Print this page

"עדיין שומעים את החפירות"

 7 minharot
חרף הצהרותיו של הרמטכ"ל היוצא כי מבצע "מגן צפוני" הגיע לסיומו עם השמדת המנהרה האחרונה, התושבים שהתלוננו כבר לפני שלוש שנים אינם רגועים * מאיר ביטון ממושב אביבים הסמוך לגבול לא מצליח להבין איך למרות הקולות הברורים, שום כוח צבאי לא טרח להגיע אליהם במהלך המבצע * דובר צה"ל: "במסגרת הפעילות אכן נשמעו רעשים תת-קרקעיים, אך התברר שלא מדובר בחפירה ונשללה הימצאות מנהרות טרור"

נדב גדליה

בלילות האחרונים קשה למאיר ביטון ממושב אביבים להירדם בלילה. "יש פחד גדול מחדירת מחבלים", הוא אומר בקול מיואש. "אני לא ישן, כל רעש מפחיד אותי". כבר שנים שמאיר (53) שומע בלילות רעשים מוזרים מתחת לקרקע, ואלה מתלווים לענני אבק החפירות המיתמר ועולה מכיוון לבנון. בשנה האחרונה פסקו הרעשים וענני האבק נעלמו, אך הדאגה דווקא גדלה. "הם הפסיקו לחפור את המנהרות ומחכים רק לנסראללה שייתן את ההוראה והם יפתחו פיר של איזו מנהרה ויצאו". כשמבצע 'מגן צפוני' יצא לדרך, ננסכה במאיר תקווה גדולה. צה"ל ימגר את הפחד, חשב.

אך אחרי ששמע בחדשות על סיום מבצע 'מגן צפוני' להשמדת מנהרות הטרור של חיזבאללה, הלילות הקרים הפכו לסיוט נטול אופק. "מי שהתחיל את כל הבלגן של המנהרות הם אנחנו, פה, באביבים. היו רעשים, ואמרו לנו בהתחלה שאנחנו הוזים. כשהתחיל המבצע לגילוי מנהרות - שמחנו שמתייחסים לזה ברצינות, אבל לא יצא מזה כלום. אבסורד. מה שעשו זה שהלכו ליישובים סמוכים ובדקו אם יש מנהרות; הלכו לשתולה, לזרעית ולמנרה - מצאו שם מנהרות והלכו. אצלנו לא בדקו, לא ניסו לקדוח באביבים. חור אחד לא חפרו פה".

"מי שהתחיל את כל הבלגן של המנהרות הם אנחנו, פה, באביבים. היו רעשים, ואמרו לנו בהתחלה שאנחנו הוזים. כשהתחיל המבצע לגילוי מנהרות - שמחנו שמתייחסים לזה ברצינות, אבל לא יצא מזה כלום. מה הלכו ליישובים סמוכים ובדקו אם יש מנהרות, מצאו שם מנהרות והלכו. אצלנו לא בדקו, לא ניסו לקדוח באביבים. חוץ מאלוקים אף אחד לא שומר עלינו"

איך אתה מסביר שדווקא אצלכם לא קדחו?

"לא יודע, כנראה נגמר התקציב לביטחון, או שאנחנו אזרחים סוג ב'. ככה אני מרגיש. הרי רואים שהלבנונים בונים פה מעבר לגבול בתים וכבישים בלי הכרה. מאיפה החומר הזה מגיע? אנחנו לא מטומטמים. זה מהמנהרה. אם המנהרה הגיעה עד הגבול - המצב שלנו גרוע. כמו שנתניהו אמר - הם מתכננים לקחת חטופים. אבל כנראה האזור שלנו לא מספיק חשוב. מטולה חשובה כי יכבשו דרכה את קריית שמונה, אבל אצלנו מה יכבשו? אין הרבה אנשים פה באביבים. 300 איש בסך הכול, אולי 400. אנחנו על הגבול. שמו אותנו כמו שומרים על המדינה".

למה אתה מצפה?

"פשוט מאוד: שיבואו ויבדקו ויגידו שאין פה מנהרה. שבטוח שקט פה. יש צבא ששומר עלינו אבל צריך לתת לו לשמור כמו שצריך. גם בלילות פה בשנים האחרונות אין שמירה, כי אין תקציב. אפשר לבוא ולהיכנס מתי שרוצים, בלי בדיקות בכלל.

"חוץ מאלוקים אף אחד לא שומר עלינו. אני מאמין בו נטו, ומה שצריך לקרות - יקרה. תשמע, גם ככה המצב הכלכלי כאן לא טוב. לילדים שלי אני לא אתן להמשיך לגור פה. לקנות פלאפל עולה לי 100 שקל, עם כל עלות הנסיעות לקריית שמונה ולצפת. אין קופת חולים. היום נסעתי עד קריית שמונה לבדיקה רפואית.

"גדלתי באביבים, אבל אני לא מרגיש שקשה לי לעזוב, עם כל זה שזהו נוף ילדותי ושההורים שלי נפטרו כאן. תבוא לפה יום אחד ולא תחזיק מעמד. אני מוכן למכור את הבית שלי ולעוף מפה. אם מישהו מוכן לקנות את הבית שלי - אני מוכן למכור".

הצד הרגוע של המושב

למרות טענותיו של ביטון, אני פונה לתושבים נוספים מאביבים כדי לראות את התמונה המלאה. "אני ישן טוב בלילה, אפילו מצוין", אומר לנו שמעון, מתושבי המקום, והוא לא לבד. תושבים נוספים מצהירים שאין חשש מנהרות בליבם. "כל אלה שאומרים לך שאין להם פחד בלב - יושבים טוב מבחינה כלכלית, לחלקם יש צימרים", מגיב לכך ביטון. "וגם הם מפחדים שלא יבואו אליהם לצימרים. אתה יודע מה, אני לא רוצה לפגוע בפרנסה ואני אוהב את השכנים שלי ושאנשים באים להתארח כאן. אבל בינינו, כשהמצב קצת מתוח, כשמגיע לכאן מסוק בשתיים בלילה או כשיש פיצוץ מכיוון הגבול - כולם על הרגליים. שלא ישחקו אותה 'קינג קונג', כי ברגעים האלה אתה מגלה שכולם מפחדים".

לדברי דובר צה"ל, הפניות בנושא המנהרות נבדקו לעומק וטופלו במלוא הרצינות. "הבדיקות בוצעו באופן יסודי ומקצועי, במישור הגלוי והסמוי", מסר הדובר. "נציין אף כי במידת הצורך מגיעים לשטח צוותים ייעודים. במסגרת פעילות הצוותים בנקודה אכן נשמעו רעשים תת-קרקעיים, אך לאחר בירור התגלה כי רעשים אלו אינם רעשי חפירה תת-קרקעיים ונשללה הימצאות מנהרות טרור. צה"ל ימשיך לבדוק לעומק כל פנייה שתגיע, במקביל למאמץ הגנה נרחב בגבול לבנון תוך שילוב אמצעים וטכנולוגיות שונות והמשך בניית המכשול ההגנתי. כמו כן, ימשיכו כוחות צה"ל ומעבדת איתור התת-קרקע לפעול באופן קבוע לאורך גבול לבנון נגד פעילות תת-קרקעית".

 

אולי יעניין אותך גם