דרך כוכב מיעקב

 10 shwaki
לרגל המופע הקרוב בארץ הקודש שוחח נדב גדליה עם כוכב הזמר החסידי יעקב שוואקי * על החיים בנכר, על ההצלחה העולמית ועל איך זה לגור באמריקה של טראמפ ולהיות שכן של ג'ראד קושנר

נדב גדליה

ארצות הברית. ניו ג'רזי. שכונת דיל. הימים הנוראים. כוכב הזמר החסידי יעקב שוואקי יושב בביתו האמריקני וליבו היהודי כמה לארץ הקודש. כמה דקות מביתו מתגורר ידידו ג'ראד קושנר, חתנו של הנשיא טראמפ, עולם ההופעות פרוש לפניו כמניפה, אך הוא רוצה אל ארץ הקודש. לירושלים, ליתר דיוק.

מתי תעלה לארץ ישראל, ולמה אתה לא עושה את זה כבר עכשיו?!

"זה החלום בע"ה", מגלה שוואקי את אוזניי בשיחה טרנס-אטלנטית מיוחדת ל'עולם קטן'. "אני חושב שזה החלום של כל יהודי. אשתי מאמריקה. יש לנו פה בית, משפחה, הורים, ילדים. לא פשוט לעזוב הכול ולעבור.

"בזמן הנכון, כשהילדים יסיימו את הלימודים, ייתכן שנעשה את זה. בבית אנחנו כל הזמן מעלים את הנושא של העלייה ארצה. גם אם לא גרים בארץ הקודש, יש תמיד שאיפה להגיע אליה. אנחנו באים בחגים ככל שמתאפשר".

אני רואה אתכם, הקוראים, אולי קצת ספקנים. ייתכן שאתם מפטירים לעצמכם 'עוד כוכב בינלאומי שמספר לנו על כמיהתו ארצה'. שוואקי כאילו חש בזה. "אני אומר את זה בכל פעם שאני על הבמה בארץ", הוא מוכרח להוסיף.

בינתיים שוואקי שוכח טיפה'לה את העברית שהביא עימו מהארץ שגדל בה ולא פעם עוצר את השיחה ומנסה לתרגם לעברית ביטויים מסוימים. "מה לעשות, לא מדברים עברית בכל יום אז שוכחים קצת", הוא מחייך בהתנצלות מעבר לים.

התלבטנו, בסוף בחרנו בטראמפ

יעקב שוואקי, בן 41 בסך הכול, נשוי לג'נין ומגדל עימה שישה ילדים. הוא מגה סטאר בעולם ואחראי לנכסי צאן ברזל רבים במוזיקה החסידית-יהודית, או איך שלא נקרא לה היום. בילדותו היגרה משפחתו לארצות הברית, ושם התחיל להופיע ב'פרחי מיאמי'. לאחר נישואיו השיק שוואקי את אלבום הבכורה 'שמעתי', ואלבום זה הביא לפריצתו בעולם הודות ללהיט ההיסטרי 'רחם'.

בסוכות הקרוב ינחת שוואקי בארץ לרגל אלבומו החדש, 'מוזיקה'. הכרטיסים למופע בהיכל התרבות נחטפים, אך מי מתרגש מהיכל התרבות הארץ ישראלי כשבתפוצות הוא מפוצץ לאורך השנה כולה מקומות נחשבים בעולם המכילים אלפי מקומות? המוזיקה החסידית, שלא כמוזיקה הנחשבת יהודית-לא-חסידית, מצליחה ובגדול בקרב מיליוני היהודים בתפוצות, ולאו דווקא בקרב החרדים או 'התורניים', כפי שהם מוגדרים בארצנו היפה.

"כמה ימים אחרי שקובי פרץ השתחרר מהכלא הוא התקשר למנהל שלי, ואמר לו שחייבים לעשות את 'ואפילו בהסתרה' בדואט. קובי סיפר שבתקופה שישב בכלא, בכל שישי בצהריים בהכנות לקראת שבת, הם היו שרים עם דמעות בעיניים את 'ואפילו בהסתרה'. אחר כך קובי ראה סרטון ברשת שחיילים שרים את זה, ואמר לעצמו שבעזרת ה׳ אחרי השחרור הוא חייב להקליט את השיר"

 

איך ייתכן שיהודים בתפוצות שלא מחוברים ממש ליהדות אוהבים יותר מוזיקה חסידית מדתיים בארץ הקודש?

"קודם כול אני קורא לזה מוזיקה יהודית, ולא חסידית", מוחה שוואקי. "אמרתי את זה עוד לפני שקראו לזה מוזיקה יהודית, לפני כמעט עשרים שנה". ובכן, מה גורם למוזיקה הזאת להתנחל בלבבות האמריקניים-יהודיים? שוואקי היה מהראשונים, ככל הנראה, שהבינו את הדור ואת צרכיו המוזיקליים; הוא שינה את כללי המשחק והעז לשלב מקצבים בסגנון דאנס ומזרחי לצד שימושו הנרחב בשפה האנגלית. פופ חסידי מהוקצע, אם בכל זאת תרצו הגדרה.

"יצרנו מוזיקה שכולם יכולים להתחבר אליה", אומר שוואקי. "אני מאמין שאת איכות הסאונד ואת המסר צריך להתאים לדור של היום וכן, גם באנגלית. זו דרך להתחבר ליהודים. בכל כיתה בבתי הספר היהודיים פה, גם בבית הספר שאינו דתי, המורים מלמדים את השיר שלי Cry no more. כל תלמיד צריך לדעת את המילים. באתי להופיע בבית הספר, וכל התלמידים שרו את כל הטקסט בעל פה. הצטמררתי. שלושת אלפים ילדים בבית ספר שרו את השיר הזה. בכיתי בדמעות, ממש. אמרתי לעצמי שאני חי חלום. שכל ילד שבא מבית שלא שומעים בו מסרים כאלה, שומע אותם עכשיו".

שיר של זמר חרדי בבית הספר?! בארץ היו טוענים שזאת 'הדתה'.

"לא מכיר. מה זה?"

כמו טענות לכפייה דתית, רק מצלצל טוב יותר.

"הא", שוואקי מבין על מה אני מדבר. "אני שומע דברים כאלה, כן, וזה עצוב מאוד. פה אנשים מבינים ששירים שמדליקים את הנשמה ומדברים על ירושלים עיר הקודש הם מסר טוב שעובד לא כשיעור אלא כשיר".

יכול להיות שפשוט בחו"ל היהודי רוצה להיות יותר יהודי משהוא רוצה זאת בארץ?

"קשה לדעת. מה שכן, אני רואה המון חיבור יהודי בניו יורק ובכל אמריקה. הופענו ביוהנסבורג לא מזמן מול ארבעת אלפים איש, חצי מהם לא דתיים בכלל. התקשורת לא קלה בארץ. כשאני בא לארץ אני יושב שעות לדבר עם אנשים דתיים ולא דתיים, ובסוף אנחנו מגלים שאנחנו אותו דבר. התקשורת והפוליטיקה... צריכים באמת לחשוב עמוק למרות מה שהן אומרות לנו לחשוב".

למי הצבעת בבחירות באמריקה?

"המשפחה שלי ניהלה הרבה דיונים בעניין והתקשינו להחליט מי המועמד הנכון. שאלנו את הרבנים וחשבנו שטראמפ הוא האדם שיעשה את מה שהוא אומר. התפללתי לקב"ה שהוא יהיה האדם שיעזור לארץ ישראל וליהודים, ועכשיו רואים ב"ה שהוא טוב לעם היהודי". אולי לבחירתו של שוואקי בטראמפ תרמה גם השכנות הקרובה למשפחת הנשיא? "משפחת קושנר גרה קרוב", מגלה שוואקי, "אנחנו חברים שלהם, אבל זה לא קשור".

הפרנסה? לא העיקר

אתה שר רבות על ירושלים. איך יש ליהודי שגר באמריקה יותר כמיהה לעיר הקודש ממני, שגר שעה ממנה?

"אנחנו אומרים בתפילה 'ולירושלים עירך ברחמים תשוב'. אנשי כנסת הגדולה כתבו את זה והכניסו את זה גם בברכת המזון. כל הזמן מדברים על זה. צריכים לכוון ולהרגיש שזו העיר הקדושה. יש הרבה עצות איך להתחבר לירושלים, לזכור שבגאולה, כשיהיה בעיר בית המקדש, לא יהיו צרות".

כשהתחלת את הקריירה כעוד זמר חסידי, חלמת שתצליח כך?

"עברו עשרים שנה, שכחתי את כל החלומות", צוחק שוואקי. "באמת? לא חלמתי. הקדוש ברוך הוא נתן לי מתנה והרגשתי מהרבנים שלי שאם יש לך מתנה משמיים אתה צריך לעשות איתה משהו ולשמח בה את עם ישראל.

"ממש לפני כמה דקות קיבלתי מייל מאם לילדים אוטיסטים: 'יעקב, אתה לא מבין איך שינית לנו ולילדים את תפיסת המשפחה'. עניתי לה שבדיוק המסר שלה והמצב שלה הם החשק שנותן לי מוטיבציה לעשות את כל מה שאני עושה במוזיקה. במיוחד כאן הכוח של הנגינה מדליק את הניצוץ שבכל יהודי. במופע בדרום אפריקה הרב הגיע אליי לחדר האומנים ואמר לי: 'תשמע, יעקב, אני רואה פה בקהל אנשים שאפילו ביום כיפור אני לא רואה בבית הכנסת'. זה אומר הכול".

איך אתה מסתדר עם המשפחה במקביל להופעות בכל העולם?

"לפעמים אני לוקח אותם איתי, ולפעמים אשתי מטפלת בהם. עכשיו לקחתי את הבנות הגדולות לדרום אפריקה, כי הן היו בחופש ורציתי שיראו קהילות אחרות קצת. עוד מעט אני לוקח את הבן שלי למופע במיאמי, ושם גם נבקר את אבא שלי. הפרנסה היא לא העיקר; חשוב לי ללמד את הילדים על חשיבות השמחה, שכל אחד צריך לב גדול לכל עם ישראל ולא רק לעצמו. שצריך להתפלל למען כל עם ישראל. יש עולם גדול בחוץ, וצריך לחשוב עליו".

מוזיקה חסידית מודרנית VS פופ לועזי

אני תוהה באוזני שוואקי אם מוזיקה יהודית באנגלית, למרות כל ההצלחה הגדולה, יכולה להתחרות באמת על אוזני המאזינים עם מה שהולך היום במוזיקה הלועזית.

"אין לי חלום להיכנס לתעשייה הזאת. זה שטויות. יש כל כך הרבה דברים אחרים. עשינו הופעות לפני אלפי אנשים שרובם שומעים את מה שיש בחוץ, והם אומרים לי שהמסר לנשמה וגם שירים קצביים משמחים לא קיימים בעולם של מוזיקת הפופ, שיוצריה עושים זאת רק בשביל ביזנס ובלי מסר נכון".

ובכל זאת הפופ העולמי פורח.

"כי יש מיליון אנשים שלא יודעים... ב"ה אנחנו, היהודים, יודעים שיש לנו נשמה ומבינים. אני אגיד לך יותר מזה, יש הרבה גויים שבאים להופעות ועד היום שולחים לי מכתבים וקונים את הדיסקים ומרגישים ונדלקים. אומרים שאין להם הרבה מזה במוזיקה שלהם. לא רציתי לכבוש אף אחד, ב"ה אנחנו במקום טוב מאוד".

תתפלאו, אבל עם כל ההצלחה שוואקי מופיע גם במקומות קטנים ואפילו בבתים פרטיים. "לכל יהודי יש עולם מלא. מחר אני מופיע במסיבת בר מצווה קטנה במיאמי למשפחה שאני עושה להם את כל השמחות כבר שמונה עשרה שנה. זה מרגש לא פחות מהופעה גדולה. תחשוב שאת החתונות של הילדים הגדולים עשינו, ועכשיו את הבר מצוות של הילדים הקטנים. בשבילי זו אותה שמחה כמו שיש לי בניו-יורק סיטי מול חמשת אלפים איש".

הילדים המיוחדים בעולם

כיאה לכוכב במעמד חוצה יבשות, וחרף הנשמות ששוואקי עושה בעזרת שירי הקודש שלו, הוא לא מסלק את ידיו מסיוע הומניטרי. עם ההצלחה האישית זה רק הולך ומתחזק. כבר לפני שפרץ לחיינו ככוכב זמר פתחו רעייתו ג'נין וחברתה חיה בנדר מרכז לילדים עם צרכים מיוחדים. "הן הרגישו צורך עצום להקים מקום כזה", מספרים בסביבתו של שוואקי. המרכז התחיל בדירת חדר עם חלום גדול לשנות את העולם, התקדם והתפתח עד שהגיע לממדי ענק עם שלושה סניפים ומאות ילדים מטופלים. כרגע אין מימון ממשלתי או גוף שתומך במרכז בקביעות; התקצוב השוטף מגיע בזכות יהודי אמריקה ורחבי העולם. כעת מתכננים שוואקי ורעייתו להקים בניין חדש. הם לא הופתעו לגלות כי באירוע יוקרתי שנערך במנהטן למען גיוס הכסף התייצבו אילי נדל"ן ניו-יורקים ידועים המוקירים את פועלו של הזמר.

כוחם של הילדים המטופלים במרכז חדר לאלבום החדש בדמות שיר מרגש שהוקדש למתוקים שכמותם. "הרעיון לשיר הזה נולד בעקבות שבת מיוחדת שעשינו להורים ולילדים מהמרכז, ושמעתי זוג אחיות, שבי נחום ודסי קורלנד, שהן אימהות לילדים מיוחדים, מספרות זו לזו על ההתמודדות היומיומית ועל התקווה. ביקשתי מהן שיכתבו לי מילים לשיר עם התחושות והרגשות שלהן, תחושות שרק הורה לילד מיוחד יכול להביע".

כששוואקי מספר על אמונתו בכוחה של המוזיקה ותחושת השליחות לא נעלמת לרגע מסיפוריו, קשה להישאר אדיש להם. יש בו בשוואקי עשרים וארבעה קראט של תום אברכי. "הגויים משקיעים הרבה יותר בשביל הטומאה שהם מפיצים, ואנחנו חייבים לתת לזה תשובה נגדית. אנחנו עושים זאת בשביל קירוב, כי לכל אחד יש גישה לאינטרנט, ויש כל כך הרבה מסרים של טומאה וחומרים בלי מסר אמיתי".

"אני חושב שהחלום של כל יהודי הוא לעלות לארץ. אבל אשתי מאמריקה, יש לנו פה בית, משפחה, הורים, ילדים. לא פשוט לעזוב הכול ולעבור. בזמן הנכון, כשהילדים יסיימו את הלימודים, ייתכן שנעשה את זה. בבית אנחנו כל הזמן מעלים את הנושא של העלייה ארצה. גם אם לא גרים בארץ הקודש, יש תמיד שאיפה להגיע אליה. אני אומר את זה בכל פעם שאני על הבמה בארץ"

למי שאינו בקי ברזי הפופ החסידי היא נדמית כאוסף צלילים דומים, ממש כמו שמוזיקת טראנס נשמעת כמו בום-בום חדגוני לכל אם מודאגת שאינה מצליחה להבין את נבכי שעטות הטראקים. לא קל להתחדש, ועוד פחות בתחום הזה. אחת הדרכים המקובלות להתרענן היא החלפת אנשי העיבוד המוזיקלי וכמובן שיתופי פעולה ודואטים, והפעם קובי פרץ מגיש עם שוואקי את 'ואפילו בהסתרה'.

איך נוצר החיבור עם קובי פרץ, ששר בז'אנר שונה לחלוטין משלך?

"אני חבר של קובי משנת 2010. נפגשנו במקרה באולפן בתל-אביב, ואחר כך הוא הגיע בקיץ למופע שעשיתי בקיסריה, הפתיע וכיבד אותי, ומאז אנחנו בקשר. כמה ימים אחרי שהוא השתחרר מהכלא הוא התקשר לשרון דניאל, המנהל שלי, ואמר לו שחייבים לעשות את 'ואפילו בהסתרה' בדואט. האמת היא שלא כל כך הייתי מוכן לזה, כי אנחנו בדיוק באמצע כמה פרויקטים וקליפים שיוצאים, אבל הלכנו על זה. כשהייתי בדרך להקליט את הדואט באולפן ביקשתי מקובי לספר לי למה דווקא בחר בשיר הזה, וקובי סיפר שבתקופה שישב בכלא, בכל שישי בצהריים בהכנות לקראת שבת הם היו שרים עם דמעות בעיניים את 'ואפילו בהסתרה'. אחר כך קובי ראה סרטון ברשת שחיילים שרים את זה, ואמר לעצמו שבעזרת ה׳ אחרי השחרור הוא חייב להקליט את השיר.

"איך אומרים בעברית?" הוא שואל, "הנסתרות לה' א-לוהינו", הוא שולף לבסוף פסוק שאין צורך לתרגם. "מה שנסתר אנחנו לא יודעים, אבל אומרים לה' שהוא יודע ושיעשה את מה שטוב לנו. הכי חשוב שנהיה קרובים אליו ונתחבר לנשמה שבתוכנו".

לתגובות נדב גדליה בפייסבוק

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם