אלי הפעם?

 5 eli yishay
 
"אין מישהו שהוא גם חרדי, גם ימני וגם חברתי"
נכון לשעת סגירת הגיליון, האיחוד המיוחל של הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם אלי ישי עוד לא התרחש * נדב גדליה שוחח עם אלי ישי דקות ספורות לאחר שהתפוצץ המשא ומתן, כדי להבין מי הקהל שהולך איתו באש ובמים, מה עשה מחוץ לכנסת בשנים האחרונות ומה הוא חושב על הרפתקת 'יחד' בבחירות הקודמות * אנחנו מקווים מאוד שכאשר הריאיון הזה יגיע לידיכם, אתם כבר תקראו אותו כשיחה עם המועמד החדש ברשימה האמונית המאוחדת לכנסת

נדב גדליה 

רגע אחרי שרעשו הכותרות על שבירת האפשרות לאיחוד בין סיעת יחד של אלי ישי לבין הבית היהודי והאיחוד הלאומי, נפגשתי ישי לשיחה בלעדית. ברקע עדיין רסיסי התפוצצות המשא ומתן בינו לסמוטריץ' והרב רפי פרץ, אך הוא אפוף תקווה, אולי עד רגע סגירת הרשימות ישתנה משהו. "אם יהיה הסכם טוב שבזכותו אוכל להביא את הציבור שתומך בי לקלפי מפגישה לפגישה - אלך על זה", הוא לא מסתיר את תשוקתו לאיחוד במפלגות הימין הדתיות. "בינתיים רק 'משדרגים' אותנו ומפגישה לפגישה אנחנו עולים", הוא אומר בציניות. "פעם במשא ומתן נותנים לנו את המקום החמישי, אחר כך השישי, השביעי, עכשיו הגענו כבר לשמיני".

כשר בכיר לשעבר, זה מעליב אותך? 

"תראה, יש אנשים שרוצים לדאוג גם לעצמם וגם לציבור. ברמה האישית אין לי בעיה, אני לא מחפש לדאוג לעצמי. הייתי בממשלת ישראל הרבה שנים תחת שרון, ברק, נתניהו, הייתי שר. לא מעניין אותי תפקיד. אני נטו רוצה להציל את גוש הימין. לא מחפש את המקום שלי ואת הסידור עבודה שלי. אם אני יודע שהאיחוד הזה בין המפלגות יביא תשעה מנדטים - אני שם את הכבוד בצד. לא נעלב משום דבר. העיקר שגוש הימין לא ייפגע".

–ובכל זאת, אחרי הדיונים בימים האחרונים החלטת שלא מתאים לך.

"לא עניין המקומות מפריע לי, אלא שהציבור שלי ירגיש טוב עם ההסכם ויבוא לקלפי בזכותו, ולא ירגיש זלזול מההסכם ולא יבוא לקלפי, זה הכול".

כרגע, לדעתו של ישי, המיקום שהוצע לסיעתו לא מכובד. הוא מדבר על ארבעה מנדטים שסיעתו מביאה לרשימה, שיש להתחשב בהם במסגרת כל משא ומתן לגבי איחוד.

מה הגבול בעיניך בין הסכם איחוד מכבד להסכם מזלזל?

"אני לא רוצה להיכנס לפרטי המשא ומתן. העברתי את המסרים בשם הרב מאזוז, המנהיג הרוחני של 'יחד', וזהו. ועדיין, אני משקיע המון טלפונים ועבודה, פגישות מבוקר ועד ערב עם כל העולם ועם כל מי שיכול לקדם את האיחוד הזה".

"אכפת לציבור בפריפריה מתורת ישראל גם אם הם לא שומרים את כל המצוות. כשהרב מאזוז עושה הילולה בגני התערוכה באים 11 אלף איש ומשלמים 380 שקל כניסה לסעודה. אתה רואה שם את המסורתיים שלא מסוגלים ללמוד תורה כל היום או לקיים את כל המצוות. הם חיים את חייהם, אבל חשוב להם מאוד לתמוך בתורה, בדרכם, ובקלפי הם מביעים את זה"
מסורתיים, אבל מתים על התורה

הסקרים מנבאים לישי קהל נאמן של 1-2 מנדטים שהולכים איתו, מספר שיכול גם לעלות במקרה של איחוד השורות. אני מתעניין אצל ישי מיהו הקהל שהולך איתו.

"אני מביא ציבור מסורתי, חרדי לאומי, חרדי ימני", הוא אומר. "הרבה מאנשי הפריפריה למשל - זה מה שמדבר אליהם; מסורת וימין. כשהרב מאזוז הולך עם גוש הימין של הבית היהודי–האיחוד הלאומי–עוצמה יהודית ויחד - זה שווה ארבעה מנדטים. הרבה אנשים בפריפריה ומחוצה לה מתלבטים למי להצביע, וכשהרב תומך במפלגה - זה יוצר סחף. זה ציבור שאכפת לו מארץ ישראל, מתורת ישראל ומהנושאים החברתיים. כן, חד-משמעית, אכפת לציבור בפריפריה מתורת ישראל גם אם הם לא שומרים את כל המצוות. הם אוהבים את המסורת ותומכים בתורה.

"כשהרב מאזוז עושה הילולה בגני התערוכה באים 11 אלף איש ומשלמים 380 שקל כניסה לסעודה. אתה רואה שם את המסורתיים שלא מסוגלים ללמוד תורה כל היום או לקיים את כל המצוות. הם חיים את החיים שלהם, אבל חשוב להם מאוד לתמוך בתורה, בדרכם. הם מקיימים את מה שאפשר לקיים ואומרים 'בוא לפחות נשמור טהרת המשפחה, שבת, צדקה, נתמוך בישיבות'. גם אם קשה להם לעמוד בתרי"ג המצוות - כבוד התורה חשוב להם מאוד ובקלפי הם מביעים את זה".

אתה מדגיש את הימניות. עם כל כך הרבה סיעות ימין, למה להצביע דווקא לך?

"כל חיי ותפקידיי היו לכלל ישראל. כולם קיבלו סיוע. דלתי הייתה פתוחה. סייעתי בצורה הכי ממלכתית שיכולה להיות לכולם. אני איש ימין ובגירוש הייתי זמין יום יום כדי לעזור. העובדה שאני חרדי-ימני היא תוספת משמעותית מאוד למרקם של ההתיישבות ולכוח בכנסת. היתרון הזה של חרדי וימני הוא משהו שאין לו מענה במפלגה אחרת. אין מישהו שהוא גם חרדי, גם ימני וגם חברתי".

חוששים ורצים

בפעם הקודמת רצת כסיעה עצמאית ולא עברתם את אחוז החסימה. מה ההסבר שלך לזה?

"זה היה פספוס גדול", אומר ישי, בקולו צער שלא נמוג עדיין. "היה אחוז הצבעה גבוה מאוד וחצי אחוז בלבד מכלל המצביעים הפריד בין אחוז החסימה לארבעה מנדטים. כמעט עברנו. זה לא עניין של קולות. אם רק שיעור ההצבעה היה נמוך בחצי אחוז, 120 אלף הקולות שהבאנו היו מספיקים לנו כדי להיכנס לכנסת". 

הייתי חבר כנסת משנת 96' עד הקדנציה האחרונה. מה עשה ח"כ ושר ותיק כמוך ביום שאחרי הכנסת?

"הדבר שהיה הכי קשה לי הוא העיסוק בחובות", מגלה ישי. "מעבר לזה, סדר היום נשאר עמוס מבוקר עד ערב בסיוע לאנשים. ההבדל היחיד הוא שכשהייתי שר לא שלטתי על היומן, ומהזמן שאני לא בכנסת אני מחליט איך לתכנן את היום, ורואה יותר את הנכדים.

"המשפחה אומרת לי שאני אמנם יותר רגוע כי העומס הציבורי ירד ממני, אבל אני לא פחות עסוק. אבל כשאין אחריות ציבורית - זה אחרת. הבת שלי אמרה לי אחרי שיצאתי מהממשלה שזאת פעם ראשונה בחיים שאני מדבר איתה והיא מרגישה שאני מדבר אליה. היא הייתה בת 19 כשהיא אמרה לי את זה. חייתי כמו טיל שיוט".

למרות הכול, ישי לא מוותר על הכנסת. "אני לא יכול לתת לעצמי לקחת קולות ולזרוק אותם לפח. אני מרגיש דחף פנימי חשוב להציל את גוש הימין".

אם האיחוד לא יתרחש, כמו שזה נראה, תרוץ לבד?

"בעזרת ה', נמשיך לרוץ לכנסת".

אתה חושש שגם הפעם לא תעבור את אחוז החסימה?

"לכן אנחנו עושים הכול כדי לעשות בלוק טכני ולאחד את כל הכוחות".

 

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם