מ"ד מ.נ.פ.ח. כבוד

 11 midrashia
כשנכנסו שני הבוגרים אל היכל בית המדרש המיתולוגי של מדרשיית נועם (המדרשייה) הכול היה שם ממש כמו לפני שנים, רק עם הרבה הרבה אבק. אחרי שהמוסד המפואר התפזר לפני יותר מעשור, פתחו בוגרי המחזורים במיזם משותף ומרגש – כל מחזור מנקה אזור בבית המדרש ומחזיר אליו לימוד תורה בתורנות * מוזמנים לתפוס מקומות

ארנון סגל

חגי רוסנק סיים את לימודיו במדרשיית נעם לפני יותר מחצי יובל שנים, אבל כעת הוא שב ללמוד בה. אחת לשבוע נפגשים בני המחזור שלו ללימוד משותף בבית המדרש הנטוש של הישיבה בפרדס חנה, מקום מגוריו. השיעור שם מועבר בכל פעם בידי בוגר אחר של מחזור מ"ד, אלו שנפרדו מבית המדרש הזה בקיץ תשנ"ב. רוסנק, כחבריו למחזור, הוא בן 44 כיום, ובכל זאת מצא עצמו לאחרונה מטאטא ומסדר את היכל בית המדרש המוזנח, מנסה להיאבק בשכבות אבק עבות שכיסו את ספסלי בית המדרש ורצפתו מאז נטשו אותו תלמידיו.

המדרשייה – אם הישיבות התיכוניות – עוד חיה וקיימת, אבל כבר לא בפרדס חנה אלא בכפר סבא, שם אוחדה עם חטיבת הביניים של המדרשייה המוכרת יותר כקריית הרצוג. המושג המיתולוגי מנפ"ח, ראשי התיבות מדרשיית נעם פרדס חנה שנמרח על טרמפיאדות רבות ברחבי הארץ בעשורים הקודמים – חדל מלהתקיים כבר בתשס"ז. עברו כבר יותר מ-11 שנים מאז עזבו את האולם הזה בוגרי מחזור נ"ט של המדרשייה, וגם ניסיון נוסף של כולל אברכים להשתכן במבנה הזה הסתיים בכישלון לפני שנים. מאז המבנה עומד נטוש.

"זה החל כשנסעתי לבית המדרש של הישיבה עם חבר למחזור", מספר רוסנק, "וגילינו את ההזנחה. זה היה קשה ושבר את הלב. הכול היה נטוש ומלא אבק. ספרי הרב קוק, משניות וגמרות היו מושלכים שם ללא דורש. ארון הקודש היה נעול. זה המקום שעשינו בו לילות כימים. בעצם, בלילות היינו מסתובבים במקומות אחרים. אם מראה כזה היה מצולם באירופה הדבר היה מחולל זעזוע, אבל בארץ זה עובר בשוויון נפש.

"מצאנו באולם בית המדרש גמרות בנות עשרות שנה, ואפילו אחת שכתוב עליה שמו של אחד מבני המחזור שלנו. ראינו שם תמונות מחזור זרוקות, שלטים מושלכים. בכניסה, מלאי אבק, מוטלים שלושה משטחים של עותקים מהספר 'נתיבות יהושע' שכתב ראש הישיבה, הרב יהושע יגל (יוגל) ז"ל"

 

"אז הרמנו כוסית ערק, ניקינו קצת וסידרנו את המקום באופן ראשוני. שלחנו בקבוצות הווטסאפ של בוגרי המדרשייה סרטון שהמחיש את העזובה במקום, והזמנו את כל מחזורי הישיבה להשתתף בהשבת המקום לפעילות. יצרנו קשר עם הנהלת המדרשייה. גילינו שאין דורש למקום ושמותר להיכנס אליו, ושאפילו חשמל עוד פועל בו. חלק ממבני המדרשייה מושכרים למוסד אחר הפועל בקרבת מקום, אבל את בית המדרש המוסד הזה לא צריך והוא נותר נטוש. הכול שם מגודר ומסורג ולכן איש לא הגיע לשם.

"מצאנו באולם בית המדרש גמרות בנות עשרות שנה, ואפילו אחת שכתוב עליה שמו של אחד מבני המחזור שלנו. ראינו שם תמונות מחזור זרוקות, שלטים מושלכים. בכניסה, מלאי אבק, מוטלים שלושה משטחים של עותקים מהספר 'נתיבות יהושע' שכתב ראש הישיבה, הרב יהושע יגל (יוגל) ז"ל".

הרב יוגל הלך לעולמו בתשס"ו, בגיל תשעים. הוא נולד בבלרוס ובצעירותו למד אצל הרב אהרן קוטלר ואצל הרב אלחנן וסרמן. בגיל עשרים עלה ארצה כדי ללמוד בישיבת מרכז הרב בירושלים, אולם במהרה מצא עצמו בשורות 'ההגנה'. הוא החל בלימודי משפטים ובמקביל למד תורה מפי החזון אי"ש. בשנותיה הראשונות של הישיבה, במקביל לתפקידו בה, שימש הרב יוגל גם כמפקד אזור פרדס חנה מטעם ההגנה.

את השם 'המדרשייה' הציע החזון אי"ש לרב יוגל, שהיה מקורב מאוד לגדול הדור ההוא. המטרה בשם הזה הייתה לבדל את המוסד שנכללו בו גם לימודי חול – מישיבה בדגם המוכר בימים ההם (תש"ה, 1945). נע"ם הם ראשי התיבות "נוער מזרחי". בין כותלי בית המדרש הזה, אגב, נוסד (בידי ישראל סדן, ממייסדי המדרשייה, והרב שאול ישראלי שלימד במקום) המקצוע 'מחשבת ישראל' שכיום הוא בגדר חובה בסיסית בכל מוסד ציוני-דתי. המחזור הראשון של המדרשייה מנה 17 תלמידים, אבל היום נמנים כ-7,000 איש בישראל על בוגריה. ביניהם שמות ידועים מאוד כמו למשל החייל נעדר קרב סולטן יעקוב זכריה באומל, הרב בני אלון ז"ל, דרור וינברג הי"ד, הרב יעקב אריאל, הרב אלישע וישליצקי, רז נזרי – המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, זמביש ואיתן כבל.

"בסרטון שהפצנו קראנו לכל מי שמעוניין לבוא וללמוד בבית המדרש הוותיק על בסיס שבועי", ממשיך רוסנק. "מאז, המחזור שלנו שגילה התלהבות מהעניין כבר קיים שם כמה שיעורים. המחזור שלנו מונה 130 בוגרים בכל הארץ, אבל לשיעור הראשוני שקיימנו התייצבו כ-15 מתוכם. אנחנו רוצים להמשיך בזה, להשיב את קול הלימוד לבית המדרש שגדלנו בו".

להצטרפות ללימוד ולטיפוח המדרשייה הישנה: חגי 054-6790203

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם