שניים אוחזין

 m 10 gal rahav
רני רהב ושרון גל לא עושים חשבון גדול מדי כשהם אומרים מה הם חושבים, וזה מה שהופך את התרכובת הזו בדיוק למה שצריך כדי ליצור תוכנית טלוויזיה עממית נטולת התייפייפות: שרון ורני בע"מ * גדליה ישב איתם לריאיון משותף ושמע מהם איך מחברים הפכים ויוצאים מזה בשלום, על הלעג של הברנז'ה לריאיון עם שרה ועל החיקויים ב'ארץ נהדרת', על שמאל וימין שמגדירים את עצמם מחדש ולמה מערכת החינוך צריכה להתעלם מזעקות ההדתה ולספק יהדות לדור הבא

נדב גדליה

העיתונאי שרון גל לא זוכר מה קיבל בילדותו למתנת אפיקומן. "הייתי מטורף על מציאת האפיקומן, אבל בסופו של דבר אפיקומן זה כמו בחירות", הוא צוחק. "לפני הבחירות מבטיחים הבטחות, ואחריהן זה סתם נשכח". תכף נצלול למסיבת האפטר בחירות ונשלה ממנו לוג תובנות, ובינתיים מצטרף אלינו לשיחה רני רהב, היחצן המפורסם במדינה ושותפו של גל בהגשת התוכנית 'שרון ורני בע"מ' (שישי ב-18:00 ברשת 13).

רהב מתרפק בדרכו על ליל הסדר הממשמש ובא. "בפסח אני הכי אוהב את ליל הסדר, המשפחתיות, המנהגים, הסעודה החגיגית". אף שמדובר בסעודה אשכנזית משהו, תסמכו על רהב היצירתי שיהפוך את הגפילטע פיש לשמח. אצל גל הטריפוליטאי זיכרונות מאכלי הפסח זכורים לטוב. "סבתי הטריפוליטאית, מצד אבא, עלתה מלוב. היא הייתה מכינה מאכלים מיוחדים לפסח, צולה כל מיני סוגי בשר שלא אוכלים במהלך השנה. מסורת זה דבר נורא יפה, והכיף המשפחתי הזה בכל שנה מחדש הוא תענוג. במיוחד עכשיו כשיש ילדים. איזה כיף להיות יהודי".

***

הבחירות האחרונות טמנו בחובן עשרות ספינים שנויים במחלוקת ותוכנית טלוויזיה חדשה של השניים, שנועדה להתחרות ראש בראש ב'אופירה וברקוביץ'', המשודרת באותן השעות בערוץ המתחרה. חבירתן של אושיות הידועות בסגנונן הבלתי מצונזר כגל ורהב והצבתן כמשב רוח מול אגלי הבוטות הנוטפים מהפריים של אופירה וברקוביץ' סימנה נקודת מפנה בתחרות עקובת הרייטינג שבין קשת לרשת.

לרהב ולגל אין ולו מילה רעה אחת על המתחרים. "לכל אחד יש כבוד משלו, הכול בסדר, יש מקום לכולם. כל אחד שיעשה את הכי טוב שלו וזהו", אומר גל נינוח, ורהב מסכים עימו. למרות התהום הפעורה ביניהם – גל המסורתי מזוהה כאיש ימין ורהב נתפס איש מרכז-שמאל חילוני – הם מקפידים לחלוק כבוד זה לזה. כשאני שואל אותם שאלה הם עסוקים רגעים ארוכים בוויתור הדדי על הזכות להשיב ראשון.

כשצלחנו את המלחמה הזאת היה חשוב לרהב להדגיש שהוא אינו עיתונאי. "לעשות תוכנית טלוויזיה זה הובי בשבילי. מאוד כיף לי להשפיע בדרך האהבה, האור והשמש, ולא רק כאיש יחסי ציבור", הוא אומר. "רשת פנו אליי והציעו לי לעשות את התוכנית, והיו כמה רעיונות למנחים שיחברו אליי. בחרתי בשרון מכל העמים". רהב מחייך, וסומק קל מתפזר באוויר המתחמם. "לא הרבה מכירים את רני. כל כולו טוב", גל משיב לו כגמולו.

רני, למה בחרת דווקא בשרון, שנחשב קצת אנטיתזה שלך?

"הוא עשה את 'לילה כלכלי', שהפך למיתוס, ואני מעריך אותו מאוד כעיתונאי. שמחתי שהוא הסכים". לשם כך היה צריך גל לעזוב את עבודתו ככתב התוכנית 'אנשים' בקשת, הנתפסת כזכיינית החזקה יותר. "יש הבדל בין להיות כתב בתוכנית חשובה עם צוות מוצלח, עם חיים (אתגר), לבין להוביל תוכנית משלנו בשישי. פה זה נשמע לי מאתגר יותר. ערוץ 13 הוא ערוץ חשוב שנמצא בצמיחה מתמדת. מבחינת השפעה אני ניגש לכל משימה כדי להביא משהו חדש, וכאן אנחנו בכל פעם מחדש מייצרים תוכנית בסגנון מסוים שהיא כל כולה משהו טרי, פאן והרבה עניין".

הבחירות אף הן תרמו להמראת התוכנית, ובתוכנית הראשונה הצליחו השניים להשיג ריאיון בלעדי וארוך עם אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. הביקורות קטלו את הריאיון המדובר, שבו נתנו השניים פרחים לגברת, וקבלו כי הריאיון היה מלטף עד כאב. אחר כך הגיע גם הריאיון עם ראש הממשלה עצמו, והוא הגביר את טענות הליטוף שהופנו כלפי השניים.

"הביקורת לא מעניינת אותי", מצהיר רהב, "עזוב, כל אחד היה רוצה לראיין אותם".

"אותי הביקורת דווקא מעניינת", מפתיע גל. "מעניינת לשם שעשוע. אני קורא ונקרע מצחוק. אני מכבד את המבקרים, רק אומר שלא משנה מה אעשה, תמיד יהיו נגדי ביקורות שחלקן ארסיות. יש קבוצה של מבקרים שכל מה שאצור, ידברו עליי בצורה לא טובה.

"הריאיון עם ראש הממשלה? ראיתי אותו פעמיים, והוא היה סופר מרתק ומקצועי. ולא, אני לא אחד שנותן מחמאות לעצמי. צריך לכבד ראש ממשלה גם כשמראיינים אותו".

קרן מרציאנו לא כיבדה את ראש הממשלה בעיניך?

"אני לא רוצה לדבר על אחרים. אנחנו תוכנית שבאה לעשות טוב. אני חושב שלגבי ראש הממשלה, כל השאלות הנכונות נשאלו בריאיון, וזאת הייתה סנונית ראשונה לראיונות נוספים שעסקו בשאלות שבאו דווקא מהצד הימני; עניינים כמו הריבונות ביהודה ושומרון לצד עיסוק בשאלות אישיות יותר, שזה סופר מעניין לשאול אותן ראש ממשלה.

"עם שרה הייתי יכול להיות טוב יותר", מודה גל. "זו הייתה התוכנית הראשונה שלנו, והיה לחץ, וזה כנראה השפיע. אני לא נכנס לפרטי פרטים, אבל חשוב גם להדגיש שלא בכל פעם שפוגשים את אשת ראש הממשלה צריך לחפש להקיז דם".

גל: "צריך לכבד ראש ממשלה גם כשמראיינים אותו. אני חושב שכל השאלות הנכונות נשאלו בריאיון, וזאת הייתה סנונית ראשונה לראיונות נוספים שעסקו בשאלות שבאו דווקא מהצד הימני. עם שרה הייתי יכול להיות טוב יותר. זו הייתה התוכנית הראשונה שלנו, והיה לחץ, וזה כנראה השפיע. אבל חשוב גם להדגיש שלא בכל פעם שפוגשים את אשת ראש הממשלה צריך לחפש להקיז דם"
שיטת הבחירות פגומה

עד כמה התקשורת משפיעה באמת על מערכת בחירות?

רהב: "התקשורת הישראלית עשתה עבודת קודש בבחירות האחרונות, לדעתי. היא הביאה את הציבור לשמוע דברים מסוימים, אך הציבור מחליט בעצמו, וצריך לזכור זאת. אני חושב שהציבור היום לא נותן לגורמים זרים, כולל רשתות חברתיות ועיתונות, להשפיע על דעתו. התקשורת נותנת פרספקטיבה לאזרח, לא יותר מזה. האזרח עצמאי".

גל: "אני לא מסכים עם רני. בעיניי, מחנה הימין הצליח למרות התקשורת הממוסדת שעמדה נגדו. התקשורת הזו, בחלקה הגדול, עבדה כקמפיינרים של כחול לבן וניסתה להשפיע. ניסתה, כי הציבור נבון יותר ממה שנהוג לייחס לו, והוא יודע שלפעמים הוא בא לראות חדשות ומקבל לא פעם פוזיציה ופרשנות. הציבור אינטליגנטי כדי להבין איפה הדברים משודרים ומה נשאר רלוונטי ממה שמדברים, כי כיום המדיה החברתית מתחזקת יותר ויותר. לפעמים זה יותר פייסבוק, לפעמים טוויטר, כל מדיה והקהל שלה. כולם משחקים את המשחק, ובסוף יש תוצאה.

"ההרכב של הממשלה כעת לא שונה מאוד מהממשלה הקודמת, למעט בנט ושקד והתחזקות החרדים, שהיא דבר מבורך, כי צריך לתת ביטוי לקהלים רחבים בעם שלנו. מעבר לזה אני לא רואה שינוי דרמטי בממשלה".

איך אתם מסתדרים יחד למרות השוני ביניכם?

רהב: "לא תמיד אנחנו רואים הכול עין בעין, אבל לפני הכול אנחנו חברים שמעריכים אחד את השני. הרבה אמרו לי: 'איך תוכלו לשבת יחד?' וזה לא נכון. אתה רואה שאפשר ליצור שיח. כי הרקמה האנושית שלנו היא לפני הכול 'ואהבת לרעך כמוך', ולא בכאילו. שרון בא מהימין ואני מגיע מהמרכז, לפעמים עם נטייה קלה ימינה או שמאלה, אבל לשנינו חשובה לפני הכול מדינת ישראל".

גל: "אנחנו מתווכחים לא מעט, ולא מסכימים זה עם זה. יש שיח, אבל מכובד, זה כל הסיפור", הוא נעצר לרגע. "באופן אישי שיניתי את הסגנון שלי בהדרגה. מתבגרים. הבנתי שאפשר להעביר מסרים בצורה מתונה יותר בלי לוותר על העקרונות; שצריך גם להקשיב לאחר".

האם יש סיכוי לדעתכם שהשמאל יצליח אי פעם להמציא את עצמו מחדש?

גל: "אני פחות עסוק בשמאל הישראלי. כל מי שהגדיר את עצמו שמאל ורץ בבחירות זה סך הכול בערך עשרה מנדטים. כחול לבן התחפשה למשהו לא ברור והתרחקה מהעניין של השמאל. לאט לאט אתה רואה בקרב אנשים עמוקים מהשמאל שהם מבינים שהגיע הזמן לחשיבה מחדש.

"כל ההליכה הזאת בנתיב מלכודת אוסלו וכל העניין של ויתורים וכניעה הוכחו בעשרות השנים כשגיאה. כל עוד ימשיכו להניף את הדגל הזה ולהתעלם ממה שראינו ומהמחיר ששילמנו בעקבות כל מיני תוכניות עקירה, לא יהיה אפשר לסחוף קהלים חדשים לשמאל. לכן המסר שאין ימין ואין שמאל לא עבד. כולם אמרו על נתניהו שהוא גאון, זה נכון, אבל חשוב לא פחות לזכור שהציבור חכם וידע לראות את הדברים כמות שהם".

רהב: "אני בכלל חושב שבבחירות הבאות לא יהיה שמאל וימין אלא בחירות באישים. באנשים. ראשי מפלגות ידברו אל הציבור שיתחבר למסרים שלהם. אם זה היה תלוי בי, הייתה פה בחירה ישירה לראשות הממשלה. הוא יקבל חמש שנים שבהן לא ייגעו בשערה משערות ראשו. כמו ראש עיר. כך תתאפשר יציבות. כיום מה שקורה הוא שראש ממשלה לא יכול לדבר בחופשיות בגלל מפלגות שנמצאות איתו בקואליציה. זה מזעזע. ראש הממשלה לא יכול להתנהל כך כי הוא חושש שיאיימו עליו?! שלא יתמכו בממשלה שלו?!"

גל: "אני נגד השיטה שכל מפלגה עם ארבעה מנדטים הופכת ללשון מאזניים. זה משבש את הרציונל שלפיו הרוב באמת קובע, וכאן עם 130,000 קולות אתה יכול לסחוט. אני מעדיף את שיטת הבחירות האמריקאית. השיטה הישראלית פגומה".

להיות פרסונה

שניכם מחזיקים דמות בארץ נהדרת. איך זה כשלועגים לך?

גל: "אני נקרע מזה מצחוק. מה שכן, אני פחות מתחבר לסאטירה שמלגלגת על אמונה ועל דברים קדושים".

רהב: "אני אוהב את החיקוי שלי מאוד. אין לי בעיה עם ארץ נהדרת. מה שכן, יש לי בעיה עם מי שעושה את החיקוי שלי (ירון ברלד). הוא לא ראוי להיות בטלוויזיה בגלל שהוא בוטה מעבר למידה".

אחד התארים המפתיעים שנושא רני רהב, מעבר להיות איש יחסי ציבור, הוא קונסול כבוד של איי מרשל. לא לגמרי ברור איך ומי מינה אותו לתפקיד, וגם הוא עצמו מעדיף שלא להרחיב בעניין. ובכל זאת הוצאנו ממנו כמה משפטים: "אני גאה מאוד לייצג אותם. זו מדינה שמצביעה לטובתנו באו"ם כל הזמן. משרד החוץ בירושלים עם משרד החוץ במג'ורו (בירת איי מרשל)".

נו, אבל איך משיגים את הכבוד הזה, כל אחד יכול?

רהב: "אין לי מושג. בדרך כלל קונסול כבוד מתמנה בעקבות עסקים שהוא עושה במדינה. פה זה מבוסס נטו על ידידות בין ישראל לאיי מרשל. שאלו אם אני רוצה להיות קונסול של כבוד, והסכמתי".

גל: "למה לא? הוא איש מצליח, ממלכתי מאוד, יש לו יכולת לחבר אנשים, הוא סופר מצליח ומתאים לזה. אגב, אני מחכה למדינות נוספות שצריכות קונסול. היה מתאים לי", הוא צוחק.

צרכני תקשורת מכירים את רהב הסוער, האיש הממושקף שאינו בוחל להתעמת עם יריביו ישירות ברשתות החברתיות. מצד שני, האיש הצבעוני הזה מאופיין גם בעין הטובה שלו וביכולת לפרגן לעמיתים ולדמויות ציבוריות. גם לכאלה שלא זוכים לאהדה בדרך כלל.

רהב: "עין טובה? אני חושב שזה משהו שקיבלתי מההורים שלי. סבא וסבתא משני הצדדים הסתכלו ככה על העולם. אני חייב לומר שרק 95 אחוז מהאנשים אני אוהב. חמישה אחוזים לא".

ואיך העין הטובה מסתדרת עם הסגנון הבוטה לחמשת האחוזים שאתה פחות אוהב?

רהב: "אני חושב שאם אנשים פותחים את הפה ומגזימים צריך ללמד אותם לקח ולהראות להם שצריך לדעת גם לקבל ביקורת חזקה. אנחנו במדינה דמוקרטית, מותר להעביר ביקורת. בא לי לבוא ולחנך שלא מנבלים את הפה. מי שמקלל, אז כן, אני יודע לקלל חזק יותר. וכשאני נותן את הביקורת הם נכנסים למקלטים". גל צוחק.

א-לוהים ואנחנו

אנחנו חותכים מענייני פוליטיקה, אהבה ועין טובה היישר לכיסא הכבוד. גל עבר טלטלות אמוניות בשנים האחרונות. התחזק, התרחק, חבש כיפה, הסיר אותה, וכעת הוא ממותג, לפחות בעיני הציבור, כמי שלא חזר בשאלה אלא הגיע אל הנחלה המסורתית הנכספת.

גל: "אני מאמין בא-לוהים משחר נעוריי. מה שאני עושה ברמת הפרטית האישית, זה פחות עניין ציבורי. נכון שפעם ניסיתי ללכת יותר רחוק עם ענייני היהדות וגם פרסמתי את זה יותר, אבל דווקא בגלל שיש לי עליות וירידות עדיף שהעניין יישאר פרטי. זה בסדר לחפש בתחום הזה של האמונה. כל אחד עם מה שהוא מתמודד".

רהב: "את כל הנושא של 'א-לוהים' אני שומר לעצמי. רק יכול לספר לך שבבר המצווה של בני רועי שיפצנו את בית הכנסת האשכנזי שסבי היה מתפלל בו בשכונת התקווה, והיה מאוד מרגש. הפרוכת הוקדשה בזמנו לדוד שלי, שנפל בששת הימים, ועכשיו עשינו פרוכת חדשה, וילונות חדשים. אימא שלי השתתפה בפורום התנ"ך של מנחם בגין, שהתכנס כל מוצאי שבת. למעשה החיבור שלי ליהדות התחיל כבר בבית הספר החילוני שלמדתי בו. למדו שם תושב"ע ותנ"ך, והצלחתי בזה".

גל: "כן, אבשלום קור סיפר לי שלפני עשרות שנים למדו תושב"ע גם בבתי ספר לא דתיים, ולא אמרו 'הדתה'".

רהב: "היום ההורים יקפצו אם יכניסו לימודים כאלה לתוכנית הלימודים. אני זוכר שבילדותי ברמת גן המורה שלנו לתושב"ע היה אדם דתי, וזה היה בסדר גמור. השיעור היה מרתק. אישית, אני מאוד אשמח שיהיו שיעורי תנ"ך ותושב"ע גם בבתי ספר חילוניים, זה רק יוסיף לתלמיד אהבת ארץ ישראל ויברר לו את הסיבה לכך שאנחנו יהודים.

"המצווה הגדולה ביותר שאנו עושים היא לגור בארץ ישראל, ואני חושב שכל אזרח שמבין את הזכות הא-לוהית שבזכותה ניתנה לנו הארץ, חשוב מאוד שילמד מה עומד מאחורי זה. אם כל ילד יהודי ילמד גם תנ"ך ותושב"ע לצד גאוגרפיה, אנגלית, מתמטיקה ודקדוק, האזרחים שלנו יהיו הרבה יותר טובים. חבל שלא נותנים את מקצועות הליבה האלה לכל תלמיד".

גל: "יש שיח, שפחת עכשיו, תודה לא-ל, על הדתה-שמדתה, שאין מאחוריו שום דבר. בסוף שנות השמונים, כשלמדתי בריאלי בחיפה, זה לא היה בית ספר דתי, ובכל זאת למדתי תנ"ך עם מורה דתי, ולא הייתה רבע זעקה של 'הדתה'. זה טרנד של קומץ שמקבל ביטוי בתקשורת הרבה מעבר לגודלו".

רהב: "התקשורת הישראלית עשתה עבודת קודש בבחירות האחרונות, לדעתי. היא הביאה את הציבור לשמוע דברים מסוימים, אך הציבור מחליט בעצמו, וצריך לזכור זאת. אני חושב שהציבור היום לא נותן לגורמים זרים, כולל רשתות חברתיות ועיתונות, להשפיע על דעתו".

ומה היחס הנכון שצריך להיות ליהדות במרחב הציבורי בישראל?

רהב: "היחס שלי הוא קודם כול חיה ותן לחיות, תכבד את הדתי ואת החילוני באשר הוא. כשאתה בא מתוך כבוד וכולם משתדלים שלא תהיה מחלוקת, זה הדבר הנכון. אם מישהו יוצא נגד אוכלוסייה מסוימת ומגדף אותה, אני אצא נגדו. אני אתווכח ואצא לעימות אם מישהו לא מכבד".

גל: "'חיה ותן לחיות' זה חשוב, אבל צריך לתת משקל לכך שהמדינה שלנו היא המדינה היהודית היחידה בעולם, וזה גורר את מה שצריך לקרות במרחב הציבורי במדינה כזאת, ואת זה צריך לכבד. כמו שבאירופה ביום ראשון יש שוני במרחב הציבורי ואי אפשר לקנות הכול, על אחת כמה וכמה בשבת במדינה יהודית. גם מי שלא שומר שבת בישראל אמור לכבד את המסורת. זה אחד הדברים ששמרו עלינו כעם, וצריך להמשיך לכבד את זה.

"אני חושב שדווקא למרות המחלוקות הוכחנו שבסופו של דבר שעשרות שנים אנחנו כן מצליחים להגיע למשהו ומסתדרים. יש סטטוס-קוו שלא סתם השתמר עשרות שנים, גם אם צצו בעיות פה ושם. אני בעד אהבת חינם ומצליח להבין בזכות הגלגולים שהיו לי עם האמונה את המגזרים השונים. אני מזדעזע לשמוע שיח מכליל נגד חרדים, דתיים או חילונים. לא צריך לתייג ולהגיע לשיח כזה בשום מגזר. דמות המופת שלי היא מרים פרץ, שמדברת המון על שיח מחבר. היא אישה מופלאה שצריך ללמוד ממנה על אהבת חינם ועל כבוד לאחר".

"היא סמל גדול לעם ישראל", מוסיף רהב. "שנינו תומכים בה שהיא תהיה נשיאת המדינה", חושף גל את התוכנית החיובית הבאה.

"כל השנים אני מנסה להשתפר בעניין הזה של שיח. חשוב לשים לב לזה בעיקר כשהוא מגיע לשיאים של מתח. לא תמיד זה קל. בעניין אלאור אזריה (שלו סייע שרון כעורך דין), דברים יצאו מפרופורציה. הדברים לובו. חשבתי ואני עדיין חושב שהאוטומציה צריכה להיות קודם כול לתת ללוחם להגן על עצמו. לא דיברתי על גבורה, אבל היחס שנתנו לו, אף אחד לא היה רוצה כזה יחס כשהבן שלו מסתבך.

"סייעתי למשפחה לא לקרוס, כי כלכלית זה מאוד קשה. היה משפט, אנחנו מדינת חוק, הוא ישב בכלא, שילם את חובו לחברה, וזהו. באופן עקרוני אי אפשר לשפוט לוחם בזירת פיגוע. גם לא אחרי חמש דקות. הדיון הזה פגע בכולם. אם היו גומרים את זה בתוך הצבא בדין משמעתי, היה טוב יותר, ללא משפט ראווה ופלגנות.

"במבחן התוצאה זאת לא בושה להביט אחורה ולהפיק לקחים. היה נכון לטפל בזה אחרת. גם מי שהתנגדו וגם חלקים ממי שהיו בעדו הלכו רחוק. לא אהבתי את הקריאות הלא נעימות כלפי הרמטכ"ל באחד הדיונים שהיו בעניין אלאור".

ואז נכנסת במפתיע ל'אח הגדול'. למה?

"הציעו לי, התאים לי, הייתי פחות עסוק, היה נראה כמו חוויה מגניבה, נכנסתי, ביליתי, הכרתי אנשים, נגמר ויצאתי. הכול לטובה. ניסוי חברתי מעניין. לא הייתי עושה את זה שוב, לא נראה לי. בא לי להשקיע בתוכנית שלנו".

עד מתי?

רהב: "האמת שלא חשבתי על זה. אני חושב שכל עוד הכיף ישנו אנחנו נעשה את התוכנית".

גל: "עד הפנסיה, כולל".

עכשיו אתם מבינים למה מדירים אנשי ימין מהתקשורת. נותנים להם תוכנית, והם לא מוכנים לעזוב אותה. לעולם.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם

צילום: ינאי יחיאל

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם