חוק מרקם חיים

 6 hasdarah
70 יישובים ביהודה ושומרון הם חסרי מעמד רשמי, ובשל כך סובלים מקיפוח מתמיד של זכויות אזרח * אחרי שכל הניסיונות להסדיר אותם נתקעו, 15 חברי כנסת פועלים כדי לשים סוף לפרשה ולהסדיר את היישובים הללו בתוך שנתיים * האם יצליחו להעביר את החוק בטרם תפוזר הכנסת?

איתמר מור

ביום ראשון הקרוב תעלה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק "מרקם חיים". זהו גלגול מחודש של החוק להסדרת התיישבות צעירה שהממשלה קיבלה והחליטה על יישומו לפני שנה וחצי, אך מתמהמהת בהפעלתו בשטח. הצעת החוק החדשה קובעת כימאחזים הנמצאים על שטחי מדינה (70 יישובים) יוסדרו בתוך שנתיים, וכי גם במהלך השנתיים הללו עד להסדרה הרשמית, התושבים יקבלו שירותים מוניציפליים מלאים כמו הנחת תשתיות מים וחשמל והקמת מבני חינוך וציבור, ויוסדר מעמדם לטובת זכאות לקבלת משכנתאות. החוק החדש מגביל גם את כוחו של המנהל האזרחי ביחס ליישובים הללו, כדי להבטיח שבמהלך תקופת ההסדרה לא יבוצעו בהם פעולות הריסה.

היישובים המדוברים, שהוקמו ב-20 השנים האחרונות בסיוען של ממשלות ישראל, סובלים מהיעדר מעמד רשמי, דבר הגורר קיפוח מתמיד של זכויות האזרח של התושבים - מחיבור לתשתיות, דרך קבלת שירותים מוניציפליים ועד מרכיבי ביטחון. אף שהמשפחות הגיעו ליישובים בסיוען של ממשלות ישראל ובעידודן, הן חיות במאחזים כאזרחים סוג ב’, בזמן שהתושבים משלמים מיסים, משרתים במילואים ועומדים בכל החובות האזרחיות האחרות. ביישובים האלה מתגוררים משפחות שבהן בעלי מקצועות חופשיים: כלכלנים, מהנדסים, אנשי חינוך, רופאים, יזמים ואנשי הייטק. כאמור, בסך הכול מדובר בכ-70 יישובים ובהם כ-7,000 משפחות וקרוב ל-70 אלף נפש.

היישובים המדוברים, שהוקמו ב-20 השנים האחרונות בסיוען של ממשלות ישראל, סובלים מהיעדר מעמד רשמי, דבר הגורר קיפוח מתמיד של זכויות האזרח של התושבים - מחיבור לתשתיות, דרך קבלת שירותים מוניציפליים ועד מרכיבי ביטחון. אף שהמשפחות הגיעו ליישובים בסיוען של ממשלות ישראל ובעידודן, הן חיות במאחזים כאזרחים סוג ב’, בזמן שהתושבים משלמים מיסים, משרתים במילואים ועומדים בכל החובות האזרחיות האחרות

 

ההחלטה המקורית על הסדרת היישובים התקבלה בממשלה בעקבות המלצות "ועדת זנדברג" בראשות השופטת חיה זנדברג, שהגישה לפני כשנה וחצי לראש הממשלה דו"ח פרטני עם המלצות מעשיות להסדרה סופית תוך התגברות על מכשולים משפטיים. הדו"ח מטפל בעיקר בכשלי רוחב מערכתיים. בין השאר הוא מתאר כיצד חלק ניכר מהמבנים והשכונות הנזקקים להסדרה נקלעו לסחרור עקב מחדלים של המערכות הרשמיות, בדגש על המנהל האזרחי, שבמקרים רבים הוציא בזדון אלפי מגרשים ובתים אל מחוץ לאדמות המדינה המוכרזות, וזאת אף שלא הוגשה בנוגע להם שום תביעה או טענה מצד פלסטינים. כך נוצר מצב שבו רוב ההסתבכויות המשפטיות של ההתיישבות ביו"ש נגרמו מפעילות לא מורשית של פקידי המנהל האזרחי.

סוגיה נוספת שהדו"ח נדרש לה היא "איים תלויים" - שכונות ויישובים הבנויים על אדמות מדינה בראשי הרים וגבעות, אך בעמקים המחברים ביניהם מצויים שטחים מעובדים שלא הוכרזו אדמות מדינה. מצב זה יוצר נתק בין השכונות ליישובי האם, מה שמקשה על יצירת דרכי גישה או תכנוני הרחבה. הצוות המליץ להגמיש את עקרון התכנון או להכריז על שכונות כאלו כעל יישוב חדש. גם בעניין סלילת דרכי גישה לשכונות וליישובים מציע דו"ח זנדברג פתרונות משפטיים יצירתיים.

אלא שכאמור, אף שההמלצות הוגשו כבר לפני שבעה חודשים, דבר לא נעשה. אמנם מונה יו"ר ל"צוות ההסדרה" (פנחס ולרשטיין), אולם בהיעדר פעילות ממשלתית מעשית, המנהל האזרחי המשיך ליזום ולבצע פעולות הריסה ביישובים. לפני כחודש הגיע פנחס ולרשטיין, יו"ר צוות ההסדרה, לדיון בוועדת הפנים בכנסת, וסיפר כי המנהל האזרח אף הודיע כי בכוונתו להגביר את פעילותו במאחזים בתקופה הקרובה ולהביא להריסת מבנים.

הכנסת קיימה כבר ארבעה דיוני-מעקב במטרה לבחון איך ההסדרה מתקדמת. המסקנה בכל הדיונים הייתה כי דבר לא זז בשטח. התקנים המיועדים לצוות ההסדרה (עשרה במספר) - לא אוישו. גם התקציב שאושר לצוות ההסדרה (5 מיליון ש"ח) לא נוצל. חלק מהמאחזים שכבר נכנסו לרשימת היישובים המוסדרים הוצאו משם ברגע האחרון בהוראת ראש הממשלה בעקבות לחץ בינלאומי, והתחושה היא שאין שום אור בקצה המנהרה.

לאור ההכרה כי הממשלה הנוכחית עומדת לסיים את ימיה, החליטו 15 ח"כים לעשות מעשה ולהעלות ביום ראשון הקרוב לוועדת השרים לחקיקה את הצעת חוק "מרקם חיים". שניים מיוזמי החוק הם ח"כ יואב קיש מהליכוד וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. בדיון האחרון שהתקיים בנושא בוועדת הפנים של הכנסת אמרו שניהם כי לא יאפשרו למצב הנוכחי להימשך. ח"כ קיש מסר כי ישנה כוונה ברורה להסדרת 70 היישובים שהייתה התייחסות לגביהם בדו"ח השופטת חיה זנדברג. "שמענו את הדברים והצגנו לממשלה דרישה חד משמעית לסיים את המצב", אמר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "אי אפשר להשאיר אנשים במשך שנים בחוסר ודאות. עלינו לבדוק את היישובים המדוברים ולהציג את סל הפתרונות. אין שום הצדקה שחצי מיליון אזרחים יתנהלו כמו רפובליקת בננות. צריך להגיע לפתרונות ולא להמשיך בדיבורים".

גם ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, שבתחום המועצה שבראשה הוא עומד נמצאים כמה וכמה מהיישובים הממתינים להסדרה, הביע את מורת רוחו מהסחבת בתהליך חרף החלטת הממשלה.

"המצב הנוכחי הוא מבחינתנו איתות חמור ביותר מצד ממשלת ישראל", אמר נאמן באחת מהישיבות האחרונות בכנסת. "לפני חודשים ארוכים התקבל החלטה להסדיר התיישבות צעירה, ובפועל לא רק שלא קורה דבר אלא נעשות פעולות לסכל את העניין. לכאורה הכול מוכן, אין חסמים ענייניים על סדר היום, ולמרות הכול הגענו לשוקת שבורה. אנו מתאכזבים בכל פעם מחדש, הן מהכמות והן מהקצב של הבנייה ביו"ש, אך כשהממשלה עצמה מסירה תוכנית מדיון, זה דבר בלתי נסבל. חוסר השליטה וחוסר השלטון האלו מעלים מחדש את שאלת אויבי ישראל ואויבי ההתיישבות - מי כאן הריבון. לאחר שהממשלה החליטה על הסדרת ההתיישבות הצעירה, עליה לפעול במשנה מרץ לבצע את ההחלטה ולקדם באופן פעיל את הסדרת היישובים, ולא להפך".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
לא להכניס פסל להיכל

  מאמר מאת הרב ראובן...

גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם