עלילות צ'ארלי והפנתרים בא"י

17 panterim
העשור השלישי
מי שלא מחזיק היום באמתחתו מחאה כלשהי, לא יצא ידי חובתו האזרחית-ישראלית. רובנו משתדלים לצאת ידי חובה באיזה פוסט זועם, אבל הרבה לפני מחאת הקוטג', אוהלי רוטשילד ואלדד יניב היו כאן 'הפנתרים השחורים' שחרתו על דגלם למחות בכל הכוח. וכשהחבר'ה דיברו על כוח, הם התכוונו אליו במלוא מובן המילה * צ'ארלי שלום ביטון, מי שהיה ממובילי מחאת 'הפנתרים השחורים', עוד לא נרגע גם בתחילת העשור השמיני של חייו

נדב גדליה

צ'ארלי ביטון נולד בקזבלנקה שבמרוקו, ועלה ארצה עם משפחתו כבר בגיל שנתיים. מה שלא אפשר לו להתרפק על אדמת הקודש של ארץ ישראל, להגיד תודה על מה שיש ולשתוק, כפי שהיה נהוג בימים ההם בקרב עולים חדשים. הוא התגורר עם משפחתו בשכונה הירושלמית מוסררה. הוא נפלט משירותו הצבאי אחרי שלושה חודשים ועלה לכותרות בתחילת שנות ה-70 כמייסד תנועת 'הפנתרים השחורים' שמנתה כעשרה גברים וביניהם גם ראובן וכוכבי שמש, סעדיה מרציאנו, ואפילו כמה אשכנזים שלא יכלו לשבת בשלווה מול טענות הקיפוח של המזרחים מול האשכנזים. מחאה מזרחית, ממש כמו היום, רק בווליום גבוה יותר ובלי פוסטים ריקניים.

צ'ארלי בוחר בדרך הישר: הכנסת

אחרי פעילויות שנויות במחלוקת (שתכף נספר גם עליהן), הגיעו 'הפנתרים' למסקנה כי הדרך לשינוי עוברת בכנסת. 'הפנתרים השחורים' הקימו רשימה ורצו לכנסת השמינית, אך לא עברו את אחוז החסימה. מקופחים מקופחים, אבל לא מתייאשים. ביטון נידון לשבעה חודשי מאסר בגין תקיפת שוטר. הוא לא שש לשלם את חובו לחברה האשכנזית, ונעלם כשהגיע הזמן שבו נדרש להתייצב בשערי הכלא. אחר כך הסגיר את עצמו. אולם למרבה ההפתעה, בעקבות לחצים פוליטיים שיצרו מפלגות שכן עברו את אחוז החסימה וראו בו פעיל חברתי חשוב – הוא קיבל חנינה לפני שהחל לרצות את עונשו בפועל. כשיצא מכלל סכנת מאסר, חזר צ'ארלי לחתור לכנסת, וכמה שנים לאחר מכן, בשנת 77', החלום התגשם. צ'ארלי נציג 'הפנתרים השחורים' נכנס לכנסת כח"כ מן המניין מטעם מפלגת 'חד"ש'. אביו של צ'ארלי אמנם היה חבר בתנועת הימין 'חֵרות', אך התפוח במקרה הזה, נפל הרחק מהעץ. עשר שנים הסידור עם 'חד"ש' החזיק מעמד. לכנסת ה-12 בשנת 88' צ'ארלי רץ לבד, כסיעת יחיד המייצגת את 'הפנתרים השחורים', אך שוב לא עבר את אחוז החסימה. לכנסת כבר לא שב יותר.

"יש פה שני עמים בישראל, אשכנזים ומזרחים.זה משתנה לאט לאט אבל השברים עדיין לא באו לתיקון מלא. נראה כאילו כן, אבל עוד לא".
המדינה שלנו בעיניך יותר אשכנזית או ספרדית?
"העם מזרחי. המדיניות של המדינה היא אשכנזית וזו הבעיה"

 

מאז הפסיק אמנם לעסוק בפוליטיקה לחומרה והתפרנס מייבוא בגדים, אך המשיך להשתתף בהפגנות מחאה שונות. לפני כעשור הקים תנועה חברתית מזרחית, תוך שהוא מסתייג מתנועת ש"ס שלדבריו חסמה את התפתחות עדות המזרח. לפני שנים אחדות החלה אצלו מה שמכונה 'התפכחות מחלום השמאל'. צ'ארלי הכריז כי ערפאת שעמו נפגש בעבר הונה אותו וכי אין פרטנר אמתי לשלום. בבחירות האחרונות הודיע בפומבי על תמיכתו בש"ס שהובילה קמפיין חברתי שהצליח לגעת בלבו. הוא נשוי ואב לחמישה ומתגורר כיום במבשרת ציון. את יומו הוא מעביר במנעמי הפנסיה, תוך שהוא מפציע לעתים בהרצאות בנושא שבו התמחה: מחאה. כי בינינו, לא משנה על מה תמחה, נדרשת השראה, וברור שצ'ארלי יכול לספק אותה.

לצ'ארלי דהיום אין ממש סבלנות להתרפק על מחאות העבר שבהן השתתף באופן פעיל. "אני לא מבין למה אני צריך לספר את הסיפור הזה כל פעם מחדש", הוא זורק. "אני אחרי ניתוח בצוואר ובקושי עומד על הרגליים, עזוב".

בוא נדבר על היום, על אילו דברים היית יוצא לרחובות לו היית צעיר יותר?

"על עשרות דברים אפשר היום לצאת לרחובות. דוגמה? ללא ספק הבעיה החמורה ביותר פה מאז קום המדינה ועד היום – היא בעיית הדיור שרודפת אותנו. היא קיימת מאז 'הפנתרים', דרך ההפגנות שהיו בתל אביב עם דפני ליף, וטרם נפתרה. יוקר המחיה וכל זה – זה כבר עניין משני. הדיור הוא הבעיה המרכזית".

אומרים שדווקא דירות היה קל יותר לקנות פה בעבר.

"גם כשהיה יותר קל, עדין בעיית הדיור הייתה הבעיה המרכזית".

איך פתרת בזמנו את בעיית הדיור, הלכה למעשה?

"איך אני פתרתי?! פתרנו את זה יחד", " זועם צ'ארלי ומדגיש את הפן הקבוצתי הלוחמני של 'הפנתרים'."פשוט מאוד. פלשנו לאלפי דירות שהיו נעולות וחיכו לעולים מברית המועצות שייכנסו אליהן. עשינו מלחמת עולם על זה ובסוף אנשים שלנו קיבלו את הדירות מהשלטון".

מחאה עובדת רק בכוח פיזי?

"כן כן, רק בכוח", מלמד צ'ארלי, ללא טיפת פוליטיקלי קורקט."לדעתי אין נושא ועניין במדינת ישראל שהפנתרים לא השתתפו בו! אני מדבר על כל שינוי המנגנון לטובת האוכלוסיות החלשות, העובדים, הזוגות הצעירים, החינוך. טוב, ברור שלא כל הדברים נפתרו אבל בהחלט חלק מהם השתנה בזכות המחאות שעשינו בזמנו".

עכברים נזרקים לביתו של שר הסעד

לא ברור אם למחאות אגרסיביות בנוסח צ'ארלי וקבוצת פנתריו הייתה עדנה כיום. מה שברור הוא שמחאות עדינות יחסית המתרחשות כיום ברשתות החברתיות ובהפגנות עושות עבודה לא רעה בכלל.

במה אתה הכי גאה?

"כמעט בכל נושא שבו עסקנו. קודם כול בנושא הקיפוח. יש פה שני עמים בישראל, אשכנזים ומזרחים.זה משתנה לאט לאט אבל השברים עדיין לא באו לתיקון מלא. נראה כאילו כן, אבל עוד לא".

המדינה שלנו בעיניך יותר אשכנזית או ספרדית?

"העם מזרחי. המדיניות של המדינה היא אשכנזית וזו הבעיה. חבל שעדיין לא הצלחנו להגיע לפתרון מושלם בזה".

חוץ מהמלחמה בקיפוח, היו רגעים שנהניתם מהמחאה?

"בחייך, היו דברים מצחיקים", מחייך לרגע קט צ'ארלי בסיפוק. "שר הסעד היה בזמנו... עזוב, לא זוכר מי, הבאנו שק עכברים וזרקנו לו לתוך הבית, אשתו השתוללה", הוא צוחק. "זה היה סיפור מארץ הסיפורים! זה אמנם היה מצחיק אבל זאת הייתה מחאה. גם מחאה וגם צחוק בצדה". היצירתיות לא נגמרה בסיפורי עכברים. היו עוד: 'מבצע שמן' שהונהג ע"י 'הפנתרים השחורים' יזם פריצה לבית חרושת לשמן, שהיה בזמנו מוצר צריכה בסיסי קשה להשגה. שלל השמן שנלקח חולק חינם לשכבות החלשות נטולות הממון. גם מחסור החלב הביא למבצע שבו פשטו 'הפנתרים' על שכונות רווחה אשכנזית שתושביה היו מקבלים באישון לילה משלוח חלב לביתם. 'הפנתרים' נטלו את החלב והשאירו במקומו פתק שבו נכתב כי "את החלב הזה, הנמצא על יד הדלת, ישתו עשרה חתולים בלילה - או שייהנו ממנו עשרה ילדים רעבים בשכונות העוני המזרחיות".

אל תכעס, אבל האשכנזים גם סייעו לעולים לעלות ארצה ועשו כאן דבר אחד או שניים כדי שנגיע לאן שהגענו. אין בך קצת הערכה לזה?

לצ'ארלי אין אפילו כוח להתעצבן. "שתהיה לי בריא, תדלג על השאלה הזאת", הוא אומר ולא מתאפק להוסיף: "האשכנזים רצו את המזרחים בתור עבדים שחורים שיעשו להם את העבודה".

המזרחים עבדים שחורים של האשכנזים גם כיום?

"כן כן כן".

מתי זה ייפסק?

"בחייאת דינק, מאיפה אני אדע חביבי? אני מקווה שהמהפך יושלם מתישהו, לא יודע מתי".

 צילום: סער  יעקב, לע"מ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם