חציו בן חורין

 6 duma
חציו עבד חציו בן חורין - רשמים מיום דיונים במשפט עלילת דומא

אורי קירשנבום

בבתי כנסת מסוימים מאוד אפשר לראות מניינים שמורכבים מכל המי ומי, יהודים מארבע קצוות הארץ. כך בבית הכנסת המיתולוגי "זהרי חמה" הסמוך לשוק מחנה יהודה תפגוש בתפילת מנחה את הירקן העיראקי לצד החסיד עם שקית הקרפיונים. כך בבית רפואה תפגוש בתפילת שחרית של שבת את האברך שהגיע בלילה ללידה עם אשתו לצד נער מסורתי עם כיפה מקופלת שהגיע לתפילה בשביל להרוויח מי שבירך לרפואת סבתו השוכבת על ערש דווי שלוש קומות מעל.

כך היה בשבוע שעבר גם בבית המשפט המחוזי בלוד. דקות לאחר סיומה של חקירה נגדית ממושכת ומתישה שהוביל עו"ד אשר אוחיון, פרקליטו של עמירם בן אוליאל קורבן עלילת דומא, נגד ראש צוות החקירה המשטרתי. כשהשופטת הכריזה על חצי שעה הפסקה להחלפת כוחות, הבטנו בשעונים והבנו שזה בדיוק הזמן לתפילת מנחה. אני וארבעה נוספים התחלנו לחפש מניין, ומצאנו: עו"ד אוחיון, עו"ד עדי קידר המייצג את הקטין, הקטין קורבן העלילה, אביו, ו... החוקר המשטרתי. הוא שלף כיפה מכיסו ונעמד איתנו לתפילה. יש מניין.

עו"ד אוחיון והחוקר המשטרתי עמדו זה לצד זה, קראו יחד "יהא שמיה רבא מברך" ו"קדוש קדוש" כאילו שכחו את הסיטואציה שהתרחשה כאן לפני כמה דקות, את האש הצולבת שהטיח אוחיון בחוקר. כמה מורכבים, כמה אנושיים, כמה מוזרים הרגעים האלה. איך ברגע אחד תחושת הקרב של אולם הדיונים הופכת לרכות של אהבת ישראל פשוטה ותמימה. לפני רגע הרגשתי אושר גדול ש"הנה כיסחנו לתביעה את הצורה", ועכשיו פתאום הכול מתהפך. את מי ניצחנו? מי נלחם בנו?

עו"ד אוחיון והחוקר המשטרתי עמדו זה לצד זה, קראו יחד "יהא שמיה רבא מברך" ו"קדוש קדוש" כאילו שכחו את הסיטואציה שהתרחשה כאן לפני כמה דקות, את האש הצולבת שהטיח אוחיון בחוקר עד שנאלץ להודות שהשחזור של עמירם שאותו הוביל לא תאם שום ממצא בשטח וסתר את כל העדויות על האירוע. לרגע חשבתי שההצגה שם בפנים לפני השופטת הייתה איזה חלום בלהות שבו יהודים תועים פועלים בשיא המרץ להשית על אחיהם מאסרים ממושכים רק כדי לכסות את ערוות המערכת.

אביו של הקטין, רב הדור פנים ונעים הליכות שהיה גם החזן בתפילת המנחה המוזרה הזו, סיים "עלינו לשבח" ואז החל החוקר המשטרתי עם הכיפה המקופלת לומר קדיש. כשסיים ניגש אליו בצד הרב אבי הקטין, ותוך כדי לחיצת יד חמימה אמר שהוא מצטער לראות שהוא בשנת אבל. "כן, אשתי נפטרה", השיב השוטר. "אוי כמה כואב", הגיב הרב, ודרכיהם נפרדו. כעבור רגע הבחנתי בחוקר שלנו, קצין בכיר וותיק, מנגב דמעה ומתחמק הצידה, הקטין הקורבן לחש על אוזני "אוי, הוא בוכה".

כמה מורכבים, כמה אנושיים, כמה מוזרים הרגעים האלה. איך ברגע אחד תחושת הקרב של אולם הדיונים הופכת לרכות של אהבת ישראל פשוטה ותמימה. לפני רגע הרגשתי אושר גדול ש"הנה כיסחנו לתביעה את הצורה", ועכשיו פתאום הכול מתהפך. את מי ניצחנו? מי נלחם בנו?

החוקר המשטרתי שהעיד השבוע במשפט לא נקלע במקרה לסיטואציה הזו. הוא דמות בכירה במה שנקרא "המפלג לפשיעה לאומנית" ביחידה המרחבית ש"י (שומרון ויהודה) - אלה שאחראים ליחס העוין כלפי נערי הגבעות ומקפידים להגדיר אירוע של ריסוס גרפיטי כפיגוע טרור.

אחרי מנחה התחדש הדיון ועו"ד קידר ניגש לחקירה הנגדית. זו לא הפעם הראשונה שקידר המלומד בייצוג נערי גבעות וסגן הניצב שלנו נפגשים בנסיבות כאלה, משני צידי דוכן העדים. ניכר היה שבין השניים קיים סוג מוזר של יחסי עבודה, אבל כאן בתוך האולם מתנהלים לפי הכללים, כאן שומרים על העוינות.

מאותו רגע לא עוזבת אותי המחשבה: האם באמת הסנ"צ מעוניין לראות את בנו של הרב החביב שניחם אותו לפני רגע נמק בכלא? האם התובעת שנעה באי נוחות במשך שעות ארוכות של חקירה נגדית היא כזו מרשעת? ואולי זה רק הנאמנות למערכת המסואבת שבתוכה בחרו לעבוד ולהתקדם? אולי.

ועמירם? הוא יושב בדיון כשראשו מכוון מטה כדי לא לראות חלילה צורת אישה, יושב ועיניו בספר. כשחייו מונחים על כף המאזניים, כשהשאלה האם יזכה לשוב לאשתו ולבתו או ייוותר בתנאי כליאה קשים יותר משל מחבלים מהדהדת בשיא העוצמה בחלל האוויר - הוא רגוע, נינוח, שקוע בתפילה ועמידה מול ה'. אני כוסס ציפורניים, מצייץ, מתלחשש עם היושבים לצידי מה קורה ומה המשמעות, והוא מבין שאת הכול ה' מנהל, שכל מה שקורה כאן הוא הצגה שאולי חשוב להשתתף בה אבל ההתרחשות האמיתית היא בתהילים, "אליך ה' נפשי אשא".

לא יכולתי שלא לשאול: מי כאן האסיר ומי בן החורין? האם עמירם האסיר? האם השוטר הוא בן חורין? ואולי הפוך? אולי.

נתחזק כולנו בתפילה שעמירם בן נורית הצדיק יצא משביו, מבית הסורים יֵצא למלוך, ויחד איתו יצאו ממאסר החוקר המשטרתי, התובעת, השופטת וכולם כולם, לחירות עולם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם