רועה צאן יהודי? אין מענק

6 farmer

 
זה עד כדי כך בוטה: אם אתה רועה צאן בדואי בנגב הפרוץ, אתה זכאי למענק רועי הצאן שמדינת ישראל יצרה בחוק כדי לעודד את מי שעוסקים בשמירת אדמותיה תוך כדי עבודתם. אבל אם אתה יהודי כזה וחי ביו"ש – לא תקבל * המשרדים ששוחחנו אתם זרקו אותנו מזה לזה רק לא להתעמת מול האבסורד. הגדיל לעשות המנהל האזרחי כשטען בתחילה שלא הוא השולל את המענקים, ורק כשהצגנו מסמכים החתומים בידיהם הבטיחו לנסח תגובה שבסופו של דבר לא הגיעה עד לירידה לדפוס * אנשי הציבור הבטיחו לנו שיעשו הכול כדי לעצור את העיוות * חבל שאתם רק קוראים את השיחה שלנו – ולא מדברים בעצמכם - עם איש מעורר השראה כמו יאיר בן דוד, רועה צאן שלא ברור שממשיך לדבוק בדרכו למרות הכול

איתמר מור

הכירו את עידו אופיר מאיתמר. עידו הוא רועה צאן. מדינת ישראל מעריכה מאוד את עידו על בחירתו במקצוע הנ"ל, משום שכך הוא מסייע למדינה בשמירת שטחים פתוחים מפני השתלטות גורמים עברייניים ופלישות. כדי לעודד עוד אנשים לעסוק ברעייה, המדינה מתגמלת בשנים האחרונות במענקים אנשים המוכנים לעסוק בתחום ובכך לסייע בשימור השטחים הפתוחים. המענקים מסייעים לרועים לרכוש ציוד, להקים גדרות ועוד.

התנאי לקבלת המענקים הוא קיומו של חוזה רעייה חוקי מול רשויות המדינה המוסמכות: רשות מקרקעי ישראל, או המנהל האזרחי כשמדובר בשטחי יו"ש. עד כאן הכול טוב ויפה. אולם אליה וקוץ בה: עידו לא מקבל את המענקים ממשרד החקלאות, משום שהשטחים שבהם הוא רועה את העדר שלו גובלים במאחז לא חוקי. גם שלמה ויצל משילה סובל בדיוק מאותה בעיה. אמנם הוא עצמו מתגורר ביישוב חוקי לכל דבר, אולם מכיוון ששטחי המרעה שהוא חוכר באמצעות המנהל האזרחי גובלים במאחז, הוא איננו זכאי לקבל את המענקים ואת התמיכות המדוברות. כמו עידו ושלמה ישנם עוד כ-15 רועים יהודים באזור יו"ש שבקשתם לקבל את המענקים של משרד החקלאות נדחו מהסיבה הנ"ל. ההערכה היא כי חוץ מהם קיימים עוד כמה עשרות רועים שכלל לא טרחו לפנות למשרד החקלאות, מתוך ידיעה שפנייתם תושב ריקם.

עכשיו הכירו את אל-מגנון מוסא, אל-מגנון סעיד, אל-עטונה סמיר ואל-קורעאן חוסיין. גם הם, כמו שלמה ועידו, רועי צאן, אלא שהרביעייה הזאת שייכת לפזורה הבדואית בנגב. גם שטחי המרעה שלהם נמצאים סמוך ליישובים בדואיים לא מוכרים ולא חוקיים, אולם בשונה משלמה ומעידו הם מקבלים את מלוא המענקים והתמיכות ממשרד החקלאות. מוסא, סעיד, סמיר וחוסיין לא זוכים לבדם בכל הטוב הזה. ישנם עוד עשרות רועים בדואים, רובם מתגוררים ביישובים לא מוכרים ולא חוקיים, אולם כשזה מגיע לשמירה על אדמות מדינה - המדינה יודעת להוקיר את מי שמוסר את נפשו על העניין וגם לתגמל. איך אנשים שמתגוררים ביישוב לא חוקי מקבלים מענקי מדינה על שמירה על אדמות מדינה? ובכן, מתברר שכל מה שצריך לעשות הוא לשנות כתובת במשרד הפנים ליישוב מוכר. ארבעת הרועים הבדואים, למשל, גרים בבית שמש. כן, כןבבית שמש. הרועה אל-עאזי עאטף מתגורר בכפר מנחם, והרועה א-נאברי סלאמה גר ביישוב היוקרתי עומר, שרוב תושביו הם עובדי צה"ל ומשוחררים משירות קבע.

יאיר בן דוד: "כדי לא לעבור על החוק אני גר כבר שבע שנים באוהל יחד עם אשתי והמשפחה שלי, משום שאסור לי להתגורר בשטח. קבלתי ממנהל הרעייה אישור לתמיכה בהקמת גדרות, אבל אני לא יכול להקים את הגדרות כי המנהל האזרחי לא מאשר. יש לי בחוזה המרעה סעיף שמתיר לי להקים בקתת שמירה, אולם גם את זה המנהל לא מוכן לאשר. כל סככה שאני מקים, כל צינור מים שאני מניח, הופך אותי כיום לעבריין"

מקור במשרד החקלאות (שמטבע הדברים איננו יכול להתראיין בצורה גלויה) מספר כי המצב האבסורדי שבו רועים יהודים מיהודה ושומרון מופלים לרעה לעומת רועים מהפזורה הבדואית, החל לאחר שנת 2014. אז החליט אחד היועצים המשפטיים של המשרד "להגדיל ראש" והעלה מיזמתו את השאלה האם שטחי מרעה הסמוכים ליישובים לא חוקיים זכאים למענקים. התשובה שניתנה הייתה כי יש לבדוק כל מקרה לגופו וכי המענקים יינתנו מכאן והלאה באישור הגורם הממונה על החכרת השטחים. כאמור, בתוך שטחי הקו הירוק מדובר במנהל מקרקעי ישראל וביו"ש מדובר במנהל האזרחי. מתברר שבמנהל מקרקעי ישראל לא מדקדקים כל כך בעניין, אולם במחלקה המשפטית של המנהל האזרחי מקפידים מאוד לדחות כל בקשה שבה השטח נמצא קרוב למאחז לא חוקי. המקור החסוי במשרד החקלאות מספר כי במכתבי הסירוב הרשמיים שנשלחים לרועים ממשרד החקלאות לא מוזכרת הסיבה האמתית לדחייה, אולם התכתובת המקורית בין המנהל האזרחי למשרד החקלאות, שהגיעה לידי 'עולם קטן', מגלה בבירור כי סיבת הסירוב היא "הדירקטיבה הגורפת של המנהל האזרחי כי אין להשקיע משאבים במאחזים".

"מתייחסים אליי כמו לעבריין"

יאיר בן דוד הוא דוגמה מייצגת לעוולה ולאבסורד הענק. בן דוד הוא הבעלים של חוות קשואלה בגוש עציון. החווה הוקמה בשנת 2012 בידי המועצה האזורית גוש עציון וקק"ל, בתמיכת משרד הביטחון, במטרה למנוע השתלטות של ערביי הסביבה על השטח שנמצא בבעלות קק"ל, ולהגן על היער הנמצא במקום מכריתה בלתי חוקית. לקראת סוף כהונתו כשר ביטחון קיים אהוד ברק סיור במקום והורה על הקמת חווה חקלאית ביער, כדי להגן על האזור. במאי 2012 עלתה החווה לקרקע. המקימים היו שתי משפחות צעירות מהיישוב אלון שבות עם ילדיהן. בתחילה גרו המשפחות באוהלים צבאיים דולפים, ללא חיבור למים או לחשמל. כעבור שנה עברו המשפחות לאוהלים גדולים הבנויים כחממות, והמקום חובר למים זורמים ולרשת החשמל. מאז הקמת החווה פחתו באופן ניכר הכריתות הבלתי חוקיות ותפיסות הקרקע האסורות בשטחי קק"ל שסביב החווה. בשנת 2014 פנה בן דוד בבקשה לקבל מענקי מרעה, מתוקף החוזה החוקי שהוא מחזיק בידו. בתגובה הודיע לו מטעם המנהל האזרחי כי ישיבתו בשטח איננה חוקית וכי רישיון החווה מוגבל רק להבאת עדר, אולם אסור לו להקים גדרות, סככות וּודאי שלא להקים במקום מבני מגורים.

"הגישה של המנהל היא אבסורדית", הוא אומר. "אנחנו לא גרים בשווייץ אלא ביו"ש. אי אפשר להביא עדר ולהשאיר אותו בשטח בלי השגחה. כדי לא לעבור על החוק אני גר כבר שבע שנים באוהל יחד עם אשתי והמשפחה שלי, משום שאסור לי להתגורר בשטח. קבלתי ממנהל הרעייה אישור לתמיכה בהקמת גדרות, אבל אני לא יכול להקים את הגדרות כי המנהל האזרחי לא מאשר. יש לי בחוזה המרעה סעיף שמתיר לי להקים בקתת שמירה, אולם גם את זה המנהל לא מוכן לאשר. כל סככה שאני מקים, כל צינור מים שאני מניח, הופך אותי כיום לעבריין. הגשתי בקשות למנהל עוד ב-2014 לאישור של כל הדברים הללו. עד היום לא התקבל אישור לשום דבר. ארבע שנים תמימות לא מצליחה מדינת ישראל הגדולה לאשר לי לעזור לה לשמור על שטחים שנמצאים בבעלותה.

"רק לשם ההמחשה, מי שמגדל בקר מקבל במסגרת מענקי הרעייה 850 שקל לכל ראש בקר. לפעמים זה כל הרווח שיש לך. תוסיף לזה עזרה בגידור, בשמירה, בהקמת סככות, בהנחת תשתיות מים ותבין שמדובר במיליוני שקלים. אנחנו נמצאים היום בשטח רק בזכות הסיוע שאנחנו מקבלים מהמועצה האזורית גוש עציון, עמותת 'רגבים' וארגון 'השומר יו"ש'. יש לנו חאן אירוח מדהים בחווה שמאפשר לנו להתקיים ומביא לפה אנשים ומסייע בשמירה ובמניעת הכריתות. לפעמים מדובר רק בסיוע מוראלי, אבל גם זה הרבה מאוד".

בעצם מול מי הטענות שלך?

"מבחינת המדינה אף אחד לא יוצא פה טוב. אמנם המנהל האזרחי הוא זה שמסקל בפועל את הבקשות שלנו, אבל גם משרד החקלאות – עם כל הרצון הטוב של השר ושל האחראים - הם לא מצליחים לכופף את הבירוקרטיה המשפטית האבסורדית. ארבע שנים תמימות אנחנו ממתינים עם ילדים באוהל לאישור, ובינתיים אני עושה מילואים, מקבל צווי שמונה, משלם מסים, ובאותו זמן אני עבריין אנוס. בזמן שבדרום הבדואים חוגגים, אני הקמתי פה עדר כי ביקשו ממני ואישרו לי, אבל לא נותנים לחיות. אני עומד בכל התנאים של המנהל האזרחי, אבל בסוף היום מכנים אותי עבריין ואני מקבל יחס של אזרח סוג ג'. כל זה קורה בזמן שהימין בשלטון. כששרת המשפטים היא איילת שקד, שר הביטחון הוא אביגדור ליברמן - בעצמו תושב גוש עציון, סגנו הוא הרב אלי בן-דהן ושר החקלאות הוא אורי אריאל".

מתברר כי במשרד המשפטים מכירים את הסוגיה. "אני רואה בחומרה כל ניסיון לאפליה בין תושבי יהודה ושומרון לאנשים אחרים", אומרת שרת המשפטים שקד. "נוכח הטענות העולות, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נפגש השבוע עם נציגי מתאם פעולות הממשלה בשטחים כדי לפעול להפסקת האפליה".

מאין יבוא עזרי

בעמותת 'רגבים' שדרכה הגיעו החומרים ל'עולם קטן', אומרים כי על פי בדיקה שערכו, בני המיעוטים שמתגוררים בהתיישבות בלתי חוקית דיווחו על מקום מגורים ביישובים כדוגמת דימונה ובאר שבע, ובכך נהנו מכספי המענק - אף על פי שהממונים מטעם משרד החקלאות יודעים כי מדובר בתושבים בכפרים לא חוקיים. בקשות שהפנו המגדלים מיהודה ושומרון בנוגע לשטחים הסמוכים למאחזים נדחו, גם אם הם עצמם מתגוררים ביישוב חוקי. בעקבות פניית החקלאים היהודים, שיגר היועץ המשפטי של תנועת 'רגבים' עו"ד בועז ארזי מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להחיל מדיניות שוויונית.

"הדעת נותנת שמדיניות של אי תמיכה במגדלי צאן ובקר בשל סמיכות למאחזים לא חוקיים תהיה זהה כלפי כל מגדל – תושב הנגב המשתייך לאוכלוסייה הבדואית או תושב יו"ש המשתייך לאוכלוסייה יהודית", כתב עו"ד ארזי. "אבקש את בדיקתך הדחופה להפסקת המדיניות המפלה והחלת דין שווה לשתי האוכלוסיות".

בימים האחרונים התקבלה תגובה לקונית מטעם משרד היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה הטיפול בנושא הועבר לידיה של המשנה ליועץ המשפטי עו"ד דינה זילבר. לאור פסיקות והחלטות קודמות של עו"ד זילבר, שאפשר לראות בהן מדניות עוינת בצורה עקבית כלפי ההתיישבות, קשה להאמין כי ממנה תבוא הישועה.

תגובת לשכת שר החקלאות אורי אריאל: "יובהר תחילה כי האחריות לנושא היא בידי המנהל האזרחי, המוסמך להעניק אישורים על החזקת קרקע כדין ביו"ש. שר החקלאות דרש מהאלוף כמיל אבו רוקון, ראש מתפ"ש (מנהלת תיאום פעולות הממשלה בשטחים), לשחרר את השטחים ומצפה לתשובתו בעניין.

"פעילות המרעה היא פעילות הנתמכת על ידי משרד החקלאות, בדומה לפעולות חקלאיות אחרות. אולם, במקרה זה, המנהל האזרחי הודיע למשרדנו כי נושא קבלת האישורים על החזקה בקרקע כדין לצורך תמיכה במרעה - לא אושר. על כן, ללא מתן האישורים הרלוונטיים על הקרקע, מנוע משרד החקלאות ממתן תמיכות לחקלאים העוסקים בתחום. יחד עם זאת, ומתוך רצון לסייע לחקלאים, משרד החקלאות שומר את כספי התמיכות בעבור החקלאים בשלוש השנים האחרונות, מרגע הפסקת האישור האחרון על ידי המנהל ועד לחידוש האישור הרלוונטי, ובמקביל, המשרד ממשיך לפעול מול המנהל האזרחי לשחרור החסם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם