תנ"ך בשתי שפות

 7 tanach
שמואל קורנבליט חורש את דרום אמריקה ומעניק ליהודים החיים שם, בני כל הזרמים, את טעמו של התנ"ך הארץ ישראלי * אילו פרשות הארגנטינאים מתקשים להבין, מה התרחש בהפלגה מבואנוס איירס למונטווידאו ואיך הוא נעזר בצילומי לווין

מרדכי יורבצקי

שמואל קורנבליט מירושלים מסתובב זה שנים ברחבי העולם ומלמד את ספר הספרים של העם היהודי בספרדית, בעיבוד המסרים והסיפורים ובהתאמתם, לאנשי דרום אמריקה בארץ ובחו"ל. במסגרת עבודתו בתוכנית 'משואה' הוא הקים את האתר הגדול ביותר ללימודי יהדות בספרדית, ונוסף על כך הוא מלווה צעירים שבאים לארץ מאמריקה הלטינית ומחבר אותם לערכי הציונות והיהדות בשבתות בכל רחבי הארץ.

קורנבליט (47) הוא בעל תואר ראשון ושני בתנ"ך והשלמה לדוקטורט ביהדות זמננו. לארץ עלה מדרום אמריקה לפני כשלושים שנה, אחרי שחגג את בר המצווה שלו בבית כנסת קונסרבטיבי והיה היהודי היחיד בתנועת הנוער בית"ר, שבה היה חבר בילדותו. כשהתחיל להתעמק בתנ"ך בארץ הקודש גילה להפתעתו שאין כלל בנמצא תנ"ך בתרגום לספרדית בכל רחבי הרשת או בכל אמצעי וירטואלית שהוא. התגלית הכתה אותו בתדהמה, והוא החליט להרים את הכפפה הגדולה והפך את השילוב בין אהבתו לתנ"ך לשליטתו המוחלטת בשפה הספרדית לשליחות של חייו.

"התחלתי לראות איך אני לוקח את לימוד התנ"ך המפותח שיש בארץ ואת הרעיונות איתי לארצות אמריקה הלטינית, דוברת הספרדית והפורטוגזית. ההתחלה הייתה מאפס, והמשימה הראשונה הייתה להוציא את התנ"ך בתרגום לספרדית בקובץ אלקטרוני שיהיה נגיש באתרי האינטרנט. בעבודת נמלים של שנתיים, בטכנולוגיית OCR, הצלחתי לבצע את המשימה. נעזרתי בהוצאת ספרים שהוציאה את התנ"ך בתרגום לספרדית במהדורת דפוס בלבד".

"לצערי חלקם הגדול של יהודי דרום אמריקה לא זוכים לראות בעיניהם את ארץ התנ"ך, והשליחות שלי היא לתת להם טעימות מתנ"ך ומהארץ כדי שלא תחסר להם ההבנה הארץ ישראלית"

אחרי שניהל את תחום העלייה הספרדית-פורטוגזית בעיריית ירושלים שנים מספר והיה שותף בהקמת ארגון 'משואה', שבמיזמיו כלל בין השאר הקמת אתר ראשון מסוגו לריכוז לימודי יהדות בתחומים שונים בספרדית, חבר למכללת הרצוג והחל ללמד את התנ"ך באמצעים דיגיטליים: אתר התנ"ך של מכללת הרצוג ואפליקציית 'היינו כחולמים', שתרגם לספרדית במהלך השנים האחרונות.

"אני מאוהב באפשרויות הרבות שיש בזכות הטכנולוגיה. בעזרתה אפשר להמחיש את הפרק או הסיפור הנלמדים בשימוש במפות, בציורים ובתרשימים. בשליחות האחרונה שלי לדרום אמריקה התחלתי ללמד את המורים בבתי הספר להשתמש באפליקציה וללמד תנ"ך בעזרתה".

פרשת שבוע לצעירים רפורמים

בדוגמה להגשת תוכני הלימוד בצורה מובנת וידידותית למשתמשים הוא מציין את פרשת הברכה והקללה המתוארת בספר יהושע. "כשאני מלמד את הפרשה הזו אפילו למורים יהודים בדרום אמריקה, חלקם לא מבינים בכלל על מה אני מדבר", הוא אומר ומסביר מה עומד מאחורי דבריו. "בבואנוס איירס למשל, העיר שבה גדלתי, אין בכלל הרים וגבעות. מבחינת המורים שם אני מדבר סינית", הוא אומר בחיוך ומעיר שהשליטה שלהם בעברית ברמה גבוהה יותר.

"אני פותח להם על המסך בכיתה מפות טופוגרפיות מגוגל מפות כדי שיבינו במה מדובר. רק אחרי זה אני יכול להסביר להם איפה בדיוק עמדו הכוהנים והעם, שישה שבטים על הר גריזים ושישה שבטים על הר עיבל".

כשאני מתעניין עד כמה רחב הקהל שמוכן לשמוע אותו לאורך השנים, הוא מפתיע ומשתף שבמהלך כמה חודשים היה מעביר שיעור בפרשת שבוע לצעירים רפורמים בעידודו של הרב נחום נריה (ראש ישיבת תורה בציון; בנו של הרב משה צבי נריה). לשיעור נעזר בדפים של עלון השבת 'שבת בשבתו' בגלגולו הקודם.

הוא ממשיך לדבר, וקהלי היעד ממשיכים להתרחב. "באחת ההפלגות שלי מבואנוס איירס למונטווידאו נפגשתי בחברי הנהלת תנועת השומר הצעיר, שאת רכזת התפוצות שלהם הכרתי מהעבודה שלי בארץ. הם התלהבו מאוד מדרך העברת התנ"ך שבה אני משתמש, והמליצו על עוד קהלים שיכולים להתעניין ולשמוע מה יש לי להציע.

"בנסיעה האחרונה שלי עברתי כמעט בכל בתי הספר היהודיים במקסיקו. לקראת סוף הביקור שלי המליץ לי יהודי ששוחח איתי ללכת להעביר שיעורי טכנולוגי גם בבית הספר החרדי בעיר. מראש חששתי מהתגובות, אבל אחרי שביקרתי שם הופתעתי לגלות כמה הם התלהבו. למדתי מהמקרה הזה שלא לשלול מראש שום קהל יהודי שצמא לשמוע יהדות ותנ"ך. נוסף על כך אחד מרבני הקהילות הגדולות ביותר בדרום אמריקה, הרב דניאל אופנהיימר, הוא תומך נלהב של לימוד תנ"ך, ולכן הוא מעודד את הקהילות שבהנהגתו להתמסר ללימוד".

אילו נושאים אתה אוהב במיוחד להעביר?

"אני מאוד אוהב ללמד את תלמידיי, הצעירים והמבוגרים, על דמותו של אברהם אבינו. אני מספר לקהל השומעים שלי על מסעו של אברהם מאור כשדים דרך חרן אל ארץ כנען. בעזרת צילומי לוויין אפשר להבין מדוע אברהם ומשפחתו הלכו בדרך שבה הלכו, ולא הלכו בדרך הקצרה, שעד ימינו היא מדברית וצחיחה. אלו דברים שמקריאה פשוטה של הפסוקים לא שמים לב אליהם כלל".

בעיניך הוראת התנ"ך באמצעות טכנולוגיה היא מציאות אידיאלית?

"בעיניי כל דבר שמחבר את הלומדים לתנ"ך בצורה הכי טובה ונותן הרחבה והסבר מעבר לניתוח הרגיל לאור דברי חז"ל הוא מבורך. יש הבדל ענקי בין מי שיוצא החוצה לראות בעיניו את המקומות המוזכרים בתנ"ך לבין מי שנשאר בכיתה או בבית ולא עושה את הצעד הזה", הוא אומר.

"לצערי חלקם הגדול של יהודי דרום אמריקה לא זוכים לראות בעיניהם את ארץ התנ"ך, והשליחות שלי היא לתת להם טעימות מתנ"ך ומהארץ כדי שלא תחסר להם ההבנה הארץ ישראלית. אנחנו עובדים על הפקת סרטים ממקומות שונים בארץ, שבהם נעשה את החיבור בין מה שרואים בשטח לבין הפסוקים. התחלנו בעיר דוד, בלימוד על תקופת בית ראשון ושני, והיד עוד נטויה", הוא אינו חוסך ומשמיע קצת מהתוכניות שלו לעתיד הקרוב.

מה הקו הפרשני שאתה מעביר, בשונה מתוכנית 929?

"הקו הפרשני שאני מעביר מבוסס על דרך הלימוד האורתודוקסית והמודרנית של מכללת הרצוג. בנסיעותיי בעולם, שבהן מתרכז עיקר הרצאותיי ושיעוריי, אני מנסה להתאים את התכנים לכמה שיותר קהלים מגוונים, וגם לא שוכח להכניס ערכים ומסרים שקשורים לציונות ולמדינת ישראל ולכל התהליך המדהים שאנו עוברים החל מקיבוץ הגלויות דרך הקמת המדינה ועד ימינו אנו. נתקלתי באוכלוסיות מגוונות, דתיים ושאינם דתיים, שמוצאות עניין רב בעשייה שלנו", הוא מסכם בגאווה לא מוסתרת.

במכללת הרצוג מספרים לנו כי ביום שלישי האחרון התחילו במיזם לימוד קבוצתי בתנ"ך את ספר יהושע. סטודנטים רבים קיבלו עליהם את הנחיית הקבוצות. "בלימוד הקבוצתי יש משהו מדהים", אומר הרב שוקי רייס, המרכז את לימוד התנ"ך במכללת הרצוג. "אנו מוכיחים שהתנ"ך לא שייך לחלק מסוים בעם ישראל אלא מתאים לכולם". בהרצוג מזמינים את הקוראים להקים קבוצת לימוד, ויחד לפתוח את אתר התנ"ך או את דפי הספר עצמו ולשקוע בחוויית תנ"ך מעצימה ומחברת.

מילון תנ"כי בסיסי בספרדית:

Dios                 א-לוהים

Santuario         משכן

La tierra de Israel         ארץ ישראל

Sacrificios        קורבנות

Leproso            מצורע

Cohen              כוהן

Rezo                 תפילה

Pesaj                פסח

Espías               מרגלים

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם