Print this page

משחקי רחוב

 10 train

אם בזמן הקרוב תיסעו ברכבת והשכן שלכם למושב ישלוף משחק ויציע לכם להשתתף, אל תתפלאו. זה כנראה אחד מהחברים של גפן מאיר, בחור צעיר שפיתח משחק קופסה שמיועד בדיוק לרגעים האלה שבהם כמה ישראלים יושבים יחד, ובמקום להיתקע כל אחד בטלפון שלו, אנחנו יכולים פשוט להכיר. גם אנחנו לא האמנו שהרעיון עובד, אבל מתברר שאנחנו יכולים להיות דווקא די נחמדים זה לזה

נדב גדליה

אחת מהסיטואציות מעוררות אי הנוחות בשגרת יומו של אדם בורגני מתרחשת כשהוא מתרווח לבדו על זוג מושבים ברכבת, ולפתע מישהו עוכר את המסיבה ומתיישב לידו. זר מוחלט. ככה. בהפתעה. מהרגע הזה ועד סוף הנסיעה כל אחד מהצדדים צריך לשרוד את הנסיעה במינימום התנגשויות. אפילו של מבט. מה לי ולו לעזאזל?

המציאות הצמודה-רחוקה הזו גרמה לנער אחד בן 17 ממודיעין לעשות מעשה. נמאס לו מהזרים המתנכרים זה לזה ברכבת, והוא החליט להפוך את הניכור להזדמנות להיפגש עם אנשים שלא יוצא לנו להיפגש איתם בכל יום. ארבע שנים לאחר מכן, אחרי לימוד בישיבה במעלות, הרעיון הבשיל. עכשיו נראה אתכם נשארים זרים.

הכירו את גפן מאיר (21), יוזם המשחק 'נעים להכיר' – ערכה מהודרת הכוללת 96 שאלות שמזמינות שיח. איך משחקים? פשוט מאוד: קונים דרך דף הפייסבוק של 'נעים להכיר' את הערכה ב-30 שקלים (ללא מטרות רווח!) ומעתה ואילך אתם מתבקשים לפתוח את הערכה בכל הזדמנות שבה מתחשק לכם ליצור שיח. המשחק יכול להתרחש עם זר קלאסי ברכבת לשם היכרות ראשונית, ומומלץ לא פחות בחוג המשפחה, לשם העצמת השיח, הרחק ממרכז העצבים הטכני של חיינו. זה עובד ככה: המשחק מיועד לזוג משתתפים לפחות. כל אחד בתורו מטיל קוביות, ובוחר על פיהן את מספר השאלה האקראית שישאל את עצמו וישיב בפני המשתתפים.

במשחק הזה אין מנצחים. רק היכרות טהורה ועמוקה יותר עם כל אדם באשר הוא. "כשהייתי בן 17 נסעתי הרבה ברכבת וראיתי הרבה אנשים שנוסעים יחד וכל אחד בוהה בתקרה, בעיתון, בסלולרי, ולא היה שם שום שיח. הרגשתי שצריך לייצר חיבור בין האנשים כי אני מאמין שזה חשוב.

"אני זוכר ש'בצוק איתן' הייתה תחושה גדולה של אחדות וחיבור בין אנשים, והרגשתי שביום למחרת – הכול חזר לקדמותו. אנחנו מחוברים כשצריך, אבל אין משהו בחברה שמאחד אותנו. שאלתי את עצמי: האם אנחנו יכולים להיות מחוברים רק דרך גורם מסכן? כך הגעתי למעשה ליצירת הערכה 'נעים להכיר' שמיועדת למשחק בכל מקום ציבורי שבו יש אנשים שפשוט רוצים להכיר".

גפן מאיר: "אני זוכר ש'בצוק איתן' הייתה תחושה גדולה של אחדות וחיבור בין אנשים, והרגשתי שביום למחרת – הכול חזר לקדמותו. אנחנו מחוברים כשצריך, אבל אין משהו בחברה שמאחד אותנו. שאלתי את עצמי: האם אנחנו יכולים להיות מחוברים רק דרך גורם מסכן?"
רוצים גאולה, בינינו

השאלות בערכת המשחק נעות בין מגוון נושאים בוערים בחברה הישראלית ועוסקות בבירורים כמו 'מה הדברים שהופכים אבא ואימא להיות טובים', 'מה אתה רוצה בבן הזוג', 'אם היה לך ערוץ טלוויזיה מה היית משדר בו', לצד התרפקות על צדדים רכים יותר באנושיות כמו השאלה המוצלחת: 'מה אתה אוהב יותר – אבטיח או מלון'.

למרות הפן הקליל המתלווה לערכת השאלות, מאיר אינו שוכח לרגע לשם מה הוא המציא את המשחק הזה שכבר הספיק לכבוש קהלים רחבים. ערכות הוזמנו ממקומות שונים שמעוניינים ליצור שיח – מהאקדמיה ועד פלוגות בצה"ל, ומככבים כמובן בדוכני הסברה מטעם 'נעים להכיר'. "יצרתי פלטפורמה שמנסה לחבר בין אנשים וליצור שיח שידבר בעיקר על הערכים שלנו כעם ציוני", אומר מאיר. "משהו מחזיק אותנו פה ואנחנו הולכים לכיוונו. מהו המקום הזה שאנחנו חיים בו? בוא ננכיח אותו. נדבר עליו יחד".

אני יודע, קשה לכם לדמיין את עצמכם ניגשים לאדם זר ברכבת ומציעים לו לשחק במשחק היכרות. מאיר שם נפשו בכפו, והרבה לפני השקת הערכה הוא בדק בשבילנו את התחושה כשניגשים לזרים. מתברר שהשד לא מנוכר כל כך. רוב האנשים שפנה אליהם הסכימו לשחק איתו בהיכרות הדדית. עכשיו הוא מזמין אותנו לעשות אותו דבר בעזרת הערכה שיצר.

אני חייב להבין: העולם טכני, יש זרים מסביב, מה הלחץ ללכת לדבר איתם?

"כי אתה לא יודע כמה טוב יכול לצאת משיחה עם מישהו. אם היית יודע – היית מבין. אף אחד לא מרביץ לאחר ברכבת, אז רע לא קורה כאן, אבל אילו היית יודע מה הטוב שיצמח משיחה בסך הכול... זה מדהים. אנחנו מאמינים בזה, כמו רבי עקיבא, טיפה ועוד טיפה שוחקת את האבן. לתקן עולם במלכות ש-ד-י. בתור אדם דתי, ככה אני מדבר על זה – הגאולה השלמה, חזון אחרית הימים, אבל לאו דווקא במובנים דתיים. אני מאמין שהדרך לתקן את העולם היא באמצעות מפגש פנים מול פנים עם אנשים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהאינטראקציות בינינו יהיו טכניות, ריקות מתוכן, סתמיות, טכנולוגיות ומלאות אינטרסים. צריך לדבר, להכיר, לפגוש, לשמוע. אני מרגיש שעליתי על סטארט-אפ. לגמרי. גם אם אני לא מרוויח מזה כמעט כסף".

אמרנו כן אפילו לפוליטיקה

כיום 'נעים להכיר' רשומה כעמותה וכוללת שני שותפים נוספים מלבד מאיר: איתמר עמית (25) ויהב פלמון (28).העמותה מתפתחת כל הזמן ומחפשת דרכים להגדיל את מעגלי השיח. כך למשל, לכבוד הבחירות ותבלין השיח המפלג שניתך על ראשנו, החליטו ב'נעים להכיר' להשיק משחק דומה למשחק 'נעים להכיר', רק שהפעם המשחק המבוסס על שאלות הנוגעות לשיח הפוליטי. "הערכה הזאת כללה כמאה שאלות שעוסקות בפוליטיקה ובאות בעצם לתת פלטפורמה לשיח פוליטי ומכבד", אומר פלמון, מורה בבית ספר יסודי. "המחלוקת היא חלק מהבנייה שלנו כעם והדרך שבה אנחנו מנהלים את המחלוקת היא לא עניין צדדי בעם היהודי. הערכה לא באה להעלים את הוויכוחים אלא לשים אותם על השולחן ולדבר עליהם באופן מכבד. בית הלל היו מקדימים את דברי בית שמאי לדבריהם ובזכות זה נפסקה הלכה כמותם. תחשוב על פוליטיקאי שהיה מקדים היום דברי חברו לדבריו. כבוד הדדי, זה כל העניין.

"אומרים שפוליטיקה היא מפלגת, מרתיעה ולעיתים אלימה. יצרנו משחק שדרכו תוכלו לברר, לגבש ולהציג את עמדתכם תוך כדי הקשבה לאחר. הערכה היא מקורית, ראשונה מסוגה ונמכרת ללא מטרות רווח, במטרה לייצר שיח פוליטי מכבד ולהראות שאפשר גם אחרת".

מדברים מהשטח

שותף נוסף לפרויקט 'נעים להכיר' הוא איתמר עמית (25) הלומד באוניברסיטה העברית בירושלים. לעומת שני שותפיו הסרוגים, הוא אינו שומר תורה ומצוות. "אנחנו לא מסכימים על הרבה דברים מבחינת 'מה', אבל מתעסקים ב'איך' מדברים על הדברים", הוא מספר לי בעיניים זורחות ומזמין את נפשי הסקפטית לראות איך המשחק עובד בפועל. "'נעים להכיר' עובד יפה בכל מקום ציבורי שבו אנשים נמצאים ולא מתעסקים בהכרח במשהו באותו רגע. מקומות שממתינים בהם, נוסעים או סתם נמצאים בכיף.

"ברכבת למשל אני לא 'תוקף' אדם ומתיישב לידו אלא יושב כשמולי מושב ריק, ואם מישהו עולה – אני מציע לו לשחק. ותתפלא, אבל מתוך עשרות אנשים אולי אחד אמר לי 'לא'. היה לו כבד. היה מישהו ברכבת ששיחקנו ביחד שלוש שעות! גם ככה בנאדם נמצא בנסיעה, אז למה לא להכיר? האוניברסיטה היא מקום מעולה להכיר כי יש בה מגוון אנשים ונשים מהאוכלוסייה. בסופו של דבר אתה לומד עם כל כך הרבה אנשים באותו מקום ולא ממש מכיר אותם. אני ממש לא נבוך לגשת לחבר'ה באוניברסיטה ולהציע לשחק. תמיד הערכה איתי בתיק".

אנחנו נפרדים לדרכנו ומבטי עובר אל קירות ירושלים הזועקים סיסמאות בחירות קורעות ומשסעות. ואולי כולנו בסוף של דבר ילדים – ורק באמצעות משחק אנחנו מסוגלים לדבר זה עם זה באמת.

קישור לרכישה:

https://clouderp.io/Stores/Items/49?Items=117272?hideMenu=1&HideStoreOps=1&HideItemsQuantity=117272

 

אולי יעניין אותך גם