חוזרים לעמונה

 5 amona
עמונה – התוכניות החדשות
פרסום ראשון: כמה עלו האדמות שנרכשו בעמונה, ומה התוכנית העתידית במקום? * מי שחשב שעקשנים היו רק בדור הנפילים של סבסטיה אז הנה בעמונה עושים כבוד לדור ההמשך

נדב גדליה

בשבוע שעבר החלום התגשם: מפוני עמונה עלו שוב אל הקרקע שממנה פונו. בשנתיים האחרונות אספו אנשי המאבק נגד פינוי עמונה לא פחות מששה מיליוני שקלים, ורכשו מתחת לרדאר 40 דונם מאדמות המריבה. "אם לא היו קורים הפיגועים האחרונים - לא היינו חוזרים עכשיו לעמונה אלא ממשיכים לרכוש בשקט עוד ועוד אדמות", מגלה לנו אחד מאנשי המאבק למען עמונה את הסיבה לתזמון השיבה לשטח. "כל הזמן עומדת ההתלבטות אם להמשיך ולרכוש עוד קרקעות ולהכשיר את הקרקעות שנרכשו למגורים, או להתחיל כבר לחזור למקום בפועל. עכשיו הרגשנו שחייבים לעשות משהו, פעולה שתחזיר את הכבוד הלאומי ותבהיר לאויבים שלנו מבפנים ומבחוץ שאנחנו כאן ונתעקש ליישב את הארץ, גם אם הם מנסים להוציא לנו את החשק ולהפחיד אותנו כדי שנעזוב את הרעיון הזה. אנחנו כאן כדי להבהיר שהאלימות הזאת לא תנצח אותנו ושאנחנו בעזרת ה' ננצח".

תהליך רכישת האדמות מהערבים אינו פשוט ונעשה בדרכים נפתלות כדי שהמוכרים לא יחשדו שהם מוכרים ליהודים. כל רוכש והשיטות הסודיות שלו. המלאכה מתחילה באיתור בעל הקרקע, שלעיתים נמצא בארץ אחרת. לאחר מכן נעשות פעולות לגרום לו למכור את הקרקע בלי שידע שהוא מוכר ליהודים - שכן כידוע הפעולה הזו עלולה לסכן את חייו מהצד הערבי, ועם זאת להפיק ממנו ראיות מספקות לכך שמכר את הקרקע כך שלא יכחיש את המכירה כפי שנעשה ב'בית השלום' בחברון.

מקווים שלא נתפנה מפה שוב

בינתיים המשפחות לא עלו בהמוניהן לשטח, ושוהות בו כעת בתורנות משפחה אחת או שתיים הנושאות את דגל המאבק והשיבה לקרקע. "יש חשש לפינוי נוסף", מודה אביחי בוארון, ממובילי המאבק למען עמונה. "רק שהפעם החשש הוא לא מטעמים משפטיים-קנייניים שבגינם עמונה פונתה בפעם הקודמת. כאן הרכישות אושרו ע"י המנהל האזרחי ואנחנו מחכים רק לאישור שר הביטחון וראש הממשלה. אישור מדיני ופוליטי בלבד. הכול בידיים של נתניהו, למעשה. אם הוא רוצה הוא יאפשר מגורים במקום.

"אנחנו מתכננים להקים כאן חוות חקלאיות", חושף בוארון לראשונה. "התב"ע הקיימת באדמות עמונה היא תוכנית מנדטורית שנקראת RJ5 ועל פיה כל החלקות בעמונה הן חקלאיות, אך לכל חקלאי מותר לבנות בית של 150 מטר בכל חלקה. כבר עכשיו יש בשטח מטעי זיתים, כרמי ענבים, גודגדנים, פטל ועוד, והחוות החקלאיות שיתווספו לזה בע"ה ישתלבו יפה בשטח החקלאי".

"אנחנו גרים כבר תשעה חודשים בעמיחי, אבל תמיד ממשיכים לחלום על עמונה", אומרת עדי יהב, ממפונות עמונה. "בע"ה גם עמונה תהיה מיושבת וגם עמיחי, במקביל. אנחנו מתפללים המון שהפעם נישאר לתמיד. אין סיבה שלא. נתניהו הבטיח בשבוע שעבר אחרי הפיגועים שכל עוד הוא ראש הממשלה לא ייעקרו יהודים מביתם. אנחנו מקווים מאוד שיעמוד במילה שלו.

"מצד שני, אנחנו לגמרי מודעים ונערכים לאפשרות של פינוי, גם פיזית וגם נפשית, אבל זה לא מה שימנע מאיתנו להמשיך לעלות שוב ושוב עד שנצליח".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק.

--

 
אחיי גיבורי ההר

איילת לאש

אחיי הגיבורים לא ויתרו.

הם נלחמו כאריות על זכותם להישאר על ההר, נלחמו על זכותה של הארץ, על בניינה.

הם נלחמו מול ציניות ורשע, מול אטימות וזדון.

הם נקרעו מביתם באכזריות, בחורף קר, הם נתלשו בכוח מההר.

אך בליבם הבטיחו לחזור.

הם נזרקו באכסניות זמניות כנוודים, כל חייהם מקופלים וארוזים במכולות. זיכרונות, ריחות וילדות שוקקת.

אך בתוך כל האבל, החורבן, הם לא ויתרו לרגע על החלום.

בליבם הם הבטיחו לחזור.

לחזור להר, לבית, לאדמה הקדושה והשוממה.

הם נשלחו ליישב אדמה חדשה, בנו יישוב חדש, הפריחו שממה. חלוצים בעל כורחם. בונים את הארץ באהבה, ועם כל זה, לא ויתרו על החלום.

ביום חמישי בלילה, בחסות החשכה, הם עלו אליו שוב, אל ההר השומם.

הם עלו והניחו שם קרוון, והניחו חיים ותקווה.

הם חזרו לשם בשיר ובריקוד, והוכיחו שארץ ישראל, ממש כמו אצל דור המייסדים, נקנית בייסורים, בדמע, במאבק ובריקוד.

אחיי גיבורי ההר שלא ויתרו, שבו אל אימא אדמה.

אחיי הגיבורים, סמל לחלוציות וגבורה, בוני הארץ העיקשים, דורות של חלוצים מצדיעים להם.

אחיי החלוצים שלא ויתרו, אתם גאווה לאומית, אתם תקווה ושפיות, אתם עוז וגבורה, ואתם לנו מורי דרך ומגדלור.

מי ייתן ורוחכם תנשב בעמנו, נתחזק כולנו ונשוב לכל יישוב, נכבוש ארצנו כמצווה עלינו, ונהלך קוממיות בארצנו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם