סבתא על המסלול

 7 ofna
סבתא על המסלול – תצוגת אופנה כזאת עוד לא ראיתם
בתצוגת האופנה של מכללת אורות לא תמצאו את בר רפאלי וגם לא את גל גדות, ובכל זאת הנשים שיצעדו שם על השטיח האדום יהיו מודל לחיקוי. כולן מבוגרות, מרשימות במיוחד, מטופחות ומאופרות ובעיקר בעלות ניסיון, וסיפור חיים מרשים במיוחד עומד מאחוריהן * וכשהן מדברות על העצמה נשית, נושא מדובר כל כך בשיח היום, איכשהו מפיהן זה נשמע עוצמתי באמת

אביגיל זית

יומיים אחרי יום האישה, ביום ראשון הקרוב, כ"ז באדר, ייערך זו השנה השנייה אירוע מיוחד במכללת אורות ישראל בשיתוף עמותת בת מלך ומגזין פנימה: צועדות בגבורות – תצוגת אופנה אחרת לגמרי מכל מה שאתם מכירים.

הדוגמניות יהיו לבושות בבגדים מעוצבים כמו בתצוגת אופנה אמיתית, יאפרו אותן מאפרות מקצועיות, יהיו צלמים וקהל ואפילו שטיח אדום.

ציפי ריין, מיוזמות האירוע, סיפרה על הרעיון שעומד מאחורי הפנייה לנשים מבוגרות: "אנחנו רוצות להעביר כאן מסר שהעולם לא שייך רק לצעירים. האירוע מוקדש להתבגרות נשית, וכל הנשים שיצעדו בנות יותר מ-60 ובעלות מפעל חיים מפואר. אנחנו רוצות לכבד את הנשים האלה ואת המסע שלהן, ובכך לתת כבוד גם למסע של כל אחת מאיתנו".

היום, בשנת 2019, שנשים נמצאות בכל עמדות המפתח ויכולות לעסוק כמעט בכל תחום, עדיין צריך אירועים מלטפים שאומרים עד כמה נשים הן נפלאות?

"אני חושבת שגם גברים צריכים את זה. החיים שלנו לא קלים. זה לא אומר שהם לא טובים, אבל יש גם הרבה התמודדויות וקשיים, וכולנו זקוקים להעצמה".

שמעת טענות על החפצה בעצם קיום אירוע שכזה?

"האירוע הוא לא תצוגת אופנה. הנשים עולות מטופחות ויפות, ומי שרוצה מקבלת סטיילינג ואיפור, אבל האישיות היא הצועדת, ולא הקולב. לחיצוניות שלנו יש מקום. כנשים דתיות אנחנו מאמינות בזה, לכן אנחנו מתלבשות בצניעות. יש מקום למראה ולגוף: הנשמה צריכה לחיות בו בשלום ולהוציא את הכוחות שלה לפועל דרכו. האירוע מגיע לתת תגובת נגד על תרבות שעומדת בלי תוכן פנימי. במקום להציג מודלים של דוגמניות אנחנו מציגים מודלים להשראה ולהעצמה".

ואכן, כל אחת מהנשים המשתתפות היא פשוט מפעל חיים מהלך, וכל אחת בדרכה ובתחומה הובילה מהפכות ושינויים.

רחל סילבצקי עלתה עם בעלה מארצות הברית בשנת 1971. המוטיב של הדאגה למי שצריך והעשייה למען המדינה במה שנחוץ שזור בסיפור חייה. עיקר העשייה של רחל הוא בתחום החינוך, הרווחה וקידום מעמד האישה. היא שימשה יו"ר תנועת אמונה והייתה מורה ומרצה. "את כל התחומים האלה ראיתי כחלק מאותה השאלה: מה צריך לעשות ואיפה? בכל פעם זה היה בתחום אחר, עם עולים מאתיופיה וברית המועצות, בהקמת כפר הנוער, כיו"ר תנועת אמונה, כמרצה וגם כעורכת של ערוץ 7 בשפה האנגלית. בהכול ראיתי שליחות גדולה, ולמדתי שאישה יכולה לעשות דברים גדולים וחשובים בלי בריקדות ומלחמות".

השתתפות באירוע כזה דורשת חשיפה ואומץ. זה התאים לך?

"באמת חשבתי על זה הרבה כי אני לא אוהבת פרסום, אבל הבנתי כמה חשוב להראות לנשים הצעירות שהעשייה הנשית היא עשייה ממקום שלא מחפש מלחמה עם הגברים, שלא מחפש כותרות, אלא ממקום שרוצה להיות אישה יהודייה שעוזרת לזולת ומעניקה לאחרים".

ציפי ריין: "לחיצוניות שלנו יש מקום. כנשים דתיות אנחנו מאמינות בזה, לכן אנחנו מתלבשות בצניעות. יש מקום למראה ולגוף: הנשמה צריכה לחיות בו בשלום ולהוציא את הכוחות שלה לפועל דרכו. האירוע מגיע לתת תגובת נגד על תרבות שעומדת בלי תוכן פנימי. במקום להציג מודלים של דוגמניות אנחנו מציגים מודלים להשראה ולהעצמה"

מהי בעינייך המשמעות של ההעצמה הנשית שעליה מדברים?

"העצמה נשית היא חיים בשיווי משקל. אם הקב"ה מזכה, אז להקים משפחה וליצור איזון של זמן בין הדברים. את חלק הארי של הקריירה שלי עשיתי אחרי שהילדים שלי גדלו. העצמה נשית היא לא משהו כוחני או אנוכי, אלא שהאישה היום תלמד תורה כשהיא יכולה, וכך תקפיד יותר במצוות".

הרבנית שולמית מלמד היא מנהלת אתר האינטרנט ערוץ 7 ותחנת הרדיו הפיראטי ערוץ 7 שקדמה לו. גם היא תצעד על המסלול באירוע, וגם היא מסכימה עם רוח הדברים של רחל סילבצקי.

"בתוכי היה כל הזמן הדיון הפנימי אם אני יכולה כעת לעזוב את הבית ולעבוד, או שכרגע אני צריכה להשקיע בבית. זו ההתלבטות שכל אחת צריכה לעשות, ותמיד לזכור שהבית והילדים זה הכי חשוב. אני התחלתי את ערוץ 7 כשהבת הקטנה שלי הייתה בת 7. לפני כן לא הרגשתי נכון לעשות דברים שדרשו התמסרות רבה מדי".

כולכן נשים שעשו דברים משמעותיים. את מרגישה שהיית צריכה לפרוץ תקרת זכוכית בעולם התקשורת?

"האמת היא שלא, בכלל לא. כאישה לא הייתה לי שום בעיה, התקרה שהייתי צריכה לפרוץ הייתה כימנית, לנסות להשמיע את הקול הזה. כל הזמן ניסו לתקוף ולעצור אותנו בכל דרך, ואת התקרה הזאת הייתי צריכה לפרוץ".

מה החשיבות של האירוע הזה בעינייך?

"היום אנחנו רואים שיש נהירה אחרי תרבות המערב, וכולנו רוצות להיראות יפה. באירוע כזה רוצים להראות נשים מטופחות, יפות ושמאוד שומרות על הצניעות. תמיד הייתי אומרת למורות: אם אתן רוצות שהתלמידות ילכו בצניעות, תתלבשו יפה מאוד, והתלמידות יגידו 'כך אני רוצה להיראות'".

רחל בולטון היא אישה חרדית. בעבר הייתה אשת עסקים ובעלת משרד פרסום, אך היא מכרה אותו למען מה שהיא רואה כשליחות חייה, פרויקט תעצומות. "החלטתי לצאת מעולם העסקים כדי לתת לנשים כוח לבחור בחיים שלהן ולהעניק להן כלים לצאת מהמקום הקטן והקורבני למרחב של גדלות. הסיסמה של השיטה היא: 'אף אחד לא נגדנו, כולם בעד עצמם; תהיי גם את בעד עצמך'".

כמי שרגילה למשוך בחוטים, לא הרתיע אותך לעלות על הבמה ולהיחשף?

"אני רואה בחשיפה שלי כלי שה' שלח לי להפיץ את המסר של שיטת תעצומות. אני נרגשת מהאירוע כי אני רואה בו הודאה של ה' בכך שהוא מכיר בשיטה ועוזר לי לחזק ולהפיץ אותה. אני רואה בזה זכות.

"במהלך השנים כדי להגיע להישגים שלי הייתי צריכה לפרוץ מחסומים בגלל מי שאני, אישה חרדית המתמודדת עם עודף משקל. אני רוצה לדייק ולומר שבכל יום ההתמודדות על הצעד הבא ממשיכה ללוות אותי. המאבקים לא נגמרים, אבל יש התקדמות, ולאישה צעירה היום יהיה קל יותר להגשים את עצמה. רב אמר לי פעם: 'במקום שמשאית נוסעת היא סוללת דרך למכוניות פרטיות'".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם