פרצת הבטחה

4 zohar

בג"ץ הכשרות פרץ בשנה שעברה את הדרך לזיופי כשרות כשהכשיר חלוקת תעודות כשרות על ידי ארגונים שונים, ובלבד שלא יכתבו "כשר" או "בפיקוח". ארגון צהר ראה בפסיקת בית המשפט את האות לחתוך את הסרט האדום ואף הצהיר בזמנו כי ברגע שהרבנות תתקן את הליקויים במערך הכשרות, הארגון "יחזיר את המפתחות" ויסגור את מערך הכשרות שלו. כעת, משסתם היועץ המשפטי לממשלה את פרצת הכשרות בפרשנותו את פסיקת בג"ץ, הארגון צריך לסגור את מערך הכשרות הפרטי שהקים

איל לאופר ועמיחי בן זכאי

בארגון צהר הבהירו בעבר כי הם מסכימים שפסיקת בג"ץ יצרה פרצה חמורה ומזיקה, אולם החלטת היועץ המשפטי, התיקונים שתיקנה הרבנות וקביעת זקני רבני הציונות הדתית מחייבים את הארגון לחשב מסלול מחדש.

כאשר הוקם מיזם הכשרות של צהר, אחת השאלות הקשות שנשאלו בכל ראיון הייתה: כיצד אתם נותנים לגיטימציה לתעודות כשרות חלופיות ללא כל פיקוח של הרבנות? הרי זה מהלך שפותח פרצה לכל ארגון אחר, רפורמי, קונסרבטיבי או סתם זייפן, לתת תעודת כשרות.

תשובתו של ראש המיזם הרב רפי פוירשטיין הייתה עקבית וברורה: נכון, מדובר בפרצה חמורה ומזיקה ובמכשול חמור, אבל לא אנחנו יצרנו אותו אלא בג"ץ. לדברי הרב פוירשטיין, מאחר שפסיקת בג"ץ יצרה מצב שבו כל אחד יכול לתת תעודת כשרות ובלבד שלא יעשה שימוש במילה "כשר", דווקא חשוב שצהר תיכנס לפרצה והיא שתיתן את הכשרות לאותם בתי עסק, ולא הרפורמים.

רבים תמהו על הטיעון הזה, שהרי גם אם בג"ץ יצר פרצה פורמלית, ברור שכניסתו של ארגון ידוע כל כך כמו צהר למהלך יוצרת לגיטימציה ציבורית לתעודות חלופיות, אך כעת הדיון הזה מאחורינו.

החלטת היועץ המשפטי שפורסמה ביום חמישי שעבר קבעה כי הפרשנות הנכונה לפסיקת בג"ץ אוסרת מצב שבו כל גוף פיקוח שהוא יעניק תעודה לעסק שאין בו פיקוח של הרבנותמשמעות הדבר היא שאם לא יהיה ארגון בעל מוניטין ציבורי כמו צהר שיפעל להטמיע בציבור לגיטימציה לאכול במקום שאיננו מציג תעודה כשרות רשמיתהפרצה החמורה שהארגון נאלץלשיטתולהיכנס אליה בדיעבדלא תהיה קיימת עוד

החלטת היועץ המשפטי שפורסמה ביום חמישי שעבר קבעה כי הפרשנות הנכונה לפסיקת בג"ץ אמנם מאפשרת לבעל עסק להציג מסמך שבו הוא מדווח על הפעולות שהוא מבצע בעסק (בלי להשתמש בשום אופן במילה "כשר" על הטיותיה), אך מנגד הוא אסר מצב שבו כל גוף פיקוח שהוא יעניק תעודה לעסק שאין בו פיקוח של הרבנות.

משמעות הדבר היא שאם לא יהיה ארגון בעל מוניטין ציבורי כמו צהר שיפעל להטמיע בציבור לגיטימציה לאכול במקום שאיננו מציג תעודה כשרות רשמית, הפרצה החמורה שהארגון נאלץ, לשיטתו, להיכנס אליה בדיעבד, לא תהיה קיימת עוד.

החלטה זו של היועץ המשפטי באה זמן קצר לאחר התפתחות חשובה נוספת: אישור הפרדת זיקת משגיח–מושגח על ידי הרבנות הראשית. כזכור, בארגון צהר הצביעו על הימנעות הרבנות במשך שנים מתיקון המציאות האבסורדית שבה המשגיח בערים רבות מקבל את משכורתו ישירות מבעל העסק כעל הליקוי המרכזי שבגללו מצאו לנכון לפתוח את המיזם. 

אמנם הרב הראשי הקים את הוועדה שנועדה להביא להסדרת הנושא עוד בטרם הוקם מיזם צהר, אולם בארגון טענו כי שום דבר לא זז והתיקון לא נראה באופק. כעת בוודאי גם בארגון צהר שמחים להיווכח שטעו ושהמתווה אכן מתקדם לקראת יישומו, מה שאמור להביא גם להסדרת כל תחום הפיקוח על נוכחות המשגיחים בעסקים.

כזכור, לפני שבועות אחדים פורסמה החלטת ועדה של זקני רבני הציונות הדתית שקראה לסגירתו המידית של מיזם צהר. הוועדה, שהשתתפו בה רבנים המקורבים מאוד לארגון צהר, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי והרב זלמן מלמד, קבעה באופן חד-משמעי כי מיזם הכשרות של הארגון ''גורם לפגיעה בכשרות במדינת ישראל ומביא להנמכת רמת הכשרות, ובנוסף מהווה פגיעה קשה ברבנות הראשית" אשר "נוסדה ע"י מרן הרב קוק זצ"ל במגמה לרכז את כל ענייני הרבנות והדת תחת סמכות רבנית אחת והחלטית שתהייה מחייבת את כל הציבור בארץ בלי גופים אחרים הפועלים עצמאית ללא הסמכות המרכזית''.

כעת, כשהחלטת היועץ המשפטי סגרה את פרצת תעודות הכשרות החלופיות, לאחר שהרבנות התחילה סוף-סוף להסדיר ברמה ארצית את העסקת המשגיחים והפיקוח עליהם ולאחר שזקני רבני הציונות הדתית אמרו את דברם במפורש, המסקנה המתבקשת בלתי נמנעת.

אין ספק כי סגירת מיזם הכשרות לאחר שהושקעו בו מיליוני שקלים היא צעד קשה וכואב, אולם כפי שציין הרב פוירשטיין עצמו לא פעם, הקמת המיזם לא נבעה ממניע עסקי אלא מרצון להיטיב. 

אדרבה, את הכוחות והמשאבים הרבים שגיוסו לצורך מיזם זה יהיה אפשר להפנות לקידום המהלך להפרדת זיקת משגיח–מושגח ברבנויות ברחבי הארץ, הן על ידי העלאת המודעות הציבורית לחשיבות ההקפדה על תעודת כשרות רבנות בת תוקף בבית העסק והן על ידי הפניית משאבים לסיוע לבעלי העסקים והמשגיחים בסגירת חשבונות הפיצויים וזכויות העובד, מה שיקל על הצעד המשמעותי כל כך של הפרדת הזיקה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם