הסוף לשלטון הפלייליסט

 6 shiri

 

לפני שבוע הושק היישומון שעשוי לגאול את אומני המוזיקה הישראלית ולחשוף לאוזני המאזינים למאות אומנים מוכשרים ומסקרנים שלא שמעו עליהם עד היום. 'שירי' היא בעצם סוג של תחנת רדיו עם בינה מלאכותית, שמעצבת את עצמה לפי הטעם של בעל המכשיר שעליו היא מותקנת * המהפכה המוזיקלית הבאה - ככה זה עובד

 

נדב גדליה

 

כבר שנים נוחתים עשרות סינגלים אצלי במייל וצובטים את ליבי. רוב השירים החדשים נקברים בשעת לידתם, וצוברים אבק נטול צפיות במרתפי יוטיוב. איש כמעט לא נתקל בהם. אומנים רבים ממשיכים בדרך-ללא-מוצא הזו ומטפחים את התקווה הקלושה לקבלת כרטיס כניסה לרשימת ההשמעה (פלייליסט) של תחנות הרדיו ובראשן גלגל"צ, שיוביל לעליית מספר הצפיות ולהצלחה.

 

"90 אחוזים מהמוזיקה שיוצאת בארץ לא זוכים לחשיפה", אומר הזמר והיוצר אריאל הורוביץ, מיוזמי האפליקציה החדשה 'שירי', שככל הנראה עתידה למתן את כוחו של הפלייליסט האימתני ולתת לאומנים דרך להגיע לאוזניים קשובות, סוף סוף.

 

הקונספט פשוט להפליא. "אתה בוחר אומנים שבא לך לשמוע. נניח שאתה יוצא לריצה ורוצה שירים עם קצב מסוים? אז אתה נותן ל'שירי' קריאת כיוון ומסמן כמה אומנים שאתה אוהב, למשל 'הדורבנים' ו'הדג נחש'. אחר כך 'שירי' מפתיעה אותך, כמו רדיו. היא יודעת להתאים לך שירים בסגנון מוזיקלי דומה, כולל שירים חדשים וישנים. כל פעם אתה משנה ב'שירי' את קריאת הכיוון - מזין באפליקציה כמה אומנים ולמעשה 'קולט' רדיו ישראלי שמותאם לטעם האישי שלך באותו רגע.

 

"ככה אתה נחשף למוזיקה שמותאמת לטעם שלך ולא נשלטת בידי עורכי מוזיקה", מסביר הורוביץ, ומדגיש שיש לו כבוד גדול גם לרדיו המסורתי. "תחנות רדיו רוצות רייטינג ולכן הן חייבות לכוון לטעם ממוצע, שיתאים לכמה שיותר אנשים. ב'שירי' באנו לעשות פעולה הפוכה - לקלוע לכל טעם אישי ולהרחיב אותו. מי שרוצה טעם ממוצע, רגיל, ימשיך לשמוע רדיו. מי שרוצה טעם ספציפי - ישמע מוזיקה ב'שירי'. כאשר אנשי המדיה מעצבים את התרבות, שיקולי הרייטינג יוצרים השטחה של התרבות. אנחנו מכבדים את עורכי המוזיקה ברדיו ולא באים לתפוס להם את המקום, אבל יצרנו פינה אחת שבה אנשי התרבות מעצבים את המדיה ומרחיבים את התרבות".

אריאל הורוביץ: "פגשתי הרבה סטודנטים מוכשרים וחיכיתי לשמוע מה קורה איתם בחוץ. לצערי, לא שמעתי עליהם מספיק אחרי הלימודים. הבנתי שאין להם דרך לפרוץ. הרדיו בארץ מאוד 'פלייליסטי'. אין מקום להרבה שירים חדשים, וגם לוותיקים... בשנים האחרונות נחשפתי לאפליקציות הסטרימינג הבינלאומיות וחשבתי שצריך אחת כזאת למוזיקה הישראלית"

 

בתום ארבע שנים בקעה ציפור השיר

 

עוד כמה ימים יוציא הורוביץ את אלבומו השביעי, 'כשבאנו הביתה', שכהרגלו ממשיך לעסוק ברצון שלו לחזור למה שהוא מכנה מוזיקה ישראלית בסגנון מקומי, שפיתחנו ושקצת הוזנח בשנים האחרונות. נראה שזו גם המוטיבציה שלו בפיתוח היישומון החדש.

 

הרעיון המהפכני של 'שירי' עלה לפני ארבע שנים תמימות. הורוביץ, המלמד בבתי הספר למוזיקה 'רימון' ו'מזמור', פגש אומנים צעירים רבים שלא מצליחים לפרוץ, והחליט להרים את הכפפה. "פגשתי הרבה סטודנטים מוכשרים וחיכיתי לשמוע מה קורה איתם בחוץ. לצערי, לא שמעתי עליהם מספיק אחרי הלימודים. הבנתי שאין להם דרך לפרוץ. הרדיו בארץ מאוד 'פלייליסטי'. אין מקום להרבה שירים חדשים, וגם לוותיקים... בשנים האחרונות נחשפתי לאפליקציות הסטרימינג (טכנולוגיה להזרמת מדיה, נ"ג) הבינלאומיות וחשבתי שצריך אחת כזאת למוזיקה הישראלית. הלכתי עם הרעיון הזה לאהובה עוזרי ז"ל, היא התלהבה וככה הקמנו יחד את 'הפינג'אן הדיגיטלי' - גוף שהיה צריך לשכנע את חברות המוזיקה לתת רישיון שידור לסטרימינג. אחרי חברות המוזיקה היינו צריכים לשכנע את הממשלה לשלם את התמלוגים. צריך להבין, כשמשדרים מוזיקה ברשת ג' או בגלגל"צ - הממשלה משלמת כסף, תמלוגים. לכן, תחנות אזוריות בבעלות פרטית כמעט לא משדרות מוזיקה מכיוון שזה לא משתלם כלכלית, כי הם צריכים לשלם תמלוגים לפי שיר וזה יוצא הרבה כסף".

 

איפה הקאץ'? קשה להאמין, אין. באפליקציות מוזיקה רגילות, המודל הכלכלי מבוסס על הכנסות; ביוטיוב אנחנו נאלצים לאכול פרסומות לתיאבון, ואילו ב'ספוטיפיי' וב'אפל מיוזיק' יש דמי מנוי. 'שירי' אינה כוללת דמי מנוי ואין בה פרסומות.

 

"הממשלה משלמת את התמלוגים לאומנים", מגלה הורוביץ. "כן, זה קרה אחרי שהצלחנו לשכנע אותה שזה מה שיקדם את המוזיקה הישראלית ויפתח אותה". כך יוצא, שכמו שהממשלה מממנת את תחנות הרדיו הממשלתיות, היא במקביל מממנת תחנת רדיו מוזיקלית חדשה, דיגיטלית, המשדרת מוזיקה ישראלית בלבד. כמה פשוט. יתרון נוסף ב'שירי', בשונה מאפליקציות הסטרימינג העולמיות שנועדו להנגיש את 'כל המוזיקה שבעולם' ושהן למעשה אוסף אלבומים בלתי נדלה, 'שירי' נותנת דגש להאזנה אקראית על פי טעם המאזין. כמו רדיו שעשוי להפתיע אותך ב'יציאות' מוזיקליות, רק מבוססות על טעמך האישי.

 

היה קשה לשכנע את הממשלה לממן רדיו סטרימינג?

 

"כן, היה קשה לשכנע, בעיקר מפני שזה דבר חדש ותמיד יש יועצים משפטיים שמקשים. אבל הוכחנו שיש כשל שוק שנוצר בגלל התחנות הממשלתיות ושיטת הפלייליסט, שבגללה רוב המוזיקה הישראלית לא מגיעה לציבור. זה גרם להם להגיד לבסוף שאנחנו צודקים וצריך לפתור את זה. 'שירי' - זאת מהפכה. שבוע אנחנו באוויר וכבר יש יותר מ-70 אלף משתמשים ויותר ממיליון שירים ששודרו".

 

בשלב הזה רוב המוזיקה שנוצרת בישראל לא נחשף לקהל. עד כמה להערכתך זה ישתנה?

 

" השמעה אחת בגלגל"צ היא השמעה ל-700 אלף איש, וב'שירי' - זה לאדם בודד. אבל השינוי יכול לבוא דווקא באמצעות שירי. מי שלמשל אוהב את יקיר הלל, מוזיקאי מדהים, האלגוריתם ידע להביא אליו את האנשים שאוהבים סגנון מוזיקה כזה. זה יעשה בשבילו שינוי גדול ויביא לו קהל איכותי ואישי שיבוא להופעות, אך לא בהכרח יהפוך את השירים ללהיט מדינה. הסטרימינג למעשה מפחית את כוחם של הלהיטים. כבר עכשיו מרגישים את התופעה, והיא תלך ותתעצם".

 

איך אומנים חדשים מכניסים שירים ל'שירי'?

 

"כעת זה עדיין לא אפשרי, אך זה יקרה במהלך 2019. אנחנו בונים מודל שיאפשר לאומנים להכניס לשם שירים. האומן ייכנס לאתר של 'שירי' ויכניס את השירים שלו, זה יהיה פשוט יחסית, אבל עדין צריך נתונים כמו מספר המאסטרינג של השיר. זה ימנע מצב שכל אחד עם אולפן ביתי ייכנס ויעלה שירים".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם