Print this page

קנה לך חברות

 m2 ba
הורים רבים מרגישים בכיסם את תשלומי החברות בתנועות הנוער בכלל ובבני עקיבא בפרט * לאחרונה העלתה בני עקיבא את מחיר תשלומי החברות, וצעד זה הכעיס הורים וחניכים * התסכול מובן, אך מתברר שיש גם צד שני למטבע: בני עקיבא משקיעה כסף רב בפיתוח הקומונריות והמדריכים, תשלומי החברות של התנועה הם מהנמוכים שבתנועות הנוער, ושיעורם הוא רק עשרה אחוזים מתקציב התנועה * ייתכן שהסתכלות על תשלומי החברות כעל דמי חבר שנתיים שכוללים גם את הפעילות שההורים מחשיבים 'חינמית' – אף שהיא עולה כסף – תמתיק את הגלולה

מרדכי יורבצקי

הטענות על התשלומים הגבוהים של דמי החבר בתנועות הנוער לא נולדו אתמול וגם לא לפני כמה חודשים. מה שכן נולד הוא עצומה של מדריכים והורים המלינים על כוונתה של תנועת בני עקיבא להעלות את תשלומי החברות בסכום של 30–40 שקלים לחניך, בלי לפרט על מה הכסף הולך ומדוע ההעלאה נעשית כעת.

מתברר כי יש הורים שבשל הסכומים הגבוהים אינם משלמים את דמי החבר, וילדיהם נאלצים שלא להשתתף במסעות התנועה. יעל אביטן ממושב טפחות שבגליל שיתפה אותנו בתחושותיה בעניין: "יכול להיות שבני עקיבא באמת צריכים את הסכומים האלה לכל הפעילויות ולכל ההכשרות למיניהן, אבל מדוע על גבם של ההורים?" היא תוהה. "מדוע מדובר בסכומים גבוהים כל כך? התחושה היא שהכי קל לגבות את זה מההורים, וזו תחושה ממש לא נעימה. הילדים שלי דעתנים, והם בעצמם אומרים לי: 'לא משלמים כזה סכום'. לאיש שלי קשה מאוד להוציא את הסכום הזה בתור אחד שמכיר את ה'מכונות המשומנות' של הארגונים הגדולים.

"הפתרון שלנו הוא להמשיך להתמיד במסגרת הסניפים הטובה והנחמדה שלא קשורה בתשלומי ענק", היא אומרת. "לא נוח לנו להתחיל להתווכח על תשלומי החבר. הילדים ילכו לסניף וייהנו מהפעילות הסניפית החינמית".

יעל אביטן, טפחות: "יכול להיות שבני עקיבא באמת צריכים את הסכומים האלה לכל הפעילויות ולכל ההכשרות למיניהן, אבל התחושה היא שהכי קל לגבות את זה מההורים. הפתרון שלנו הוא להמשיך להתמיד במסגרת הסניפים הטובה והנחמדה שלא קשורה בתשלומי ענק"

 

"דורשים שקיפות מלאה"

"יש הרבה הורים ממעמד הביניים שזה משהו שהם לא יכולים לעבור עליו לסדר היום", אומר אוריאן לסרי, מדריך בתנועה ומיוזמי העצומה, הקובל על העלאת דמי החברות. "יש סניפים שבהם החניכים יוצאים רק למחנה סיירים. עכשיו, בעקבות העלאת המחירים, גם לזה הם לא יצאו. חשוב להדגיש שהסניפים האלה לא מקבלים סבסוד תנועתי, ולהורים באמת אין יכולת לשלם את דמי החברות המוכפלים לפי מספר ילדיהם החברים בתנועה", הוא אומר בכאב.

עוד טענה שלסרי מעלה היא שהתנועה לא פירטה למה הכסף הזה מיועד, אלא פשוט הכריזה שעומדים להעלות את המחירים. "ההורים כעסו מאוד אחרי שקיבלו את ההודעה ששלחנו להם. הכעס הופנה אלינו כמדריכים, בתור מי שמייצגים את התנועה מול ההורים", הוא משתף. "על העצומה חתמו יותר מאלף הורים ומדריכים", הוא מפרט, וטוען שהמספר הזה משקף עוד אלפי הורים באותו המצב.

במכתב ששלחו אל הנהלת התנועה ביקשו המדריכים מההנהלה לפעול בשקיפות ולפרט במה מושקע הכסף. "איננו יכולים לתאר את המצב שבו הורים לכמה ילדים בסניף יחליטו שילדיהם לא ישתתפו במפעלי התנועה, ואנו ניאלץ להשאירם מחוץ לסניפים בגלל העלות הגבוהה להם", כתבו.

"תשלומי החברות הם נתח של 10% בלבד מתקציב התנועה"

בדיקה קצרה שערכנו מגלה כי תנועת בני עקיבא מגלגלת בכל שנה 75 מיליון שקלים. בשנתיים האחרונות הוגדלה הפעילות ב-15 מיליון שקלים ללא כל שינוי במחיר דמי החברות השנתיים. שכרם של בכירי התנועה עומד על שכר ברוטו של כ-33 אלף שקלים לחודש, וכ-25 אלף שקלים למזכ"ל התנועה ולסגנו. נוסף על כך גילינו שיש סניפים שעורכים הסכמים עם ההנהלה באשר לעזרה באחסון ציוד וכדומה, והסכמים אלה פוטרים אותם מתשלומי החברות לכל חניכי הסניף.

סכום דמי החברות בבני עקיבא עומד כעת על 330 שקלים לחניך, ויש הנחות הולכות וגדלות ככל שיש יותר אחים, עד תקרה של 720 שקלים למשפחה שיש בה יותר מארבעה חניכים בתנועה. לעומת תנועות הנער האחרות מדובר בסכום נמוך לכל הדעות. בתנועת הצופים תשלום דמי החברות עומד על 690 שקלים לחניך לשנה. בנוער העובד והלומד – 550 שקלים. בשומר הצעיר המחיר הוא כ-400 שקלים. בעזרא ובאריאל המחיר לחניך הראשון דומה, וההנחות לאחים נוספים גדולות יותר בבני עקיבא.

נתנאל אלק, סמזכ"ל הכספים של תנועת בני עקיבא, מציין כי 55% מתוך 80,000 חניכי התנועה משלמים דמי חברות. "יצרנו סוג של מחסום בירוקרטי של יציאה למפעלים שמותנה בתשלום החברות, כי היינו צריכים למצוא את נקודת השייכות הרצינית של החניכים לתנועה", הוא מציין את הסיבה.

"תנועת נוער היא לא חוג, אלא מטרתה לחנך ולהעצים ערכים חינוכיים. ובכל זאת, לשם ההשוואה, כל ההורים משלמים על חוגים 150–200 שקלים בחודש. מטבע הדברים, עלויות ההכשרה והליווי של המדריכים והקומונריות גבוהות מאוד, בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים בשנה, וכן העסקת הרכזים שתומכים ומלווים את הסניפים במהלך כל השנה". הוא מפנה את תשומת ליבי לכך שמדובר בסדר עדיפויות של ההורים באשר לפעילות הפנאי של ילדיהם, שלפעמים הסניף מובן בה מאליו.

"נוסף על כך יש התייקרות בשנים האחרונות בכל המשק. אפשר לראות לדוגמה את קפיצת שכר המינימום. כל הדברים האלה בקושי באו לידי ביטוי, ורק עכשיו הכרזנו על העלאת דמי החברות ב-30–40 שקלים בלבד".

אלק מזכיר את מערכת הסבסודים שיצרו בתנועה למעוטי יכולת, ומדווח כי משפחות רבות מקבלות הנחות ניכרות. הוא מעיד שבמחלקת הכספים עובדים כעת על הפקת סרטוני הסברה ודפים מסודרים באתר שיפרטו להורים בשקיפות לאן הכסף הולך.

כשאני נותן לו דוגמה מעדות של מדריכה מסניף בני ברק, שהייתה צריכה להרים הפקה שלמה כדי לממן לחניכות שלה את היציאה למפעלי התנועה ואת תשלום החברות, הוא משיב כי במקרה של עיריית בני ברק המצב בעייתי, מפני שהתנועה "לא מקבלת מהם שקל", לדבריו. "אנחנו מגייסים עשרות אלפי שקלים כדי לעזור לסניף לתחזק את המבנה ולממן את הפעילות. תסתכל ותיווכח שברשות אחרת במרכז זה אחרת, מפני ששם העירייה מתקצבת את הסניפים", הוא מסביר.

אוריאן לסרי, מיוזמי העצומה: "יש הרבה הורים ממעמד הביניים שזה משהו שהם לא יכולים לעבור עליו לסדר היום. יש סניפים שבהם החניכים יוצאים רק למחנה סיירים. עכשיו, בעקבות העלאת המחירים, גם לזה הם לא יצאו"

תוכל לתת דוגמה לחלוקת הכספים?

"ניקח לדוגמה סניף קטן של 45 חניכים. בסניף הזה יש כעשרה מדריכים, ואני בכל שנה משקיע בכל מדריך סדר גודל של 700 שקלים בשנה כדי להכשיר אותו להדרכה. בהכשרת הקומונרית אני משקיע עוד כ-10,000 שקלים. גם התוכן החינוכי שמגיע אליהם עולה כסף, ויש גם רכז מחוזי, רכז חבריא ב' ורכז חינוך מיוחד שמלווים את הסניף. תאסוף את כל הנתונים האלה ותראה שבני עקיבא משקיעה בסניף הזה כ-30,000 שקלים בשנה בממוצע".

מה אתה עושה עם הכאב של ההורים מצד אחד ועם היכולת המוגבלת של התנועה מצד אחר?

"כאבא לילדים אני מבין את ההשלכה הכלכלית של כל התשלומים", הוא אומר. "כל הורה מוציא עשרות אלפי שקלים בשנה על חינוך ילדיו. עשינו עלייה מינורית בכמה אחוזים שביתרון של גודל תעזור לנו מאוד.

"עם זה אני מדגיש שהשותפות של ההורים באמת מאוד קטנה. אנחנו הופכים את העולם כדי להשיג תקציבים מהרבה גורמים", הוא אומר, ומפתיע בנתון מעניין: "תשלומי החברות הם נתח של 10% בלבד מתקציב התנועה".

לסיום מדגיש אלק: "תשלומי המשפחות ברוכות הילדים ימשיכו להיות נמוכות בעשרות אחוזים. הורה ששומע את הדברים בפירוט ושומע על המקצועיות ועל ההתייעלות של התנועה בשנים האחרונות מבין לאן הכספים האלה הולכים, ומפנים שהכול נעשה כדי לייעל את הפעילות ולהעצים את הילדים שלו ואת התנועה כולה".

 

 

אולי יעניין אותך גם