מדבר יהודה מחכה למושיע

7 midbar

 

מדבר יהודה מחכה למושיע. אם לא מהשמאל, לפחות מהימין
זה שנים שערכי טבע ייחודיים ניזוקים מחציבה מסיבית ומבנייה בלתי חוקית, אך הגורמים האמונים על אכיפת החוק מעלימים עין ואינם עוצרים את ההרס

איתמר מור

השבוע התקיים בפני קדם כנס ייחודי להצלת שמורת הטבע של צפון מדבר יהודה, חבל ארץ הנמצא בשליטה פלסטינית וסובל זה שנים מפגיעה קשה בערכי טבע ואקולוגיה: בנייה בלתי חוקית, כרייה מואצת של מחצבים, הפעלת מחצבות אגב שינוי תוואי הנחלים ואפיקי הזרימה ועוד.

הכנס התקיים לצד מסע חוצה מדבר יהודה לאורך 34 ק"מ, שנמשך מפני קדם דרך נחל ערוגות ועד לנקודת הסיום בים המלח. הכנס והמסע מנציחים את זכרם של יוסף, חנה ושובאל דיקשטיין, שנרצחו לפני 16 שנה ליד המושב כרמל, וכן את זכרו של סמ"ר אלעזר ליבוביץ, שנרצח באותו יום לא הרחק מהם בעת שהיה בדרכו לביתו בחברון.

האירוע התקיים בשיתוף המועצה האזורית גוש עציון, היישוב היהודי בחברון, כפר הסטודנטים קדמה, בית ספר שדה כפר עציון והיישוב פני קדם.

ההיסטוריון נעם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, אומר כי ההחלטה לשים במוקד המסע את אזור צפון מדבר יהודה נובע מההכרה כי אי אפשר להמשיך ולשתוק למראה העוול המתמשך והפגיעה האנושה בשמורת הטבע הייחודית.

"זהו שטח עצום בגודלו, הנמשך דרומה מירושלים, מזרחה מתקוע ומההרודיון וצפונה מחברון", מסביר ארנון. "הפגיעה הגדולה קשורה באגני הניקוז של הנחלים ערוגות, חבר ודרגות, שהופכים את השטח רווי בערכי טבע, חי וצומח ייחודיים. מבחינת הרשות הפלסטינית, המושג 'שמורת טבע' או שמירה על 'ערכי טבע' איננו קיים, ולכן אנו רואים חציבה מסיבית ובנייה בלתי חוקית. החציבה גורמת לשינוי בתוואי הזרימה של הנחלים ואגני הניקוז. לא מדובר בעניין קוסמטי אלא בשינוי משטר הניקוז, והוא פוגע בבעלי החיים ובנגר המים בשכבות התת-קרקעיות עקב מילוי הנחל באבק ובחרסית שאוטמים את שכבות הקרקע העליונות".

סיפור חדש?

"ממש לא. התופעה נמשכת כבר שנים רבות ותועדה בידי כמה אנשים שאכפת להם, כמו ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון, וגורמים נוספים. זה נמצא בכותרות של כמה ארגונים שצועקים על מה שקורה, אבל לצערנו רובם נענים בהתעלמות. כבר היו כמה כנסים וימי עיון בסוגיה; שניים מהם התקיימו באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית, אך למרות הכול דבר לא נעשה.

"אני חייב לומר שאינני מופתע מההתעלמות, שכן אני מכיר וחווה שנים את האדישות החולנית- פסיכולוגית של כל המערכות בכל מה שנוגע לפגיעה בערכי טבע ביהודה ושומרון. הכנס הזה הוא עוד נדבך, קריאה וזעקה לגורמים האמונים על מנת שיפעלו".

ההתעלמות נובעת מכך שהנושא האקולוגי הוא בן חורג בשיח הישראלי, או שמדובר במדיניות של העלמת עין מעבירות שנעשות בידי פלסטינים?

"גם וגם. ערכי טבע ואקולוגיה נתפסים בישראל כמיותרים; סוג של שיגעון שמאפיין כמה 'ירוקים'. לצד זה המנהל האזרחי נוטה להעלים עין מחריגות בנייה, מכריתת יערות, מכרייה ומפגיעה בטבע ובנוף כשהן נעשות בידי ערבים.

"גם ארגונים ירוקים שחרתו על דגלם שמירה על ערכי טבע ואת נושא הקיימות נוטים להתעלם ולהעלים עין כשמדובר בפלסטינים. לרוב הארגונים הללו יש אג'נדה פוליטית ברורה מאוד, והיא לא מתיישבת עם אפשרות שבה יצטרכו להפנות אצבע מאשימה כלפי פלסטינים".

מדוע חשוב להציף במיוחד את המקרה של צפון מדבר יהודה?

"מדבר יהודה אינו רק ערך טבע אלא סמל היסטורי שעליו מבוססת תקומתה של מדינת ישראל. במקום הזה נמצאים שורשי המורשת והעיצוב של העם היהודי. פה נמצאת התודעה הלאומית וההיסטורית שמחברת אותנו לתנ"ך, לנביאים, לאירועי בית ראשון ושני וגם לתקופה שאחרי החורבן.

"התקווה הגדולה היא שככל שהנושא הזה יעלה לכותרות ייווצר די לחץ על המנהל האזרחי, ובעיקר על ממשלת ישראל הממונה על המנהל, לנקוט פעולות שיעצרו את ההרס המתמשך. זו שאלה של אחריות שבבסיסה עומדת החובה לאכוף את החוק על גורמים חזקים ומקושרים שכוחם מאפשר להם לפעול כרצונם".

נעם ארנון: "מבחינת הרשות הפלסטינית, המושג 'שמורת טבע' או שמירה על 'ערכי טבע' איננו קיים, ולכן אנו רואים חציבה מסיבית ובנייה בלתי חוקית. החציבה גורמת לשינוי בתוואי הזרימה של הנחלים ואגני הניקוז. לא מדובר בעניין קוסמטי אלא בשינוי משטר הניקוז, והוא פוגע בבעלי החיים ובנגר המים בשכבות התת-קרקעיות"

"ערכי טבע ואקולוגיה נתפסים בישראל כמיותרים; סוג של שיגעון שמאפיין כמה 'ירוקים'. אבל גם ארגונים ירוקים שחרתו על דגלם שמירה על ערכי טבע ואת נושא הקיימות, נוטים להתעלם ולהעלים עין כשמדובר בפלסטינים. לרוב הארגונים הללו יש אג'נדה פוליטית ברורה מאוד, והיא לא מתיישבת עם אפשרות שבה יצטרכו להפנות אצבע מאשימה כלפי פלסטינים"

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם