בעינוי חוקר

m 2 duma
"אנשים לא מבינים איזה כוח יש בידי החוקרים בשם עשיית הצדק"
כולם יודעים שעינויים זה רע, אבל כשמדובר בעינוי של חשודים ברצח כדי להוציא מהם הודאה – פתאום הנחרצות קצת נחלשת * פרשת דומא העלתה לסדר היום את שאלת העינויים, ובעוד פחות משבועיים ידון בית המשפט בקבילות ההודאות, שאין כל חולק על הפעולות שנקטו החוקרים כדי להשיגן * עורכי הדין איתמר בן גביר ועדי קידר מסבירים מדוע אדם יכול להודות בפשע שלא ביצע, ומדוע העינויים צריכים לזעזע גם את מי שאינו חובב מושבע של נוער הגבעות

רועי אהרוני ויוסף רוסו

ההליך המשפטי של עצורי פרשת דומא מגיע לפרשת דרכים. בעוד כשבוע (כ"ח בסיוון, 11.6) יתקיים "משפט זוטא" בהליך, ובמסגרתו יכריעו השופטים בשאלה האם ההודאות שנגבו מהעצורים קבילות.

שני החשודים בתיק הם עמירם בן אוליאל החשוד ברצח, וקטין נוסף החשוד בקשירת קשר - זאת על בסיס הודאתם בפשעים האמורים. כרגע השאלה העומדת לפתחו של בית המשפט היא האם ההודאות הללו קבילות, מכיוון שיש ויכוח בין הצדדים על חוקיות הדרך שבה נלקחו.

עורך הדין של אותו קטין, עדי קידר, מספר כי מרשו עונה כדי להוציא ממנו הודאה על רצח, אולם הודה לבסוף רק בקשירת קשר. כיום הוא מואשם באירועים נוספים של "תג מחיר", בהם האירוע בכנסיית הדורמיציון, הצתות וניקוב צמיגים.

קידר מוסר לנו את גרסת הקטין על מה שעבר מאז שנעצר: "בהתחלה מנעו ממנו מפגש עם עורך דין, לאחר מכן מנעו שינה וטיפול רפואי. בנוסף הביאו לתאו מדובבים שהפעילו עליו לחצים ואיימו עליו במניפולציות קשות שפגעו בו מבחינה נפשית. לאחר שלא הודה במשך שבועיים, החלו להפעיל לחץ פיזי. גם לפני כן היה מגע פיזי אסור, אבל רק לאחר שבועיים וחצי הם התחילו להפעיל גם 'אמצעים מיוחדים'".

הדיון מתנהל בדלתיים סגורות ואי אפשר לפרסם באילו אמצעים בדיוק מדובר. עו"ד קידר מסביר שזאת בשל שתי סיבות: האחת, העובדה שהנאשם היה קטין בעת ביצוע המעשה. השנייה – לא רוצים לחשוף את שיטות הפעולה.

עו"ד איתמר בן גביר משמש היום עד מרכזי של התביעה נגד המדינה, בהיותו הראשון שפגש את החשוד המרכזי ושמע ממנו על העינויים. "מדובר בדברים שכל מי שישמע אותם יסכים שמדובר בעינויים", אומר בן גביר. "מתיחת איברים, כיווץ איברים, מכות ובעיטות; מדובר בשעות ארוכות של עינויים אחרי ימים שלמים ללא שינה בתא טחוב ואפל. אלו עינויים פיזיים שמפרקים את האדם, הם גרמו לנאשמים לצרוח מכאבים ואפילו לא עלינו להתפלל למותם. אמנם לא מדובר בשוקים חשמליים או תקיפות מיניות כפי שהדמיון יודע להפריז, אבל לא צריך להגיע לשם כדי לקבוע שמדובר בעינויים, כאבי תופת, השפלה קשה ובעיקר רמיסת זכויות האדם".

לפני כשנתיים וחצי התבטא השר בנט על הטענות שהשמיע עו"ד איתמר בן גביר באשר לעינויים שעוברים עצורי דומא, ושאל את הציבור: "אתם מאמינים לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד?"

"הוויכוח הזה הוכרע כבר מזמן", מתייחס בן גביר לאמירה ההיא של השר בנט. "היום אף אחד לא מתכחש לכך שהיו עינויים. אני לא כועס עליהם על זה, אני לא חושב שמישהו אמר זאת בכוונה רעה. צריך לזכור שלאיילת שקד ונפתלי בנט של אז לא היה הניסיון שיש להם היום.

עו"ד איתמר בן גביר: "מדובר בשעות ארוכות של עינויים אחרי ימים שלמים ללא שינה בתא טחוב ואפל. מתיחת איברים, כיווץ איברים, מכות ובעיטות. אלו עינויים פיזיים שמפרקים את האדם, הם גרמו לנאשמים לצרוח מכאבים ואפילו, לא עלינו, להתפלל למותם"

"חד וחלק אני חושב ששקד לא ידעה שיש עינויים, וכך גם חלק מהפרקליטות. אבל בנט ושקד היו תמימים מאוד. היום אין מחלוקת שאיתמר בן גביר צדק".

"שני הצדדים מסכימים שהופעלו האמצעים המיוחדים, ואין מחלוקת על התאריכים ועל הפעולות", טוען קידר. "אלא שהם טוענים שהיה מדובר בצורך מידי, 'פצצה מתקתקת' - מה שמכשיר גם את האמצעים הללו. זוהי טענה מופרכת, מכיוון שהמעצרים היו ארבעה חודשים לאחר המקרה בדומא. גם טענתם שזה היה כדי לחשוף תשתית שלמה ולא רק לצורך האירוע בדומא – אינה רלוונטית".

"איש לא חשד בהם שהם הולכים להוציא פיגוע למחרת בבוקר, כך שאפשר להחשיב את זה כפצצה מתקתקת", מוסיף בן גביר. "אבל גם אם כן - פצצה מתקתקת רק נותנת הגנה לאנשי השב"כ שלא יוכלו להעמיד אותם לדין פלילי. אבל בשאלת הקבילות, גם הודאות שניתנו תחת החיסיון ההגנתי של פצצה מתקתקת ייחשבו בלתי קבילות בבית המשפט".

אלף רשעים בחוץ ולא חף מפשע אחד בפנים

הדעה הרווחת היא שאדם לא מודה בפשע שלא ביצע; ומשום כך אם אדם הודה, גם כאשר ההודאה התקבלה באמצעים פסולים, הוא אכן אשם. אולם יש דוגמאות למכביר לכך שאנשים הודו בפשעים שלא עשו מכל מיני סיבות, ועינויים הם אחת מהן.

"אם מחר יכניסו אותך לתא ויעשו עליך מניפולציות, להערכתי אתה תודה בדברים שמיוחסים לך", אומר בן גביר. "תשעים ותשעה אחוזים מבני האדם שהיו עוברים את מה שבן אוליאל עבר, היו מודים בפשעים שלא עשו".

"הציבור מבין שכאשר מענים ילד בן 16 בחקירות, הוא יודה", טוען קידר. "אלו שאלות נפרדות: בין אם מאמינים לו שהוא חף מפשע ובין אם לא, נשאלת השאלה האם לגיטימי להרביץ לו".

"אנשים לא מבינים איזה כוח יש בידיים של חוקרים בשם עשיית הצדק", אומר בן גביר. "היום אלה החבר'ה המעצבנים מהגבעות, ומחר יהיו חבר'ה מגבעת שמואל שחשודים בסחר בסמים או באלימות. כך לא מנהלים משפטים ועשיית צדק.

"אז, כשניהלתי קמפיין אינטנסיבי מאוד נגד העינויים, התברר שכולם תמימי דעים שאסור לענות. הבסתי את בכירי השב"כ בעימותים בכל האולפנים, עד שרוגל אלפר כתב שאני מול בכירי השב"כ שלא מורגלים בראיונות זה 'לא כוחות'. זה גרם לשב"כ להוציא תמונות מ'חתונת השנאה'. זאת, כדי שכל מה שיישאר מהדיון הוא לתפוס צד – אתה בצד של השב"כ או של המשוגעים שדוקרים תמונה של תינוק שמת.

"גם בפרשה הזאת פגשתי חבר'ה שרחוקים מאוד מהסגנון הזה ועדיין היו חשודים ועברו עינויים קשים. יש בחור, מדריך בתנועת נוער, שסובל עד היום מטראומה ועובר טיפולים פסיכולוגיים".

יש עשן בלי אש?

"אם כל הראיות היו מצביעות עליו, אז כנראה אין עשן בלי אש", עונה קידר. "אבל כאן יש רק הודאה בעינויים, ואין שום דבר שמחזק אותה – לא סרטונים ולא עדים. אתה יודע כמה אנשים נעצרים סתם?"

ניסינו להבין משני עורכי הדין האם הם יודעים או למצער חושדים מהי האמת העובדתית. "זו שאלת מיליון הדולר", מגדיר בן גביר.

"אני יודע שהיו כבר שש הצתות בבתים בסכסוכים פנימיים ביישוב דומא, ויכול להיות ששם האמת", אומר קידר. "גם במקומות אחרים אמרו בהתחלה שמדובר במתנחלים ובסוף התברר שאלו סכסוכים פנימיים. אבל יותר קל להשמיץ מתנחלים".

"הרמב"ם מלמד אותנו אחרת מהמחשבה המקובלת", אומר בן גביר. "הוא אומר שעדיף שאלף רשעים יסתובבו חופשי מאשר חף מפשע אחד שישב בכלא. זו עמדה מוסרית שהיום מחקנו".

כך או אחרת, השאלה אם העצורים אשמים בפשעים המיוחסים להם אינה עומדת כרגע לדיון, אלא השאלה האם ההודאות קבילות. "ברגע שאתה מענה בן אדם, אתה גורם לכל ההליך להזדהם", אומר בן גביר. "אחרי שגיליתי מה הם עברו, הפסקתי לעסוק בשאלה האם הם נאשמים. קודם כול צריך להסיר את התשתית הזאת כראיה למשהו. גם אם החוקרים חושבים שהוא רצח, החוק בישראל אוסר שבן אדם ישב בכלא הישראלי על בסיס ראיה פסולה שכזו".

כאמור, בעוד ימים ספורים יתנהל משפט זוטא בעניינם, ובו ייקבע אם ההודאות קבילות – ובהתאם להכרעה זו יוחלט מה יהיה המשך המשפט. עו"ד קידר מסביר כי אם הראיות הללו ייקבעו כלא קבילות, ה"קייס" של התביעה נופל. במקרה שבו יקבלו את הראיות באופן חלקי או מלא, המשפט יימשך ואז העצורים, שנמצאים במעצר כבר שנתיים וחצי, יצטרכו להמתין למשפטם כשנה נוספת. במשפט הזה, אם ייערך, נשאל מי עשה את הפשע. במשפט הקרוב נשאל האם עינויים היא דרך לגיטימית להוציא הודאה, והאם אפשר לסמוך על הודאה שכזו.

תגובת פרקליטות המדינה: בניגוד לנטען בכתבה, עמדת המדינה היתה ונותרה כי לא הופעלו עינויים במסגרת החקירה. המדינה נותרה עקבית בטענותיה לאורך ההליך וסבורה שקיימות בתיק ראיות רבות, ביניהן הודאות שמסרו הנאשמים עצמם, שאין כל מניעה חוקית להסתמך עליהן ואין כל מקום לפסילתן.

צילום: נתי שוחט, פלאש 90.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם