שמרו כוח לעלייה

 6 bible maratun
ארבעים ושניים קילומטרים היה צריך לגמוא איש בנימין ההוא כדי להגיע מראש העין לשילה ולהודיע שארון ה' נשבה בידי הפלשתים. כאילו הנביאים הכינו הכול מראש לחברת המרתונים שתגיע בשנות האלפיים * זו השנה הרביעית שירוצו בעקבותיו אלפי רצי מרתון התנ"ך: מתנחלים, תל-אביבים וכמובן אורחים מרחבי העולם * השוס: רצים בעלייה, והיא שעושה את המסלול הזה לאחד המאתגרים בארץ * ויש גם מקצים עדינים (חמישה ועשרה קילומטרים) לנו, האנשים הפשוטים

אילת כהנא

עולם הריצה כבש את מדינת ישראל מזמן, והאירוע הספורטיבי הגדול ביותר בתחום, עדיין לא במספר המשתתפים אבל בהחלט מבחינת המגוון האנושי ואפילו הבינלאומי שלו, קורה למרבה הפליאה התל-אביבית דווקא ביהודה ושומרון. השנה ייערך בפעם הרביעית 'מרתון התנ"ך' – המרתון הבינלאומי המארח רצים מרחבי העולם לריצה של ארבעים ושניים קילומטרים (או פחות) ב'ארץ התנ"ך' – מרוץ שמשחזר את הריצה של הרץ משבט בנימין: "וירץ איש בנימין מהמערכה ויבוא שילה ביום ההוא". אותו רץ הגיע לבשר לעלי שארון הא-לוהים נשבה בידי הפלשתים בקרב שהתחולל בין צבא פלשתים, שחנה באפק, ליד ראש העין, לצבא ישראל, שחנה באבן העזר.

לאחר מלחמת ששת הימים מדד יוזם המכבייה יוסף יקותיאלי את אורך המסלול מראש העין לשילה שבשומרון, וההפתעה הייתה עצומה: אורך המסלול ההיסטורי בציר הכבישים תאם בדיוק את המרתון המודרני, ארבעים ושניים קילומטרים. יקותיאלי, שהתרגש מהגילוי, יזם בשנות השבעים מרוץ מרתון בציר זה. המרוץ נקרא 'מרוץ איש בנימין' ומשך אליו יחידים, ויוזמתו נפסקה לאחר כמה שנים. בארבע השנים האחרונות חידשה את היוזמה מחלקת תיירות חבל בנימין.

פשוט ליהנות מהדרך

גיא קוניק מתל-אביב הוא יועץ קריירה וחובב ריצה מושבע. כמה וכמה מרתונים כבר צבר באמתחתו, אך המרוץ הקרוב יהיה הראשון שירוץ בתוואי שבין אבן העזר לשילה. "מרגש לרוץ את הדרך שעשה איש בנימין", משתף גיא, "לרוץ בין שבילי ההיסטוריה ולסיים בשילה, שהייתה בירת ישראל לפני ירושלים".

איך הגעת להשתתף במרתון הזה?

"מי שמפיקה את המרתון הזה היא חברת מרתון ישראל, שמוציאה לפועל הרבה מאוד מרתונים ייחודיים בארץ, כמו מרוץ ערד–מצדה, מרוץ טבריה, המדברי באילת, ואחד מהם הוא גם מרתון התנ"ך. כמי שמשתתף במרוצים האלה ומעורה במה שקורה בקהילת הרצים בארץ, שמעתי על המרוץ והחלטתי לרוץ בו השנה".

הילטון: "המתנדבים חווים את ישראל ובמיוחד את יו"ש וירושלים ומגיעים למקומות שהרבה מהתיירים לא מגיעים אליהם. כך הם מכירים את האנשים המקומיים ביהודה ושומרון, מקבלים מבט אמיתי על המצב פה בארץ וחוזרים מצוידים במידע אמין יותר על מה שקורה פה בארץ"

היום לא מובן מאליו שתל-אביבי יגיע למרוץ ביהודה ושומרון.

"אני לא מערב פוליטיקה בספורט", הוא חותך. "הדעה הפוליטית שלך לא קשורה לאירוע הספורטיבי, וחשוב שניהנה מהחוויה עצמה. כמו שאני לא רואה בעין יפה שספורטאי ישראל בעולם מוחרמים על ידי כל מיני ארגונים או מתחרים, גם אני בסך הכול בא לרוץ, לא משנה מה הדעות שלי. אני בא ליהנות ולהעצים את החוויה, וחלק ממנה הוא להתוודע למקומות חדשים ולאנשים חדשים".

קוניק מעיד כי למרות ההפרדה בין פוליטיקה לספורט הוא סופג ביקורת: "הרבה אנשים טוענים שזה לא 'אזור שלנו', אז למה אני בכלל רץ שם, אבל אני לא מייחס לזה חשיבות", הוא אומר.

יש תחושה מיוחדת לרוץ באזור הזה?

"בהחלט. קודם כול זה אזור יפה מאוד. אומנם זו ריצת כביש, אבל הנופים המהממים מסביב מלווים לאורך המסלול. מדובר גם במסלול מאתגר של 1,100 מטר טיפוס, ואין לזה אח ורע במרתונים אחרים, כך שלנופים היפים מצטרף העניין האתגרי", הוא מלמד. "בסוף גם מקבלים מדליית חרס, ועל השער שחוצים בקו הסיום כתוב בגדול 'מרתון התנ"ך'. זה הופך את הריצה למשהו ייחודי שאין במרתונים אחרים".

קוניק התכונן למרוץ הזה היטב והוא מגיע אליו לאחר שלוש ריצות הכנה. כמי שרק בעת האחרונה זכתה להצטרף לקהילת הרצים בישראל ולגמוא עשרה קילומטרים ראשונים אני מבקשת להבין מגיא לאן עליי לשאוף.

כמה זמן לוקח לך לרוץ 42 קילומטרים?

"אני מתכוון לרוץ את זה בערך בחמש שעות. יש גם מי שרצים את זה בארבע שעות, כל אחד בהתאם לקצב שלו. אבל אני לא מסתכל על הקצב, אותי מעניין לרוץ לאט וליהנות".

כרץ ותיק, אילו טיפים יש לך לרצים במרתון?

"הייתי ממליץ לכל אחד לרוץ בהתאם ליכולת שלו, לא להתפתות לפתוח מהר ולא לרוץ יותר מכפי היכולת. לעצור בתחנות העצירה, לשתות הרבה מים ולאכול לפני המרתון כמו שצריך. ובעיקר ליהנות מהדרך, זו העצה הכי טובה שאני יכול לתת".

נוצרים אוהבי יו"ש

בכל שנה מגיעים למרוץ 'איש בנימין' כארבעת אלפים משתתפים, ובהם מאה וחמישים רצים שהגיעו מחו"ל בשנה שעברה. השנה מצפים ליותר מאתיים משתתפים בינלאומיים, ובהם גם לוק הילטון האמריקני וצוות המתנדבים של ארגון 'היובל', שבו הוא משמש מנהל שיווק. לוק, שבמסגרת פעילות הארגון נמצא בישראל כמחצית השנה, ישתתף אומנם במרוץ זו השנה הראשונה, אך האזור אינו זר לו כלל.

ארגון 'היובל' הוא ארגון נוצרי ששם לו למטרה לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון. כן, קראתם נכון, לא רק שיש מי שלא מצטרף לתנועות החרם כדוגמת ה-BDS אלא אף מבקש לעבוד נגדם: ארגון היובל מביא לארץ בכל שנה מאות מתנדבים שעוזרים לחקלאים הישראלים ביהודה ושומרון בעבודת כפיים בתקופת בציר הענבים.

"השנה מגיעים מתנדבים משלושים מדינות ברחבי העולם", אומר הילטון. "הבסיס שלנו הוא בהר ברכה, ואנחנו בוצרים ענבים ביקבים שבסביבה. רוב הכרמים נמצאים בעמק שילה, ושם גם עובר המרתון שאנחנו מתכננים לרוץ השנה כקבוצה, אנשי צוות לצד מתנדבים". בקבוצה כארבעים וחמישה רצים.

בעידן של תנועות חרם על ישראל מאוד יוצא דופן לשמוע על קשר כזה ליהודה ושומרון.

"אנחנו בהחלט יוצאי דופן", מסכים הילטון. "חמי, טומי וולר, הגיע לישראל לפני ארבע עשרה שנה לטיול עסקי. הוא חש קשר גדול לארץ התנ"ך וביקש לעזור לישראל בכל דרך שיוכל", מספר הילטון על איך נוצר הקשר המיוחד. "הוא פגש את בעלי היקב בהר ברכה, ניר לביא, והוא סיפר לו על הקשיים במציאת עובדי כפיים שיעזרו להשתלט על בציר הענבים. חמי לא היסס והטיס לכאן את כל המשפחה לעזור לניר לבצור את הענבים.

"אחרי חמש שנים של עבודה עם יקב הר ברכה הכרנו עוד משפחות חקלאים שנזקקו לעזרה ולעוד זוגות ידיים, כך שהעסק גדל ממשפחה אחת לארגון, והשנה שלוש מאות וחמישים מתנדבים יגיעו לארץ דרכנו לעזור לבעלי היקבים", מספר הילטון ומעיד כי מדובר בהרבה יותר מהתנדבות. "ההתנדבות במסגרת שלנו הופכת את הטיול חווייתי.

"המתנדבים חווים את ישראל ובמיוחד את יו"ש וירושלים ומגיעים למקומות שהרבה מהתיירים לא מגיעים אליהם. הם עובדים ארבעה ימים בשבוע, ויומיים בשבוע מסיירים. כך הם מכירים את האנשים המקומיים ביהודה ושומרון, מקבלים מבט אמיתי על המצב פה בארץ וחוזרים מצוידים במידע אמין יותר על מה שקורה פה בארץ בכל הנוגע גם ליחסי ישראלים וערבים. הם למעשה הופכים שגרירים של יהודה ושומרון בקהילות שלהם בחוץ לארץ".

הילטון מתכוון לרוץ חצי מרתון, 21 קילומטרים. "זה המרוץ הראשון שלי, ואני מקווה שאצלח אותו", הוא אומר בחיוך מלא תקווה. "שמעתי עליו בשנה שעברה מחבר טוב, שאגב מופיע בתמונה מפורסמת מהמרתון: הוא הבחור שמצולם רץ בבגדים תנ"כיים ובידו חץ וקשת".

הנוצרים ידועים בזיקתם לארץ המובטחת ולסיפורי התנ"ך, והילטון מלמד על ייחודיותם של יהודה ושומרון בעניין זה: "אנחנו אוהבים לקרוא ליו"ש 'לב הארץ התנ"כית', מכיוון שכל כך הרבה סיפורים תנ"כיים התרחשו פה. זה בסיס לקשר חזק מאוד למאמינים נוצרים, שהרבה מהם לא מבינים עד שהם מגיעים לפה וחווים אותו בעיניים. אז הם מבינים שיו"ש חשובה לא רק ליהודים ולישראלים אלא גם לנוצרים. יש לנו אהבה גדולה לישראל ואנחנו ציוניים מאוד".

גשר בין המגזרים

יוסי קרסנטי (34) הוא תושב נריה ורץ חובב. הוא החל להשתתף במרוצים עממיים, והשנה ירוץ זו הפעם השלישית במרוץ המלא של 'איש בנימין'. "גרתי כל החיים שלי בבנימין, אבל אפשר להגיד שרק אחרי ארבעים ושניים קילומטרים קיבלתי את התואר איש בנימין", הוא אומר ומתכוון לכד החרס שעליו הכיתוב 'איש בנימין', המוענק לרצי המרוץ. "בריצה הזו אני חוזר לשורשיות של עם ישראל, למקום שממנו הוא צמח. סיום המרוץ בתל שילה מכניס לאווירה של איך חיו בני ישראל בתקופה הקדומה. זו חוויה עוצמתית מאוד", הוא מתאר.

"בשבוע שעבר עשינו ריצה מסכמת של כל מי שעתיד לרוץ במרוץ המלא, והיה חיבור של תושבי שומרון ובנימין עם חבר'ה מתל-אביב, חולון והסביבה. רצנו יחד מראש העין עד רחלים, וזה חיבור שלא קורה ביומיום", מסביר קרסנטי את הייחודיות שבמרוץ מהסוג הזה. "בדרך כלל במרוצים אנחנו יוצרים קשר עם אנשים שאנו לא מכירים. המרוץ המסוים הזה מגשר על פער של אידאולוגיה וגם שם בצד את המגזרים ומחבר את כולם בריצה טהורה".

יש תחושה של אחדות באוויר?

"בטח. כשמתאמנים יחד מציבים יעד משותף, שזה אומר שעות על גבי שעות של אימונים משותפים ושעות לא שגרתיות, בוודאי נוצרת תחושת אחדות".

כמו גיא גם יוסי שותף לחוויית האתגר שבמרתון: "זה אחד הקשים בארץ, והטיפוס הפך אותו למוקד משיכה למי שמחפשים את האתגר. הרבה אנשים משתמשים במרוץ הזה כהכנה למרוצים שמתקיימים בחודש הבא, כמו מרוץ סובב עמק שאני הולך להשתתף בו", ואם נראה לכם שארבעים ושניים קילומטרים הם מרחק מטורף, קרסנטי מתכוון לרוץ מאה קילומטרים במרוץ הזה. "ואני עוד רץ את המקצה הקצר", הוא מחייך. המקצה הארוך, אם תהיתם, הוא של מאה ושישים קילומטרים.

"זו לא סתם ריצה שרצים למקום רגיל. אנחנו רצים בשטח שאי אפשר לרוץ בו בזמן אחר", הוא מלמד. "בתור מי שגדל במעלה לבונה, החיבור לארץ ולשומרון ולבנימין נכנס בכל מטר בריצה ומכל הכיוונים. ההתרגשות בשמיים", הוא מסכם.

מה הטיפים שלך לרצים?

"לא להתחיל חזק. שמרו כוח לעליות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם