מה שקורה בצה"ל

 3 dotz
גורם צבאי: בשנה החולפת הגביר צה"ל את היקף המעצרים והחרמת הנשק

אביגיל זית

צה"ל מציג סיכום שנה מעודד וחיובי בגזרת יהודה ושומרון: כמעט בכל סוגי ניסיונות החבלה נרשמה ירידה במספר האירועים בהשוואה לשנים הקודמות. בשיחה עם גורם צבאי בשטח הוא סיפר לנו שלצד האירועים המורכבים בחודשים האחרונים בוצעו יותר מ-3,000 מעצרים של חשודים פלסטינים והוחרמו 410 כלי נשק. "הבאנו לפגיעה כלכלית משמעותית בסוחרי אמצעי הלחימה. במקביל אנחנו פועלים נגד ההסתה בכל הפלטפורמות האפשריות - בבתי ספר, באוניברסיטאות וברשתות החברתיות".

למרות התמונה המוצגת כאן והנתונים שאתה מראה, תחושת הביטחון של האזרח הפשוט ביהודה ושומרון בתקופה האחרונה מעורערת. איפה אתה רואה את הבעיה?

"צריך להבחין בין שני סוגי טרור - טרור מאורגן וטרור עממי. בזכות העבודה היסודית שצה"ל עושה הפעילות של הטרור המאורגן פחתה באופן משמותי בכל המדדים. עם זאת תחושת הביטחון מעורערת מכיוון שאירועי הטרור העממי - כמו זריקות אבנים - גוברים ומשבשים באופן ישיר את אורחות החיים של האזרחים. אנחנו נותנים מענה גם ברמת הטרור העממי, יש לנו יכולת לעצור גם את המפגע הבודד שלא קשור לחוליה וגם גורמים שאחראים להסתה ולזריקות האבנים בצירים. אנחנו מאתרים אותם לפני מעשה וגם לאחריו, ואנחנו יודעים שהם למעשה אנשים מועדים. לרוב לא מדובר בחבר'ה אקראיים אלה במפגעים שחוזרים על מעשיהם כך שיש לנו יכולת לשים עליהם את היד לפני שיזרקו את האבן הבאה. אנחנו מגבירים את ההרתעה גם בזכות המבצעים הנרחבים שלנו, כמו המבצעים לאיתור המחבלים מברקן ומעפרה והריסת בתי מחבלים".

"לרוב לא מדובר בחבר'ה אקראיים אלה במפגעים שחוזרים על מעשיהם כך שיש לנו יכולת לשים עליהם את היד לפני שיזרקו את האבן הבאה. אנחנו מגבירים את ההרתעה גם בזכות המבצעים הנרחבים שלנו, כמו המבצעים לאיתור המחבלים מברקן ומעפרה והריסת בתי מחבלים"

בנושא הזה יש ביקורת לא מבוטלת בציבור על כך שצה"ל לא ממש הורס את בתי המחבלים אלא רק "משפץ" אותם, שוברים קיר, הורסים חדר.

"תראי, אנחנו דרג ביצועי, כל מקרה נבחן לגופו ואנחנו מבצעים על פי מה שאושר לנו לבצע. אני יכול להגיד בוודאות שהפעילות שלנו על פי ההנחיות מניבה תוצאות בשטח, אלו פעולות מרתיעות. למחרת הריסת בית המחבל שרצח את החייל רונן לוברסקי הסגיר את עצמו המחבל מהפיגוע בבית אל. זה בהחלט מרתיע את המפגע הבא ואנחנו נממש את הפרקטיקה הזו ככל שיתאפשר".

פעם בכמה שבועות אזרחי ישראל נושאים עיניים לגזרה אחרת ונראה שאין שום אי של שקט. צפון, דרום ויהודה ושומרון בתורנות. האם הצבא מוכן למערכה רבת חזיתות?

"ללא ספק הצבא ערוך להתמודד גם וגם וגם. פגשנו את זה בשטח גם השנה, אמנם לא בעצימות של מלחמה אבל זה חד-משמעית מצביע על היכולת של הצבא להתמודד עם כל החזיתות".

בנתונים שהצגתם נראה שצבא היבשה מתפקד מתמיד. האם אין בסיס לדו"ח נציב קבילות החיילים יצחק בריק המצביע על חוסרים חמורים בזרוע היבשה?

"אם את שואלת ברמת השטח, אני יכול לספר שלחמתי בחזיתות שונות במהלך השנים ואני רואה מול העיניים את ההתקדמות של הצבא. לי באופן אישי אין ספק שהצבא של היום ערוך ומוכן מאי פעם".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם