צאו מהסקטוריאליות

 8 swisa
"הגיע הזמן לצאת מהסקטוריאליות, הבית היהודי תהיה מפלגה גדולה כמו הליכוד"
מיקי סויסה לא נראה כאדם שמתאים למשחק בפוליטיקה המגזרית. הוא גדל על התפר בין המסורתי לחילוני, צלם חתונות יוקרה במקצועו, ושמע על הרב קוק רק לפני שנתיים | אבל כשסויסה החליט להיכנס לפוליטיקה, הוא מצא בית דווקא בערכי הציונות הדתית, ולטענתו נתח גדול מהמדינה בעקבותיו

אדם פז

"השינוי יוכל לקרות רק בחיבור נכון ועבודה משותפת בינינו, מגזרי הימין. קודם כול קשרי אנוש בינינו – ומשם להקים יחד גוש פוליטי חזק". כך אומר מיקי סויסה, המתמודד האנונימי לכאורה, שהכריז אך השבוע שיתמודד בפריימריז הקרובים בבית היהודי – והספיק לייצר 'באזז' באזורים רחוקים מהציונות הדתית, ברשתות החברתיות ובדף ההתפקדות של המפלגה – ונרשמו בו עשרות מתפקדים חדשים בתוך יום. "אם ניצור גורם מרכז בפוליטיקה נוכל סוף סוף להכריע", ממשיך סויסה. "מדינת ישראל חייבת להכריע במקום לגמגם ולסחוב את המצב הקיים. אני אומר לחברים שלי - לא משנה אם ימין או שמאל, בואו נכריע. בואו נזיז כבר משהו במצב התקוע הזה. נתחיל למשל בלהחיל את החוק הישראלי על כל יהודה ושומרון: אם ערבי יכול לבנות וילה של שלוש קומות על 500 מטר רבוע באיזה צלע הר - אין סיבה שליהודים לא יהיה כך. מפעל ההתיישבות בפועל מבקש אישורים רבים לבנייה באזורים האלו, ובעקבות זה היהודים שם חיים בקרוון. זה אבסורד. בלי התיישבות הצבא מזיע לריק, הם הרי ההגנה של העם שלנו. תבנו שם ערים, קניונים, וילות, תיישרו את השטח, תראו איך זה משנה את המפה המדינית, הביטחונית, החברתית והתרבותית – בדגש על הורדת מחירי הדירות במרכז. פתחת את המדינה – ויותר מזה, לקחת אחריות".

למה זה לא קורה?

"שאלה טובה. אני יודע בוודאות שהתפיסה הזאת כבר איננה נחלתה של הציונות הדתית. היא עולה בשטח מהציבור המסורתי ומהציבור החילוני. יש ציבור חילוני ימני גדול מאוד, ואני מתכוון להיות הנציג שלו במפלגה כדי שהדברים האלו יקרו, שאין להם התכנסות מגזרית אבל יש הרבה דאגה למדינה שלנו".

גם על פי סגנון הלבוש שלו וגם על פי דרכי ההתנסחות, אפשר מיד להסיק שמיקי רחוק מלהיות הדתי-לאומי הקלאסי. אנו נפגשים בדירתו, בקומה העליונה של גורד שחקים בהדר גנים, ואת פניי מלווים בכניסה שלטי מחשבה-טובה בסגנון הרב קרליבך, שהוא הדפיס, מסגר, וקישט בהם את כל הסלון. "שתהיה אווירה טובה", הוא מסביר בחיוך.

סויסה בן 37, נשוי למזל כהן, שהיא "מנטורית בריאות ברשת" ואושיית פייסבוק מוכרת בקרב העוסקים בבריאות המזון. הוא גדל בשכונת עמישב בפתח תקווה, למשפחה מרוקאית מסורתית עם שמונה אחים, אָחיו ואביו נפטרו לפני יותר מ-20 שנה. ורחל אימו, שתזכה לחיים ארוכים, היא הקרובה אליו מכול.

"גדלתי במשפחה מסורתית, אך ככל שעבר הזמן 'התחלנתי'", הוא מספר. "בגיל 13 ירדתי לגמרי מהמסורת. אני חושב שהחינוך לדת שהעבירו לי היה בכפייה, לא הגעתי לזה מאהבה. בגיל 17 עזבתי את הבית ושכרתי דירה באזור המרכז. החברים הטובים שלי עד היום הם תל אביבים, בעיקר אנשים מהשמאל - תמיד הייתי רב איתם בנושא הפוליטיקה, גם בתקופה ההיא. אחד החברים הכי טובים שלי יצא מהארון. כולנו חברים טובים עד היום הזה, למרות שפניתי ב-180 מעלות משם. באותה תקופה פתחתי סטודיו לצילום בתל אביב ו'שרצתי' בבוהמה. הכרתי את כל הסַפּרים, המאפרים, המפיקים, צלמי האופנה ואנשי הלילה של תל אביב. הדת לא הייתה קשורה אליי. הייתי שם 14 שנה - קם בבוקר, הולך לים קבוע, יושב באיזה בית קפה תל אביבי, ואחר כך עובד קשה מאוד עד השעות הקטנות של הלילה".

ילדותו לא הייתה קלה, ולעובדה הזאת הייתה השפעה גם על ההמשך. "בגלל כל המהמורות שעברתי, מעברי בית הספר, מקרי המוות שחוויתי במשפחה, חוסר היחס כבן זקונים ושליטה רגשית שחוויתי מהסביבה, הצבא לא ידע לקלוט אותי. הייתי הנער הבעייתי, ולמרות הרצון שלי ללכת לקרבי המערכת פלטה אותי.

"חזרתי לפתח תקווה בעקבות משבר כספי שהוביל למשבר פנימי - הבנתי פתאום שהחיים שלי לא מובילים לשום מקום. קלטתי שכל החברים שבגילי כבר נשואים עם ילדים, וחיים בעולם שבזתי לו עד כה. באותה תקופה הייתי רואה חדשות בכל יום בכל הערוצים, ולאט לאט תפסתי עד כמה המדינה מובילה אותך למקומות שמתאימים לצרכים שלה וכמה עסקנות יש כאן במקום דאגה לעם.

"אז התרחשה הנפילה של הבורסה: היא התחילה לאבד מהערך שלה, וראיתי את שר האוצר אומר לאנשים 'תמשיכו להשקיע, אל תוציאו את הכסף שלכם מתיקי ההשקעות', כשלידי יושב חבר משפחה שהפסיד את נכסיו בעקבות המקרה. זה קומם אותי מאוד כאדם שמבין מעט בכלכלה. בסוף, יש כאן שקר על חשבון הציבור. ארקדי גאידמק הפסיד בסיבוב ההוא חצי מיליארד שקל. התחלתי ללמוד את הנושא הכלכלי ופזלתי כל הזמן לכיוון המערכות הגדולות.

"אחי דני רץ לראשות העיר פתח תקווה לפני כחמש שנים, ובמסע שעברתי לצידו התחלתי להבין איך עובדות המערכות העירוניות והמרקמים החברתיים. נכנסתי חזק ללמוד את הפוליטיקה, את מבנה הקואליציות ואת מנועי האידיאלים, ונפקחו לי העיניים. הרגשתי שאני מתחבר מאוד לדיבור הכללי הזה. יצאתי פתאום מהמקום של אדם אינדיבידואלי לאדם כללי. אחרי ההפסד שלו נחשפתי להמון שקרים ופוליטיקה מלוכלכת וזה שוב נתן לי דחף לעשות תיקון.

"בערך שנה לאחר מכן פגשתי את מי שתהיה אשתי - נערה דתייה, שומרת שבת, שגדלה בכוכב יעקב. נפגשנו כשהיא רצתה שאצלם אותה לאיזו עבודה, ולא ייאמן, אבל תוך חמישה חודשים התחתנו. במהלך המפגשים שלי איתה נחשפתי לעולם הדתי בצורה אחרת. הגעתי למצב שבו כל החבר'ה יוצאים למסיבה בליל שבת, אני מתעקש לצאת ברכב לפני כניסת שבת, ובמסיבה אני מעשן עם כולם. החבר'ה סביבי התהפכו עליי. היום אני שומר שבת ולא מעשן כמובן.

"אני כשלוש שנים בתוך העולם הדתי-לאומי. אנחנו גרים בהדר גנים בקהילה של הרב אייל ורד, ועדיין רוב עסקיי נמצאים בעולם החילוני. אני במקצועי צלם חתונות ופרויקטור, והפרויקט האחרון שעבדתי עליו עם אשתי הוא חנות אינטרנטית שעושה משלוחים של אוכל בריא. האוכלוסייה האנושית צורכת ג'אנק בכמויות, ולמרות אי הרווחיות שיש בהקמת חנות כזאת, יש כאן בעיניי בשורה חברתית גדולה. אני מקווה שגם על זה תשמעו בקרוב".

"אני באמת מאמין שהציבור הדתי למד לקח מאז פרשת אלי אוחנה, והוא מבין שאם הוא רוצה לחולל שינוי במדינה הוא חייב להיפתח ולהתרחב. לצאת מהסקטוריאליות. עזבו דעות ואמונות, יכול להיות ששם אנחנו מפוצלים לחתיכות מזעריות, אבל בפוליטיקה – בואו ניגש יחד. יש כאן מרקם ישראלי עצום שמחפש בית פוליטי. מבחינת הכיוון כולנו אותו דבר, אז למה לא להתאחד?"

אז למה לך פוליטיקה עכשיו? מה לצלם חתונות ופוליטיקה?

"אני מגיע ממקום של אכפתיות. אני רואה עוולה ולא יכול להמשיך בחיים כרגיל. אני מאמין שאפשר לשנות רק דרך עשייה. התפקדתי לבית היהודי לפני חמש שנים אבל זה פשוט לא מספיק. למה לא ללכת בגדול? אני חושב שבשביל שמשהו יקרה כאן חייבים להכפיל את מספר המושבים של הבית היהודי בכנסת ולהפוך אותה למפלגה גדולה ומשפיעה בכל התחומים. יש לי הצעות ביטחוניות, כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת, ואני מלא בדרייב".

בדעות לחוד, אבל בפוליטיקה חייבים ביחד

אתה מדבר על פתיחת המפלגה והפיכתה מסקטוריאלית לכללית, איך הציבור הימני-ישראלי יירתם לזה?

"אין ברירה, הגוש החזק שלנו מימין מתרכז סביב הבית היהודי. 'עוצמה יהודית' הם טובים כארגונים, וצריך לתמוך בהם, אבל הם וכל המפלגות הקטנות רק זוללים כל פעם מחדש את ההזדמנות של הימין להתאחד. אין מה לעשות. הליכוד הוא בעצם מפלגת שמאל פרגמטית. החרב שמאיימת על נתניהו בפרקליטות מפחידה אותו מלעשות מהלכים ימניים ברורים.

"תראה, ביום-יום אני בלי כיפה, זו השייכות התרבותית שלי. אבל בלב שלי אני הבית היהודי. מתוך העמדה הזאת, האכפתית לגורל המדינה, אני היום גם שומר מצוות. ברור לי שהתהליך הפרטי שלי הוא חלק מתהליך אחד גדול. אני חושב שחייבים לפתוח את המפלגה הזאת, שתכוון למכנה המשותף הרחב ביותר".

איך החברים הלא דתיים שלך מגיבים למהלך?

"ברגע הראשון היה להם בהחלט מוזר. אבל בגלל ההיכרות שלהם איתי, העובדה שהם יודעים שאני פועל משורש פנימי, באמונה ובבערה פנימית, רתמה את כולם תוך יומיים, ואני מקבל תמיכה רבה. כמעט מאה אנשים חדשים התפקדו למפלגה תוך יום מהציבור הלא-דתי, כשנודע להם שאני נכנס להיות השופר שלהם".

שאלת השאלות: סויסה, מציבור מסורתי, לא מכיר את ה"שטאנץ" של הציונות הדתית... אתה לא חושש ממקרה אלי אוחנה 2?

"אני חושב שהציונות הדתית תתעלף עליי", הוא צוחק. "וברצינות, אני דתי כיום לכל דבר מבחינת האמונות שלי. אני מאמין בערכי הציונות הדתית - שילוב של ציונות אמונה ותורה. אני מגיע כיום מבפנים ולא מבחוץ.

"כשחזרתי בתשובה חיפשתי שמחה בתפילה מחדש, ובמקרה הגעתי לקהילה של הרב אייל ורד. בכל יום שישי בעקביות הגעתי לתפילה ממרחק של שני קילומטרים וחצי. הרגשתי שייך. אחרי חצי שנה ערכו לי באופן פתאומי טקס כניסה לקהילה, והבנתי פתאום שנכנסתי בספונטניות לקהילה קיימת שיש בה עולם שלם. כיום אני חבר של כולם למרות הרקע שלי, ואולי בזכות זה. אני מרגיש שכל העולמות בתוכי - אני מוברג חזק בעולם החילוני ולאט לאט מתברג גם בעולם הדתי. אני בהחלט חושב שאני יכול להביא למפלגה קולות נוספים מציבור שאינו שומר מצוות, ואני באמת מאמין שהציבור הדתי למד לקח מאז פרשת אלי אוחנה, והוא מבין שאם הוא רוצה לחולל שינוי במדינה הוא חייב להיפתח ולהתרחב. לצאת מהסקטוריאליות. עזבו דעות ואמונות, יכול להיות ששם אנחנו מפוצלים לחתיכות מזעריות, אבל בפוליטיקה – בואו ניגש יחד. יש כאן מרקם ישראלי עצום שמחפש בית פוליטי. מבחינת הכיוון כולנו אותו דבר, אז למה לא להתאחד? אני מקווה להצליח במשימה הזאת".

מצד שני, אתה נכנס לקליקה מעט סגורה, שיש בתוכה "חוק הדתיים השלובים", שמכירה את הפעולות המדיניות, החברתיות וההסברתיות. אנשים שיבואו להצביע בפריימריז ייתקלו בשמות עם רקורד גבוה מאוד, כמו הרב אלי בן דהן, שולי מועלם, מוטי יוגב ועוד. למה שיבחרו בשם שלך?

"השמות האלו הם ללא ספק שמות גדולים ומוכרים, אבל לא תמיד מי שיש לו ניסיון הוא זה שיוכל לפעול הכי טוב. אנשים נשחקים או ננעלים על אותו דפוס מחשבה. אני מביא רעננות מהשטח ומלא בדחף להשפיע ולשנות. אגב, אני לומד הרבה מהתפיסות של כל האנשים שמנית ומוסיף עליהן ממה שהשטח המסורתי-חילוני מכיר. דווקא מכיוון שאנשים מגיעים מתוך המגזר, אני מייצג את הצדדים בחברה הישראלית שהם לא חלק מהשטיבלך של הדתיים-לאומיים. אני אומר, תנו לי דריסת רגל ואני מכפיל את המנדטים. אני מבין היטב את תמונת המצב.

"הבית היהודי צריכה לגדול, גם להכניס פנימה מדגם של מפלגות הימין הקטנות, אבל בעיקר ליצור חיבורים עם נתח אוכלוסייה גדול מאוד, שבסוף היום מצביע לליכוד. ברגע שפתחת את המפלגה אתה מתמודד על תפקיד המפלגה המובילה החדשה, אין לי צל של ספק בכך. אני אישית מביא איתי הרבה מאוד קולות, ואני מקווה שבפריימריז חבריי ואחיי מהציונות הדתית יראו את זה ויצטרפו".

אני השופר של העם

מה בוער בך בעשייה המדינית?

"התיישבות וקרקעות הן תחום שמקומם אותי. הנדל"ן הוא התחום הכי בוער בחברה הישראלית הרחבה, ואני יודע איך מורידים את מחירי הדיור ומדבר על זה בכל מקום. הפתרון הוא רק הגדלת ההיצע - לפתוח עוד ערים ביו"ש, למכור את אדמות הרפאים של הקיבוצים במרכז שאינן חרושות ולהגיע איתם להסדרה. נפצה את הקיבוצים כמובן, תרומתם למדינה אדירה, אבל יש כאן ניצול ענק, התחייבות של המדינה לבני הקיבוצים שבניהם יירשו את הקרקעות אחריהם. זה מיותר. חייבים לפתוח עוד עיר בצפון, להקים עיר בנגב. לעצור את הבדואים מהשתלטות על שטחים ולהפעיל חוק על ערביי ישראל בארנונה כמו בתל אביב ובהדר גנים. במקום לפחד מהתקוממות ערבית בואו נחזור לקחת אחריות על המדינה. על כביש 4 בצומת פוריידיס פותחים בסטות ודוכנים, תוך התעלמות מהבטיחות ומהחוק. באיזו מדינת חוק הדבר הזה עובר? אני אפעל בעיקר להכשרת עוד קרקעות לבנייה בכל רחבי הארץ, ולאכיפה רחבה ושווה".

מה יהיה החוק הראשון שתחוקק?

"אני אקרא לו בשליפה 'חוק ההתפרעויות'. בן אדם שמפר סדר בהפגנה, זורק אבן או חוסם כביש, יישלח אליו בדואר דו"ח בסך עשרת אלפים שקלים. הפרות סדר יטופלו בקנסות במקום במעצרים מיותרים. אם לא ישולמו הדו"חות - נתחיל לשלול רישיונות נהיגה ולעקל רכוש. החוק הזה יחול בשווה על כל התושבים, חילונים, חרדים, ערבים. המדינה תחזור לקבל אחריות על הרחובות שלה".

אתה חושב שאתה מייצג דפוס ישראלי מסוים?

"השאלה היא איך תופסים את הציונות הדתית. אם בצלאל סמוטריץ', שאני מעריך אותו מאוד, הוא הפנים של המפלגה - יש אנשים שאני יודע בוודאות שלא ילכו איתנו. במקום לעשות הורדות ידיים בין מפלגות וימין, בואו ניפתח מבחינת ההנגשה וההסברה המפלגתית. דווקא מפני שאני שופר של העממיים - לא הייתי קצין בצה"ל, אין מאחוריי ארגון ימין חברתי-לאומי שהקמתי, אני חלק מהאנשים שאוהבים את המדינה ושנמאס להם לשתוק, שעברו כמוני שינוי השקפתי מבחינה פוליטית ודתית ואני מזדהה עם כל הערכים של המפלגה - ככזה אני מייצג בהחלט דפוס ישראלי שמחפש בית פוליטי. אני חושב טיפה מחוץ לקופסה המוכרת. הפתרונות שאני מציע לבעיות הם פרקטיים ויצירתיים".

בתקשורת נטען נגד הבית היהודי שהוא משיחי, נמצא מחוץ למיינסטרים ומעורר שדי הדתה.

"הבית היהודי דתי, אבל זה לא אומר משיחי, מסית או 'מדית' או כל השטויות האלה. שר החינוך דואג לבתי ספר בכל הארץ, בכל המגזרים, בתל אביב, בכפר קאסם ובבית אל. הציבור הדתי מוביל בשירות הצבאי, בתרומה לחברה, בחינוך. כל המדינה יודעת את זה. יש כאן פחד מהחברה הדתית דווקא בגלל שהיא פשוט יכולה להוביל את המדינה. רוב הציבור בעד מסורת, בעד לימוד תורה, בעד יהדות. למזלנו מדובר באנשים ערכיים, ולכן כשהם קוראים בתקשורת על דתיות בצבעים פנאטיים הם נרתעים ובצדק. אבל מי שלומד תורה מכיר ויודע שזה לא הדיבור באמת. אי אפשר ללמוד על האמונה והדת מהעיתון.

"עם יד על הלב, להרבה משפחות שקוראות את הכתבה הזאת יש מן הסתם קרובי משפחה שהם כבר לא דתיים. אבל גם הם יודו שהילד הזה הוא חלק מהמשפחה, ואין מה לעשות. כולנו ביחד בסיפור הזה".

ואי אפשר בלי אקטואליה: מה דעתך על המהלך האחרון של בנט מול תיק הביטחון? זו לא הייה התקפלות?

"אני תומך בבנט בכל החלטה. אני יודע ורואה שהוא פועל לטובת העם והשאיפות שלו הן אידיאליסטיות, לא משיחיות ולא מוּנעות מאגו-טריפ כמו שאוהבים לספר. אני יודע שאם בנט היה שר הביטחון - הביטחון בישראל היה גובר. מבחינתי בנט צריך להיות ראש ממשלת ישראל. הוא היחיד שיכול לעשות כאן סדר ולהוביל את כל גוני האוכלוסייה במדינה. אבל הקשר למהלך הוא פוליטי. נתניהו הוא פוליטיקאי מנוסה, אבל ברגעים מכריעים הוא נוטה לרפיסות מנהיגותית. בנט הראה שטובת המדינה לנגד עיניו וירד מתיק ביטחון, לא לפני שדאג שראש הממשלה ידאג לקואליציה יציבה, וחשוב מזה - לביטחון תושבי הדרום. כרגע הכדור בידיים של ביבי, וחובת ההוכחה לביטחון תושבי הדרום והמדינה עליו. זאת מנהיגות בעיניי.

"אני חושב שאם ייפתחו שערי הבית היהודי לפניי, השמיים הם הגבול לחיבור העתידי בין המגזרים במדינת ישראל. אני מאמין שבקדנציה הבאה הבית היהודי יכול להכפיל את מספר המנדטים, ואין סיבה שבתוך המפלגה לא יהיו 4-5 חברים חילונים שפועלים מכוח האומה, החברה והמסורת. ההתמודדות היא דמוקרטית, ואנחנו מוכנים".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם