סוף הנתיב?

5 netiv avot

 

למשפחות בנתיב האבות, שכפי שהדברים נראים עכשיו עומדות לאבד את בתיהן בעוד כשבוע וחצי, קשה מאוד עם השקט הציבורי סביב מה שהם עוברים * עד הרגע האחרון הם מנסים למקסם את התועלת שתצמח לכלל ההתיישבות מהמחיר האישי שהם משלמים: הרחבת היישוב אלעזר, אישור תב"ע מהיר מהצפוי והכרזה על קרקעות מדינה. "השמאל אוכל את עצמו על היום שבו יצא בכלל למהלך הזה"

 

אילת כהנא

 

בעוד כשבוע וחצי תצא לפועל פסיקת בג"ץ וחמישה-עשר הבתים המיועדים להריסה בנתיב האבות שבגוש עציון ייהרסו. כזכור, לפני כשלושה חודשים קיבל בית המשפט את בקשת המדינה לדחות את מועד ההריסה, על מנת שיספיקו להכין את אתר המגורים הזמני בחלקה 91 הסמוכה לנתיב האבות שהוכשרה משפטית סמוך מדי למועד ההריסה.

תושבי נתיב האבות אינם יושבים בידיים חבוקות, ופועלים בכל המרץ גם כעת לנסות להציל את בתיהם. "הרבה פעמים אומרים לנו 'נראה שוויתרתם על הבתים מראש' ומציבים את המאבק שלנו מול זה של עמונה", אומרת אורית נוי, שביתה עומד בפני סכנת ההריסה. "זו השוואה ממש מקוממת. לא שאנחנו לא נלחמים על הבית שלנו כפי שנלחמו בעמונה, צריך פשוט להבין שאנחנו עכשיו אחרי אירועי עמונה, אחרי תשעת הבתים בעפרה, והיינו צריכים למצוא את הדרך הנכונה שלנו במאבק. אנחנו לא יכולים להתעלם מהמקרים הקודמים שבהם המאבק נטו על הבתים פשוט לא עבד, ועלינו לחשוב איך ההתיישבות בכל זאת מרוויחה מהרס הבית שלנו".

"היה חשוב לנו להשיג כמה שיותר הישגים להתיישבות", אומר יוחאי, בעלה של אורית, ומונה ארבעה: "הראשון הוא אישור של 68 יחידות בתוך חורשה ביישוב אלעזר, שנמצאה ב'תפיסה צבאית'. היה צריך לעשות שינוי ייעוד קרקע לשטח והדבר נעשה בזמן שיא. הרבה בגלל הלחץ של איילת שקד. ראש הממשלה הציע לנו להקים שם בתים אבל לא הסכמנו להצעה שלו כי רצינו להרחיב את היישוב ולא לחזור לתוך גבולותיו".

יוחאי ואורית נוי: "היה חשוב לנו להשיג כמה שיותר הישגים להתיישבות. הראשון הוא אישור של 68 יחידות בתוך חורשה ביישוב אלעזר; השני הוא הכשרת חלקה 91. נפתח תא שטח חדש בין נתיב האבות לאלון שבות; השלישי הוא החלטת ממשלה לקידום של 350 יחידות דיור, מה שאומר בעצם שמרחיבים את היישוב; הרביעי הוא שכל בעלי הבתים שהולכים להיהרס ישובו לאותם מגרשים כשתאושר התב"ע. כל זה בזכות 'שלום עכשיו'"

אורית, שהייתה נוכחת באותה פגישה מתארת כיצד ישב מולם ראש הממשלה ומפה בידו. "סירבנו להצעתו מכיוון שאנחנו צריכים לישון עם עצמנו בלילה. אולי מציעים לי בית אבל היה לנו חשוב ליצור תג מחיר אידיאולוגי".

ההישג השני הוא הכשרת חלקה 91, חלקה שלא הייתה מסופחת לנתיב האבות או ליישוב אלעזר. "זה אמנם לא פתרון כי מדובר על תב"ע (תכנית בניין עיר) זמנית שניתנה לשלוש שנים, אבל בהחלט אפשר להסתכל על זה כך שנפתח תא שטח חדש בין נתיב האבות לאלון שבות ונבנו בו 15 קרווילות. אנו מאמינים שבעזרת ה' הוא יישתלב עם התב"ע העתידית של אלעזר".

"וכל זה בזכות 'שלום עכשיו'", מדגישה אורית. "זה לא היה נבנה בעשר השנים הקרובות ובזכות העתירה של ארגון השמאל זה קרה במהירות שיא", משלים יוחאי. "הם אוכלים את הלב על חלקה 91", ונדמה שגם על ההישגים הנוספים שיוחאי ממשיך להציג.

"ההישג השלישי הוא החלטת ממשלה לקידום תכנון ובנייה של 350 יחידות דיור במרחב נתיב האבות, מה שאומר בעצם שמרחיבים את היישוב. בתוך זה חשוב לציין את ההישג הרביעי - שכל בעלי הבתים שהולכים להיהרס ישובו לאותם מגרשים כשתאושר התב"ע ונבנה את הבתים כמעט בדיוק באותו מקום", דבר שמבטא עוד יותר את אבסורד ההרס.

 

יש לכם הבטחה כזו?

 

"זו לא הבטחה כתובה, אבל זה מה שיוצא מתוך החלטת הממשלה".

 

יש צפי לתאריך לאישור התב"ע?

 

"זה תהליך של הרבה מאד שנים, אבל אנחנו מקווים שייקח כמה שפחות", אומרת אורית. "בגלל המצב שנוצר, גם מה שעשו עד עכשיו התקדם הרבה יותר מהר ממה שקורה בדרך כלל. אז אם המערכת תמשיך להיות רתומה לעזרתנו, גם זה יקודם בהרבה פחות זמן ממה שזה אמור לקחת", היא מקווה.

באשר לפיצוי כלכלי על הריסת הבתים, קיימת החלטת ממשלה על פיצוי לבתים בעמונה ובנתיב האבות, אך העניין עומד כרגע בבג"ץ.

"מהרגע שקיבלנו את הפסיקה ועד עכשיו, אפילו שאנחנו עומדים שבוע וחצי לפני ההרס, אנו לא מפסיקים להילחם על הבתים", אומר יוחאי. "אנחנו נמצאים במגע עם עו"ד מוביל בתחום חוקי התכנון והבנייה".

 

מה עם הילדים? איך מכינים אותם לזה?

 

"כל אחד מגיב אחרת", עונה אורית. "אני מרגישה שהיה לנו ליווי טוב מאוד גם בבית הספר וגם מהמועצה. אנחנו מרגישים שהם יצאו מזה בכמה שפחות טראומה. מבין הגדולים יש מי שרוצה להילחם פיזית על הבית ויש אחת שבכלל לא רוצה להיות פה כשזה יקרה. אפשר להגיד שהם מייצגים את כל המגוון פה בגבעה".

משפחת נוי מבקשת להעביר מסר אחרון ליום פקודה: "חשוב לנו מאוד שאנשים יהיו אתנו. נכון, אנחנו לא הולכים לקיים מאבק אלים אבל אנחנו רוצים שהיום הזה לא יעבור כאילו לא קרה כלום. חשוב שיהיה ליום הזה הד, שעם ישראל ישמע על זה שהורסים בתים לשם ההרס".

 

"אפשר להסדיר בתוך שנה"

 

"אני חושב שמאירוע נתיב האבות עולם השמאל הפסיד בענק ועולם ההתיישבות הרוויח בענק", אומר לנו שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון. "באלעזר מקבלים קידום תב"ע והכרזה על אדמות מדינה והשמאל אוכל אותה בגדול ומתחרט על הרגע שהוא חשב על המהלך. מנגד, לא היינו מתנדבים לפגיעה הזאת בבתים ובמשפחות. הריסת בתים בלב גוש עציון היא מהלך מרושע שאין לו שום הצדקה וגם אין לו עמידה חוקית. פסק בג"ץ הוא פסק הזוי".

אתה מאמין שהתב"ע תאושר מהר ותבנו את הבתים מחדש?

 

"אני מאמין שהמערכת כיום מגויסת במאה אחוז שזה יקרה. צריך לומר שבנושא של קידום תב"ע יש לנו צומת קשה מאוד לעבור והוא הסדרת הקרקע. עוד לפני התב"ע של 350 היחידות, שלמעשה תכפיל את היישוב, יש להכשיר את הקרקע כאדמת מדינה. המצב כרגע הוא שהמדינה הכריזה שאלו אדמות מדינה אלא שעל הכרזה זו הגישו הערבים עררים. כרגע זה עומד בבית משפט צבאי. אם רוצים - אפשר בהחלט להסדיר את נתיב האבות בתוך שנה אחת".

גם נאמן מבקש לקרוא לציבור לבוא ולתמוך בתושבים ביום ההרס. "חשוב לבוא לתמוך באחינו בנתיב האבות שנמצאים בשעה קשה שבה הם למעשה מקריבים את קרבן ההתיישבות. אנחנו נהיה אתם גם בשלב הבא, שלב מימוש ההבטחות של הממשלה. האחריות שלנו ושל כלל הציבור היא לדאוג שהממשלה תממש את ההבטחות שלה".

צילום: בניה בן דוד

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם