחירה בין יהדות לספורט?

"לצערנו, היו בתחרות הזאת בחורים חובשי כיפה שלא עמדו בפיתוי והתחרו בשבת", מספר הר"מ אבישי. "זה רק העצים את הקושי. עכשיו לך תסביר למארגנים בתחרות שהראל הוא לא 'טראבל מייקר', והם, אלו שמוכנים להתחרות בשבת, מעגלים פינות".

כמחנך, מה גרם להראל לבחור בשמירת השבת?

"המחיר היה כבד מאוד, אבל האמונה שלו חזקה. לדעתי, כמו שהוא מתעקש באגרוף הוא מתעקש על העיקרון של שמירת השבת. ברגע האמת העקשנות על שמירת השבת גברה. אישית, התרגשתי ממנו מאוד. זה היה אחד מהרגעים שהייתי ממש גאה בתלמיד שלי, וגם אחד הרגעים שחטפתי עצבים על איך שהדברים עובדים בספורט במדינת ישראל".

הראל זכה במקום השני בתחרות ארצית. גאווה לישיבה?

"הגאווה היא נטו על הניסיון שהוא עמד בו. פתחתי דיון בכיתה בעקבות הנושא, ותלמיד סיפר בכנות שהוא לא היה עומד בניסיון הזה. הסברתי לתלמידים שיש קונה עולמו בשעה אחת. בעיניי ההתמודדות הזאת קטנה ממה שמצפה להראל בהמשך אם ימשיך להתפתח בתחום האגרוף. אמרתי להראל: 'אם רק בשביל הדבר הזה התגלגלת – אשריך'.

"היה כאן קידוש ה' גדול ויש גאווה על זה. מקום ראשון או שני? רוב התלמידים בישיבה לא ידעו בכלל שהוא מתעסק באגרוף מקצועי. השבוע יגיע לישיבה הרב דוד לאו, ואנחנו מתכננים להעניק להראל גביע חלופי, את 'גביע השבת', בתקווה שהמצב ישתנה ולא נצטרך שוב להגיע לדילמות כאלה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם