בארץ חמדת אבות

 9 zamaa
מארבע בבות ועד פה בארץ חמדת אבות

ברל'ה קרומבי, מנהל בית "שמיא - הסלון בנחלאות" בירושלים

הנה שני שבועות שמטלטלים אותי בלוח השנה העברי: הראשון הוא שבוע י"ט בכסלו, או בשמו המוכר יותר "שבוע אירועי 'צמאה' בבנייני האומה"; השני הוא השבוע של יום העצמאות, או ליתר דיוק "שבוע אירועי החזרה הגנרלית לטקס הדלקת המשואות".
לשבוע הראשון אני קשור בקשרי עבותות אהבה. כחב"דניק מבטן אני מתרגש מארבע בבות, מתלהב מההמונים הצובאים על דלתות יריד החסידות, ורק אזכור השם "י"ט כסלו" מרעיד כל נים בנפשי. ככה זה, יש ימים ומושגים שלא משנה כמה שנים יעברו משנות הילדות או הישיבה, הם חקוקים ומרגשים אותך באותה מידה. וטוב שכך. בבת אחת עולים הזיכרונות וצפים הגעגועים וכולך רוצה איזו התוועדות טובה. לחיים לחיים.
וגם לשבוע השני אני קשור, רק שכאן לא תמיד היו אלו עבותות אהבה, ופעמים שהיו אלו יותר עבותות תסביך בלתי ניתן לפתרון. בנערותי ברחתי מהישיבה אל גבעות השומרון, רצתי בין מאחזים וכבר דמיינתי בראשי איך אני חוצה את הקווים ומצטרף לחזון גאולת הארץ. אחר כך הגיעו השנים של ה"התפכחות" וההתרחקות. זה היה ויכוח עמוק ביני לבין עצמי. ויכוח שהשאיר פצע עמוק בינינו. ואז הגיע השלום. למדתי לחיות שם די בנינוחות, על התפר המחבר (ואל תזכירו לי את המילה רצף). להתלהב עד עצם הנשמה בי"ט כסלו, להיות שם עד הסוף בארבע בבות סוחף של התוועדות חסידית, ולהתרגש גם מ"פה בארץ חמדת אבות" ו"מעל פסגת הר הצופים". וכל זה בלי לחוש שום קריעה או נפש חצויה.
שבוע י"ט כסלו הוא שבוע השייכות החב"דית שלי. ובליל יום העצמאות האחרון מצאתי את עצמי על הפירמידות בהר הרצל, יושב ודומע מול מחזה אור-קולי מפואר על תקומתה של מדינת היהודים, מריצות עם תפוזים וחומה ומגדל.
אז הנה עוד משהו שלמדתי מבעל התניא. "פדה בשלום נפשי" – הפדות עצמה בנפש צריכה להיות בשלום ולא מתוך מלחמה. יש אנשים שאצלם בנפש יש מקום רק לשבוע שייכות אחד. ויש אנשים שמרוויחים פעמיים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם