בימינו יחודש

 4 mikdash

ארנון סגל

פך שמן חתום בחותמו של כוהן גדול טרם מצאנו, אבל לא מעט ממצאים אחרים הנוגעים ישירות למקדש, לעבודתו ולהר הבית אותרו בהחלט. הנה מדגם מהתגליות המובילות של בית המקדש:

מחיצי לוחמי המלך שלמה ועד הקליעים הצה"ליים:

במיזם סינון העפר שהוצא מהר הבית בידי הווקף, מחקר אשר מתקיים בשנים האחרונות בהובלת הארכאולוגים ד"ר גבי ברקאי וצחי דבירה, התגלו כלי נשק של לוחמים שהסתערו על ההר במשך כל התקופות:

1. ראש חץ מראשית ימי הבית הראשון. ייתכן שהיה שייך לחיל המצב של המלך שלמה.

2. אבני קלע מימי הבית הראשון. ייתכן שנורו בידי הבבלים בקרב החורבן, וייתכן שבידי סנחריב מלך אשור בעת המצור שהציב על העיר יותר ממאה שנה קודם לכן.

3. ראש חץ בבלי מחורבן בית ראשון.

4. ראש חץ מהתקופה ההלניסטית-חשמונאית. ייתכן שהוא מזכרת מהקרב שבו שחרר שמעון החשמונאי את הר הבית בשנת 141 לפנה"ס.

5. ראש חץ שירה הצבא הרומי במלחמת החורבן (70 לספירה).

6. ראשי חץ מהכיבוש הצלבני (1099 לספירה).

7. תרמילי כדורי רובה עות'מאניים, בריטיים וישראליים מהמאות ה-18-20. מימין למעלה: כדורי גומי לפיזור הפגנות. משמאל למעלה: קליעי רובה בריח בעל נקר מאבן צור, שהיה בשימוש במאה ה-18 ובמאה ה-19. בשורה התחתונה, רביעי משמאל: תרמיל של כלי נשק בריטי.

העצמות היבשות

כ-190 אלף שברים של עצמות בעלי חיים התגלו בסינון עפר הר הבית עד כה. רבות מהן התגלו חרוכות. אולי נשרפו באש המזבח, ואולי בשרפה שכילתה את שני המקדשים בעת חורבנם. ייתכן שמדובר בבעלי חיים המיועדים לקורבנות, אשר נשרפו בעודם חיים בזמן שהמתינו להקרבתם במקדש. יותר ממחצית העצמות מקורן בצאן, אולם בסינון נמצאו גם עצמות חזירים ואפילו עצמות שועלים. ייתכן שהן עדות אילמת לתקופה שבה הילכו שועלים על הר ציון ששמם.

הרימון של הכוהן הגדול

ממצא טרי שאותר דווקא בחפירות שילה הקדומה ושימש אולי את הכוהן הגדול: רימון חרס עתיק. רימון החרס מתוארך לתקופת הברזל המוקדמת, תקופת המשכן. בקצה הרימון מחובר מתלה חלול. נראה שהרימון מתאים בצורתו ובגודלו לתיאורים בתנ"ך של הרימונים שהיו תלויים על מעילו של הכוהן הגדול.

בורות המים

חמישים בורות מים קיימים בהר הבית, חלקם עצומים בגודלם, חלקם הבלתי מבוטל מתוארכים לתקופת הבית השני. החוקרים המודרניים מנסים למתוח קו בין הבורות המצויים בשטח ובין אלו הנזכרים במקורות. כך, למשל, היה מי שהציע ש'ביר א-ג'ינה' – בור מים בעומק 12 מטרים המצוי מצפון לכיפת הסלע, מספר 31 במפותיו של קונרד שיק - אינו אלא מחילה המוזכרת במקורות חז"ל שהוליכה בימי הבית השני כוהנים שנטמאו ממתחם המגורים שלהם לעבר שער ההר הצפוני, שער טדי. בור 28 שמדרום-מזרח לכיפת הסלע זוהה בידי חוקרים כבור השיקוע של הכיור שהיה במקדש. בורות 3 ו-4 העצומים היו ככל הנראה מחצבות שמהן נחצבו אבני הבית השני.

נחוניא חופר שיחין היה הממונה על אספקת המים למקדש בשלהי ימי הבית השני. בתלמוד מסופר על בתו שנפלה פעם לבור הגדול וניצלה באורח פלאי. "הבור הגדול" נזכר גם בהקשרים אחרים במקורות חז"ל, ומזוהה על פי חלק מהחוקרים כבור הגדול ביותר מכל בורות הר הבית, בור מספר 3 המצוי מתחת לרחבה הסמוכה למסגד אל-אקצה ומסוגל להכיל עד 12 אלף מטר מעוקב מים. לטענת הארכאולוג המנוח בנימין מזר, הבור הזה שימש בימי הבית כמקור מים מרכזי לעולי הרגל. הצייר ויליאם סימפסון ירד אל הבור הזה בשנת 1870 יחד עם החוקר הבריטי צ'רלס וורן, ותיעד אותו במכחולו לדורות.

1. שער הרחמים

2. קורות העץ העתיקות המושלכות כיום במתחם שער הרחמים

3. בור מס' 31 שלדעת, חלק מהחוקרים איננו אלא המחילה הנזכרת במסכת מידות שדרכה יצאו כוהנים שנטמאו משטח ההר

4. אבן השתייה בכיפת הסלע והמערה שתחתיו

5. בור 28 שלדעת חלק מהחוקרים שימש כבור השיקוע של הכיור שהיה במקדש

6. בור מס' 3, הגדול בבורות הר הבית, שיש הרואים בו את ‘הבור הגדול' הנזכר כמה פעמים במקורות

ארזים וברושים בני 3,000

רעידת אדמה גדולה החרידה את הארץ בשנת 1927. הגג של מסגד אל-אקצה קרס וכמוהו גם לא מעט מבנים אחרים בירושלים. במהלך שיפוצים שנערכו במסגד בשנים הבאות הוצאו ממנו מאות קורות עתיקות ואוחסנו בחללים תת-קרקעיים ברחבי ההר. בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת נמכרו חלק מהקורות לסוחרי עץ ערבים מאזור התעשייה עטרות והם עמדו לגרוס אותן. ברגע האחרון נקנו מאתיים מהקורות בידי זאב ארליך ויהודה עציון מעפרה. בבדיקה מדגמית של אונ' תל אביב אותרו בין הקורות ברושים וארזים לבנוניים בני קרוב ל-3,000 שנה, שייתכן ששימשו עוד במקדש שלמה.

הקורות המעטות שנותרו ברחבת ההר נתונות כיום לחסדי הגשמים והרוחות ומוטלות למרגלות שער הרחמים. הווקף איננו מאפשר לרשות העתיקות ליטול אותן למוזאון. בין הקורות הללו, המתוארכות לתקופות שונות, מצויה קורה מרשימה במיוחד, שלפני שנוסרה בידי הווקף היה אורכה 13 מטרים, וייתכן ששימשה בימי הבית השני בראש ה'סטיו המלכותי' - מבנה העמודים המפואר שבנה הורדוס בדרום הר הבית.

אריחי הריצוף היוקרתיים של הורדוס

במיזם סינון העפר מהר הבית התגלו לא מעט חלקים עתיקים של רְצָפוֹת, ובמיזם משוכנעים שמדובר בריצוף היוקרתי של ההר שנעשה כך בידי המלך הורדוס. בעזרת תוכנת מחשב ומאמץ ממושך הצליחו לדמות כיצד נראו הרצפות העתיקות בימים טובים יותר.

הגת של הפרה האדומה

תשע פרות אדומות שימשו עד כה את העם היהודי לאורך ההיסטוריה, לטהר את הטמאים בטומאת מת. את האפר מערבים במי מעיין ומזים כמה טיפות על אדם או כלים שנטמאו ביום השלישי וביום השביעי לטומאתם. את הפרה הזו היו שוחטים בהר הזיתים, בדיוק מול פתח המקדש. על פי מסכת פרה, שרפת הפרה הייתה נעשית בתוך גת שנועדה לשמר את האפר היקר הזה, ובנקודה הזו בדיוק בהר הזיתים אכן אותרה גת עתיקה. היא מתוארכת אמנם לתקופה הביזנטית אך ייתכן שזו נוסדה על גבי גת קדומה יותר, מימי הבית.

שפך הדשן

על פי התורה ומקורות חז"ל, את אפר המזבח היו מְפנים "אל מחוץ למחנה", כלומר למקום סמוך לירושלים ולמקדש. אכן, מצפון לעיר העתיקה, באזור שניצבים עליו כיום המלונות שלצד כביש מספר 1 הירושלמי, נראתה עד לפני כמאה שנה גבעה גדולה של אפר, שיהודי ירושלים נטו לייחס אותו לאפר שהורד מעל המזבח בימי הבית. עם פיתוח האזור נעלמה גבעת האפר כלא הייתה.

תעלת הניקוז של דם הקורבנות

ארכאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות, יובל ברוך, תיאר במאמר שכתב תעלת ניקוז גדולה שהתגלתה בשנת 2007 סמוך לרחבת כיפת הסלע, בעת שהווקף חפר שם לצורך החלפת כבל חשמל. יש מקום לשער שהתעלה הזו שימשה לתכלית כלשהי בימי המקדש, וייתכן שדרכה זרמו לקדרון המים ששטפו את העזרה מהלכלוך ומדם הקורבנות.

אמת המים של הכוהן הגדול

המלכים החשמונאים ואחריהם הורדוס הצליחו להביא ממרחקים מים רבים לירושלים הצמאה ובעיקר לצורכי המקדש שבה ולעולי הרגל הרבים שפקדו אותו. מדובר באמת מים המוזכרת בכמה הזדמנויות בתלמוד ושמובילה מים מאזור גוש עציון אל העיר ואל הר הבית. אמת המים הזו שימשה את העיר במשך תקופות ממושכות לאורך יותר מאלפיים שנה, ויצאה מפעולה באופן סופי רק אחרי מלחמת ששת הימים. במקורותינו היא מכונה 'עין עיטם', על שם חורבת עיטם שבגוש עציון, ועד היום הזה אפשר להבחין בקטעים של האמה - בין השאר לאורך דרך חברון, בהר ציון, ברובע היהודי ואף בהר הבית עצמו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם