יש חסיד בירושלים

 8 daitch
"ראש העיר אמור לנהל את הדיור, את התעסוקה, את החינוך, את התחבורה. השקפת עולם? מדיניות? בשביל זה יש ממשלה"
יוסי דייטש, חסיד סלונים המתמודד על ראשות עיריית בירושלים, מגדיר את האדמו"רים שלו ציונים לכל דבר. ואם זה לא מספיק, הדגל שהוא מניף הוא מאבק נחוש בהקפאה בעיר, שקיימת לטענתו ועוד איך (בניגוד לדברים שאמר כאן בשבוע שעבר השר אלקין) * את תמיכת החרדים הוא עדיין לא קיבל, אבל טוען שהכול עוד פתוח. 'רק אל תקראו לי סקטוריאלי', הוא מבקש

רועי אהרוני

בתשרי חגג יוסי דייטש יובל להולדתו. מתנת יום ההולדת שהוא רוצה לקבל די ברורה מאליה: ראשות עיריית ירושלים. דייטש, אב לשישה וסב לשלושה, חסיד סלונים, נמצא במגרש הפוליטי מאז תשנ"ו (1996), כשהיה לעוזרו של סגן שר השיכון מאיר פרוש.

"אני תלמידו של האדמו"ר מסלונים הקודם, בעל ה'נתיבות שלום' שכולם לומדים את ספריו", סיפר השבוע דייטש במשרדו בבניין עיריית ירושלים. "זכיתי לשמש אותו שש שנים, עד שמלאו לי 24. הוא התווה לי את דרך חיי. הייתי צריך רק להתבונן באהבת הזולת שלו ובהבנתו החינוכית כדי ללמוד איך להתנהג".

כשדייטש היה נשוי טרי הוא חיפש מקורות פרנסה, אך כשבא להתייעץ עם האדמו"ר נענה בסירוב. "באתי אליו עם כמה הצעות שהיו לי להקים עסק של מסחר צעצועים, ובכל פעם הוא דחה אותי באומרו: 'זה לא בשבילך. רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר'".

תשובת האדמו"ר השתנתה כשדייטש הצעיר הציג לפניו את הצעת העבודה שקיבל מפרוש, להיכנס לפוליטיקה הארצית. "האדמו"ר חשב על ההצעה ואמר: 'זאת העבודה שאתה צריך! אתה צריך לעבוד במקום שבו תעשה בכל יום חסד עם יהודים'. אני זוכר שבכל פעם שהייתי מגיע אליו בשנותיו האחרונות הוא היה תופס לי את היד ושואל אותי ביידיש: 'נו, יוסי, תשמח אותי, ספר לי איזה חסד עשית היום ליהודי'".

דייטש לא נולד לתוך חסידות סלונים. סבו היה חסיד זוועהיל, אולם בית הסב היה צמוד לחסידות סלונים וליבו של דייטש הצעיר נמשך אחרי החסידות, וכשהיה בן 13 הלך ללמוד שם בישיבה קטנה. "מאז אני עמוק בחסידות", הוא אומר.

באילו מקרים אתה מתייעץ עם האדמו"ר?

"בנושאים האישיים של הבית וחינוך הילדים אני מתייעץ איתו, ורק איתו. בנושאים פוליטיים זה אחרת, אני לא רק שליחו של האדמו"ר מסלונים, אני מייצג את תנועת אגודת ישראל. הוא דורש ממני שאתייעץ גם עם שאר חברי מועצת גדולי התורה".

בשיחה עולים שני נושאים שהם מרכזיים בחסידות סלונים: השבת וארץ ישראל. את השבת האחרונה, מספר דייטש, הוא הוציא כמעט שעתיים אחרי שרובכם הוצאתם את השבת. את העימות בתוכנית 'פגוש את העיתונות' שבה השתתף, ראה אחרי כל הצופים.

"ככל שאאתגר יותר את ביבי כך הוא יודה לי, כי גם הוא לא רוצה שתהיה הקפאה בירושלים. הוא יוכל לבוא לאמריקאים ולאיחוד האירופי ולהגיד: 'מה אני יכול לעשות, מאתגרים אותי מהבית'. צריך ראש עיר שיוכל להחזיק 365 ימים בשנה את השלט 'ירושלים לא בת הקפאה'"

 

לגבי הדומיננטיות של קדושת ארץ ישראל, מספר דייטש כי האדמו"ר הקודם לא יצא מהארץ מאז הגיע אליה, והאדמו"ר הנוכחי לא יצא מאז התיישב על כס ההנהגה. "חסידי סלונים עלו לארץ בעלייה הגדולה של תלמידי הבעש"ט; ראש השושלת, רבי מנחם מנדל מוויטסבק, קבור בטבריה. כשאשתו של האדמו"ר הנוכחי הייתה זקוקה לניתוח בחו"ל, בניו נסעו ללוותה והוא לא הצטרף. הוא אמר: 'השושלת שלנו התחילה מעלייה לארץ ישראל; הם לא עזבו את הארץ ומתו בה. איך אני, היושב על כיסאם, יכול להתיר לעצמי לצאת מהארץ?'"

גם החסידים לא יוצאים מהארץ?

"קשה היום להגיד לאנשים לא לנסוע לחו"ל, אבל לפני כל נסיעה באים לאדמו"ר לבקש ברכה ולהיפרד. הוא מאוד נגד נופש בחו"ל, זה כמעט שלא קיים אצלנו. גם לא לקברי רבותינו בחו"ל. הוא אומר: 'יש לנו כל כך הרבה קברי אבות וחכמי ישראל בארץ, למה לנסוע לחו"ל? איך אפשר לעזוב את קדושת ארץ ישראל?' האדמו"רים שלנו הם ציונים אמיתיים".

דייטש הוא ממייסדי קרן קמ"ח (קידום מקצועי חרדי), שמטרתה להכווין חרדים ללימודי מקצוע ולהשתלבות בשוק העבודה. האם חסידות סלונים מעודדת את החסידים לצאת לעבודה, אני שואל. "כל חסידות רוצה שבראש ובראשונה אנשים יישארו בגמרא", עונה דייטש, "אבל יש מקרים שבהם אדם נאלץ לצאת ולהתפרנס, ואז מעודדים אותו לקבל הכוונה ברוח התורה".

יש ביקורות על הקרן?

"ברור שיש ביקורות, ובשנים האחרונות הן התגברו", הוא עונה. "ממשלת לפיד ונתניהו הזכורה, עם גזרות הגיוס, הגבירה אותן. החרדים מרגישים שמתערבים להם בבית ומסבירים להם כיצד הולכים לתרבת אותם. אף אחד לא צריך לחנך את החרדים וללמד אותם איך להתנהג. בממשלת לפיד הכול נסוג אחורנית.

"עזבתי את הקרן ברגע שנהייתי סגן ראש עיר, אבל הקרן קיימת וכבר הוציאה לשוק העבודה עשרות אלפים שלא ויתרו על תג אחד מהתורה. ככל שהחברה החרדית הולכת וגדלה היא משתלבת בשוק העבודה, אבל גם עולם התורה פורח בצורה שלא הייתה כמותה".

קוקטיילים עם טראמפ ומרקל

נכון לסגירת הגיליון – ודייטש מתעקש שזה נכון רק למועד סגירת הגיליון – דגל התורה וש"ס אינם תומכים בו אלא במשה ליאון. "המתנגדים לי, שבסופו של דבר אני מאמין שיתמכו בי, אינם מתנגדים לי בגלל השקפה", טוען דייטש, "זה נטו פוליטיקה". אבל דייטש מדגיש כל הזמן בראיונות שהוא לא פונה רק לקהל החרדי. "אני רוצה להיבחר מקולותיהם של הציבור החרדי, הדתי-לאומי, החילוני ואם אפשר גם כמה ערבים.

"אני נפגע מאוד כשבגלל חזותי טוענים כלפיי שאהיה ראש עיר סקטוריאלי. אני לא חושב שאני יותר מגזרי מברקוביץ', מליאון או מאלקין, אבל כשיש לך זקן וחליפה אתה בהכרח מייצג את המגזר החרדי. הוכחתי ב-12 שנותיי בעירייה שאני ממש לא סקטוריאלי. תראה לי אחד מאלפי תושבי ירושלים שעברו בוועדה לתכנון ובנייה שיכול להאשים אותי בזה".

"ממשלת לפיד ונתניהו הזכורה, עם גזרות הגיוס, הגבירה את הביקורות כנגד השתלבות חרדים בצבא ובעבודה. החרדים מרגישים שמתערבים להם בבית ומסבירים להם כיצד הולכים לתרבת אותם. אף אחד לא צריך לחנך את החרדים וללמד אותם איך להתנהג. בממשלת לפיד הכול נסוג אחורנית"

אולי העובדה שאתה מתייעץ עם רבני אגודת ישראל גורמת לציבור לחשוד שתייצג את האינטרסים של אגודת ישראל?

"סגן שר הבריאות ליצמן מקבל הוראות ממועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. האם הוא פועל במשרד הבריאות באופן סקטוריאלי? האם מישהו מאשים בסקטוריאליות את השר דרעי, שמתייעץ עם מועצת חכמי התורה? למנהיג יש אחריות שלא להיות מגזרי".

אתה רוצה להיות ראש עיר הבירה של מדינת ישראל. יש תפיסה חרדית שלפיה השתתפות בפוליטיקה דומה לחברות בוועד בית, ובוועד בית אין אידאולוגיות. גם אתה רואה זאת כך?

"ראשות עירייה, עוד יותר מחברות בכנסת, דומה באמת לוועד בית. התושבים לא רוצים שראש עיריית ירושלים יבוא וימכור להם אידאולוגיות. אתה ראש עיריית ירושלים בשביל לנהל את הדיור, את התעסוקה, את החינוך, את התחבורה. השקפת עולם? מדיניות? בשביל זה יש ממשלה. הרבה ראשי ערים התבלבלו וחשבו שהם באו להיות מעין שר חוץ של מדינת ישראל בטייטל של 'ראש עיריית ירושלים'. מה שדרוש לירושלים הוא ראש עיר שלא יושב למסיבות קוקטייל עם טראמפ ומרקל אלא בודק אם העיר נקייה ואם יש בה מעברי חצייה".

לאתגר את ביבי

הנושא שדייטש בוחר לשים במרכז הקמפיין שלו הוא הבנייה בירושלים, או נכון יותר חוסר הבנייה בירושלים. דייטש שיגר מכתב פתוח לתושבי ירושלים, ובו כתב: "על שולחני בעירייה מונחת ברגע זה ערמת דפים שבהם מרוכזות כל התב"עות התקועות בשל מה שמכונה 'חסמים מדיניים'... הממשלה נוהגת להכחיש את הקפאת הבנייה בירושלים... האמת העגומה היא שאלו דיבורים באוויר. בעוד שבכל שנה נבנות אלפי יחידות דיור לתושבים הערבים, כל יחידת דיור בירושלים שמעבר לקווי 67' מחויבת בשרשרת מייגעת ואינסופית של אישורים ממשרד ראש הממשלה, הנמנע מלאשר, נוקט סחבת מכוונת ולמעשה מקפיא את הבנייה".

"כל המריבות שיש לנו בירושלים, החיכוכים בין הציבורים וההגירה השלילית מירושלים, הכול מתחיל מנושא הדיור", טוען דייטש. "כל ארבעת המתמודדים מודים שהסיבה האמיתית לעזיבת תושבים היא יוקר מחירי הדירות".

אלקין טען בשבוע שעבר בריאיון ל'עולם קטן': "אין היום הקפאת בנייה מלבד בגבעת המטוס... כל תוכניות הבנייה שהיה אפשר לקדם בירושלים כבר מקודמות".

"רק השבוע התכנסה הוועדה המחוזית בירושלים כדי לדון בתוכנית של כ-650 יחידות דיור ברמת שלמה שכבר כעשר שנים מתגלגלת במסדרונות הוועדה המקומית והוועדה המחוזית. זה רק בגלל ההקפאה. גורמי התכנון המקצועיים בירושלים אומרים שאם רוצים אפשר לאשר כעשרת אלפים יחידות דיור בשנה ולגלגל אותן לשיווק החוצה. חלקן נעצרות בגלל ההקפאה. בגבעת המטוס לבדה יש כ-3,500 יחידות דיור שאפשר לשחרר, אבל אנחנו מקפיאים".

מה תוכל לעשות כראש עירייה אם יש הקפאה מדינית?

"אני אלחם. ככל שאאתגר יותר את ביבי כך הוא יודה לי, כי גם הוא לא רוצה שתהיה הקפאה בירושלים. הוא יוכל לבוא לאמריקאים ולאיחוד האירופי ולהגיד: 'מה אני יכול לעשות, מאתגרים אותי מהבית'. צריך ראש עיר שיוכל להחזיק 365 ימים בשנה את השלט 'ירושלים לא בת הקפאה'".

דבר נוסף שדייטש מרבה לדבר עליו בראיונות הוא סוגיית ניקיון העיר. "צריך לעשות שינוי סדר עדיפויות תקציבי", אומר דייטש. "ברור לי שבראש ובראשונה התושבים רוצים עיר נקייה. למה יש שכונות שמפנים מהן זבל רק שלוש פעמים בשבוע? איך בעיר שיש בה קרוב למיליון תושבים יש שבע–שמונה משאיות לאיסוף גזם, בעוד ברעננה ל-75,000 תושבים יש שתים עשרה משאיות?

"השאלה היא מה אתה שם בראש סדרי העדיפויות. יש מי ששמו את נושא התרבות בראש. אני אומר: נכון שצריך לתת תרבות לתושבי ירושלים, אבל אם אנשים שבאים לצרוך תרבות מגלים שהעיר מטונפת, מה יוצא לך מזה שנתת להם תרבות?"

אתה טוען שתרוץ עד הסוף למרות הסקרים הלא מעודדים. מאיפה הכסף והדרייב לזה?

"יש מימון מפלגות של אגודת ישראל, ולפי החוק החדש גם ראש העירייה הנבחר מקבל תקציב. הסקרים אולי לא מעודדים, אבל הם גם לא מייאשים. המציאות תעודד בסוף".

לסיום, איך אתה הולך להכין את העיר לעולי הרגלים לבית המקדש?

"מי ייתן ואהיה ראוי להכין את העיר לקראת עולי הרגלים. מרגש בכלל לחשוב על זה. צריך להתחיל לעבוד על זה: לייפות את העיר, להכין את התשתיות הנכונות לתחבורה, את הרכבת הכבדה והקלה, להכין דירות ולבנות עוד מלונות לשכן את עולי הרגלים. הלוואי שאזכה לעשות זאת".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם