כשעלינו סופית על המפה

16 brodi
העשור השלישי

אברי ישראל

טל ברודי הגיע למדינת ישראל הקטנה בשנת 1965 כחלק מנבחרת ארצות הברית בכדורסל, למכבייה שנערכה באותה שנה. חודשים ספורים קודם לכן, קיבל טל, כדורסלן צעיר ומבטיח בארצות הברית, את חוזה החלומות שכל כדורסלן מקצועני חולם עליו – חוזה בקבוצה בליגה הטובה בעולם, ה-NBA. אלא שבמכביה קרה משהו, ומשם הכול היסטוריה. נגיד רק שטל לא שיחק בליגה הזו מעולם.

טל, מה גרם לשחקן כדורסל מבטיח לוותר על חוזה ב-NBA, ועוד למען משחק במקום קטן כמו מדינת ישראל?

"באתי למכבייה וראיתי מדינה שאמנם תשתיות המשחק והמגרשים בה היו נמוכים, אבל ראיתי אהבה גדולה לכדורסל ורצון גדול להצליח. לאחר המכבייה באו אלי ראשי מכבי תל אביב והציעו לי לחתום בקבוצה בשביל להביא למדינת ישראל קצת גאווה. רצו נורא להצליח בגביע אירופה ולא כל כך הצליחו עד אז, וראיתי בזה סוג של שליחות. אמרתי לעצמי 'מה זה משנה? יש לי חוזה באמריקה. נשחק כאן שנה אחת ואז נחזור לארצות הברית'. בשנה הזו הגענו כבר לגמר גביע אירופה, והפסדנו. ראיתי את השמחה הגדולה בעצם זה שהגענו לגמר ואת התסכול והעצב בהפסד, והרגשתי שיש לי משימה להשלים".

"הייתה באולם שמחה שאי אפשר לתאר, ריקודים של הורה וקפיצות, והרימו אותנו וחגגו ממש. המשפט הזה יצא לי מהלב עם כל ההתלהבות שהייתה סביבי וגם היום אני חושב שזה משפט נכון. אנחנו מדינה קטנה יחסית אבל מצוינים בכל כך הרבה תחומים. הייטק, חקלאות, ספורט וכו'. אנחנו על המפה בהכול"

ישראל של היום היא מדינה שסועה וזה גלש גם למגרשי הספורט. האם הספורט יכול לחזור להיות גורם מאחד כמו פעם?

"קצת קשה להשוות את המצב של אז להיום. אז באמת היה ערוץ אחד בלבד בטלוויזיה ובימי חמישי בערב הדבר היחיד שהיה מוקרן במסך זה מכבי תל אביב ולא יכולת להעביר לערוץ אחר. באמת הייתה המון התלהבות סביב ההצלחות שלנו והמון שמחה, וזה דבר שנתן לנו המון כוחות כל הזמן. כיום, כאשר יש הרבה ערוצי טלוויזיה, הרבה אפשרויות ובעיקר כשיש עוד המון קבוצות מצוינות בליגה כמו למשל הפועל ירושלים והפועל חולון, ברור שאין מה להשוות. אני מקווה שאולי בעתיד כל הקבוצות האלו יתפתחו ויתקדמו עוד יותר וככה ייצגו את ישראל באירופה ואולי גם בארה"ב.

"אני יכול להגיד לך שבזמני כשמכבי היו מגיעים למשחקים באירופה היו מגיעים המון יהודים מקומיים לראות את המשחקים. השמחה והגאווה שהיו להם בעיניים כאשר קבוצה ישראלית, של מדינת ישראל, משחקת בגביע אירופה ואפילו מצליחה יחסית – הגאווה הזו הייתה מרגשת מאוד. הספורט עדיין מלכד, קצת פחות אמנם, אבל עדיין".

יש משחק מסוים שאתה זוכר במיוחד? משהו שבו ראית כמה גדול הדבר הזה שאתם עושים?

"בוודאי. אני אציין שניים. הראשון היה נס בדאלונה. שיחקנו בספרד והפסדנו ב-32 הפרש. חזרנו למשחק נוסף בארץ מולם, והיינו חייבים לנצח אותם ב-32 הפרש – והצלחנו (ברודי קלע במשחק הזה 36 נקודות, א"נ). אני לא יכול לתאר לך את מה שקרה אחר כך. ברחובות, בחנויות, בכל מקום. ממש הבאנו שמחה וגאווה למדינה.

"המשחק השני הוא כמובן המשחק נגד צסק"א. תראה, אני כבר ניצחתי עם נבחרת ארצות הברית את נבחרת ברית המועצות, אבל כשמכבי ניצחה את צסק"א זה היה משהו לא רגיל. אני לא חושב שאפשר לתאר במילים את מה שקרה שם. ועוד באותה עונה הצלחנו לראשונה לקחת את הגביע בניצחון על וארזה אלופת איטליה, ובכלל הייתה שנה מדהימה. המון אנשים הגיעו לנתב"ג לקבל אותנו ולפארק הירקון לחגוג והיה ממש מיוחד ועצמתי".

ברודי נזכר אתנו גם בסיום המשחק אל הרגע שבו אמר את אחד המשפטים שנכנסו לתודעה הישראלית "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה, לא רק בספורט – בהכול". "הייתה באולם שמחה שאי אפשר לתאר", הוא נזכר, "ריקודים של הורה וקפיצות, והרימו אותנו וחגגו ממש. המשפט הזה יצא לי מהלב עם כל ההתלהבות שהייתה סביבי וגם היום אני חושב שזה משפט נכון. אנחנו מדינה קטנה יחסית אבל מצוינים בכל כך הרבה תחומים. הייטק, חקלאות, ספורט ועוד. אנחנו על המפה בהכול".

 צילום: סער  יעקב, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם