די להנתקה

3 forum
די להנתקה – הכירו את הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית
לצעקות ה'הדתה' שנשמעות בלי סוף במרחב הציבורי בעת האחרונה, בעידודו של מה שמכונה 'הפורום החילוני', מהדהד כעת קול נגדי שקורא: "די להנתקה". ארגון הורים ופעילי שטח חילונים ומסורתיים, 'הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית', מבקש לייצר תגובת נגד להתקפות כלפי היהדות במרחב הציבורי ולקרוא להעמקת החיבור ליהדות במוסדות החינוך

אילת כהנא

הכול החל כיזמה של הורים חילונים ודתיים שחשו כי הקמפיין המזדעזע מכל שמץ יהדות במרחב הציבורי, שהפורום החילוני מוביל בגאון, מוליך את מדינת ישראל לתהליך של ניתוק מהיהדות, להלן: 'הנתקה'.

"בחודשים האחרונים היהדות והמסורת של כולנו נמצאות תחת מתקפה חסרת תקדים", אומר רועי מדמוני, הורה חילוני מקריית אונו. "מדי ערב אנחנו פותחים את מהדורות החדשות וצופים כיצד ערכים יהודיים בסיסיים שכל ילד יהודי צריך להכיר מוצגים כדבר הכי הזוי שנתקלים בו. זה נותן את התחושה שהיהדות מאוסה ושאנחנו צריכים לוותר על הערכים שלה!" הוא מזדעק.

לפורום הצטרף מדמוני לאחר שחווה תופעה של התנכרות מיהדות בבית הספר שלומדים בו ילדיו. "מיעוט קיצוני האשים בהאשמות שווא מכוערות את בנות תנועת 'מעיינות', שמלמדות יהדות בבית הספר שלנו. העלילו עליהן שכל תכליתן היא להחזיר את הילדים בתשובה ולהביא עוד קולות ל'בית היהודי'; שאם הן תמשכנה בפעילות השמים ייפלו והילדים יבואו הביתה ויבקשו להפריד כיורים. אני יכול להעיד שאף אחד מההורים שניסו להוציא את הבנות מבית הספר לא טרח אפילו לראות את השיעורים שלהן. כלומר, יש נטייה לשנוא אותן מרחוק".

מדמוני: "אני לא אדם דתי, אבל יש לי אהבת הארץ ואני גאה בהיותי ישראלי ויהודי. כל הכותרות שנהיו פופולריות בזמן האחרון, כמו 'אני מתבייש להיות יהודי', לא מייצגות אותי. אני גאה במסורת שלנו ורוצה שהבן שלי ידע מהן תפילין. הצטרפתי לפורום הציבורי כי אני מרגיש שהתקשורת נותנת יותר מדי במה למיעוט קיצוני בתוכנו"

 

"אני לא אדם דתי, אבל יש לי אהבת הארץ ואני גאה בהיותי ישראלי ויהודי", הוא אומר בגאון. "כל הכותרות שנהיו פופולריות בזמן האחרון, כמו 'אני מתבייש להיות יהודי', לא מייצגות אותי. אני גאה במסורת שלנו ורוצה שהבן שלי ידע מהן תפילין. הצטרפתי לפורום הציבורי כי אני מרגיש שהתקשורת נותנת יותר מדי במה למיעוט קיצוני בתוכנו".

אורית הלל, עוד חברה חילונית בפורום, היא אם לשלושה מנתניה. "היהדות היא התשתית שלנו במדינת ישראל, שנוסדה כדי להיות בית לעם היהודי", היא אומרת. "אם המרכיב היהודי חסר, ואם אנחנו מתכחשים ליהדות ומבקשים לנתק בינה ובין המדינה, מה ההבדל בינינו לבין כל מדינה אחרת בעולם? זו מדינת העם היהודי. קשה לחשוב על מצב שבו הפעילות של הורים שסולדים מיהדות תתגבר ותצליח לייצר את הניתוק הזה".

רוב מסורתי דומם

סביר להניח שאיש מהקוראים לא החמיץ את התיעוד של פרופ' חנה פרי מפריעה לחסיד חב"ד ולנוסע בנתב"ג להניח תפילין. התיעוד הוציא משלוותם גם את אנשי הפורום הציבורי: "היי, הפורום החילוני, אתם יכולים להיות גאים בעצמכם", כתבו בעמוד הפייסבוק שלהם. "הטרלול שלכם מצליח. הצלחתם לשכנע מספר קטן של אנשים שתפילין זה דבר בזוי ואסור שיהיה במרחב הציבורי. הצלחתם לגרום לכמה אנשים לשנוא את היהדות ואת הסמלים שלה".

"כל הפעילות של הפורום החילוני מונעת מתוך שנאה תהומית, מתוך רצון ליצור פירוד ודם רע בין מגזרים וקבוצות בעם ישראל", מאשים איתי גרנק, יו"ר הפורום הציבורי. גרנק, שעד לא מזמן ניהל את ארגון 'זהות' להעמקת הזהות היהודית, יסד את הפורום הציבורי לפני כחודשיים כדי להשמיע את קול הרוב הדומם במדינה, לדבריו.

"אנו נמצאים במצב שבו מיעוט כופה את עצמו על הרוב. רוב עם ישראל, לפי כל המחקרים, הוא מסורתי. כלומר, הוא שומר חגים, עורך קידוש בשבת, מקפיד על יום כיפור, חוגג בר מצווה, כל אחד והזיקה שלו. ובכל זאת בשנה האחרונה אנו רואים שמיעוט חילוני שכופר ביהדות במרחב הציבורי עושה רעש כאילו מדובר ברוב, בעוד הרוב האמתי והמסורתי דומם. הרבה כסף גם מושקע כדי לתחזק את הדציבלים של אותו רעש", הוא מלמד.

גרנק מדגים כיצד מיעוט כופה עצמו על רוב מסורתי: "יש תיכון בהוד השרון שבכל תחילת שנה מגיע לסיור סליחות בבית כנסת בעיר. השנה אמר מנהל בית הספר לרב בית הכנסת שהם לא יגיעו, מכיוון שיש מי שהסיור הזה נחשב בעיניו הדתה. כשהרב שאל את המנהל לכמה הורים סיור כזה מפריע, ענה המנהל שמדובר בשלושה הורים בשכבה של מאתיים תלמידים... בסופו של דבר אחרי פנייה ליו"ר ועד ההורים התקיים הסיור, אך הרבה מקרים כאלה חוזרים ונשנים, והמיעוט שעושה המון רעש, מצליח. בקריית אונו למשל המיעוט הזה לא מאפשר לתושבים להקים בית כנסת בשכונה של אלפים", הוא מציג מקרה טרי.

גרנק מסביר מדוע קמפיין ההדתה מצליח לכאורה: "הפורום החילוני לא עובד רק בזירת התקשורת, הוא הטמיע פעילי שטח: בכל עיר יש רכז ופעילים נגד הדתה. בקיץ הפורום הזה גם פרסם חוברת, מדריך להורה החילוני כיצד להשתלב בוועדי ההורים ולהשתלט על בתי הספר. ועד הורים הוא כמו משרד חינוך קטן, יש לו הזכות לקבוע מה יילמד בבית הספר ומה לא.

"אותו דבר הם עושים בוועדי השכונות, ונערכים כעת גם לבחירות המוניציפליות", הוא מלמד. "בפורום החילוני מבינים שהזירה המוניציפלית משפיעה מאוד. ראינו את זה בחוק המרכולים, כשהעיריות הזדרזו לחוקק חוקי עזר עירוניים שיאפשרו את פתיחת המרכולים בשבת. דוגמה לכוח שיש לעירייה אפשר לראות גם באירוע של משרד החינוך שנערך השנה ומתקיים בהפרדה עוד מימיה של יולי תמיר, 'משחקים של פעם'. המטרה של האירוע היא להוציא את הילדים מהמסכים ולהחזיר אותם לשחק משחקים של פעם.

"האירוע המסכם של הפעילות התקיים ברמת גן, ו-28 בתי ספר מתל אביב הודיעו שלא יצטרפו, בדחיפתו של ראש העירייה רון חולדאי, היות שהאירוע מתקיים בהפרדה. אחריהם הודיע ראש עיריית גבעתיים שבתי הספר בעירו לא יגיעו, ולבסוף הצטרף למחאה גם ראש עיריית רמת גן. כל זאת, אני מעריך, בגלל כמה מכתבים יחידים שהגיעו לעיריות. האירוע, חשוב לציין, מתקיים בהפרדה כבר שמונה שנים מתוך החלטה פדגוגית של משרד החינוך. הכוחנות הזו הגיעה לרמות פסיכיות", טוען גרנק, "זה שם המשחק. המון רעש, כוחניות ודה-לגיטימציה".

מאז עלה דף הפייסבוק של הפורום הציבורי, לפני כשלושה שבועות, הצטרפו לפורום הורים רבים, חילונים ודתיים כאחד. "המטרה שלנו היא שאם ראש עירייה יקבל עשרה מכתבים נגד פעילות יהודית במרחב הציבורי, הוא יקבל כנגדם מאה מכתבים מהפורום הציבורי שקוראים להעצים את אותה פעילות. הלוואי שלא הייתי צריך לקום", הוא אומר בכנות, "אבל חשוב לעודד היום יהדות במרחב הציבורי כדי שלא ייווצר הנתק הזה והיהדות תישאר לדתיים בלבד. הגיע הזמן שהרוב הדומם יתעורר", הוא מסכם. "אנחנו כאן כדי להאיר את הפנים היפות של היהדות, להוכיח שעם ישראל רוצה חיבור לערכים יהודיים בסיסיים, ולא מתוך רצון להחזיר בתשובה או לכפות, אלא כי כולנו בסופו של דבר יהודים".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם