חידון התנ"ך בניגריה

 6 goim tanach
כלת חידון התנ"ך בניגריה: נקצ'ינרייה צ'ידי-מבה
התנ"ך כבש את העולם כבר מזמן, ועכשיו נראה שהגיע הזמן של החידון שלו * חידון התנ"ך הישראלי הגיע לאפריקה * משרד החינוך הישראלי קיים חידון של התנ"ך היהודי בניגריה ובאנגולה, ומשתתפים בו נוצרים אוהבי ישראל * לאור הצלחת הפיילוט, המשרד מתכנן להרחיב את החידון לארצות נוספות * ריאיון עם כלת השמחה הנרגשת, בת שבט האיגבו שבדרום-מזרח ניגריה * וגם: לרגל 60 שנה לחידון ייערך חידון מיוחד שיפגיש 16 חתני-עבר לקרב על התואר אלוף האלופים

חיים קוממי

שלושה דברים הפכו לסמל של יום העצמאות: טקס הדלקת המשואות, "על האש" וחידון התנ"ך. חידון התנ"ך נראה כל כך ישראלי, וקשה להאמין שהצלחנו לייצא אותו גם לחו"ל, למדינות רחוקות שכף רגלם של גיבורי התנ"ך לא דרכה בהן מעולם.

חננאל מלכה, חתן התנ"ך לשנת תשע"ד, מרכז את הפרויקטים העוסקים בתנ"ך בחינוך הבלתי פורמלי במשרד החינוך. הוא מספר איך נולדה יוזמת חידון התנ"ך באפריקה: "כל התהליך התחיל מפנייה של משרד החוץ. הם סיפרו לנו שיש באפריקה אהבה גדולה מאוד לתנ"ך, ושיש צורך לשפר את היחסים בין מדינות אפריקה לישראל – שהרי מדינות אפריקה מצביעות בדרך כלל באו"ם נגד ישראל. במשרד החוץ רצו לקחת את האהבה הזאת ולהשתמש בה ככלי חיוני לגישור בין המדינות. בנוסף, במשרד החוץ מאמינים שבאמצעות שינוי שמגיע מלמטה וצומח לאט לאט, השינוי יגיע למעלה, אל השלטון, ובכך יתפתחו יחסים תקינים ויציבים בין המדינות".

אלו היו הדברים שהניעו את משרד החינוך לחמם מנועים ולהביא אל אפריקה הרחוקה את החידון. חננאל מספר כי בהתחלה הם חשבו על יוזמה שנתית בכל מדינות אפריקה, אולם החליטו להתחיל עם שתי מדינות כפיילוט – ניגריה ואנגולה.

לדברי חננאל, בניגריה ובאנגולה יש עיסוק נרחב מאוד ברוחניות בכלל וביהדות בפרט. "בניגריה, למשל, רואים במדינת ישראל ובתנ"ך בשורה גדולה. יש שם עיסוק נרחב מאוד ביהדות - סמינרים תאולוגיים, ימי עיון ועוד. מדובר על נוצרים, בדרך כלל אנשים פשוטים, שמתייחסים אל התנ"ך ואל עם ישראל כאל משהו גדול. לטעמי זהו שיח אמוני לחלוטין. מובן שהם מאמינים בישו, אבל מבחינתם הברית הישנה קדושה באותה מידה כמו הברית החדשה".

כל התהליך התחיל דרך השגרירים הישראלים במדינות. "הם יצרו איתנו קשר והתחילו לגייס מתמודדים במדינות שלהם, לשלב הראשון – המחוזי. רמת הידע והבקיאות שנדרשה מהמתמודדים היא ידיעת ספרי התורה והנביא ישעיהו, דברים יחסית בסיסיים".

סגן שגריר ישראל בניגריה, נדב גורן, התרגש מאוד מכל תהליך הפקת החידון. "לפני כמה חודשים, כשגמלה בליבנו ההחלטה לערוך את החידון, היה לנו ברור שניגריה תשתתף בפיילוט ושהחידון הראשון ייערך אצלנו", מספר גורן. "בניגריה זה מאוד התאים, מכיוון שזו מדינה ענקית של 190 מיליון איש שחמישים אחוזים מהם נוצרים שיש להם קשר עם ישראל ופוטנציאל גדול מאוד מבחינת דיפלומטיה.

"חשוב להבין שכל מדיניות החוץ עוברת בשנים האחרונות לדיפלומטיה ציבורית. זה בא לידי ביטוי למשל בכך שאני כסגן שגריר מדבר ישירות אל הציבור הניגרי, בלי מתווכים. זאת, באמצעות התקשורת והמדיה החברתית ובאמצעות פרויקטים חברתיים שאנחנו כשגרירות יוזמים. דלת השגרירות תמיד פתוחה בשביל כולם, והציבור הניגרי באמת מודע לזה ולא מהסס לפנת אלינו.

נקצ'ינרייה צ'ידי-מבה"תמיד אהבתי את רות. אני גם אוהבת את כל מה שקשור לאברהם ולדור שלו, את ספר בראשית שהוא הכי מעניין עם הכי הרבה סיפורים ועם ההיסטוריה של האנושות כולה. עוד סיפור שאני אוהבת במיוחד הוא סיפור יוסף ואחיו. אני מתרגשת לקרוא את הסיפור הזה כי הוא ממחיש כמה סולידריות צריכה להיות בין אחים וכמה אהבת הרֵע חשובה. ממש התחברתי לטקסטים והעמקתי יותר ויותר. ברור לי שזו הזכייה האמיתית"

 

"בדיוק בנקודת הזמן הזאת החלטנו להוציא אל הפועל את חידון התנ"ך, שיש לו שורש עמוק במדינת ישראל כמפעל ציוני ויהודי חשוב מאוד. הוא מתאים גם לנוצרים, והם מתחברים אליו בקלות דרך האמונה שלהם.

"הנושא שבחרנו לחידון בניגריה הוא 'לחיות בשלום בארץ המובטחת'. בנושא הזה חוברו השאלות ואליו כוון הלימוד בפרקים הרלוונטיים בספר בראשית. אני חושב שהמשמעות גדולה עוד יותר כאשר הניגרים עצמם לוקחים מהלימוד בספר לחיים שלהם במדינה - הרבה מאוד מסרים שנלמדים מהתנ"ך רלוונטיים כיום גם בניגריה בגלל כל הסכסוכים הפנימיים שקיימים שם".

איך התארגנתם לתחרות?

"מה שהיה חשוב לנו כשגרירות הוא להגיע לכמה שיותר אזרחים ברחבי המדינה. זו מדינה ענקית. פדרציה. בעזרת מדיה חברתית ופרסומים בתקשורת ושותפים שלנו כאן הצלחנו להגיע לכל רחבי ניגריה. מי שהיה מעוניין להשתתף בחידון עבר מבחני טרום-חידון ביישומון שמשרד החינוך הישראלי בנה. בשלב הזה נרשמו בערך 1,800 איש .

"לשלב האזורי עלו שני המתמודדים שהשיגו את הציונים הכי גבוהים. השלב הזה היה מאוד מפוקח ורמת הקושי עלתה. גם כאן משרד החינוך הישראלי כתב את כל השאלות.

"בסוף הגיעו אל הגמר 12 מתמודדים. מהם שישה העפילו לשלב הבא, ולבסוף נבחרו שלושה פיינליסטים והם זכו בכרטיס טיסה לארץ. מי שזכתה במקום הראשון הייתה אישה בשם נקצ'ינרייה צ'ידי-מבה. מה שהכי מדהים הוא שהיא הייתה האישה היחידה שהשתתפה בתחרות. מההתחלה היא גילתה בקיאות בחומר, והפתיעה את כולם כאשר גברה על כל שאר המתמודדים".

נקצ'ינרייה צ'ידי-מבה היא בת שבט האיגבו שבדרום-מזרח ניגריה, אחת הקבוצות האתניות הגדולות ביותר ורבות ההשפעה במדינה. הזכייה הותירה על נקצ'ינריינה רושם רב, ונדמה שלימוד התנ"ך הוא משמעותי מאוד בעבורה. שאלתי אותה על החוויה האישית שלה בלימוד התנ"ך."לימוד אצלי לא התחיל עכשיו, לקראת החידון, אלא דווקא מילדותי", היא מספרת. "נולדתי לבית נוצרי ולכן לימוד המקרא התחיל מהבית, בעקבות הוריי שהנחילו לנו את לימוד כתבי הקודש. לימוד ספר התנ"ך הפך למשהו שגרתי ויום-יומי, ואפילו בבית הספר למדנו תנ"ך- מתוך זיקה וחיבור לעם היהודי".

איזה ספר מספרי התנ"ך הכי אהוב עלייך?

"תמיד אהבתי את רות. אני גם אוהבת את כל מה שקשור לאברהם ולדור שלו, את ספר בראשית שהוא הכי מעניין עם הכי הרבה סיפורים ועם ההיסטוריה של האנושות כולה. עוד סיפור שאני אוהבת במיוחד הוא סיפור יוסף ואחיו. כל נושא המכירה, והחלומות של יוסף - אני מתרגשת לקרוא את הסיפור הזה כי הוא ממחיש כמה סולידריות צריכה להיות בין אחים וכמה אהבת הרֵע חשובה".

מה הקשר שלך ליהדות כיום?

"אני משבט האיגבו. הרבה מחקרים הראו שאנחנו, האיגבואים, קשורים לזרע ישראל. בנוסף, יש לנו כמה מסורות משותפות לדת היהודית, כמו למשל העניין הזה של קבורה. בני שבט האיגבו לא יקברו את מתיהם במדינה זרה אלא יעשו כל מאמץ על מנת להביא את המת לקבורה בקרבת משפחתו ובעיר הולדתו. כמו היהודים שעושים מאמץ להביא לקבר ישראל".

איך התכוננת לחידון?

"התקנתי אפליקציה בסלולארי שקוראת את התנ"ך ואפילו מסבירה אותו. האפליקציה מותקנת גם במחשב הנייד שלי ופשוט חרשתי אותה כל היום וכל הלילה - שמעתי עוד ועוד פרקים, עוד ועוד חזרות, עד שהחומר נקלט אצלי בראש. זה מדהים. בסופו של דבר, לא רק שהחומר נקלט לי בראש, אלא שממש התחברתי לטקסטים והעמקתי יותר ויותר. ברור לי שזו הזכייה האמיתית – תהליך הלימוד ולא רק הפגנת הידע בחידון".

איך את ממליצה ללמוד בצורה מיטבית את התנ"ך?

"קודם כול, אני ממליצה לאנשים ללמוד את התנ"ך באופן קבוע. הם יכולים להתחיל את הלימוד בתוכנית לימוד שבועית או חודשית עם סדר מסוים והספק, לעשות חזרות ולקרוא שוב ושוב, והכי חשוב - להבין. חוץ מזה, אם עייפים מכדי לקרוא, אפשר לעבור ללימוד תנ"ך מאפליקציה בסלולרי. יש היום אינספור אפשרויות וכיוונים – כל אחד ונטיית ליבו".

אלוף האלופים

לרגל 60 שנה לייסוד החידון בידי דוד בן גוריון, יתקבצו השנה לראשונה רבים מזוכי החידון לאורך השנים לתחרות שיא בשם "אלוף האלופים". "חידון התנ"ך התחיל כחידון למבוגרים, ולאט לאט עבר לנוער. ב-2010 נפתח מחדש מסלול למבוגרים", אומר חננאל. "אפשר לראות איך לימוד התנ"ך התפתח לאורך השנים וממפעל עממי הוא הפך למוסד לאומי שיצר סביבו תנועה שלמה של לימוד תורה".

במסגרת חידון אלוף האלופים יתקיים כנס גדול יומיים לפני החידון, וישתתפו בו זוכי החידון לדורותיהם - ביניהם אישי ציבור בכירים בציבוריות הישראלית. השיא יהיה החידון שיתמודדו בו 16 זוכים, כשהכי צעיר בן 22 והכי מבוגר בן 63. "מדהים לראות לאן אנשים הגיעו בזכות המפעל הזה. מדהים לראות לאן המפעל הזה מגיע בישראל ובתפוצות, ואני מאמין שזוהי רק ההתחלה", מסכם חננאל..

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם