השהידים של אונר"א

 4 unra
שהידי העתיד בבתי הספר של אונר"א
מחקר שפורסם השבוע חושף את תוכנית הלימוד החדשה של ילדי הערבים בעזה וגם במזרח ירושלים. ד"ר ארנון גרוס מציג ממצאים מזעזעים שאסף מתוך חוברות הלימוד החדשות, שמדברות על הכיבוש הציוני שאחראי לטבח, גירוש והריסת ערים וכפרים ערביים, גנבת מים ואפילו על שימוש בסמים בחברה הפלשתינית. יהודים שנשרפים חלילה מתוארים כמסיבת ברביקיו, ואפילו השירים הנלמדים מתפייטים על שהידיות בפולשים הזרים (זה אנחנו) * אבל זה לא כל הסיפור – הטירוף הזה נלמד בבתי הספר של ארגון אונר"א – שפועל מטעם האו"ם לשיקום הפליטים הפלשתינים * חומר מדאיג במיוחד למי שמתכנן כאן שלום בשנים הקרובות

ארנון סגל

1,200,000 תלמידים בין הירדן לים פותחים יום יום ספרי לימוד שבהם קוראים להשמיד אותנו, מאות אלפים מהם עושים זאת בבתי ספר בירושלים הבירה, אבל אנחנו מפהקים משעמום. בכנס שנערך ביום שלישי בגבעת רם פרס ד"ר ארנון גרוס את תוצאות המחקר שלו בעניין חוברות הלימוד הפלשתיניות הטריות. הן חדשות מהשקית, וארסיות באופן חסר תקדים.

"אלו ספרי הלימוד שמוציאה לאור הרשות הפלשתינית", מסביר גרוס, "ושמצויים בשימוש בכל בתי הספר ביהודה ובשומרון, בעזה שתחת שלטון חמאס, בבתי הספר במזרח ירושלים שנוהגים לפי תוכנית הלימודים הפלשתינית וגם בבתי הספר הפרטיים של הכנסיות. אגב, רק מעט בתי ספר במזרח ירושלים לומדים לפי תוכנית הלימודים הישראלית, והרוב כפופים לתוכנית הפלשתינית. המגמה בכל אלו היא לעבור את מבחן התאוג'יה, המבחן המסכם ללימודים התיכוניים בשטחי הרשות הפלשתינית ובירדן המקביל לבחינת הבגרות הישראלית, ולפנות ללימודים גבוהים בארצות ערב.

"הקבלה ללימודים גבוהים היא גם הסיבה שהתוכנית תקפה גם בעזה שתחת שלטון חמאס. עם זאת, בחמאס עורכים שינויים בתוכנית. בבתי הספר בעזה, למשל, שלא כמו ביהודה ובשומרון, מלמדים עברית. זה נעשה מתוך תפיסה של 'דע את האויב'.

"אותם ספרים נלמדים גם בבתי הספר של סוכנות האו"ם לפליטים הפלשתינים, אונר"א. לאונר"א יש היום כחצי מיליון תלמידים ברשות הפלשתינית, בסוריה, בירדן ובלבנון. הארגון הזה מחזיק בעזה 276 בתי ספר שבהם למדו בשנה שעברה 271 אלף תלמידים. ביהודה ובשומרון יש לאונר"א 97 בתי ספר שבהם לומדים 50 אלף תלמידים. בסך הכול אונר"א אחראית לרבע מהיקף מערכת החינוך הפלשתינית, 1,200,000 תלמידים אשר נחשפים כיום לחוברות הנוראיות הללו.

"בחוברות נעשית דה-לגיטימציה לא רק לקיומה של מדינת ישראל, אלא לעצם נוכחות היהודים בארץ. מבחינת כותבי החוברות היהודים הם זרים, קולוניאליסטים, כמו הלבנים שכבשו את אמריקה והשמידו את האינדיאנים. מבחינתם גם אין לנו כאן מקומות קדושים, כי הכותל, מערת המכפלה וקבר רחל הם מקומות קדושים לאסלאם שהיהודים גזלו, שלא לדבר על הר הבית. ישראל כמובן איננה לגיטימית ולכן לא מופיעה כלל על המפה.

"הרשות הפלשתינית החלה להוציא ספרי לימוד משנת 2000, בתהליך שנשלם ב-2006. ב-2016 החלו שם לכתוב מחדש את כל מערך החוברות, וב-2018 סיימו. כך שהיום יש לנו ספרים חדשים, גרועים יותר מהחוברות הקודמות. בספרים החדשים כבר לא מזכירים את המילה 'ישראל'. בחוברות הישנות כתבו 'ישראל רוצחת את הילדים שלנו וגונבת את האדמה שלנו'. היום גם זה לא. רק 'הכיבוש הציוני'. אם בעבר כפלשתיני היית צריך להילחם בישות מוגדרת, מדינת ישראל, היום זו הציונות שהיא רע עולמי מיתי.

"עד מלחמת ששת הימים למדו ביהודה ובשומרון על פי תוכנית הלימודים הירדנית ובעזה על פי תוכנית הלימודים המצרית. אחרי המלחמה הוציאו מהן את הקטעים הארסיים. אחרי הסכמי אוסלו, ב-1994, הוחזרו החוברות הישנות עם הביטויים הארסיים. ישראל התלוננה על כך והרשות הבטיחה שכאשר היא תוציא חוברות משלה הן ייראו אחרת. ספרי הלימוד הראשונים אכן היו מעט יותר; לא היה כתוב שם שיש להרוג את היהודים, אבל הם הטיפו למלחמה ולא לשלום.

"היום, על המפה בחוברות האלו מופיעה פלשתין במקום ישראל. ערים בתוך שטח ישראל נחשבות ערים פלשתיניות: נצרת, באר שבע, יפו וחיפה. ערים יהודיות כלל לא מופיעות על המפה. היהודים אינם לגיטימיים. בספרים הישנים דובר פה ושם על המלך דוד ועל שלמה. בספרים החדשים הם טוענים שהיהודים ממציאים הוכחות ארכאולוגיות כאילו הם היו פה פעם, אבל זה לא נכון.

"לפי החוברות אין בישראל שום דבר טוב. יש שם יותר משלושים האשמות כלפיה, החל מעצם ייסודה באמצעות טבח, גירוש והריסת ערים וכפרים כביכול, ועד לגנבת מים ואפילו הטלת אחריות לשימוש בסמים בחברה הפלשתינית, וכן טענות על כך ש'הכיבוש' שולח חזירי בר להרוס את היבולים הפלשתיניים.

"בספרים החדשים כבר לא מזכירים את המילה 'ישראל'. בחוברות הישנות כתבו 'ישראל רוצחת את הילדים שלנו וגונבת את האדמה שלנו'. היום גם זה לא. רק 'הכיבוש הציוני'. אם בעבר כפלשתיני היית צריך להילחם בישות מוגדרת, מדינת ישראל, היום זו הציונות שהיא רע עולמי מיתי"

"אם ישראל חושפת קרקע ליד כבישים כדי שלא יירו מבין השיחים על מכוניות חולפות, עורכת תמרונים צבאיים בשטחים חקלאיים ומונעת ייבוא של דשנים כי הם משמשים לחומרי נפץ – מבחינת ספרי הלימוד פירושו של דבר שישראל פוגעת בביטחון התזונתי של הפלשתינים ופועלת למִדבור של פלשתין. לא ייאמן שאותנו, שנוטעים עצים יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם, מאשימים במדבור.

"בספרי הלימוד האלה נעשית גם דמוניזציה ליהודים. בעיניהם אנחנו גזענים קולוניאליסטים שביצעו רצח עם בערבים וטיהור אתני. היהודים מתוארים כאויב עוד מימי הנביא מוחמד, אז גירש מוחמד שני שבטים יהודיים שחיו בעיר מדינה וטבח בשבט יהודי נוסף. הקורא מקבל את הרושם שהיהודים הם אויבי האסלאם מאז ועד היום.

"קיימת קריאה לשלום באופן כללי, למשל בהקשר של מלחמת האזרחים בסוריה, אבל לא בהקשר של ישראל. בספרים האלה תמצא ביחס אליה רק מאבק לשחרור של כל פלשתין – בסגנון 'חיפה ויפו ישובו אלינו'. בספרים העדכניים המאבק הזה הוא אלים ונעשה תוך שימוש בטרור. כתוב שם בהקשר ליהודים: 'משוגע מי שמתכוון לחזור לחיות עם השודדים שלקחו לנו את הארץ'. ומה עושים באויב? השלכת בקבוק תבערה על אוטובוס מתוארת שם כ'מסיבת ברביקיו'. ועוד דוגמה: שיר שבו הכותב מתפייט שהוא עתיד להקריב את דמו כדי לשחרר את אדמת האצילים, לחסל את הגזלן ולהשמיד את שרידי הזרים. אלו רמזים למה שהם מתכוונים לעולל ליהודים.

"מילא כשמדובר ברשות הפלשתינית", שומר גרוס על התנסחות אקדמית מאופקת, "היא גוף פוליטי שאפשר לטעון שמפיצה חוברות כאלו כי היא מסוכסכת עם ישראל; אבל אונר"א הוא ארגון בינלאומי שמחויב לעקרונות האו"ם. בין השאר עליו להיות ניטרלי. אם בספרים הללו נכתב שאין שלום עם ישראל, זה נוגד את תפיסת האו"ם שהפתרון לסכסוך במזרח התיכון צריך להיעשות בדרכי שלום. לפי החישוב שלי, משנת 1950 ועד היום אונר"א חינך יותר משני מיליון פלשתינים. הוא למעשה מנציח את הסכסוך ומועל באמון שניתן בו. הוא הופך את תלמידיו לחיילים שילכו להיהרג במקום לפעול לטובתם האישית.

"לפחות במזרח ירושלים שמצוי בשליטה ישראלית אפשר לטעון שהאשמה הישירה היא על ישראל שמאפשרת זאת. בעניין המחדל הזה אין הבדל בין תקופות של שלטון ימין בישראל לבין ימים של שלטון שמאל. יש הבדל רק בהכרזות".

איך אתה מסביר זאת?

"כי זה מסובך. הרי כשהחליטו לקצץ בכספי הרשות הפלשתינית בגלל תשלום למשפחות מחבלים, טענו שאסור לפגוע ברשות מפני שזה יחולל שם תוהו ובוהו. משרד הביטחון וצה"ל תומכים בהמשך קיום אונר"א בטענה שאונר"א שומר על השקט ומעניק תקווה לתושבים. ייתכן שמבחינה מעשית אונר"א הוא גורם חיובי ולכן אסור לפגוע בו.

"כך או אחרת, באונר"א התכחשו בעבר לטענות שלנו וטענו שמדובר בשקר, ושרק שלושה אחוזים מכל חומרי הלימוד שלהם בעייתיים. ברור שמדובר בשלושה אחוזים, כי הרי ספרי לימוד לא מדברים רק על הסכסוך, אלא גם על טבע, פיזיקה וכימיה. זאת למרות ששם מכניסים את הסכסוך לכל נושא, ואפילו לפיזיקה ולכימיה. בכל אופן, לגבי אותם שלושה אחוזים הם טענו שאין ביכולתם להוציא אותם מחומר הלימודים, כי בארגון מחויבים ללמד דווקא בספרים האלו. אגב, באונר"א מפרסמים גם חוברות משלהם שנחשבות חומר העשרה, ואלו נתקלות בבעיה הפוכה. לפני שנתיים, לדוגמה, ועד הורי התלמידים בעזה קרא להורים לשרוף את הספרים הללו של אונר"א כי העזו להזכיר באחת מהן את העובדה שירושלים היא עיר קדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם