מעשה במפעל בקבוקים

 7 finicia
"אל תאמינו לזעקות השבר, פניציה בהחלט יכולה לשמור שבת"
את מפעל פניציה, המייצר בקבוקי זכוכית, מחרימה בשנתיים האחרונות חסידות גור, הקובלת על חילול השבת המובנה בעבודת המפעל * החרם החריף באחרונה, והמפעל חרד שיקרוס כלכלית אולם מתעקש כי אינו יכול לכבות את התנור המיוחד ליומיים וחצי * הרב מנחם פרל ממכון צומת טוען שיש כמה וכמה פתרונות שגם המפעל וגם המדינה יכולים לנקוט לפתרון המשבר ולמניעת חילול שבת

ארנון סגל

חברת מוצרי הזכוכית פניציה נוסדה כבר ב-1934, והמפעל שלה פועל בירוחם כבר מאמצע שנות השישים. במפעל הזה מיוצרים בקבוקי זכוכית ליין, לבירות ולמיץ ענבים וגם צנצנות ללא מעט מהמוצרים שאנחנו מכירים מהמרכולים. ליבת המפעל היא תנור עצום שבוער ללא הפסקה שנים ארוכות, ואליו מוזרמים כל העת חומרי הגלם – בין השאר חול, אבן גיר ובעיקר שברי זכוכית במשקל כולל של כ-300 טונות. הכבשן הזה מתיך את חומרי הגלם בטמפרטורה בלתי נתפסת של כ-1,600 מעלות צלזיוס.

מכונות נוספות מנפחות את הזכוכית החדשה שנוצרה לבקבוקים או לצנצנות, ומשם הם נכנסים לאזור קירור שבו הם מגיעים לטמפרטורה אביבית של פחות מ-480 מעלות. בכל דקה מיוצרים במפעל מאתיים בקבוקים או צנצנות, ובכל יממה – כמיליון.

היכן הבעיה? בעובדה שהתנור-כבשן הזה פועל ללא הפסקה, כולל בשבתות ובחגים. חרם צרכנים של חסידות גור שמוטל על המפעל כבר שנתיים בשל חילול השבת מאיים כעת להביא לסגירתו ולפיטורי 240 העובדים שבו. שר הכלכלה אלי כהן התחייב בשבוע שעבר להעביר למפעל 15 מיליון שקלים כדי להציל אותו מקריסה. בהזדמנות הזו שיגר הרב מנחם פרל ממכון צומת לשר הכלכלה מכתב ובו ביקש שהממשלה תתנה את התמיכה במאמצים להגברת שמירת השבת במפעל.

הרב פרל מסביר שהעובדה שמפעל במדינת ישראל, גם אם פרטי, מחלל שבת, צריכה להטריד כל שומר מצוות: "הפרהסיה של המדינה צריכה להישאר שומרת שבת מלבד גופי ביטחון וחירום. גם שם, חשוב לומר, צריכות להיות מגבלות ואסור שתהיה הפקרות ותחושה שהכול מותר. ככלות הכל, בשביל מה יש ליהודים מדינה אם לא כדי שינהגו בה כיהודים? בנוסף, במצב הקיים יהודים שומרי שבת אינם יכולים להתקבל לעבודה במפעלים כאלו ולמען האמת גם שערי גופי החירום של המדינה לא תמיד פתוחים לפניהם".

בנוגע לפניציה עמל הרב פרל לא מעט כדי להבין את הבעיה ההלכתית במקום ולגבש פתרונות: "הסיבה העיקרית שבשלה טוענים בפניציה ששם 'נאלצים' לעבוד בשבת ("אינני 'קונה' זאת כמובן", הוא מוסיף, "זה פשוט כואב להם בכיס יותר מאשר למפעלים אחרים") – היא כי בעוד שכל מפעל אחר מושבת בכל שבוע ל-24 שעות, אצלם מדובר ביומיים וחצי". ההשבתה הארוכה נובעת מכך שקירור התנור וחימומו מחדש אורכים זמן רב מאוד. "לעניות דעתי כל העסקים סוגרים את שעריהם להרבה יותר מ-24 שעות בכל שבוע, וביום שישי הרוב הגדול במשק לא עובד, אבל נכון שהנסיבות המיוחדות של המפעל הזה דורשות ממנו סגירה ממושכת מעט יותר", הוא מודה.

"לתנור הזה לוקח 60 שעות – יומיים וחצי – מרגע כיבויו ועד חזרתו המלאה לפעולה. אי אפשר גם להשאיר אותו דולק ללא הכנסת חומרי גלם אליו כי הדבר הורס את התנור, שעולה הון רב. ככלל, התנור העצום הזה דולק ללא הפסקה במשך כ-12 שנים עד צאתו הסופית מכלל פעולה. זו הסיבה שבמשך כל השבוע עובדים במפעל במשמרות גם בלילה, כי כל העת יש להכניס אליו חומרי גלם ולמרות זאת", מתעקש הרב פרל, "יש למצב המורכב הזה פתרונות שלא יחייבו חילול שבת".

הפתרון הראשון שמציע הרב, עם כל הצער וההפסדים הכרוכים בכך, הוא פשוט לכבות את התנור למשך יומיים וחצי ולספוג את ההפסדים – שעדיפים כמובן על החלופה שהיא פשיטת רגל. פתרון נוסף שהרב מעלה הוא שבפעם הבאה שיהיה צורך לקנות כבשן חדש למפעל יירכש בעבורו תנור המבוסס על טכנולוגיה יקרה ומתקדמת יותר – שכבר מצויה בשימוש במדינות אחרות ברחבי העולם – שיכולה להשיב את התנור לפעולה בזמן קצר יותר.

"במקום שמדינת ישראל תשקיע במפעל 15 מיליון דולר כדי לתת לו עוד קצת אורך נשימה, עדיף שתשקיע סכום קטן בהרבה ברכישת תנור כזה שיאפשר למפעל להמשיך להתקיים וגם לשמור שבת. יכבו אותו ביום שישי בבוקר וידליקו אותו מיד במוצ"ש, כך שהפועלים יוכלו להפיק בו את מוצרי הזכוכית עד יום שישי לפנות בוקר ויחדשו את העבודה כבר בבוקר יום ראשון.

"במקום שמדינת ישראל תשקיע במפעל 15 מיליון דולר כדי לתת לו עוד קצת אורך נשימה, עדיף שתשקיע סכום קטן בהרבה ברכישת תנור כזה שיאפשר למפעל להמשיך להתקיים וגם לשמור שבת. יכבו אותו ביום שישי בבוקר וידליקו אותו מיד במוצ"ש, כך שהפועלים יוכלו להפיק בו את מוצרי הזכוכית עד יום שישי לפנות בוקר ויחדשו את העבודה כבר בבוקר יום ראשון"

 

"כמובן", הוא מוסיף, "המדינה יכולה להחליט שעלות ההשבתה או בכלל המפעל הזה אינם משתלמים לה מבחינה כלכלית ולקנות זכוכית מחו"ל. מכוניות, למשל, מייבאים מחו"ל ולא מתעקשים להמשיך לייצר את הסוסיתא הישראלית. גם טקסטיל מייבאים כיום. מצד שני, יש עניין שמדינת ישראל תהיה עצמאית ולא תצטרך לייבא מוצרים מהותיים כדוגמת בקבוקי זכוכית".

פתרון אפשרי אחר שהרב פרל מציע הוא להקנות חלק במניות המפעל לגוי. "זו צריכה להיות שותפות אמיתית ולא פיקטיבית", הוא מבהיר. "הרי ממילא ברוב המפעלים שיש להם מניות הבעלים מחזיק רק ב-55 או 60 אחוזים מהן. מבחינתי אפשר שיהודים יחזיקו בשמונים אחוזים מהמניות, ודי בכך שהעשרים הנותרים יהיו בידי גוי מסוים, איש עסקים בעל זהות ברורה. בהסכם בין הבעלים המרכזי לשותף הגוי ייכתב שכל רווחי השבת והפסדיה שייכים לגוי. כיום בעזרת מערכות ממוחשבות אפשר לדעת במדויק אילו בקבוקים יוצרו בשבת. צריך שגם הפועלים בשבת יהיו גויים, אחרת הפתרון הזה לא יועיל דבר".

לרב פרל ידוע שבפניציה פיטרו כמה וכמה פועלים מכיוון שדרשו לא לעבוד בשבת. הדבר נעשה כמובן בניגוד לחוק וגם להלכה, אבל הרב פרל מזכיר זאת בכוונו לכך שיש לדאוג לא רק לפועלים שיפוטרו באם ייסגר המפעל כתוצאה מהחרם, אלא גם לאלה שכבר פוטרו בשל התעקשותם לשמור את השבת. במכתבו לשר הכלכלה ביקש הרב להתנות את הסיוע למפעל בהשבת העובדים הללו לשורותיו ובדאגה לכך שכל פועל שלא ירצה לעבוד בשבת יוכל לעשות כך.

"כמובן, בעלי המפעל טוען שהפתרונות הללו אינם ישימים ולמשל שאם המפעל יעבוד יומיים וחצי פחות, הבקבוקים במדינת ישראל יעלו 25% יותר מהמחיר כיום וכך הייצור המקומי לא יוכל להתחרות בייבוא הזול (שמגיע בעיקר מטורקיה, א"ס). על כך אני עונה שהמדינה באמת צריכה להחליט, או לייבא זכוכית מחו"ל וחסל סדר ייצור זכוכית מקומי, או להטיל מיסים על ייבוא זכוכית כדי להפחית את הכדאיות בכך ולהגן על הייצור המקומי, או לחלופין לסבסד את מוצרי המפעל ולשאת עימו בנטל".

מכל זאת, חשוב להבהיר, אין להסיק שהרב פרל מאושר מהחרם שהטילו חסידי גור על פניציה. ההפך הגמור: "חרם הוא נשק יום הדין", הוא מנמק. "כשעם ישראל עדיין מורכב מאחוז גבוה יותר של אלו שאינם שומרי שבת מאשר משומרי שבת, אין טעם להחרים. מה יועיל החרם? חרם טבעו לעורר שנאה ולכן הוא פסול, אבל גם מעבר לזה, אם החרם נובע מרצון שלא ליהנות מחילול שבת, כביכול, אז למי שסובר כך אסור לטוס לעולם כי הרי נתב"ג פועל בשבת; באותה מידה אסור לאדם כזה לנסוע ברכבת כי כמה וכמה מסילות נבנו בשבת. יתרה מכך, לשיטות הלכתיות מסוימות במסילה שנבנתה בשבת אסור להשתמש לנצח. פשוט, בגור מזהים שפניציה הוא מפעל חלש ומעריכים שחרם עליו יצליח יותר מאשר על הרכבת, למשל.

"ידוע לי שהמכון המדעי-טכנולוגי להלכה עבד עם פניציה במשך הרבה שנים בניסיון להביא להפחתת חילול השבת. הרב הראשי דוד לאו הקים ועדה שטיפלה בנושא, אבל אז התפוצצה פרשת החרם. אני אומר: בואו נחזור לשולחן המשא ומתן עם המפעל. אפשר בהחלט לחייב אותו לבצע שינויים לטובת שמירת השבת. מובן מאליו שבמפעל לא יתלהבו ויטענו שהדבר כרוך בהפסדים עצומים, אבל גם ב'אל על' טענו כך בעבר, ומאז התברר להם שהשד הדתי לא נורא כל כך".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם