חסידים שואפים לשמיים

 m6 fridman
אי אפשר היה לפספס את דמותו של המהנדס הראשי בחדר הבקרה של "בראשית". מה לעשות, לבוש חרדי עדיין בולט לנו בעין בנופים כאלה. עם חומרות הפסח של חסידות חב"ד אלכס פרידמן לא יכול היה להרשות לעצמו יותר משיחה קצרה בערב החג, ובכל זאת שמענו מפיו על הילדות ברוסיה, על השירות הצבאי בישראל ועל המשיכה מילדות לפיזיקה ולמתמטיקה. מי שמתפלא לראות מדען חסיד – כנראה לא מכיר היטב את הרקע האקדמי של אדמו"רי חב"ד

איתמר סג"ל

הוא צולם קורא פרקי תהילים בזמן המראת הטיל שנשא את החללית, ורב היישוב שבו הוא מתגורר, הרב גדעון בנימין, כתב בעבורו תפילת הדרך מיוחדת לקראת המאורע. בכל זאת, לא כל יום עורכים מסע של מאות אלפי קילומטרים אל הירח. המבט הראשון מטעה, והכיפה השחורה מכסה את המוח שמאחורי החללית הישראלית הראשונה. מדען החלל אלכס פרידמן, חסיד חב"ד ותושב נוף איילון, אב לשבעה וסב ל-21, מוותיקי מדעני החלל בישראל, הוא זה שמונה למנהל המשימה המורכבת: מנהל הנדסת מערכת והאחראי הראשי לתפעול החללית 'בראשית' מרגע ניתוקה מטיל השיגור ועד הנחיתה המצופה על הירח. כידוע, דקות ספורות לפני הנחיתה, כשל המנוע הראשי של החללית והיא התרסקה במהירות גבוהה על קרקע הירח. ובכל זאת, ההישג ההיסטורי והתעוזה יצרו הד גדול בארץ, ולא פחות מכך בעולם כולו. לא קל היה לדבר עם המדען העסוק, ולו לדקות ספורות: "עד ממש לאחרונה עבדתי במרכז הבקרה", הוא התנצל, "פסח בפתח, ואני משתייך לתנועת חב"ד, חייבים להתחיל לנקות".

"אני חושב שההבנה עד כמה העולם שלנו נפלא היא זה ניסיון חשוב להבין את ה'אין עוד מלבדו'. הרבי פעם התייחס למעבורות 'אפולו' אמר – עצם העובדה שהגיעו לירח, אין בזה שום פריצה טכנולוגית מדעית, כי כל החלקים, מנועים וכו', הכול כבר היה קיים. הגויים מדברים על מזל, אנחנו מדברים על השגחה פרטית. תמיד אמרתי לאנשים שעבדו איתי שיש לנו השגחה פרטית מיוחדת"

 

איך הגעת לפרויקט 'בראשית'?

"מתחילת שנות שמונים אני בתחום החלל, מהקבוצה הראשונה בארץ בתחום, התעסקתי בכל ענייני החלל של מדינת ישראל. ל'בראשית' אני מגיע כמעט במקרה. לפני ארבע שנים וחצי עבדתי בחברת חלל, הייתי יועץ במשרה מלאה, עד שניסו לשכנע אותי לקחת אחריות להנדסת מערכת בפרויקט 'בראשית'. התלבטתי מאוד. זה אמור היה להיות שנתיים עד שנתיים וחצי עבודה, ובסוף לקח יותר, וככה הגעתי לכאן". לאחר מכן ביקש פרידמן לקבל את האחריות לתפעול החללית. "קיבלתי את זה, ובעצם אני הממונה על החללית מרגע ההיפרדות מטיל השיגור".

מה המטרה של כל העניין הזה, רק גאווה לאומית?

"העמותה SpaceIL היא ללא מטרת רווח, המטרה העיקרית כעמותה הייתה להגביר מודעות טכנולוגית בקרב ילדים. קבוצות של מתנדבים מטעם העמותה עשו תצוגות בבתי ספר ובאירועים, להראות את החשיבות של חקר המדע לילדים, כמו שהיה בארה"ב באפקט אפולו (לאחר הנחיתה על הירח בשנת 1969, א"ס), לכן, גם כשדובר על תחרות שאפשר היה לגרוף בה 30 מיליון דולר כפרס, הכרזנו שכל הכסף שנזכה בו יופנה למטרות חינוך".

בסוף זה לא קרה. איך הרגשת ברגע שהבנת שהחללית כבר לא תנחת על הירח?

"זו אכזבה גדולה מצד אחד, כי היינו ממש קרובים. מצד שני, זה היה הישג גדול. הגענו לירח, הפכנו למדינה השביעית בעולם עם הישג כזה והתקרבנו מאוד, פחות מעשר דקות מנחיתה מוצלחת, הישג אדיר בדיעבד. היינו צוות קטן מאוד, עם תקציב מצומצם, והצלחנו לעשות את זה. לא חשבתי לפני שבאתי לצוות הזה שיש סיכויים שנצליח. בכל זאת הצלחנו להגיע, להיכנס למסלול סביב הירח, לרדת למסלול קרוב מאוד. הגענו לירח, אבל לא כמו שרצינו.

"רואים את התגובה של העיתונות העולמית, הרבה תשבחות. גם חברת גוגל החליטה לתת לנו פרס של מיליון דולר, למרות שלא נחתנו כמו שצריך".

אולי המימון הנמוך עלה לבסוף ביוקר?

"יש בזה משהו, אבל אלו המגבלות של הפרויקט. זה היה כמעט ללא מימון מדיני, וגם למדינה כידוע יש תקציבים מוגבלים".

איך מונעים את התקלות בפעם הבאה?

"קשה להגיד. הרבה בעיות לא צפויות בתחום הזה, ותמיד צריך סייעתא דשמיא. צריך באמת לקוות שתהיה סייעתא דשמיא עד הסוף, וכמובן להפיק לקחים ממה שקרה כדי לשפר את מה שהתגלה כבעייתי. למדנו הרבה מכל הסיפור".

מהו "הדבר הבא" בתחום החלל בישראל?

"אין לי מושג מה הדבר הבא. לפני חמש שנים הייתי עונה שפחות או יותר מיצינו, והנה הגענו לירח. אז אני באמת לא יודע. להערכתי לא ישלחו בקרוב חללית למאדים או משהו כזה, אבל באמת כבר אי אפשר לדעת".

"זו אכזבה גדולה מצד אחד, כי היינו ממש קרובים. מצד שני, זה היה הישג גדול. רואים את התגובה של העיתונות העולמית, הרבה תשבחות. גם חברת גוגל החליטה לתת לנו פרס של מיליון דולר, למרות שלא נחתנו כמו שצריך"
טבילה חשאית

אלכס פרידמן נולד מאחורי מסך הברזל ברוסיה הסובייטית. אביו, חסיד חב"ד, נעצר בידי המשטרה הרוסית בעוון ארגון כספים לעליית יהודים ארצה. "לא זיהיתי את אבי כשחזר, כי לא ידעתי מעולם איך הוא נראה", מספר אלכס. כנער, נמשך למתמטיקה ולפיזיקה, אך לא התקבל לאוניברסיטה. "הייתה הגבלה על מספר היהודים באוניברסיטאות. אם לא היית 'איינשטיין', לא היו מקבלים אותך". בצר לו, נרשם למסלול לימודי ערב, וכך התקדם משנה לשנה. כאשר עלה ארצה והתגייס לצה"ל, כבר החזיק בתואר שני.

איך חייתם כמשפחה חב"דית שומרת מצוות ברוסיה הסובייטית?

"זה היה מורכב וקשה, ואיכשהו הצלחנו לשמור שבת ואת שאר הדברים. אני בא ממשפחה של חסידי חב"ד משני הצדדים. אני לא יודע להסביר את זה, אבל חב"ד נתנה לחסידים שלה את היכולת לעמוד באופן יחסית מוצלח ברוסיה. בזמנו, חלק גדול מהיהודים שנשארו ברוסיה היו שייכים לחב"ד".

היה לכם מניין, אוכל כשר?

"זו הייתה תקופה קצת יותר טובה ממה שהיה בשנות השלושים, אבל עדיין היה קשה מאוד. עשינו הכול במחתרת: ברית מילה, חתונה ותפילה במניין. גרנו בלנינגרד, והיה שם בית כנסת גדול מאוד. הייתי בא לבית הכנסת הזה פעמיים בשנה, ורק בשעות שהיו שם מעט אנשים, מכיוון שהיה ידוע שיש הרבה אנשים שמדווחים למפלגה מי בא לבת הכנסת. כבחור צעיר, זה היה מסוכן, קל וחומר לי שלמדתי באוניברסיטה. לכן התפללנו במניינים מזדמנים בבית בדירות שונות, בשבתות וחגים. בערב יום כיפור הייתי בא לבית הכנסת לטבול במקווה. אבא היה בא לפניי לבית הכנסת הגדול ואני חיכיתי מחוץ לשער. הוא היה עושה סיור בכל החדרים בפנים לבדוק שאין אף אחד, ואז הוא היה קורא לי, היינו עוברים דרך כל החדרים והאולם הגדול טובלים במקווה, ומיד הולכים משם. הפעם השנייה הייתה בסוכות. לא היה שייך לבנות סוכה בבית ורצינו לברך על ארבעת המינים בסוכה. היינו באים בערב לבית הכנסת, אבא היה בודק שאין הרבה אנשים, והייתי נכנס אחריו".

גם בתחום האוכל הכשר הדברים לא היו פשוטים. "פעם-פעמיים בחודש היו שוחטים שחיטה כשרה בלנינגרד, היו מודיעים מראש שבשוק זה וזה, בשעה שש או חמש בבוקר, יבוא שוחט וישחטו בהמה. אמא הייתה נוסעת מדי פעם מוקדם לשוק בקצה העיר להביא בשר. עופות היו לנו יותר, כי הייתה לנו משפחה מחוץ לעיר, שם היו שוחטים בחצר עופות, וגם זה לא היה כל יום וגם לא יומיים".

היה לכם קשר עם מדינת ישראל?

"עקבתי אחרי כל השידורים של 'קול ישראל', למרות שהרוסים ניסו לחסום את השידור. המצאתי כל מיני פטנטים. זה היה הקשר עיקרי, חיפשנו כל מילה או בדל מילה על ישראל, כדי לדעת מה קורה".

עלית לארץ והתגייסת לצבא, כשכבר היה לך תואר שני.

"בצבא התעסקתי בחקר ביצועים בחיל הים. הייתי מבוגר מכולם אבל הסתדרתי, לומדים לחיות עם עַם ישראל לגווניו".

מה שלמדתי מהרבי

כאשר רואים את אלכס, חסיד חב"ד המזוקן, בולט בין שאר המדענים הצעירים בחדר הפיקוד של החללית, אי אפשר שלא להרהר בשאלה העתיקה, שעסקו בה ראשונים ואחרונים, בדבר היחס בין מדע לאמונה. בתנועת חב"ד מדובר דווקא בחזון די נפרץ. הרבי, האדמו"ר האחרון לשושלת חב"ד, היה בעצמו מהנדס, נודע בבקיאות בעולמות המדע, ונהג לומר שאין כל סתירה בין מדע לאמונה.

"הרבי מלובביץ' היה בעל השכלה רחבה בנושאי טכנולוגיה ומדע. שמעתי אנשים אומרים שלרבי היו הערות על פרסומים הנדסיים ומדעיים והן היו ברמה גבוהה של הבנת החומר. אכן, הרבי אמר תמיד שאין סתירה בין מדע ואמונה, ופשוט צריך ללמוד את הנושאים היטב. הוא היה בעד שימוש בכל הטכנולוגיה למטרות טובות, ולדוגמה היה חלוץ בתחום שידורי הלוויין וההתוועדויות שלו שודרו כך לכל העולם".

אלכס מוסיף: "הרבי תמיד אמר שצריך להסתכל בכל דבר בצורה חיובית, ולשאול איך אפשר להשתמש בזה לשמירת תורה ומצוות, וזו הרוח שמלווה גם אותי".

הסיסמה המרכזית בתורת חב"ד היא שהכול אלוקות, 'אין עוד מלבדו'. אתה פוגש עולמות של מאות אלפי קילומטרים, גלקסיות וכוכבים.

"אני חושב שההבנה עד כמה העולם שלנו נפלא היא זה ניסיון חשוב להבין את ה'אין עוד מלבדו'. וזה מה שהרבי אמר כל הזמן, שאין שום סתירה בין מדע ואמונה. הרבי פעם התייחס למעבורות 'אפולו', זה הצחיק אותי מעט אבל זה נכון: הוא אמר – עצם העובדה שהגיעו לירח, אין בזה שום פריצה טכנולוגית מדעית, כי כל החלקים, מנועים וכו', הכול כבר היה קיים. הגויים מדברים על מזל, אנחנו מדברים על השגחה פרטית. תמיד אמרתי לאנשים שעבדו איתי שיש לנו השגחה פרטית מיוחדת".

כמדען, אתה בוודאי מכיר את דברי הרבי על שאלת גיל העולם, שבה יש סתירה לכאורה בין דברי המדע למקובל על פי היהדות.

"נכון. לרבי הייתה תשובה מעניינת, פשוטה ומדהימה שלא נתקלתי בכיוון דומה לה אצל אחרים. הרבי שאל – מדוע הקב"ה לא יכול לברוא עולם כשהוא בגיל של מיליארדי שנים?"

הרבי גם אמר שכל יהודי ובטח כל חסיד חב"ד חייב להיות שליח.

"בכל מקום שאני נמצא, אני מרגיש שאני שליח, לא יודע אם מספיק", אלכס מחייך. "גם כשהייתי בחיל הים התעסקתי בכל מיני דברים כאלה, כמו התקנת מזוזות. התקנתי מזוזות בשייטת 7 בנמל בחיפה, ובמפקדת חיל הים. פעם אפילו קיבלתי נזיפה מרבנות חיל הים, כי פגעתי ברכוש צבאי בלי אישור לאחר שהורדתי מזוזות לבדיקה...".

אני רוצה מאוד להמשיך את השיחה, אבל מדען החלל מתעקש לסיים, כדי להתקדם בהכנת הבית לפסח וגם כדי להתפנות לנכדים.

אתה מקיים פסח חב"די עם כל החומרות?

"לא עם כל החומרות שיש, כי אין סוף לחומרות כידוע. אני לא עושה הכול בצורה מלאה של חב"דים, אבל בהחלט מקפיד מאוד, בעיקר בהידור בנושא המוצרים, ברמה גבוהה הרבה יותר מכל השנה".

לסיום, נראה אותך בפרויקט 'בראשית 2'?

"לא יודע, עוד מוקדם לדבר על זה", הוא מסיים בחיוך.

***

התרסקו בדרך

הגשושית 'בראשית' אינה כלי החלל הראשון שמתרסק או לא מגיע ליעדו בדרך למשימה הרחוקה בחלל.

נהוג לומר שהדרך להצלחה רצופה כישלונות, ושהאיסור והפחד מכישלון הם אויבי היזמות. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעולם רחוק ונסתר כמו החלל החיצון, שם כל תקלה קטנה עלולה לגבות מחיר כבד, בממון ובנפשות.

ואכן, ההיסטוריה של החלל רצופה כישלונות. ההתרסקות המפורסמת מכולן היא התרסקותה של מעבורת החלל 'קולומביה' שעל סיפונה המריא לחלל האסטרונאוט הישראלי אילן רמון. תוצאות בדיקת האסון העלו כי חתיכת קצף בידוד שפגעה במעבורת בזמן ההמראה הביאה להתקלחותה בעת החזרה והמעבר בשכבת האטמוספרה. המעבורת התפוצצה ו-80,000 שברים התפזרו ברחבי טקסס.

בניגוד לגשושית הישראלית שהתרסקה במרחק נגיעה מהירח, משימות חלל רבות נכשלו כבר בעת ההמראה או לפניה. החללית המאוישת הראשונה 'אפולו 1' עלתה באש עוד בכן השיגור, ונספו בה שלושה אסטרונאוטים.

מעבורת החלל צ'לנג'ר התפוצצה לעיני מאות צופים כדקה אחר ההמראה, בשל אטם פגום שהביא להתלקחות המכל המרכזי ולהתפוצצות המעבורת בגובה 16 קילומטרים. באסון נהרגו שבעה אסטרונאוטים ומורה אמריקאית שתלמידיה היו בין הצופים בהמראה.

אחת מתקלות החלל הידועות אירעה בעת משימתה של 'אפולו 13', שם תקלה במכלי החמצן גרמה לביטול משימת הנחיתה על הירח. בנס, החללית הצליחה לשוב בשלום לכדור הארץ.

גם הנחיתה המפורסמת של ניל ארמסטרונג על אדמת הירח כמעט נכשלה, כאשר התמרונים לנחיתה הסתבכו וברכב החלל נותר דלק ל-20 שניות טיסה בלבד.

עד כאן מעבורות וחלליות מאוישות. מספר הלוויינים, רכבי החלל והגשושיות ששוגרו לחלל ממדינות רבות בעולם ונכשלו לבסוף, רב. ארה"ב לבדה ריסקה שלוש גשושיות לפני שהצליחה להנחית אחת בשלום על הירח.

בפעם הבאה בעזרת ה' נצליח.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם