קול התור חוזר Featured

 10 sinay tur
אבי מוזיקת הגבעות אי אז לפני שני עשורים, סיני תור, מתגורר היום בכלל ברמת השרון, אבל הרוח החופשית שנשבה במוזיקה שלו ניכרת היטב גם בחומרים באלבום החדש * הבגדים התנ"כיים עדיין איתו, והאולפן הנייד שלו הוסב לטיפול מוזיקלי ייחודי לבני נוער * מבחינתו, הקהל שלו לא השתנה, מקסימום התעדכן, כי עם ישראל מתעדכן כל הזמן

נדב גדליה

המוזיקה היהודית הופכת בהדרגה למובנת מאליה. היא כבר מזמן לא שוכנת רק בגבעות שבהן צמחה, הרבה לפני שכבשה את הפלייליסט וה'זאפות'. עכשיו סיני תור ניאות לאסוף את פאותיו וכיסוי הראש הענק שלו, להתרווח קמעה ולשבת לשיחה אינטימית על הרפתקאות חייו הנוכחיות, לרגל השקת הסינגל החדש 'צד יקר בנו' – (סורו ליוטיוב הקרוב לביתכם) שישיב אותו לעניינים. אל תגידו לו "שואו ביזנס", רק אמונה בראש שלו. תכף נצלול לעומק האמונה במלך. לפני הכול ביקשתי ממנו להסביר את פשר ההיעלמות, שלוותה ברטינות מעריצים צעירים שנאלצו להתייאש משובו חרף הידיעה כי אין ייאוש בעולם כלל. "ברוך ה', עברתי כל מיני שינויים משפחתיים בחיים", משיב תור. "המשכתי להופיע, אבל בעיקר הייתי עסוק במשפחה לצד שינויים בעבודה פנימית".

שינויים דתיים?

"לא, לא חזרתי בשאלה, ההפך", הוא צוחק. "אפשר לקרוא לזה התחזקתי. לא הייתה לי אף פעם תקופה של התפרקות לגמרי, זה נראה לי כמו להפסיק לשתות או לאכול. הקב"ה הוא המשען האמיתי שיש לנו בסופו של דבר. מקור החיים מכל הכיוונים. הוא מחזיק אותי. שאלו אותי פעם, אם אני מדבר עם הקב"ה מה אני עושה כשהוא לא עונה לי... אמרתי שאני חווה את זה הפוך. שהקב"ה אומר לי: איך אני מדבר איתך ואתה לא עונה לי?! כל המציאות היא הקב"ה והדיבורים שלו איתנו".

יש רגעי שבירה בעבודת ה' בדרך הדבקות הזו?

"רגע אחד אתה מלא אמונה ובשנייה אחרת אתה צריך לבנות את האמונה מחדש. לרגע הקב"ה כולו בהשגחה עליך ואתה חש את זה, ורגע אחרי כן אתה חש לבד בעולם. יש הרבה רגעים כאלה. תראה, יש לנו את רבנו, רבי נחמן, יש פה מישהו שהוא רחב כתפיים ומאמין בנו עד אינסוף. הוא מסביר לנו שלכל אחד יש תורה משלו, יש חידוש משלו שהוא מביא לעולם".

ממש לכל אחד?

"גם לך אחי", מנשים אותי תור. "תשמע, יש עובדות מעשיות: אף פעם לא נברא יצור כמוך ואף פעם לא יהיה. על זה אפילו בית משפט מסכים. עובדתית, אתה יצור חד פעמי.

"שחקן, זמר, עיתונאי או איש הייטק – זה החיצוני, הלבוש. מה אני עושה עם הליבה של האישיות שלי – כל אחד והחיבור שלו. יש סיפור של רבי נחמן על בן שפחה ובן מלך שהתחלפו ביניהם בלידתם. כדאי לקרוא את זה. הנשמה שלנו מתכסה בגוף שהוא לבוש הנשמה וכך המלוכה עוברת לגוף כשנולדים. לגשמיות. החסידים של רבי נחמן נוהגים בשבת בבוקר אחרי התפילה והקידוש לקרוא סיפורי מעשיות וכל אחד אומר את מה שהכי מאיר לו בסיפורים האלה, ממה שעבר עליו. ממליץ לכל אחד".

ממי אתה מקבל השראה?

"וואלה אין לי מישהו מוגדר. אני אוהב הרבה אנשים. אני אוהב לשמוע את אביתר בנאי, ישי ריבו, חנן בן ארי, עידן רייכל, ברי סחרוף, מאיר אריאל, אהוד בנאי. התקהלויות של אנשים סביב מדורה ששרים שירי תפילה. אלו מקורות השראה גדולים בשבילי. אני שואב משם הרבה עידוד לגבי הנסיכות של עם ישראל. אני פשוט אוהב אותם על כל גווניהם וזוכה להתפנק מהאור המתוק שיש בכל יהודי, בכל גוון. שירים מסוימים עובדים לפי תקופות. יש רגעים שאני חייב את ר' שלמה קרליבך. ממש. אני לא תופס את ההשראה כל כך כמו זה שאני שומע תפילה ומתחבר אליה. תפִלה בגימטרייה שירה. וכשהמערכת שלי קולטת תפילה משיר מסוים – אני מתחבר. זה יכול להיות משהו ששומעים בשיר מסוים וביום אחר לא תשמע אותו בכלל. תלוי בהקשבה ובאותו רגע.

"מי שרוצה ללמוד מוזיקה בצורה עמוקה, אני ממליץ לו לשמוע פינק פלויד. יש שם מרחב. כמו ניצוצות של העולם שהתפזרו מאז חורבן בית המקדש. הם מופיעים בכל מיני מקומות בעולם וזה מזכיר לי את סיפור בעל התפילה שהסתובב בהרבה מקומות כדי ללקט ולחבר את כל הניצוצות בחזרה אל הארמון של המלך. המאסטר הגדול של התחום הוא הממונה על האוצרות של המלך, ככה זה בסיפור וככה זה באומנות".

הרבה אנשים רואים בפופ משהו לא ממש חיובי. איך אפשר לברר את זה?

"אם הלבוש הוא העיקר שם – אז לא רק שזה לא חיובי, זה אפילו מסתיר את הקב"ה. ככה קשה מאוד לגלות את המלכות של הקב"ה. קודם כול צריך לשמוע את מה שהצדיקים אומרים: בכל דבר בבריאה יש נקודת אמת. רבי נחמן אומר שמי שרוצה לשמוע ניגון שאינו כשר ילמד תורה שבעל פה בלילה, ודרך זה אפשר לקחת אפילו משם קדושה, כי 'חוכמה בגויים תאמין' ויש דברים שאפשר לשמוע את הקב"ה מסתתר מאחוריהם".

"כל העולם רוצה אמונה. השאלה היא איך אתה מעניק אותה לאנשים מהראייה שלך. איך אתה משאיר למאזין את הבחירה. אני מרגיש שברגע שאני מתפלל באמת, שר באמת, ממילא מי שלידי ירצה להתפלל גם כן. אבל אם אני לא לגמרי מכוון ומחפש לייקים – אוטומטית זה לא אמת. העולם בריא ורוצה אמת. יש כיסופים נהדרים לאמת".
תנ"כי זה הכי אחי

סיני תור נולד לפני 41 שנים וגדל בקריית ארבע. למד בישיבה התיכונית במצפה רמון ובישיבת שילה. אחר כך התגייס לגבעתי והחל להופיע עם הרכב נגנים באירועים. בהמשך הגיחה לעולם קריירת הסולו והאלבום החתרני ופורץ הדרך 'דרשתי קרבתך' שיצא בשנת 2000 והביא לראשונה לאוזן היהודית סגנון מוזיקלי שקוטלג לצד השירים 'החסידיים' הוותיקים כז'אנר חדש העונה לשם 'מוזיקה יהודית אלטרנטיבית', אף שרוב השירים ב'דרשתי' הורכבו מפסוקים. ארבע שנים לאחר מכן התמקצע יותר והפיק אצל מפיק-העל גבריאל חסון את אלבומו השני 'טוב כמו עכשיו' שכלל שירים פרי עטו. ארבע שנים נוספות לאחר מכן יצא 'עולה מן הים' – גם אלבום זה הופק על ידי חסון, אך הוא כבר כלל שירים מקוריים בלבד. לצד פריחתם של אודי דוידי ואהרן רזאל, מיצב תור את עצמו כאחד מהקולות הבולטים במוזיקה היהודית המקורית. זאת שנותנת מקום לביטוי האישי, להרהורים, למערכות יחסים של הורים וילדים, ואפילו הומור אמיץ. "מה שגורם לנו לעצבות הוא הדמיונות", אומר תור. "בדיחה טובה זה נהדר. לפעמים אתה בכבדות ואין לך דעת לכלום. עזוב, להתפלסף על בדיחות זה לא לעניין. אני חושב שיש עומק עצום בשמחה, כמו שיש עומק בכאב וכיסופים. בשמחה אפילו יותר".

אני לא מתאפק ומנסה להבין עם סיני את פשר הלבוש התנ"כי שמאפיין אותו.

"אני חובש כיסוי ראש כי אני רוצה להיות כמו אבותינו", הוא מסביר בפשטות. "אני רוצה לזכור שאנחנו חלק מהסיפור של התנ"ך. אני לא מרגיש עם זה אומץ. אני חושב שכולנו תחפושות, כל אחד בוחר משהו ללבוש. אני מזכיר לעצמי את התרבות השורשית שלי. כיסוי בד על הראש מזכיר לי מאיפה באנו".

לא חם עם זה?

"זה אחלה", הוא צוחק.

לא להתעצבן על המלך

כעת הוא מתגורר עם אשתו ושמונת ילדיו ברמת השרון. "אחד הדברים שהתחדשו זה שנכנסתי לפרק ב'. אני נשוי לאישה שמאמינה בי מאוד וזה כוח עצום שלא היה לי פעם", חושף תור טפח. "זה נותן אפשרות לעבוד כיחידה אחת, כמשפחה, לגדול באמונה שלי זה עם זה בתוך הבית, וממילא זה משפיע החוצה. יש לי שישה ילדים שלי ועוד שני ילדים שהצטרפו בפרק ב'. עכשיו, כשאני בשלווה ורוגע, אני יכול להביא את הפנימיות שלי לשירים. המשפחה שלי, ההורים שלי וכל השכנים ברמת השרון הם אנשים שזכיתי להתקרב אליהם מאוד. יש להם אמונה גדולה מאוד בשירים שלי ובמה שיש להם להעניק לעולם. הם נותנים לי הרבה כוח".

רמת השרון נחשבת סמל הבורגנות, אך תור לא מוותר על הטבע ופגישותיו עם המלך החבוי בשדה. "ברוך ה', אני מסודר מבחינת התבודדות", הוא מחייך. "אני גר ליד השדות של קיבוץ גליל ים, יש פרדסים מסביב ואני משתדל להתבודד. הלוואי שעה. מתפללים על זה. עברתי לכאן מטעמים משפחתיים ואני אוהב את המקום הזה. היה לי איזה חן בללכת לאזור שהוא הפוך ממני, שגדלתי בקריית ארבע. לבוא ולהיות בתוך בני ישראל. יש לי אהבה לחבר קצוות וצבעים שונים בבני ישראל ולגלות את המשותף שרב יותר על המפריד. יש לי הרבה קשרים כאן, ברוך ה'. גם לפני שבאתי לכאן יצא לי להכיר הרבה סוגים של אנשים מעם ישראל, עכשיו זה רק מתגבר עם המגורים בעיר. כל עם ישראל הוא משפחה".

משפחת עם ישראל די שסועה על פי התקשורת.

"התקשורת זה היסח דעת. רבי נחמן אומר שאם אתה מסתכל על בנאדם ואתה מאמין בזה שיש לו נקודה שאין לאף אחד אחר ואתה יכול ללמוד ממנו – אתה תוכל להתחבר אליו. ר' שלמה אמר שיש אדמו"רים עם הרבה חסידים, אבל הוא אחד שיש לו הרבה 'רֶבֶּה' כי הוא לומד מכל יהודי משהו. אם אנחנו מסתכלים על כל אחד בעיין טובה ונהיים תלמידים של הנקודה המיוחדת שיש בכל אחד ומבינים שהוא המאסטר שלה – ככה אפשר להתחבר לכל יהודי".

בינינו, השמאלנים לא מעצבנים לפעמים?

"ממש לא. אני הולך עם האמונה שהכול לבוש ואנחנו אחד. פוליטיקה היא גם לבוש".

איך אפשר לקבל בשוויון נפש דברים שהם נגד האמונה שלך, כמו ההתנתקות, למשל?

"אי אפשר לקבל דברים בשוויון נפש אם אתה מאמין ש'הם' עושים לך את זה. אני זוכר את עצמי מבקש ומייחל לראות שיש מאחורי ההתנתקות רק את ה'. זה לא מישהו שעושה אלא מהלך של המנהל, הקב"ה. היינו בכרם עצמונה כמה ימים לפני הפינוי ועשינו שם סעודה גדולה. קראנו לזה 'לפניי שולחן נגד צורריי". עשינו שם שירי אמונה, שמחנו".

ובפועל לא התבטלה הגזרה.

"בסדר, עדיין הקב"ה מחליט מה קורה איתנו. אנחנו יודעים שיש כוח בתפילה ועושים מה שצריך, זה הכול.

לפעמים ילד רוצה עוד סוכרייה והוא בוכה, ועדיין, למרות הבכי, אתה לא נותן לו. אנחנו צריכים לסמוך על המלך שיודע מה טוב לנו גם אם אנחנו בטוחים שאנחנו יודעים מה טוב לנו בדיוק. אנחנו לא יודעים".

"אם אני צריך להיות זמר מדהים וזה כל מה שמעניין אותי – אז זו לקיחה ולא נתינה"
העצמה בהקלטות

ביומיום השוטף עובד תור עם נוער בחידוש שהעולם הזה טרם הכיר: 'העצמה בהקלטות', הוא מכנה את עבודתו. "הפרויקט נקרא 'אפיק-אומן'. יש לי אולפן הקלטות נייד באוטו, עם כל הציוד הנדרש להקלטת שיר. אני פותח את הציוד בבתי ספר בכל הארץ, תוך ארבע דקות זה מוכן. מוצאים איזה חדר שקט בבית הספר ומקליטים שיר. אני לא קורא לזה טיפול, אבל זה מחזק את הנוכחות של האדם, את היכולות שלו לתקשר טוב עם הסביבה. זה חזק מאוד. בדרך כלל אנחנו מקליטים קאברים. הקלטות הן כוח גדול מאוד שעושה שינוי אצל אנשים. כל אחד יכול להסתייע בזה. גם מישהו שהוא לא זמר ולא זמיר ואין לו חוש מוזיקלי מטופח יכול להגיע לדברים מדהימים דרך בחירת שיר שמדבר אליו והקלטתו. בדרך כלל, החבר'ה בוחרים את השירים שלהם ואני לא מתערב. אני נותן להם פלייבקים שאני מכין או קונה, ומדריך אותם איך לשיר. אין תקציב להקלטות חיות בפרויקט כזה, אבל מרגש לגלות מה עושה לנער זה שהוא שומע את עצמו שר. זה מטלטל אותו בקטע טוב. הוא מגלה מהר מאוד את חוסר הנוכחות שלו וקופץ לתוך נוכחות".

נשמע מופשט מדי. אני מבקש מסיני להסביר לי קצת יותר את רזי ההקלטות האישיות.

"אתה מקליט לפעמים בוואטסאפ?" הוא שואל אותי.

כן, וגם מקפיד להקשיב אחר כך להקלטה, אני מודה.

"אתה שומע את זה? רוב האנשים לא אוהבים את מה שהם שומעים שיוצא מהקול שלהם. זה מוזר להם. מה, זה אני מדבר שם? שירה זה עוד יותר קשה. לבוא למיקרופון ואחר כך שישמעו אותי – זה סוגר הרבה בני נוער. וכשהם עושים את זה – הם נפתחים חברתית".

מה השיר הפופולרי בקרב בני הנוער שאתה מקליט?

"עומר אדם, כל מיני, כל הדברים העולים", צוחק תור בקלילות. "גם אני אוהב אותו, אפילו שזו לא המוזיקה שאני שומע לרוב".

איך זה מסתדר עם סיני תור שעושה מוזיקה יהודית?

"אני מתעסק עם נשמות, נשמה. מוזיקה מתחברת למקום שבו האדם נמצא. אם לא – השיר הוא כמו הקישוט בלי האלמנט שאותו אתה מקשט. זו רק קוסמטיקה. אדם יכול להתחבר מאוד גם לשיר של עומר אדם אם הוא נמצא במקום הרגשי הזה".

מכוון לעולם

בקרוב יצא אלבומו הרביעי של סיני תור, והוא יכלול שירים מהמקורות לצד מוזיקה אישית. "חשוב לי שהשירים יהיו אוניברסליים. רבי נחמן אומר שאם אתה רוצה להשפיע ולמסור משהו החוצה – הסוד של מנהיג הוא לזכות להיות רגיש גם למקום שנמצא בו האדם שמקבל ממנו. כשאתה כותב שיר שמצביע על סגנון החיים שלך ועל הצורה שבה אתה רואה את הדברים – אוטומטית הרבה אנשים שישמעו את זה ייסגרו מלשמוע. ברגע שאתה מלביש את מה שאת רוצה להוציא החוצה בלבוש אוניברסלי, יש יותר יכולות לאנשים בחוץ לקבל, גם אם הם לא חיים בצורה דומה לשלך".

מה דעתך על "המוזיקה היהודית" הפורחת בעת הזאת?

"אני משתדל לא להחזיק בהגדרות האלה. הכול תלוי באדם ובמקום הנתינה שלו. אם אני צריך להיות זמר מדהים וזה כל מה שמעניין אותי – אז זו לקיחה ולא נתינה. אני רוצה להצליח לחיות בנקודת אמת ולנסות למסור אותה בפשטות. זה מאפשר ליותר אנשים להתחבר לזה. אם אני בא בשיפוטיות בנוגע לדעות ולאנשים מסוימים – ירגישו את זה".

'דרשתי קרבתך' היה יוצא היום או שהוא עלול לסגור אנשים מלשמוע אותו ונחשב אמוני מדי?

"היה יכול לצאת לגמרי, בטח. כל העולם רוצה אמונה. השאלה היא איך אתה מעניק אותה לאנשים מהראייה שלך. איך אתה משאיר למאזין את הבחירה. אני מרגיש שברגע שאני מתפלל באמת, שר באמת, ממילא מי שלידי ירצה להתפלל גם כן. אבל אם אני לא לגמרי מכוון ומחפש לייקים – אוטומטית זה לא אמת. העולם בריא ורוצה אמת. יש כיסופים נהדרים לאמת".

המציאות מוכיחה ששירים מהונדסים וחסרי נשמה דווקא מצליחים לא רע.

"אנחנו בעלמא דשקרא. יהי רצון שאם יש עניין להיות מפורסם או סלב, אז שנזכה להיות סלב בשמיים. אם מישהו מביא שיר שהוא מדורה שזורקים אליה הרבה קיסמים כדי שהוא יישמע ויראה אקסטרה מדהים – האם כשהוא יעלה לשמיים הוא גם יהיה סלב? אם אזכה לרגע אחד של תפילה בכנות ושזה יעבור החוצה לאנשים – זה שווה הכול".

הקהל שלך שונה כעת מזה שהיה בתחילת הדרך?

"העולם בכלל השתנה. אני רואה אצל אנשים הרבה רצון לגלות עוד ועוד את הייחודיות והיופי שיש לכל אחד מאיתנו. אני רואה אצלי את השינוי הזה. הקהל מגוון, תלוי באיזה מקום אני מופיע. בני ישראל מעולים, אני מאוהב בהם. הדבר היפה ביותר בעולם הוא עם ישראל".

מה התוכניות עכשיו, אחרי שבירת השתיקה, חוץ מהאלבום החדש?

"יהיה בעזרת ה' אלבום שלם שמתבשל הרבה זמן. המסע הרוחני שלי נמצא שם. הוא נולד בזכות חבורת הנגנים שלי שממתינים הרבה שנים להתעוררות שלי: ליאור שולמן, אילן שטרקמן, גדי פיינגולד מנהל אולפני 'פלוטו' והמפיק שלי מרדכי צבי שמרלינג שכל העניין שלו הוא שהאור של סיני יעבור מהחיים הפשוטים לתוך השירים. האלבום הזה הרבה יותר בוגר, ומצד שני הפשטות של תפילה כמו ב'דרשתי קרבתך' נמצאת שם. המטרה היא שנזכה להראות לבני ישראל כמה הם מדהימים, נסיכים ונסיכות של המלך. זה הרצון הפנימי שלי, ושנתאחד. המשותף שלנו הוא מה שבאמת קיים, כל הפירודים הם רק דמיונות. אנחנו 12 שבטים וביחד מרכיבים את הדבר הכי נפלא בעולם. הייתי רוצה לעורר את זה, אם הקב"ה יזכה אותי".

במוצ"ש הקרוב י"ב בסיוון (15.6) בשעות 23:00-1:00 יתארח סיני תור בתוכנית חגיגית עם עמירם בן לולו ברדיו "קול ברמה". מוזמנים להאזין!

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם