המלך בשדה

 m 7 narkisus

 

העונה שאנו מצויים בה כעת היא שיא תקופת הנרקיסים.

 

הנרקיס, "מלך הביצה", גדל גם באזורים אחרים ולא רק בביצות. הפרח היפה הזה מתנשא בראש גבעול ארוך, יש לו עלים לבנים ו"כתר" במרכזם. יש 65 מיני נרקיסים בעולם, ביניהם פורחים בר בישראל שני סוגים: נרקיס מצוי ונרקיס סתווי.

 

לאן נצא כדי למצוא נרקיסים?

 

בחורשת הארבעים בכרמל, במסלול הקצר והיפה שבאזור המצוק, פורחים נרקיסים, לצד כרכומים, רקפות, וכן איריס סרגל שגם הוא צמח נדיר שפורח עכשיו. כדי לראות את הנרקיסים, יש ללכת בשביל כחול מעגלי שמתחיל בחורשת הארבעים וחוזר אליו. במהלך טיולנו בשביל נגיע למצוק שבו נוכל לראות נרקיסים פורחים. בהר תבור אולי נמצא בנוסף לנרקיסים, לרקפות, ולכרכומים גם חלמוניות – פרח יפהפה, צהוב וגדול.

 

באזור ירושלים יש נרקיסים בכל אתר ואתר. ריכוזים יפים אפשר למצוא באזור הר הרוח, יער הקדושים, צרעה ונחל קטלב. גם במצוקים של נחל כסלון מפוזרים הרבה נרקיסים, וכך גם באזור פארק איילון (קנדה) הסמוך ללטרון.

 

באחו נוב שבדרום הגולן מתחילה כעת פריחה של נרקיסים, והיא תלך ותתרחב לאורך החורף. בשונה מהאזורים ההרריים, שבהם פריחת הנרקיסים בתחילת החורף, באזורים הביצתיים פריחתם מתאחרת מעט. עם זאת, שווה לחכות לפריחה שלהם – כי מדובר ככל הנראה בכמות הנרקיסים הגדולה בישראל לתא שטח. כדי לראות אותם, לכו למסלול המעגלי בכניסה ליישוב חספין, העובר בשמורת הנרקיסים. כך תוכלו להבין מדוע הסופר לוין קיפניס בחר לכנות את הנרקיס "מלך הביצה". ריחו העז של הנרקיס נלחם בריח הביצות, כמו שכתב קיפניס: "בָּכָה הַנַּרְקִיס:'בְּתוֹךְ בִּצָּה אֲנִי צוֹמֵחַ'; אָמַר ה':'לָכֵן, נַרְקִיס, תָּפִיץ הַרְחֵק סְבִיבֶךָ רֵיחַ'".

 

נרקיס סתווי

 

מלבד הנרקיס המצוי, בעונה הזאת פורח הנרקיס האפיל המכונה גם נרקיס סתווי. הוא גדל רק במישור החוף, למשל ברכסי הכורכר שבאזור מעגן מיכאל ואור עקיבא. המאפיינים שלו דומים לאלה של הנרקיס המצוי, אבל המבנה שלו שונה בכך שעלים ירוקים אינם צומחים בבסיסו בשלב הזה. מספר הפרחים בקצה גבעול הוא אחד, ולכל היותר שניים. הפרח של הנרקיס האפיל אולי פחות מרשים מאחיו כי הכתר שלו פחות בולט ופחות צהוב. אבל יש בו עדינות מיוחדת.

 

אחד המקומות היפים שקל להגיע אליהם כדי לראות נרקיס סתווי הוא חורבת מלח, הנמצא בין אור עקיבא לבית חנניה.

 

לא משנה לאן תחליטו לנסוע כדי לראות את פריחת הנרקיסים, חשוב שתזכרו: הנרקיס הוא פרח מוגן – אסור לרמוס אותו ובטח שלא לקטוף.

 

פריחה מהנה!

 

השתתפו בהכנת הכתבה: עפרה פרידמן, גלעד בן צבי ואלקנה ארליך.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם