החדשות החדשות

4 20 news
איך שלא נסתכל בזה, מהדורת חדשות רשמית חדשה בטלוויזיה הישראלית עם מכוונות לאומית מסורתית היא כנראה סוג של מהפכה תקשורתית * אובייקטיביות עיתונאית? המגישה דנה סומברג משוכנעת שדווקא כעת יש סיכוי להחזיר אותה למקצוע

נדב גדליה

חיים לא קלים עבר ערוץ 20 מאז הושק כערוץ המורשת לפני ארבע שנים. האג'נדה הימנית המובילה את הערוץ מהולדתו הייתה קשה לעיכול לאנשי שמאל, והם מצאו טענות מטענות שונות שיצדיקו את הקריאה לסגירתו. בהתחלה היו מי שקבלו על שערוץ שזכה במכרז להפעלת ערוץ מורשת מתעסק בפוליטיקה ולא מתמקד אך ורק ביהדות. אחר כך, בסוף 2015, עורר הקו הימני של הערוץ סערה רבתי, כאשר יצא בפומבי נגד הנשיא ראובן ריבלין.

בדף הפייסבוק של הערוץ נכתב: "גם אם ערוץ 20 ישלם את המחיר על כך שהוא מנגח את הנשיא המאותרג ביותר בתולדות המדינה, הגיע הזמן לומר את האמת בקול רם: ריבלין עסוק בלייצג את עצמו ולא את עם ישראל". המחיר, כך נדמה, כוון להיות גבוה. בעקבות הרשומה המדוברת טענו עיתונאים, פוליטיקאים ואנשי ציבור מהשמאל כי הערוץ מוביל להסתה נגד הנשיא, ושוב קראו לסגירתו; הסגירה לא צלחה בפועל, אך סאגת הקרב בין מתנגדי הערוץ לתומכיו לא נעצרה. אם תרצו, מלחמת ימין ושמאל פשוטה ומוכרת, רק שהפעם שוב הונח על המאזניים עתידו של ערוץ הטלוויזיה הימני היחיד בישראל.

בהמשך, ביולי 2017, פתחה מועצת הכבלים והלוויין בהליך הפרה נגד הערוץ בעקבות שידור ריאיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם שניתן לערוץ אישור חוקי לשידור תכנים חדשותיים. בו בזמן גרם פיצול ערוץ 2 תחרות עזה על כל מפרסם וחסות בשוק הטלוויזיה, תחרות שלא הועילה במיוחד לאנשי ערוץ 20, והם ניסו להילחם על קיומו למרות הקשיים הכלכליים.

מנכ"ל הערוץ שכי פרנץ: " כמי שליווה את ערוץ 20 מימיו הראשונים ומכיר את המאבקים והמשאבים הרבים שהושקעו בזכות הלגיטימית של הערוץ לשדר חדשות, זהו רגע מרגש. נלחמנו על הזכות להשמיע קול חדש ושונה בתקשורת הישראלית, וכעת עלינו לקיים את הבטחתנו"

 

לפני כמה חודשים הכריזו אנשי הערוץ על ייאוש. מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ פנה ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין ובישר על היערכות לקראת החזרת רישיון השידור והפסקת השידורים. הטענה המרכזית הייתה כי מועצת הכבלים והלוויין, שאינה מאשרת לערוץ לשדר חדשות, פוגעת בכלכלת הערוץ ואינה מאפשרת לו להתפתח, למשוך צופים, למכור יותר פרסומות ולמעשה להתקיים. "כל בר דעת מבין שישנה מגמה מכוונת ושיטתית נגד הערוץ", כתב פרנץ. עובדי הערוץ לא אמרו נואש ופתחו בהפגנות שקראו להצילם, אך מכתבי שימוע לקראת פיטורין החלו להישלח לעובדים בסוף 2017.

עם תחילת השנה האזרחית הגיעה התפנית בעלילה כשהחלו דיוני חקיקה שנועדו לאשר שידור תכנים חדשותיים בערוצים ייעודים כערוץ 20. בפברואר האחרון עבר 'חוק ערוץ 20', ובא לציון גואל. בערוץ 20 השיקו כוסיות והתחילו לעבוד במרץ על מהדורת חדשות עצמאית וחוקית למהדרין. הניצחון החוקי הושג, עכשיו הגיע זמן הקרב על לב הצופים.

יותר סיקורים של טרור שקט ושל מורשת

השבוע השיק ערוץ 20 את מהדורות חדשות הערב היומית שלו, והיא תנסה להתחרות במהדורות החדשות של הערוצים הגדולים, המשודרים אף הם בשמונה בערב. את מהדורת חדשות ערוץ 20 מגישה דנה סומברג, והיא תכלול מהדורה לילית שיגיש אמיר איבגי בשעה 23:00. "חלומות סוף סוף מתגשמים", אומר מנכ"ל הערוץ פרנץ, "נלחמנו על הזכות הלגיטימית להשמיע קול".

מהדורת חדשות ערוץ 20 משדרת 75 דקות של כתבות ופרשנויות מאת שמעון ריקלין, אלירן טל, נועם אמיר, לירן לוי וטל מאיר. התמהיל עוסק בנושאים בוערים לצד מרואיינים אורחים באולפן, כתבות תחקיר ופרקי מגזין העוסקים במורשת, תרבות, חברה וכלכלה.

לאחר חג הפסח צפויים להצטרף לצוות החדשות עוד כתבים ופרשנים. את המהדורה עורכת דנה בהט-אפלבאום, ופעם בשבוע תגיש אותה ליטל שמש. המהדורה תייצר רצף משדרי אקטואליה מדי ערב, והוא ישלב בין חדשות ופאנלים כמו 'הפטריוטים' בהגשת אראל סג"ל, 'כולם ב-20' בהגשת בועז גולן ועוד.

עם הרישיון לשדר חדשות ועם השקת המהדורה באה האחריות לספק את הצדדים הימניים במפה הפוליטית, שלא מקבלים לטענתם די מקום בערוצי התקשורת הוותיקים. "כמי שליווה את ערוץ 20 מימיו הראשונים ומכיר את המאבקים והמשאבים הרבים שהושקעו בזכות הלגיטימית של הערוץ לשדר חדשות, זהו רגע מרגש", אומר מנכ"ל הערוץ פרנץ. "נלחמנו על האפשרות להשמיע קול חדש ושונה בתקשורת הישראלית, וכעת עלינו לקיים את הבטחתנו".

במה שונה מהדורת החדשות של ערוץ 20 ממה שאנו מקבלים בערוצים הגדולים?

"במהדורה שלנו אנו מציעים לקהל שיח אחר", עונה המגישה דנה סומברג. "הדגש הוא חיפוש זווית מקורית, להביא דברים אחרים. אם אתה רוצה לרדת קצת לפרטים, אצלנו הצופים יקבלו למשל דיווחים על טרור האבנים שמתרחש יומיום ברחבי הארץ. זה עניין שלא מדווחים עליו כי אין פגיעות בנפש למרות שיש פה אירועים חדשותיים לכל דבר.

"עוד דוגמה: אתמול, במהדורה הראשונה, הבאנו את האנשים שפונו מעמונה ונכנסו סוף סוף לבתים. באנו, צילמנו אותם קובעים מזוזה. אנחנו מנסים להגיע למקומות שפחות משמיעים בתקשורת הישראלית בדרך כלל. וגם, כמובן, לתת דגש על מורשת".

איך שומרים בכל זאת על איזון בערוץ שהוא סמל לימין הישראלי?

"תמיד מדהים אותי שאת השאלות האלה על איזון רק אני מקבלת, ולא שואלים אותן את מגישי ומגישות החדשות בערוצים אחרים. אנחנו פשוט מביאים את מגוון הקולות ומנסים להקפיד כל הזמן לשמור על איזון בין ימין, מרכז ושמאל. הכול. המהדורה עלתה בפעם הראשונה רק אתמול, וכבר אני מקבלת המון תגובות חיוביות. והאמת? הרבה לפני שעלינו לאוויר שאלו כל הזמן מתי זה קורה. אנשים רוצים מהדורה שסוף סוף הם יכולים לשמוע בה את החדשות שמעניינות אותם מזווית אובייקטיבית שמדברת אליהם".

האם למגישת חדשות יש חלק בעשייה עיתונאית נוסף על ההקראה מטלפרומפטר?

דנה צוחקת. "זה ממש לא ככה. מדובר במוצר עיתונאי, והעבודה כמגישה היא עיתונאית לחלוטין. הלוואי שהעבודה הייתה מסתכמת בקריאה מטלפרומפטר בלבד. אני חלק מצוות גדול שעובד על המהדורה מבוקר עד ערב כדי לייצר מהדורה איכותית. אני מעורבת מאוד בכל הנושאים, לומדת אותם לעומק, ולמזלי יש לנו צוות מדהים ומקצועי שמקיף אותי. אני מקווה שצופי החדשות בסופו של דבר יבחרו בנו. אנחנו עובדים קשה כדי שזה יקרה".

 צילום: נדב כהן

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם