ספורט מתחת לכיפה

ms 10 kipa sport
האם אפשר להיות ספורטאי עד הסוף וגם להיות דתי? בהרבה תחומים אנחנו מתעקשים להוכיח ששילוב הקודש והחול אפשריים, לא בטוח שספורט תחרותי הוא אחד מהם * ובכל זאת, התחום מלא יותר מאי פעם בספורטאים דתיים שמכירים מראש במגבלות ונראה שחיים אתן טוב מאוד

נדב גדליה

הספורט הישראלי והיהדות מעולם לא הלכו יד ביד. גם היום, חרף המלחמה הציבורית על צביונה היהודי של המדינה, נראה שבכל הנוגע לספורט הידיים מורמות בהכנעה. משחקי כדורגל מתקיימים נערכים תוך חילול שבת, והעגלה היהודית נוסעת. עם זאת, יש כאלו שלא נכנעים ומחליטים לשחק את המשחק כשהכיפה ממוסמרת לראש. בינתיים, הפעילות לשחרור המתח שבין ספורט ויהדות מתבטא בעיקר בתחום הכדורסל, שם המשחקים נערכים ביום חול. "החלום שלי הוא שעוד כמה שנים יהיה משחק בין אליצור שומרון למכבי תל אביב על אליפות המדינה", אומר אלי עציון, יו"ר עמותת 'אליצור' המסייעת לספורטאים דתיים. "תשמע, אפילו בכדורסל שהוא פחות בעייתי מבחינה דתית קשה מאוד להרכיב היום קבוצה דתית. אנחנו מנסים כל הזמן, אבל אין כמעט שחקנים דתיים. אבל מי שהחליט לא לחשוש ולהיות ספורטאי דתי - אנחנו כאן בשבילו ולא רק בתחום הכדורסל. הנושא הבעייתי של שמירת שבת נוגע גם לתחומי ספורט אישיים כמו טניס שולחן, ג'ודו, היאבקות, סיף ועוד. תשעים אחוז מהתחרויות האלה נערכות בשבת.

"היה סיפור לא מזמן בתחום ההיאבקות. המתמודד הדתי הצליח אמנם לקבל היתר לשחק כי הכול נעשה ע"י גויים, אבל הוא היה חייב להישקל בשבת. ברוך ה' הצלחנו להעביר את השקילה ליום שישי".

לא רבים יודעים, אך 'אליצור' קמה כאגודת ספורט במסגרת תנועת 'ההגנה'. "הקימו פלוגה דתית לוחמת ב'הגנה', וכדי שלא ידעו שהם לוחמים קראו לזה אגודת ספורט דתית 'אליצור'. בסוף נשאר רק הספורט", מספר עציון. "בשלב מסוים החליטו לחלק את האחריות על הספורט בישראל ל'הפועל' ו'מכבי', ו'אליצור' לקחו את הכיוון של הסיוע לספורטאי הדתי, אבל לא רק לזה. אנחנו עוזרים להקים מועדוני ספורט דתיים, מלווים אותם בהקמה ובכל מה שצריך מבחינה דתית".

באילו תחומים אתם פועלים?

"אנחנו פועלים נקודתית, יש ועדה למען השבת ופרופ' אביעד הכהן שיושב בה מייצג את הספורטאים שנתקלים בבעיות.נניח שספורטאי נתקל בהתמודדות עם תחרות בשבת - הוא פונה ואנחנו מנסים לסייע לו כך שזה לא יקרה ושיתחשבו בשמירת השבת שלו".

שמירת השבת אינה האתגר היחיד בעבור הספורטאי הדתי. "הצלחנו להשיג לשחקנית אישור לשחק בחולצה ולא בגופייה", מספר עציון. "היום יש יותר מודעות דתית, וקל יותר לפעול נקודתית אם נוצרת בעיה. אני מרגיש שזה נוגע אליי אישית. לוקח כל בעיה כפרויקט ומנסה לעזור. הרבה פעמים אני מרים טלפון לח"כ מיקי זוהר או לשרת הספורט מירי רגב, שהם קרובים למסורת, והם מסייעים".

ובאופן לא מפתיע, לפעמים זה מצליח ולפעמים פחות.

"יש שחקן צעיר דתי שהיה באליצור פתח תקווה בכדורסל ומכבי תל אביב ראו אותו, התלהבו, וביקשו שישחק אצלם", אומר עציון. "במכבי ת"א הוא הגיע לחצי גמר אליפות אירופה לילדים, אבל נמנע ממנו להשתתף בתחרות בגלל השבת. שם לא ביקשו מאתנו עזרה, אבל גם אם היו מבקשים - בכנות, לא בטוח שיכולנו לעזור כי הם יודעים לאיזה טורניר הם נכנסים וגם כי זה בחו"ל. בארץ יותר קל לטפל בבעיות".

יהונתן בייז: "אני זוכר שפעם אחת שיחקתי נגד הפועל תל אביב וירקו עליי וצעקו 'אין אלוקים'.לעומת זאת, כששיחקתי נגד קבוצות מכפרים ערביים – דווקא עשו לי כבוד. הם מכבדים מסורת יותר. אם הכיפה נופלת - השחקנים הערבים, מתכופפים ומרימים אותה בשבילי. יש כבוד"

ומה בנוגע לספורט הלאומי - הכדורגל, משהו ישתנה לדעתך?

"גם בכדורגל, 'אליצור' הפעילו לחץ שבזכותו היום קבוצות של 'אליצור' בכל הליגות לא משחקות בשבת. התאחדות הכדורגל קיבלה את הדרישה שלנו לגבי הקבוצות של 'אליצור', כך שאם הקבוצה דורשת את זה, היא יכולה לחייב שהמשחק לא ייערך בשבת - גם במשחק בית וגם במשחק חוץ. ככל שיהיו יותר קבוצות של 'אליצור' יהיה יותר כוח ונוכל ללחוץ להעביר יותר ויותר משחקי כדורגל ליום חול.

"אם יהיה גוף שיעזור במימון קבוצות - זה יקרה ויהיו קבוצות של 'אליצור', גם בליגת העל בכדורגל. הבעיה היא כסף".

כמה כסף אתה צריך בשביל דבר כזה?

"המון", צוחק עציון. "להחזיק קבוצת כדורגל בליגת הראשונה זה עשרות מיליוני שקלים. אתה מחליף מגרשים, משלם משכורות לשחקנים, זה המון. גם קבוצה חלשה שתהיה בתחתית - זה עדיין מיליונים. קבוצה בליגה נמוכה זה 200 אלף שקל בשנה, כי יש הוצאות ביטוח גבוהות, תשלום לשופטים ועוד".

שואף להגיע עם כיפה ליורוליג

בניה שרייבר בן ה-14 מגבעת שמואל משחק כדורסל כבר ארבע שנים במקביל ללימודיו הסדירים בישיבת התיכונית ברמת גן.

"שיחקתי הרבה כילד קטן, אבל התחלתי לאהוב את זה רק בכיתה ד' כשנרשמתי לחוג כדורסל", הוא מספר. "בכיתה ז' זכינו באליפות עם אליצור פתח תקווה והיה מאוד כיף". אחר כך התקדם בניה לליגה הלאומית, עבר לשחק בקבוצת הילדים של מכבי תל אביב, ושם הוא משחק כיום.

היכן אתה מרגיש התנגשויות בין עולמך הדתי לעולם הספורט?

"זה קצת מתנגש פה ושם בעיקר בענייני שמירת שבת", אומר בניה, "אבל בסך הכול מנסים כל הזמן להתגמש אתי. לא תמיד זה אפשרי.היה למשל מקרה שהייתי בקרואטיה במסגרת טורניר ואחד המשחקים היה בשבת. אז פשוט לא שיחקתי, אין מה לעשות".

איך הסתדרת עם האוכל?

"הבאתי אוכל כשר מהבית, חלות, כל מיני קופסאות שימורים, היה בסדר", מחייך בניה וטווה חלומות גדולים יותר. "אפשר להתמודד עם הבעיות שיש אם אתה באמת רוצה לעשות מה שאתה אוהב. לדעתי, אפשר ללכת עד הסוף".

עד כמה?

"עוד 10 שנים אני מקווה להגיע לקבוצת בוגרים בליגת העל ואולי אפילו יותר, אולי בחו"ל, יורוליג, הלוואי.אני חושב שבגלל שזה כדורסל יהיה לי קל יותר, כי המשחקים לא נערכים בשבת. גם בישיבה ברוך ה' מסתדרים איתי. אני משתחרר לאימונים שאני צריך והם שמחים בשבילי".

ויתרתי על ליגה גבוהה למען השבת

ביהונתן (ג'ונתן) בייז בן ה-26 מן הסתם יצא לכם לצפות כשהוא מכדרר במרץ בדרכו אל הסל באחת מהקבוצות המקצועיות שבהן שיחק. הוא עלה ארצה בגיל ארבע עם הוריו ובכיתה ד' החל לשחק כדורסל באופן מקצועי. לליגת העל הגיע בפעם הראשונה כשהוא חנוט במדי עירוני נהריה. אחר כך שיחק בעירוני רמת גן, הפועל מעלות, ובהפועל חיפה זכה באליפות הארצית שהעלתה את הקבוצה לליגה הלאומית. ב-2013 זכה בתואר הנכסף 'אלוף השלשות' של הליגה הלאומית.

כיום יהונתן משחק בהפועל עכו מהליגה הארצית, וטוב לו בכך (תכף נתהה איך ייתכן).בשאר הזמן הוא מאמן כדורסל בבית ספר לכדורסל לילדים, וכל קיץ טס לניו יורק לאמן נערים בקמפ 'מסורה'.

"אני נהנה בליגה הארצית", מצהיר יהונתן ומהדק את הכיפה לראשו. "בחרתי בזה כי בליגה הארצית, הנמוכה יותר, פשוט יותר לשמור שבת", הוא מסביר בפשטות. "בסופו של דבר אתה מקריב לעצמך את זה - והקב"ה נותן לך דברים אחרים כמו האימונים שאני מאמן באמריקה בקיץ. ה' יודע מה הוא עושה. יש כסף טוב בליגה הארצית שאפשר להתקיים ממנו וזה גם מספיק מכובד.בלאומית יש יותר תובעניות, האימונים בבוקר, בחגים, במוצ"ש, וזה בעייתי כשהשבת יוצאת מאוחר. עכשיו בליגה הארצית הבוקר שלי פנוי. מתאמנים בקבוצה באמצע השבוע או בימי שישי בצהריים, ככה שלא נוצרת בעיה בשמירת השבת".

תאר לי את ההתמודדויות השוטפות שהיו לך כשחקן בליגות הגבוהות יותר.

"כל הזמן צריך להתווכח על אימונים בשבת. כשהייתי בהפועל כפר סבא היה אימון בשבת, וכל השבת התקשרו אליי ולא הבינו מה הבעיה שאני אבוא. במוצאי יום כיפור היה לי פעם אימון בליגה הלאומית. הגעתי, אבל אתה לא יכול להתאמן אחרי שאתה צם. אחרי צום גדליה קשה, אז בכיפור? אבל למאמן לא היה אכפת, לא היה מכבד ולא כלום.אמרתי לו שקשה לי, שאני לא מרגיש את הרגליים, והוא העיף אותי הביתה באמצע האימון.

"אין, אדם דתי שרוצה ללכת לפי הדת באמת בלי חארטות - לא יכול ללכת עד הסוף בספורט".

המצב ישתנה לדעתך?

"לא", אומר יהונתן בהחלטיות. "כי רוב השחקנים לא דתיים ומבחינתם זה עולם אחר. זה לא ישתנה לעולם. אלי עציון רוצה מאוד שזה יקרה. שיתפללו חזק, לך תדע. אבל לדעתי זה לא יעבוד. עברתי בכמה קבוצות ויש אנשים בקבוצה שחושבים שבחג מותר לנסוע, לא מבינים מה הבעיה, אין להם מודעות למה שאנחנו חיים".

מה היו התגובות מהקהל בקשר לכיפה שעל ראשך?

"אני זוכר שפעם אחת שיחקתי נגד הפועל תל אביב וירקו עליי וצעקו 'אין אלוקים'.לעומת זאת, כששיחקתי נגד קבוצות מכפרים ערביים – דווקא עשו לי כבוד. הם מכבדים מסורת יותר. אם הכיפה נופלת - השחקנים הערבים, מתכופפים ומרימים אותה בשבילי. יש כבוד".

פתרת את הבעיה של השבת. נותרו התמודדויות אחרות?

"בקטע החברתי, לפעמים. נניח שואלים אותי בחדר ההלבשה איך אני לא הולך עם בחורות, איך ייתכן שאני לא הולך לפאבים... מה זה הסיפור עם התפילין? אז אני מסביר להם שזו דרך החיים שלי ואני מאמין בה. אני אומר להם שהם מדומיינים וחיים בסרט. אומר להם: 'תמשיכו עם המסיבות, מה זה ייתן לכם בחיים? אותי זה לא מגרה'".

מאיפה מגיע החוסן היהודי הזה?

"לא למדתי בישיבה או במכינה, אבל יש לי חברותות לימוד קבועות וזה עוזר לי. אנחנו לומדים הרבה מוסר והיו תקופות שלמדנו גם גמרא".

מה העצה שלך לנער-ספורטאי שחולם להגיע רחוק?

"אני נכנסתי לזה בגיל צעיר ולא יכולתי לצאת מזה. אבל לדעתי, עדיף ללכת לישיבה ולעשות צבא ואז בגיל 22 לחזור לשחק כדורסל בליגות נמוכות. לאדם דתי גם ככה אין לאן להתקדם, אז אפשר להתחיל מאוחר יותר. ולא פחות חשוב: לא לחשוב על הכסף, לשחק בשביל הכיף ובמקביל לסדר לעצמך עבודה רצינית. אני מתפרנס גם מאימון ולא מתבסס רק על המשחק בהפועל עכו.

"אני לומד עכשיו לתואר בחינוך גופני. במצב של היום, חייבים לבחור בין דת לכדורסל. יש כאלה שבחרו בספורט והורידו את הכיפה. לא אזכיר שמות, עזוב". אולי הורדת הכיפה של השחקנים שהורידו אותה בסוף לא קשורה לעיסוק בספורט, אני מקשה. יהונתן צוחק צחוק ארוך. "תשמע, אני מכיר את התחום הזה ואיך הוא עובד, ומאמין שהעולם הזה של הספורט הוריד להם את הכיפה. זה אחד ועוד אחד פשוט".

-------

תקציר משחקי השבת
מאחורי הקלעים יש מי שפועל בדרכים משפטיות למען השבתת משחקי הכדורגל הישראלים בשבת. הניסיונות לאפשר לשחקני הכדורגל לנוח בשבתות לא צלחו דרך בג"ץ, אך בתחומים אחרים יפחת התקצוב שהמדינה מעניקה לגופים שלא מאפשרים שמירת שבת

לפני כשלוש שנים עתרה לבג"ץ 'התנועה למדינה יהודית' נגד קיום משחקי ספורט בשבת, ודרשה לאכוף את סעיף 12 לחוק שעות העבודה והמנוחה משנת התשי"א-1951 גם על שחקני כדורגל. טענת 'התנועה למדינה יהודית', בראשות ישראל זעירא, הייתה כי שחקני כדורגל הביעו מורת רוח מכך שהם נאלצים לשחק בשבת, בניגוד לרצונם. לאחר הגשת העתירה, בדצמבר 2015, העביר בג"ץ את המושכות לוועדה מיוחדת בראשות שרת התרבות והספורט מירי רגב שהתבקשה לייצר תוך שלשה חודשים מתווה שיהיה מוסכם על כל הצדדים הנוגעים בדבר.

עו"ד יהודה וינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה דאז, טען כי אינו מתכחש לחובת האכיפה העקרונית של חוק שעות עבודה ומנוחה; ברם, לנוכח מדיניות אי-האכיפה בת עשרות השנים, וההשלכות הדרמטיות של הפסקת משחקי הכדורגל בשבת, שינוי מידי של המדיניותבעת הזאת – שעה שממשלת ישראל פועלת במרץ להסדרה מקיפה של פעילות ענף הכדורגל – לוקה בחוסר סבירות קיצוני.

ובמילים אחרות: לא ציפיתם שבמחי עתירה אחת תתאדה הכימיה של שבת וכדורגל.

לאחר סחבת של חודשים נוספים צורף שר העבודה כמשיב לעתירה והוחלט על גיבוש היתר ייעודי לעבודה בשבת בעבור עובדי ענף הכדורגל. 'התנועה למדינה יהודית' השיבה כי שחקני כדורגל רבים חתמו על עצומה הקוראת להפסקת משחקי הכדורגל בשבת, וביקשה לסכל את ההיתר הצפוי ולצרף לוועדת השרים גם את השר לשירותי דת, שמן הסתם היה מתנגד להחלת היתר שיביא לחילול שבת. פעולה זו לא צלחה, ועדת השרים התכנסה ללא השר לשירותי דת וההיתר הייעודי ניתן.

במרץ האחרון הודיעו משיבי המדינה כי שר העבודה שוחח בעניין עם ראש הממשלה, וחתם על דעת ראש הממשלה על מתןהיתר כללי להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי לצורך קיום משחקי כדורגל.

בפסק הדין שנתן ממש לאחרונה שופט בג"ץ ניל הנדל הוכרע כי דינה של העתירה להימחק.השופט הנדל נימק את הכרעתו בכך שהעתירה מיקדה את טענותיה בסוגיית האכיפה, וסברה כי היועץ המשפטי לממשלהאינו רשאי להתנער מחובתו לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה בענף הכדורגל – וכי מדיניות אי האכיפה עומדת בניגוד להחלטת בית הדין האזורי לעבודה. אך כעת, הסדרת פעילות ענף הכדורגל באמצעות היתר כללי להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועיתשינתה את התמונה; כעת ענף הכדורגל אינו פועל בשבת בחסות מדיניות אי-אכיפה, כי אם על סמך היתר ייעודי."העתירה מיצתה את עצמה ואין להידרש אליה בצורתה הנוכחית", חתם השופט הנדל את דבריו.

ישראל זעירא: "המהלך של שחקנים מסורתיים וחוזרים בתשובה שנרתמו להוביל מהלך ציבורי יוצא מן הכלל - הוא נכון, למרות ההפסד בבג"ץ. המהלך לא מיצה את עצמו ויותר ויותר אנשים במדינת ישראל לא רוצים לעבוד בשבת. רוב הקבוצות ברוך ה' משחקות ביום חול, וההרגל הזה של כדורגל בשבת יעבור מן העולם ככל שיהיו יותר שחקנים שיאמרו שהם לא מעוניינים בזה. לדעתי, זה רק עניין של זמן"

ומה יהיה בהמשך?"אנחנו בודקים עכשיו משפטית אם יש סיכוי גבוה להגיש עתירה נוספת", מגלה ישראל זעירא. "המהלך של שחקנים מסורתיים וחוזרים בתשובה שנרתמו להוביל מהלך ציבורי יוצא מן הכלל - הוא נכון, למרות ההפסד בבג"ץ. המהלך לא מיצה את עצמו ויותר ויותר אנשים במדינת ישראל לא רוצים לעבוד בשבת. רוב הקבוצות ברוך ה' משחקות ביום חול, וההרגל הזה של כדורגל בשבת יעבור מן העולם ככל שיהיו יותר שחקנים שיאמרו שהם לא מעוניינים בזה. לדעתי, זה רק עניין של זמן. אנחנו נמשיך לשרת את אותם שחקנים שלא רוצים לשחק בשבת ונעשה את זה בחכמה יחד עם משפטנים כדי לעשות קידוש השם ולהביא תועלת ולא חלילה להפך".

למרות ההפסד של 'התנועה למדינה יהודית' בעתירה האמורה, יש גם מי שזוכה לקצור הצלחות למען הספורט היהודי.

איתן זליגר, מראשי ארגון 'נבחרת השבת' שהוקם לפני כשנתיים, מתמקד בהפיכת הספורט הישראלי לתחום נגיש גם לספורטאי הדתי. גם כאן, העניינים עוברים דרך בג"ץ. לאחרונה זכה זליגר בעתירה שהגיש ובה ביקש בשם זכות השוויון שלא לתקצב מוסדות ספורט שלא מתאמצים לבוא לקראת ספורטאים שומרי שבת. "ניצחנו בעתירה ובעוד כחודש זה יתחיל לפעול. ביטול תקציב הוא עונש משמעותי מאוד. עד היום הספורט תוקצב ברובו ע"י הטוטו, אך מ-2019 התקציב יעבור דרך שרת התרבות והספורט. התקווה היא שלא נצטרך ללכת לעתירות נגד מי שלא יעמוד בדרישות לשוויון. בתחום השחייה האמנותית יש כבר הבנה, הפעלנו חברי כנסת והצלחנו להשפיע נקודתית שלא יהיו תחרויות בשבת. עוד כמה שבועות זה כבר יהיה מוסדר בכל תחומי הספורט ולא נצטרך לפעול נקודתית. החשש מביטול תקציבים יביא להסדרת שוויון הזכויות גם לספורטאי הדתי".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם