2,771 דפים בתשע שעות

 6 shas

 

יש משהו פיוטי בעובדה שבאותה שעה שבה מתרחש מפץ פוליטי בציונות הדתית, מתארגנים 700 בחורי ישיבה, רבנים ובגרים למרתון סיום הש"ס ההמוני הראשון בהיסטוריה * מאות שולחנות, הרבה קפה, צג דיגיטלי שעוקב אחר ההתקדמות ורחש בית מדרשי עוצמתי, חוללו משהו חדש במציאות בתחילת השבוע בבנייני האומה * בני הציונות הדתית הניחו לכל הוויכוחים האידאולוגיים על ה'קו' ועל ה'דרך החינוכית' והזכירו לעצמם שלפני הכול כולנו שואבים את מה שיש לנו לומר ממקור אחד – עתיק עתיק * משהו חדש מתחיל

מרדכי יורבצקי

בחוץ קריר וגשום. הקור הירושלמי חודר לעצמות ומדרכות ירושלים שטופות בגשמי ברכה. אבל כשנכנסים לתוך האולם של בנייני האומה, הכול נעלם. בפנים חמים ונעים, ולא רק בגלל מיזוג האוויר. המראה מדהים ומעורר התפעלות: מאות בחורי ישיבות יושבים לצד לצד זה, ולומדים בחברותות במעין "מרתון", גומעים בשקיקה את דפי הגמרא. היעד: סיום ש"ס בבלי בתוך תשע שעות.

כך נראה "זמן חורף" בישיבות ההסדר בצורה יומיומית. המיוחד באירוע הזה היה שמאות בחורי ישיבות העתיקו את מקומותיהם הקבועים בבתי המדרש ושמו פעמיהם אל בנייני האומה בירושלים, ללמוד בתוך יום אחד ולהשלים יחד את 2,711 דפיו של התלמוד הבבלי.

מראהו של בית המדרש הזמני והגדוש בבחורים, מכל הגוונים ומכל הסוגים, מפעים. שולחן ליד שולחן יושבים תלמידים מישיבת הר ברכה ומישיבת הר עציון, וסמוך אליהם גם תלמידי ישיבות תיכוניות ובהן ישיבת 'דרכי נעם' שבפתח תקווה ו'תורת עציון' שבמרכז שפירא, שנשיאה הוא הרב חיים דרוקמן, יו"ר איגוד ישיבות ההסדר. ישיבות שמספר תלמידיהן קטן שלחו חמישה נציגים, וישיבות גדולות שלחו כמה עשרות, וזאת נוסף לעשרות הבוגרים שהגיעו להשתתף בלימוד. הדרישה המקורית שהציבו המארגנים הייתה 465 לומדים, בפועל השתתפו בלימוד יותר מ-700 במהלך היום.

מדהים היה לראות את ראשי כל ישיבות ההסדר ורבניהן יושבים לצד תלמידיהם וגומעים בשקיקה את דפי הגמרא. היה אפשר לראות שם את ראש ישיבת עתניאל, הרב רא"ם הכהן, ולצדו את הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת "מדברה כעדן" במצפה רמון. גם רבנים נוספים, שאינם משמשים בתפקידי ר"מים וראשי ישיבות בפועל הגיעו להעביר שיעורים באולם נפרד, בד בבד עם הלימוד הבית-מדרשי שנערך באולם הגדול, ביניהם הרב דב ליאור והרב זלמן נחמיה גולדברג.

האירוע הייחודי מסוגו, התקיים ביום ראשון בפעם הראשונה, ביוזמת איגוד ישיבות ההסדר. בשעה תשע בבוקר התכנסו ראשוני התלמידים והחלו בלימוד בזוגות. חלקם הוחלפו על ידי חבריהם במהלך היום וחלקם ישבו ברציפות במשך עשר שעות. כל החברותות למדו בשקידה, עד השעה שש בערב, וכל אחת מהן הייתה אמונה על לימוד שמונה דפי גמרא בממוצע, מי יותר ומי פחות. כל דפי הש"ס חולקו לחוברות קצרות, ומסך אלקטרוני שהוצב במרכז האולם הציג את התקדמות הדפים שנלמדו, על פי ברקוד שהוטבע בסופו של כל דף והלומדים סרקו כשסיימו. מחוץ לאולם חיכתה ללומדים פינת שתייה חמה מפנקת ומאפים לרוב, נוסף על ארוחות הצהריים והערב שכללו מנות בשריות עשירות.

בלילה שלפני תחילת המרתון אירע המפץ הפוליטי שהסעיר את המדינה ובפרט את הציונות הדתית עם פרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי. ובכל זאת, נראה היה שלפחות למשך תשע השעות האלה, כל הסערות לא נגעו במאומה במאות הלומדים. מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה.

 

"חלום של כל בחור ישיבה"

"סיימנו את הש"ס, זה לא משהו שעושים כל יום. היה מאוד מרגש. היה קשה, אני חייב להודות, אבל היה מספק", אומר שמעון לנג מישיבת 'מעלה גלבוע' בסיום הלימוד. "חלק גדול מהיוזמה היה להביא את בוגרי הישיבות להשתתף בלימוד. הגעתי ללמוד למרות שאני כבר לא בישיבה, והגיעו בוגרים נוספים", אומר יעקב לב, בוגר ישיבת עפולה שבמהלך היום ישב ולמד עם ראש הישיבה, הרב יצחק בן פזי.

גם אבות ואחים, תלמידי ורבני ישיבות שונות, נצפו לומדים יחד בחברותא, כמעין איחוד בין הישיבות להשלמת היעד המרשים. הרב יוסף צבי רימון הגיע לאירוע בכובעו כראש בית המדרש של 'מכון לב', יחד עם לומדי בית המדרש הגבוה. את שיחתי איתו קוטעת שירה המקדמת את פניו של הרב אביגדור נבנצל, רבה של העיר העתיקה בירושלים, שהגיע לכבד בנוכחותו את מעמד הסיום המרגש. השתתפו בו גם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, והרבנים הראשיים לירושלים הרב אריה שטרן והרב שלמה עמאר, ולאחר מכן חגגו המסיימים העייפים בארוחת צ'ולנט ובקינוחים כיד ה'איגוד' הטובה.

"במקום הזה מתקיימים במשך כל השנה כנסים בנושאי כלכלה, פוליטיקה ומדיניות, והיום היה פה כנס של לימוד תורה, שהיא הבסיס לקיום שלנו כעם", אומר אבישי הברמן, תלמיד ישיבת בית אל. "היה פה מגוון רחב של ישיבות, והלימוד הוא הדבר שמאחד את כולנו. הרבנים מכל הישיבות הגיעו, כולם ישבו ביחד". "מאחוריי למד הרב אליקים לבנון, והרב יעקב מדן ישב משמאלי יחד עם החברותות המתחלפות שלו. ממש התלהבתי", מספר לומד נוסף בהתרגשות.

הרב שמעון פרץ, ראש ישיבת קריית גת, הגיע עם בוגרי הישיבה וגם עם ראש העיר ועם חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, ולמד איתם במהלך היום. "הייתה לי מטרה רחבה בעצם השתתפותי באירוע, והיא לחבר את הציבור בעיר שלנו לציונות הדתית", אומר הרב פרץ. "כשאתה שואל היום בציבור איפה יש תורה, עונים לך: בציבור החרדי. אומרים שבציבור הדתי-לאומי יש אמונה, יש הרבה אנשים טובים וצדיקים אבל לימוד גמרא זה לא הצד החזק שלנו, ובאנו להוכיח שזה לא נכון. החלום של כל בחור ישיבה הוא לסיים ש"ס, והבחורים זכו לעשות זאת היום. הבן שלי, תלמיד שיעור א' בישיבה, למד יחד איתי ופעם ראשונה בחייו סיים שישה דפים ביום", הוא אומר בגאווה. בנו המחייך בביישנות לידו, אוחז את הספר שחולק לכל הלומדים "והאר עינינו", קובץ מאמרים של רבני הישיבות על חשיבות לימוד התורה, היוצא על ידי מערכת השנתון 'אסיף', ביטאון ישיבות ההסדר.

 
"במקום הזה מתקיימים במשך כל השנה כנסים בנושאי כלכלה, פוליטיקה ומדיניות, והיום היה פה כנס של לימוד תורה, שהיא הבסיס לקיום שלנו כעם", אומר אבישי הברמן, תלמיד ישיבת בית אל. "היה פה מגוון רחב של ישיבות, והלימוד הוא הדבר שמאחד את כולנו. הרבנים מכל הישיבות הגיעו, כולם ישבו ביחד". "מאחוריי למד הרב אליקים לבנון, והרב יעקב מדן ישב משמאלי יחד עם החברותות המתחלפות שלו. ממש התלהבתי", מספר לומד נוסף בהתרגשות

 

מתחברים ביסוד

 

היוזמה לאירוע המיוחד הגיעה מאנשי "איגוד ישיבות ההסדר" השוכן בקביעות בבירה, ומהעומד בראשו, שמואל (מולי) יסלזון, לציון שנת ה-70 שנה למדינת ישראל. יסלזון ישב בעצמו במשך היום ולמד בחברותא את שמונת הדפים הראשונים של מסכת כתובות. הוא מספר כי היה מדובר ביוזמה של ראשי הישיבות והיו לו מטרות רבות. "הציונות הדתית טרם ראתה אירוע גדול כל כך של אחדות ועוצמה סביב עולם התורה הציוני-דתי. מדובר באירוע היסטורי שבו כל ציבור אוהבי התורה ולומדיה משתתפים, מתוך הבנה שלימוד הגמרא הוא אבן היסוד בבניין כל ישיבה. אנו לוקחים אחריות מרכזית על לימוד התורה לצד פיתוח המדינה בהיבטים החברתיים והמדיניים השונים, כשמטרתנו הראשית היא להגדיל תורה, להאדירה ולהרחיב את ממדיה".

 
 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם